Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

   

Combined Race Results (F)     Division Results (F)     Canoe Division Results (F)     Kayak Division Results (F)    

Paddleboard Division Results (F)

Josh Billings RunAground
2015 Josh Billings Run Aground
Sunday Sept 20, 2015 || Tanglewood in Lenox, Mass
Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com)
27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run

2015 Josh Billings Run Aground Sunday Sept 20, 2015 || Tanglewood in Lenox, Mass Chip Timing and Results by Plattsys Timing (plattsys.com) 27 mile bike, 5 mile canoe, kayak or paddleboard, 6 mile run . ******************************************************************************************************* CANOE DIVISION RESULTS (183) 1 = All Berkshire Canoe || 2 = Males 39 and under || 3 = Males 40 over || 4 = All Female || 5 = Masters 50 + 6 = Gramdmaster || 7 = Mixed 39 under || 8 = Mixed 40 + || 9 = 2 Person male || 10 = 2 Person Female 11 = 2 Person Mixed || 12 = Recreation || 13 = IronMan || 14 =IronPerson 40 + || 15 = Iron 50 || 16 = Ironwoman 17 = Vet 70 + || 18 = 20 under || 19= family || 20 = Corporate || 21 = 3 Female - 1 Male || 22 = Iron 60 + 23 = Ironwoman 60 + || 44 = Exhibition ******************************************************************************************************* OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 1 Allen Heights Mixed 07 1 2:27:29 1 1:08:52 1 46:49 1 1:55:41 1 31:48 1 B: Josh Lipka C: Tom Keefe / Laura Walton R: Steve Monsulick 2 The Boss's Maine-ly Mass-ive Men 02 1 2:39:14 5 1:13:20 5 49:41 5 2:03:01 7 36:13 5 B: AJ Piper C: Kevin Boss / Nick Lysieuk R: Shawn Rumery 3 Josh Itch 01 1 2:39:20 2 1:13:19 6 50:15 6 2:03:34 5 35:46 3 B: Brian Rabuse C: Sue Purdy / Kurt Kuehnel R: Stephen Foley 4 MInkler Insurance 01 2 2:40:07 6 1:13:20 12 52:17 7 2:05:37 3 34:30 2 B: Chuck Leach C: Tim Minkler / Gary Quadrozzi R: Nick Curelop 5 Millbrook 02 2 2:41:13 7 1:13:20 3 48:25 3 2:01:45 16 39:28 194 B: Jeb Fowler C: Jon Kaz R: Travis Dunham 6 4-2-GO 07 2 2:42:34 8 1:13:20 2 48:20 2 2:01:40 20 40:54 4 B: Jonathan Molk C: Tom Ostrowski / Ken Ostrowski R: Margo Smith 7 3 Plus 1 07 3 2:42:43 11 1:13:20 26 57:28 12 2:10:48 2 31:55 168 B: Todd Roberts C: Jeff Defeo / Sandy Harris R: Jason Ayr 8 Minkler Insurance II 02 3 2:43:46 17 1:16:17 9 50:37 8 2:06:54 10 36:52 9 B: John Baczek C: Andrew Minkler / Tim Allen R: Brandon Williams 9 Maniacs 05 1 2:45:57 12 1:13:20 4 49:36 4 2:02:56 37 43:01 61 B: Jeff Fisher C: John Mathieu / John Casale R: Rick Chalmers 10 Maxine 21 1 2:47:24 3 1:13:19 28 57:33 13 2:10:52 9 36:32 98 B: William Caiigari C: Susan Korte / Kathy Korte R: Emily Gallin 11 Fast 'N Furious 07 4 2:51:10 26 1:17:54 10 51:20 9 2:09:14 26 41:56 50 B: Luke Barbour C: Kristen Warner / Dennis Carey R: Alfonso Champion 12 SEKS 05 2 2:51:55 20 1:16:22 14 53:35 10 2:09:57 27 41:58 7 B: Stephen Meisl C: Scott Dias / Ed Paquette R: Matthew Kinnaman 13 Irresistible Balding Men 03 1 2:52:35 16 1:16:16 30 58:01 16 2:14:17 13 38:18 147 B: Steve Malin C: Tom Ingersoll / Thom Whaley R: Matt Cartier 14 Team Pfizer 20 1 2:53:36 9 1:13:20 32 58:22 14 2:11:42 24 41:54 77 B: Zane Wenzel C: Robert Smith / Dennis Girard R: Donald Tyszkiewicz 15 Cooley/Castro 07 5 2:55:13 54 1:23:52 18 55:04 27 2:18:56 8 36:17 49 B: Daniel Castro C: Robert Cooley / Linda Cooley R: Michael Cooley 16 Orchard Hill Breadworks 20 2 2:55:55 10 1:13:20 86 1:07:53 33 2:21:13 4 34:42 41 B: Noah Elbers C: Samuel Champ / Shane Powell R: Kurt Hackler 17 Dr AL & The Pacemakers 02 4 2:56:21 51 1:20:57 11 51:52 15 2:12:49 40 43:32 150 B: Al Bravo C: Wes Denering / Lawrence Bravo R: Kevin Carpenter 18 Hawaii 50 06 1 2:56:51 39 1:20:04 8 50:31 11 2:10:35 62 46:16 51 B: Peter Greer C: Peter Heed / Tom Warner R: Bob Dion 19 Here Combes The Jassens 19 1 2:58:19 19 1:16:19 36 59:03 18 2:15:22 36 42:57 15 B: Alex Combes C: Matt Jassen / Kerry Jassen R: Erik Jassen 20 PACC 20 3 2:58:29 13 1:13:37 53 1:02:45 21 2:16:22 32 42:07 73 B: Ben Piecuch C: Brenda Loguidice / Kerry Klein R: Amanda Rossolimo 21 377 20 4 3:00:25 68 1:25:34 22 56:15 37 2:21:49 14 38:36 114 B: Brian Ketchen C: Jason Cross R: Evan Hardcastle 22 Clarks_Gamble_Beat_C/LYM 05 3 3:00:56 46 1:20:17 17 54:34 17 2:14:51 60 46:05 22 B: Craig Robertson C: Clark T Gamble / Chris Gamble R: Jim Prette 23 Most Improved 07 6 3:01:14 4 1:13:19 89 1:08:27 36 2:21:46 17 39:28 63 B: Scott Yarosh C: Bruce Rosewarne / Melissa Frydlo R: Jacquelyn Pierce 24 Two old guys and two young bucks 01 3 3:01:25 15 1:16:16 39 59:49 20 2:16:05 54 45:20 164 B: Sam Herrick C: Tom Whalen / Adam Whalen R: Michael Staropoli 25 Team Bicycle Alley 03 2 3:02:25 38 1:20:04 21 55:39 19 2:15:43 65 46:42 105 B: John Piscitelli C: Jerry Madore / Eric Jones R: Jay Barron ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 1 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 26 Krazy Kyle Kanoes Kinda Krooked 13 1 3:04:34 23 1:16:42 45 1:01:07 23 2:17:49 66 46:45 238 B: Kyle Breier C: Kyle Breier R: Kyle Breier 27 Just Dooley It 11 1 3:04:47 21 1:16:22 46 1:01:28 24 2:17:50 69 46:57 89 B: Mike Dooley C: Mike Dooley / Eileen Dooley R: Tara Dooley 28 Advil Express 15 1 3:05:05 47 1:20:17 43 1:00:58 34 2:21:15 43 43:50 240 B: Joe Sumner C: Joe Sumner R: Joe Sumner 29 Robbins Shred Fest 19 2 3:05:54 30 1:20:01 69 1:05:13 40 2:25:14 19 40:40 76 B: Jay Robbins C: Chris Robbins / Shawn Robbins R: Todd Robbins 30 DOCTORS ORDERS 19 3 3:06:00 49 1:20:21 41 1:00:19 31 2:20:40 53 45:20 136 B: SAMUEL PIPER C: ANDREW PIPER R: ANDREW J PIPER 31 Frankenstein's Monster 03 3 3:07:02 61 1:25:09 20 55:34 32 2:20:43 63 46:19 106 B: Dave Wallace C: Pete Cole / Josh Hasty R: Brett Greenleaf 32 Rehab Starts Monday 07 7 3:07:06 53 1:20:59 35 58:50 30 2:19:49 71 47:17 27 B: Kevin Mooney C: Bill Farry / Kayla Farry R: Tom Phair 33 Stefan Get US IN 19 4 3:07:35 42 1:20:07 38 59:40 29 2:19:47 73 47:48 128 B: Stefan Ogle C: Wade Fiegel / Christine Reis Fiegel R: Nancy Ogle 34 Kindred Laurel Lake 3D 20 5 3:07:53 45 1:20:16 33 58:39 26 2:18:55 82 48:58 40 B: David Walker C: Donald Chaffee R: Darrell Carlson 35 Still Going 06 2 3:08:50 67 1:25:12 29 57:46 38 2:22:58 57 45:52 125 B: Peter Wick C: Jack Lareau / Bob Allen R: Mike Murphy 36 Mean Machine 03 4 3:09:03 24 1:17:53 95 1:10:05 50 2:27:58 21 41:05 84 B: James Sawtelle C: Ian Sawtelle / Matthew Sawtelle R: Sean Stokes 37 Public Servants 02 5 3:09:27 43 1:20:09 79 1:06:55 47 2:27:04 34 42:23 13 B: Andrew Garcia C: Butch Barbour / Jake Barbour R: Steve Roberts 38 Delachusetts 09 1 3:09:29 25 1:17:54 103 1:12:17 52 2:30:11 15 39:18 141 B: Chris Uthgenannt C: Jeff Rominger / Chris Uthgenannt R: Jeff Rominger 39 Justice For All 03 5 3:09:35 52 1:20:59 66 1:05:07 41 2:26:06 39 43:29 156 B: Anthony Bradfield C: John Keenan R: James Davis 40 Luke Kaplan 13 2 3:12:10 50 1:20:28 77 1:06:24 44 2:26:52 52 45:18 231 B: Luke Kaplan C: Luke Kaplan R: Luke Kaplan 41 The Burkeshire with a Trout 09 2 3:12:15 18 1:16:17 48 1:02:03 25 2:18:20 119 53:55 166 B: Bruce Armentrout C: Bruce Armentrout R: Joseph Burke 42 Ridge Runners 12 1 3:13:02 57 1:25:03 74 1:06:05 56 2:31:08 25 41:54 109 B: Mark Wallace C: John Donovan / Ed Nauss R: Albert Najimy 43 Pup N Suds 07 8 3:13:56 29 1:20:00 27 57:31 22 2:17:31 134 56:25 191 B: Phil Gentile C: Ron McMahon / Jerry Brown R: Kate Masstill 44 North Coast Kayaks Lincolnville, Ma 10 1 3:14:06 63 1:25:10 49 1:02:17 48 2:27:27 64 46:39 162 B: Kari Crowe C: Kari Crowe R: Megan Anello 45 The Fugawie (Indians) 06 3 3:14:31 75 1:29:50 34 58:44 51 2:28:34 58 45:57 17 B: Bob Birkby C: Phil Tierney / Rick D-Elia R: Bill Borla 46 Stickman 13 3 3:14:33 65 1:25:11 15 54:17 28 2:19:28 127 55:05 493 B: Sean Jennings C: Sean Jennings R: Sean Jennings 47 Beardie and The Boys 18 1 3:14:33 27 1:19:15 139 1:18:12 73 2:37:27 11 37:06 111 B: Matt Wiseman C: Ian Culnane / George Hedreen R: Owen Brandriss 48 Manchester Lions 19 5 3:15:14 41 1:20:05 75 1:06:05 42 2:26:10 84 49:04 72 B: Sam Batchelor C: Andy Batchelor / Jim Batchelor R: Scarlet Batchelor 49 Dos Hermanos 09 3 3:15:27 64 1:25:10 67 1:05:08 54 2:30:18 51 45:09 83 B: Ben Palmer C: Ben Palmer / Warren Palmer R: Warren Palmer 50 MaWRECKis 21 2 3:15:42 71 1:28:13 31 58:12 43 2:26:25 89 49:17 112 B: Madeleine Marecki C: Andy Marecki / Hazel Marecki R: Lena Marecki ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 2 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 51 FIT4First 18 2 3:15:46 80 1:30:52 58 1:03:15 64 2:34:07 23 41:39 183 B: Tyler Harrington C: Brandon Louison / Nick Gray R: Michael Goretti 52 Jimarkandreasteve 12 2 3:16:17 58 1:25:04 84 1:07:26 61 2:32:30 42 43:47 145 B: Stephen Alsdorf C: Jim Harwood / Andreas Schmid R: Mark Elliot 53 Sawyers and Porters 19 6 3:17:01 90 1:34:02 42 1:00:56 65 2:34:58 29 42:03 81 B: Philip Porter C: Charles Sawyer / Carolyn Sawyer R: Lizbie Porter 54 Chip and The Block 09 4 3:18:11 100 1:36:37 71 1:05:30 85 2:42:07 6 36:04 48 B: Dave Chrapowitzky C: Tucker Chrapowitzky / Dave Chrapowitzky R: Tucker Chrapowitzky 55 Let-s Prep this time! 08 1 3:18:12 34 1:20:02 123 1:15:24 67 2:35:26 35 42:46 6 B: Kevin Mitts C: Laura Naughton / Joyce Ameeso R: Chris Trager 56 Three in-laws and Sean 02 6 3:18:47 33 1:20:01 47 1:01:30 35 2:21:31 138 57:16 134 B: Luke Delorme C: Steve Mack / Sean Raymer R: Ben Simmons 57 Strength for Serridge 12 3 3:19:11 31 1:20:01 81 1:07:01 46 2:27:02 104 52:09 143 B: Cameron Geller C: Kevin O'Brien / Jacob Rand R: Jacob Ryan 58 Team Doug 09 5 3:19:33 97 1:35:52 19 55:18 57 2:31:10 78 48:23 158 B: Tommy Lynch C: Tommy Lynch / Doug Howard R: Doug Howard 59 Just Joshin-1 06 4 3:19:37 55 1:25:03 70 1:05:16 55 2:30:19 90 49:18 14 B: Peter Sheffer C: Toddy Munson / Doug Munson R: Bernie Mack 60 Quattro Orsi 19 7 3:19:59 48 1:20:17 94 1:09:58 53 2:30:15 91 49:44 75 B: Steve Facchetti C: Cosmo LaViola / Tony Facchetti R: Greta Facchetti 61 His Eye Twitched Involuntarily 15 2 3:20:19 14 1:16:16 134 1:17:14 63 2:33:30 68 46:49 236 B: Nick Marshall C: Nick Marshall R: Nick Marshall 62 Coast Guard Academy 20 6 3:21:07 88 1:33:40 16 54:18 49 2:27:58 113 53:09 140 B: Jesse Millard C: Ian Frenkel R: Brooke Millard 63 Canyon Ranch Outdoor Sports 21 3 3:21:44 95 1:35:03 52 1:02:45 74 2:37:48 46 43:56 8 B: Chalis Bird C: Ginny Akabane / Leah Larmon R: Gray SImons III 64 Wharf Rats 05 4 3:22:57 35 1:20:03 80 1:06:57 45 2:27:00 132 55:57 107 B: Steve Winckler C: Diz (Jay) Dizacomo / Jim Donoghue R: Don Ciampa 65 Brothers Grimm 09 6 3:23:41 32 1:20:01 101 1:11:28 59 2:31:29 105 52:12 46 B: Ken Geremia C: Ken Geremia R: John Geremia 66 Arnies Army 07 9 3:24:51 74 1:29:29 51 1:02:41 60 2:32:10 110 52:41 151 B: Ted Randolph C: Kevin Loehr / Michaele Leohr R: Jackie Nardin 67 Fear the Beards 09 7 3:25:13 81 1:30:55 91 1:09:14 77 2:40:09 50 45:04 121 B: Mark Rumbutis C: Mark Rumbutis / Jason Schultheis R: Jason Schultheis 68 Duquette Strong 11 2 3:25:20 91 1:34:05 55 1:02:58 71 2:37:03 77 48:17 52 B: Bruce Duquette C: Bruce Duquette R: Amy Duquette 69 Berkshirebackcountry 09 8 3:26:02 77 1:29:53 114 1:14:04 94 2:43:57 30 42:05 122 B: Richard Adamczyk C: Richard Adamczyk / Chris Bernier R: Chris Bernier 70 Roberts Roofing 05 5 3:26:15 106 1:37:19 57 1:03:11 80 2:40:30 56 45:45 178 B: John Sullivan C: Jim Roberts / Dave Dugas R: Robert Chasen 71 FastLane 02 7 3:26:18 73 1:29:26 98 1:10:53 79 2:40:19 59 45:59 104 B: Dylan Jordan C: Matt Lane / Andrew Lane R: Morgan Lyon 72 Six Two and Even 08 2 3:26:43 76 1:29:52 73 1:05:46 68 2:35:38 99 51:05 86 B: Chris Steger C: Chris Holmes / Tom Toomey R: Carmel Steger 73 Many Miracles Still Happen 04 1 3:26:54 134 1:42:51 40 1:00:12 89 2:43:03 45 43:51 123 B: Susan Stack C: Marjorie Cohan / Marie Raftery R: Hilary Greene 74 Murphys Law 04 2 3:27:04 121 1:40:30 23 56:15 70 2:36:45 96 50:19 161 B: Sandy Superchi C: Kristine Dorsey / Bonnie Sumner R: Caitlin Smith 75 WPCALBANY.ORG 20 7 3:27:28 131 1:42:39 50 1:02:30 97 2:45:09 33 42:19 155 B: John Bossung Jr C: Kyle Bossling R: Nikki O-Meara ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 3 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 76 Rotary Club of Pittsfield 03 6 3:27:51 130 1:42:39 24 56:17 76 2:38:56 81 48:55 95 B: Mark W Busch C: John O-Brien / John Murphy R: Dave Hall 77 One Non-Blond 04 3 3:28:37 36 1:20:03 150 1:20:42 82 2:40:45 74 47:52 26 B: Kira Payer C: Karen Febey / Patti Jette R: Katie Boudreau 78 Here For The Beer 09 9 3:29:14 85 1:32:10 112 1:14:01 101 2:46:11 38 43:03 58 B: Jason Pettit C: Brian Seaback / Jason Pettit R: Brian Seaback 79 Thanks for Nothing Lindsay 07 10 3:29:21 40 1:20:04 68 1:05:09 39 2:25:13 166 1:04:08 55 B: Jeff Daigle C: Ginny Goggins / Thomas Goggins R: Alexa Daigle 80 Go fast Fast 03 7 3:30:06 44 1:20:16 104 1:12:18 62 2:32:34 140 57:32 182 B: Carrol Patin C: Dennis Collins / Gary Case R: Bill Hudelin 81 The Wobbly Bobblies 12 4 3:30:07 72 1:28:50 128 1:16:18 96 2:45:08 49 44:59 135 B: Matthew Pedrotti C: Katie Connors / Bob Connors R: Stefan Ogle 82 BT FACES 09 10 3:30:10 142 1:44:34 61 1:04:09 108 2:48:43 22 41:27 149 B: Brett Larmon C: Brett Larmon / Ben Winther R: Ben Winther 83 Sixty Something 22 1 3:30:21 82 1:31:12 59 1:03:59 66 2:35:11 128 55:10 210 B: Fred Tilden C: Fred Tilden R: Fred Tilden 84 Ethyl Mer-men 05 6 3:30:29 127 1:42:15 13 53:31 69 2:35:46 126 54:43 56 B: Bob Drapeau C: Tom Greenough / Kurt Kusiak R: John Q Murphy 85 Team Smutty 04 4 3:30:42 123 1:41:09 72 1:05:34 103 2:46:43 47 43:59 124 B: Wendy Alden Lampro C: Doreen Donovan / Carol Nixon R: Laura Najimy 86 KR Race 11 3 3:30:55 37 1:20:04 149 1:20:34 81 2:40:38 95 50:17 36 B: Rob McNinch C: Kate McNinch / Rob McNinch R: Kate McNinch 87 Tin Fins 18 3 3:31:33 28 1:19:43 158 1:23:57 93 2:43:40 75 47:53 172 B: Nathan Kunsman C: Kayla Dillon / Nathan Kunsman R: Kayla Dillon 88 4 The Fun of It 12 5 3:31:44 98 1:36:18 92 1:09:20 100 2:45:38 61 46:06 20 B: Mel Barrett C: Bob Barrett / Diane Barrett R: Kris Guerino 89 MM Squared 10 2 3:33:20 78 1:30:33 105 1:12:28 87 2:43:01 97 50:19 62 B: Monique Blake C: Monique Blake / Michelle Costa R: Michelle Costa 90 BadFish 08 3 3:34:08 86 1:33:33 63 1:04:47 75 2:38:20 131 55:48 102 B: Brian Harper C: George Pfeiffer / Rick Holdt R: Alainya Harper 91 David Lee 13 4 3:34:43 66 1:25:11 154 1:22:07 104 2:47:18 72 47:25 498 B: David Lee C: David Lee R: David Lee 92 Worried Fathers 09 11 3:34:53 109 1:37:44 64 1:04:51 86 2:42:35 107 52:18 29 B: Dave Pugh C: Dave Pugh / John Reynolds R: John Reynolds 93 NA LAW 06 5 3:35:02 125 1:41:44 37 59:26 84 2:41:10 118 53:52 129 B: Fred Thompson C: Charles Zuber / Terry Coyne R: Jeff Parkman 94 Gashouse Gorillas, v4.0 19 8 3:35:07 83 1:32:08 90 1:08:38 83 2:40:46 122 54:21 69 B: Mike Giordano C: Mike Prudhomme R: Jodie Giordano 95 The 3 Statesmen 17 1 3:35:15 99 1:36:18 44 1:01:03 72 2:37:21 142 57:54 23 B: Bill Hart C: Skip Greb R: Vic Laport 96 Snakes In The Wood Pile 07 11 3:37:16 22 1:16:24 174 1:38:51 123 2:55:15 28 42:01 137 B: Shams Helminski C: Matthew Cimini / Dominic Cimini R: Michelle Kroboth 97 Derek Powell 14 1 3:37:29 108 1:37:39 93 1:09:49 105 2:47:28 94 50:01 229 B: Derek Powell C: Derek Powell R: Derek Powell 98 Big Men, Short Socks 21 4 3:37:39 137 1:43:53 65 1:05:04 109 2:48:57 80 48:42 92 B: Megan Callahan C: Kelley Michael R: Caryn Kelley 99 Barrett Boys 19 9 3:37:54 129 1:42:37 54 1:02:51 99 2:45:28 108 52:26 146 B: Tim Barrett C: Joe Barrett / Ed Barrett R: Jake Barrett 100 Elderly Geeks 06 6 3:38:00 113 1:38:52 62 1:04:31 91 2:43:23 125 54:37 54 B: Lee St. John C: Ed Roman / Lou Desi R: Rich Geffin ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 4 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 101 THE LOVE MACHINE 11 4 3:38:44 110 1:37:58 122 1:15:15 114 2:53:13 55 45:31 34 B: Peter Love C: Peter Love / Susan Love R: Susan Love 102 Babu & Chumpalump 09 12 3:38:49 62 1:25:09 120 1:15:08 78 2:40:17 149 58:32 91 B: Matthew Art C: Henry Art / Matthew Art R: Henry Art 103 two Mikes a bike & a canoe 09 13 3:38:54 70 1:28:11 56 1:03:06 58 2:31:17 171 1:07:37 67 B: Michael Cachat Sr. C: Michael Cachat Sr. / Michael Cachat Jr. R: Michael Cachat Jr. 104 soup and salad 11 5 3:39:46 126 1:42:15 88 1:08:26 112 2:50:41 85 49:05 38 B: David Desrosiers C: David Desrosiers / Kathie Penna R: Kathie Penna 105 Pissin' the Day Away 20 8 3:40:03 138 1:44:07 60 1:04:04 107 2:48:11 102 51:52 74 B: Lenny Brown C: Michelle Lagonia / Timothy Christiansen R: Corie Noel 106 Nurses Gone Wild 01 4 3:40:42 59 1:25:06 138 1:17:56 88 2:43:02 141 57:40 18 B: Matthew Tebo C: Tracy Dermody / Danna Snow R: Christine Hover 107 Shoo-s Canoe 06 7 3:40:51 107 1:37:33 76 1:06:06 92 2:43:39 137 57:12 250 B: John Mounteer C: Joe Schewe / Bill Pollock R: John Russell 108 Tri Polka Duo 10 3 3:41:33 93 1:35:03 125 1:15:54 113 2:50:57 98 50:36 139 B: Sylwia Ketchen C: Anna Benson / Sylwia Ketchen R: Anna Benson 109 Maggies Minions 19 10 3:42:17 105 1:37:13 96 1:10:45 106 2:47:58 121 54:19 71 B: Andrew Budz C: Sue Budz R: Ian Jones 110 Team Berkshire Organics 10 4 3:42:26 103 1:37:01 106 1:12:35 111 2:49:36 112 52:50 103 B: Emma Kearney C: Emma Kearney R: Aleisha Gibbons 111 Slip, Slop, Flop 19 11 3:43:06 87 1:33:38 107 1:12:44 102 2:46:22 135 56:44 16 B: Chris Brown C: Richard Billetter / Christie Billetter-Brown R: Sharon Billetter 112 Team Ericson VI 12 6 3:43:13 144 1:45:38 109 1:13:44 130 2:59:22 44 43:51 28 B: Cherie Ericson C: Jan Salzer-Ogden / Bob Ericson R: Ryan Ericson 113 Team Rocky 19 12 3:43:37 79 1:30:40 116 1:14:31 98 2:45:11 146 58:26 32 B: Bob Accorsi C: Steffanie Accorsi / Bob Accorsi R: Gina Accorsi 114 Team Agouti 24 05 7 3:44:09 120 1:40:13 113 1:14:01 120 2:54:14 92 49:55 64 B: Mickey Natoli C: Dave Lane / Shain Bosworth R: Steve Chessare 115 Team Three-Legged Dog 12 7 3:44:32 96 1:35:49 163 1:28:52 147 3:04:41 18 39:51 142 B: Greg Tyrosvoutis C: Louisa Gilder / Greg Tyrosvoutis R: Matt Marsh 116 Hut Hut Hut Hut 44 1 3:44:50 162 1:53:56 7 50:20 95 2:44:16 154 1:00:34 130 B: George Whalen C: Gloria Wesley / Gary Aprea R: Carina Pekitore 117 Ranchero 20 9 3:45:07 153 1:48:36 115 1:14:24 144 3:03:00 31 42:07 169 B: Dan Brinton C: Jeanne Schnackenberg / Tracy Remelius R: Will Levin 118 gonna be a rough one 12 8 3:46:16 128 1:42:26 121 1:15:10 125 2:57:36 79 48:40 57 B: Jacob Morris-Siegel C: Andrew Madden / Dana Ohman R: Tammy Ciesla 119 Cheap SunGlasses Debacle 07 12 3:47:47 116 1:39:39 147 1:20:02 131 2:59:41 76 48:06 120 B: Jeb Peterson C: Mark Albano / Mike Albano R: Mia Albano 120 HEAT MERCHANTS 05 8 3:47:56 102 1:36:54 129 1:16:28 115 2:53:22 123 54:34 108 B: Dave FitzHenry C: Ben Strong / Den Frelinghuysen R: Ken Fredeen 121 Matthew Ballinger DDS 20 10 3:48:18 69 1:26:01 168 1:32:21 127 2:58:22 93 49:56 157 B: Craig Crawford C: Matthew Ballinger / Lauren Ballinger R: Drew Ballinger 122 McCarthy Dodds 11 6 3:50:01 136 1:43:18 110 1:13:53 124 2:57:11 111 52:50 37 B: John McCarthy C: Justine Dodds / John McCarthy R: Justine Dodds 123 Berkshire Outfitters SLC 12 9 3:50:14 132 1:42:41 78 1:06:28 110 2:49:09 157 1:01:05 174 B: Sam Blazejewski C: Steve Blazejewski R: Hannah Blazejewski 124 Berkshire Mombshells 04 5 3:50:17 114 1:38:57 145 1:19:55 129 2:58:52 100 51:25 45 B: Lauren Baumann C: Marki Lee Blackwell / Glenna Blackwell R: Brooks Anne Burdick 125 Woods 13 5 3:50:54 115 1:39:27 118 1:14:43 119 2:54:10 136 56:44 181 B: Dylan Woods C: ---- R: --- ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 5 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 126 Little Tin Can 09 14 3:51:08 111 1:38:30 142 1:19:24 126 2:57:54 114 53:14 133 B: Tyler Wade C: Ryan Callahan R: Tyler Wade 127 Another Year Older 01 5 3:51:20 101 1:36:53 133 1:17:11 117 2:54:04 139 57:16 190 B: Paul Cantarella C: Milt Reiss R: Brian Steady 128 Edwards Park Rascals 12 10 3:51:32 154 1:48:40 100 1:11:12 132 2:59:52 101 51:40 53 B: John Horan C: Curtis Thierling / David Thierling R: Diane Singer 129 WNL 12 11 3:52:10 140 1:44:12 126 1:16:03 137 3:00:15 103 51:55 170 B: Joseph Kotelnicki C: Steve Rich / Leonardo Quiles R: Brian Duquette 130 Old Guys Rule 17 2 3:52:52 146 1:45:49 25 57:26 90 2:43:15 175 1:09:37 11 B: Peter Persoff C: Dick Ulbrich / Alec Davis R: Michael Rosenbaum 131 Breslin Lawless Group 19 13 3:53:17 135 1:42:52 97 1:10:48 116 2:53:40 151 59:37 10 B: Andy Breslin C: Pamela Breslin R: Molly A Bresliin 132 KSWAP 19 14 3:54:01 150 1:46:19 108 1:13:39 134 2:59:58 120 54:03 70 B: Rebecca McFarland C: Cathryn Barnhill / Adelaide McFarland R: Scott McFarland 133 Team Long Pig 01 6 3:54:36 89 1:33:49 159 1:24:47 128 2:58:36 133 56:00 184 B: Kevin Marsh C: Edward Carman R: David Woods 134 Canoe Tri Help me Finish 19 15 3:56:31 133 1:42:45 166 1:30:03 158 3:12:48 41 43:43 101 B: Bill Fennell C: Anna Fennell / Gavin Fennell R: James Iandoli 135 Girls Night 19 16 3:56:36 161 1:53:56 160 1:24:50 164 3:18:46 12 37:50 165 B: Sam Bruno C: Nate Bruno / Dan Bruno R: Raphael Bruno 136 Don't Mess with the Family 19 17 3:56:48 145 1:45:43 135 1:17:20 145 3:03:03 117 53:45 93 B: Janet Benoit C: Timothy Winchell / Alicia Winchell R: Peter Winchell 137 Charneys 19 18 3:57:39 139 1:44:07 99 1:11:07 122 2:55:14 163 1:02:25 116 B: Howard Charney C: Dennis Charney R: Allison Charney 138 William E Rowland 15 3 3:57:43 117 1:39:51 155 1:22:30 142 3:02:21 130 55:22 218 B: William E Rowland C: William E Rowland R: William E Rowland 139 ALL DAY 21 5 3:58:17 156 1:51:06 148 1:20:23 152 3:11:29 67 46:48 113 B: Deborah Wilson C: Sheila Bartlett / Mary Knepper R: Ian Valiton 140 Team Jamie 10 5 3:58:24 147 1:45:57 111 1:13:58 133 2:59:55 147 58:29 388 B: Helene Gingras C: Sue Vollroth / Helen Gingras R: Sue Vollrath 141 The Piers Gamble 19 19 3:58:26 173 2:02:13 82 1:07:04 149 3:09:17 86 49:09 94 B: Clark Piers-Gamble C: Dawne Piers-Gamble / George Piers R: Craig Piers 142 Jayne-s Guys 17 3 4:00:45 155 1:50:14 102 1:11:55 141 3:02:09 150 58:36 100 B: Paul Murray C: Dave Klausmeyer / Jock Burbank R: Jayne Zinke 143 The Red Lion 20 11 4:00:53 92 1:34:15 144 1:19:52 118 2:54:07 169 1:06:46 167 B: Michael Schoch C: Susan Higa / Suzanne Blackwell R: Barry Bazon 144 Eleven Years Strong 19 20 4:00:57 158 1:52:59 141 1:18:48 154 3:11:47 87 49:10 31 B: Jeffrey Roosa C: Robert Maloney / Brian Maloney R: Jennifer Roosa 145 Sure-Fonesex 19 21 4:01:01 94 1:35:03 161 1:25:11 136 3:00:14 156 1:00:47 39 B: Sylvie Froncek C: Sylvie Froncek / Madeleine Shure-Froncek R: Lydia Shure-Froncek 146 More Strength for Serridge 09 15 4:02:20 124 1:41:17 156 1:22:42 146 3:03:59 144 58:21 345 B: Tomas DiLascio C: Brian Howell / Tomas DiLascio R: Brian Howell 147 B.O.H.I.C.A. 12 12 4:03:04 56 1:25:03 173 1:37:20 143 3:02:23 155 1:00:41 44 B: Mike Siciliano C: Butch Buchinski / Brad Buchinski R: Mikaela Buchinski 148 Bennie and the Jets 19 22 4:03:51 60 1:25:08 172 1:36:38 139 3:01:46 162 1:02:05 159 B: John Benedict C: Becky Benedict R: Sarah Benedict 149 All Curtins, No Drapes 19 23 4:04:07 152 1:47:58 164 1:29:07 162 3:17:05 70 47:02 144 B: Helen Curtin C: James Curtin R: Anita Curtin 150 Kushi Institute 22 2 4:04:34 143 1:45:02 132 1:17:02 140 3:02:04 164 1:02:30 500 B: Olaf Fischer C: Olaf Fischer R: Olaf Fischer ================ WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE 6 ================ Platt Systems Official Reporting System Josh Billings Results Posted to www.plattsys.com OVERALL CATEGORY FINAL |--- BIKE ---| |-- CANOE --| |CANOE CUMM ||-- RUN --| PLC Name TYP PLC TIME RANK SPLIT RANK SPLIT PLC TIME RANK SPLIT BIB ==== ================================== === ==== ======= ==== ====== ==== ====== ==== ===== ==== ===== ===== 151 Stampeding Turtles 18 4 4:04:59 177 2:04:17 127 1:16:09 166 3:20:26 48 44:33 110 B: Xavier Powell C: Courtney Gagne R: Zabion Powell 152 The Flaming Chalices 07 13 4:05:17 104 1:37:02 136 1:17:38 121 2:54:40 177 1:10:37 65 B: Philip Hotchkiss C: Ted Welsh / Denise Benoit R: Jon Todd 153 P and H 11 7 4:05:23 159 1:53:06 140 1:18:40 153 3:11:46 116 53:37 171 B: Heather Boyko C: Heather Boyko / Phil Boyko R: Phil Boyko 154 Hotel on North 20 12 4:05:36 164 1:54:40 152 1:21:45 161 3:16:25 88 49:11 154 B: -- C: Michdelyna Adams / Carnell Lawson R: Kim Burnick 155 Four For Fun 06 8 4:06:05 141 1:44:20 151 1:21:25 148 3:05:45 153 1:00:20 12 B: Donald Briggs C: Stephen Dudziak / Stan Dudziak R: Ben Kaplan 156 Beauty and the Beasts 21 6 4:06:15 151 1:46:30 117 1:14:43 138 3:01:13 168 1:05:02 148 B: Amy Murray C: Sarah Siket / James Siket R: Kim Ketchen 157 Josh 2.0 18 5 4:07:09 163 1:54:39 137 1:17:55 156 3:12:34 124 54:35 132 B: Henry Eustis C: Abigail Wade R: Jack Smith 158 ADANG 09 16 4:07:40 169 1:58:36 146 1:20:00 163 3:18:36 83 49:04 43 B: Gregory George C: Gregory George / Matt Malatesta R: Matt Malatesta 159 OLD AND IN THE WAY 02 8 4:08:49 166 1:57:56 124 1:15:34 159 3:13:30 129 55:19 126 B: Bobby Flower C: Jon Stern / Todd Kimbriel R: Andrew Flower 160 Joshua Aschheim 13 6 4:10:49 118 1:40:00 167 1:32:19 155 3:12:19 148 58:30 211 B: Joshua Aschheim C: Joshua Aschheim R: Joshua Aschheim 161 Art Gwozdz 15 4 4:13:22 84 1:32:09 180 1:47:42 165 3:19:51 115 53:31 230 B: Art Gwozdz C: Art Gwozdz R: Art Gwozdz 162 Busted Stuff 10 6 4:18:53 165 1:56:08 119 1:14:52 151 3:11:00 173 1:07:53 47 B: Julie Marcoulier C: Linda Pitney / Julie Marcoulier R: Linda Pitney 163 Field House Foodie Fanatics 21 7 4:19:00 122 1:40:38 143 1:19:24 135 3:00:02 183 1:18:58 68 B: Pete Lopez C: Kim Lopez / Tammie Jervas R: Loretta Tenuta 164 TIRING SOREASS WRECKS 19 24 4:19:41 149 1:46:15 157 1:23:31 150 3:09:46 176 1:09:55 127 B: Rob Nielson C: Rob Nielson R: Becky Nielson 165 Frosted Crows 19 25 4:21:06 157 1:52:43 162 1:28:43 168 3:21:26 152 59:40 173 B: Christopher Mayer C: John Foley / Aaron Flynn R: Meghan Harris 166 Team Kavid 11 8 4:22:02 112 1:38:45 170 1:34:00 157 3:12:45 174 1:09:17 131 B: Erik Scholz C: Erik Scholz / Laura Scholz R: Laura Scholz 167 Just Four Fun 12 13 4:22:27 180 2:13:02 131 1:16:45 173 3:29:47 109 52:40 60 B: Pablo Orellana C: Sam Gaughan / Stephanie Dolson R: Laura Gross Smith 168 3 Chicks + Te Old Guy 21 8 4:24:12 178 2:05:48 130 1:16:38 170 3:22:26 159 1:01:46 99 B: Sue Fontaine C: Hillary Reil / John A Reil R: Sara Gladu 169 FINNeSe! 19 26 4:28:12 170 1:59:04 153 1:22:07 167 3:21:11 170 1:07:01 118 B: Matt Finn C: Timothy Finn / Matthew Senesi R: Lauren Finn 170 Team Turtle 12 14 4:28:44 179 2:07:59 87 1:07:56 160 3:15:55 180 1:12:49 30 B: Elizabeth O-Donnell C: Allen Sprio / Joseph Merola R: Allison Spiro 171 Paw Patrol 10 7 4:31:23 160 1:53:32 171 1:36:00 172 3:29:32 160 1:01:51 322 B: Lisa Oliver C: Hether Cahill / Lisa Oliver R: Hether Cahill 172 Drei Teutschen 07 14 4:32:42 172 2:02:13 169 1:32:33 176 3:34:46 143 57:56 85 B: Christian Teutsch C: Christian Teutsch / Savannah Teutsch R: Abbie Teutsch 173 Dying to Tri 05 9 4:35:26 176 2:03:51 165 1:29:37 175 3:33:28 161 1:01:58 332 B: Sandy Ashendorf C: David ray R: Joan Bregstein 174 General Dynamics 20 13 4:36:10 183 2:25:04 83 1:07:09 174 3:32:13 165 1:03:57 115 B: Bryan Cederholm C: Tom Brennan / Dave Hemmes R: Bruce Kirchner 175 Green Machine 19 27 4:36:29 182 2:14:08 85 1:07:34 169 3:21:42 181 1:14:47 19 B: David Grogan C: Lisa Grogan-McCulloch / Lewis McCulloch R: Rebecca Hanson 176 The Roosters 10 8 4:37:50 171 2:00:01 175 1:39:27 178 3:39:28 145 58:22 35 B: Denise Kohn C: Tammy Gates / Denise Kohn R: Tammy Gates 177 Mongoose 22 3 4:40:06 148 1:46:11 179 1:42:04 171 3:28:15 179 1:11:51 420 B: Buzz Hoagland C: Buzz Hoagland R: Buzz Hoagland 178 Team Burdick XVII 19 28 4:42:22 167 1:58:13 176 1:40:01 177 3:38:14 167 1:04:08 24 B: Shawn Burdick C: Todd Burdick / Kate Burdick R: Amanda Burdick 179 The Carpenter 11 9 4:47:14 181 2:13:44 178 1:41:16 183 3:55:00 106 52:14 82 B: Therese Doyle Brigley C: Therese Doyle Brigley / Stephen Estelle R: Stephen Estelle 180 Old Men Walking 17 4 4:50:59 119 1:40:05 183 2:03:10 180 3:43:15 172 1:07:44 97 B: Laurence D Cohen C: James Dami R: Eric White 181 Slaves of the GReat Sage 09 17 4:51:38 168 1:58:34 182 1:51:23 181 3:49:57 158 1:01:41 152 B: Eric Proshansky C: Eric Proshansky R: Dan Patel 182 Iron WOman Hear Me Roar 16 1 4:58:15 175 2:03:06 177 1:40:04 179 3:43:10 182 1:15:05 212 B: Jenny Gitlitz C: Jenny Gitlitz R: Jenny Gitlitz 183 Gerard Johnson 22 4 5:03:01 174 2:02:53 181 1:49:15 182 3:52:08 178 1:10:53 490 B: Gerard Johnson C: Gerard Johnson R: Gerard Johnson *********************************************************************************************************************

   

Combined Race Results (F)     Division Results (F)     Canoe Division Results (F)     Kayak Division Results (F)    

Paddleboard Division Results (F)



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates