2009 Mystic YMCA Sprint Triathlon  

 Sunday June 7, 2009 | Mystic, CT  | Source: Platt Systems
Timing by: Platt Systems : Results: Individual | Relays | Divisions


             Platt Systems Timing - Start Time: 8 am || Swim  mile, Bike 14.4 miles, Run 3 miles
                                           Platt Systems Official Reporting System
                     Mystic River valley Triathlon Divisional Results Posted to www.plattsys.com
                                              Platt Systems 860-645-1476
DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

New Division: F---- ** Female ** TOP Female FINISHERS ** 
  1    cassandra Maximenko        26F F---- naugatuck CT           1:15:54  2 29   
  2    pascale Butcher            47F F---- southport CT           1:18:06  2 162  
  3    Lauren Novakowski          42F F---- Mystic CT              1:18:57  2 243  

New Division: F1519 ** Female  from 15 to 19 ** 
  1    Jillian Torrey             16F F1519 Westerly RI            1:45:47  2 210  
  2    carly Devito               19F F1519 windsor CT             1:56:54  2 27   
  3    victoria Garbo             16F F1519 stonington CT          2:04:37  2 200  

New Division: F2024 ** Female  from 20 to 24 ** 
  1    Elizabeth Byrne            24F F2024 Madison CT             1:34:10  3 253  
  2    erin Gaffey                23F F2024 new york NY            1:36:34  2 67   
  3    Kerry Manley               23F F2024 Mystic CT              1:40:13  3 249  
 
New Division: F2529 ** Female  from 25 to 29 ** 
  1    Chelsey Elliott            27F F2529 New London CT          1:20:32  2 32   
  2    Jennifer Massengale        29F F2529 Groton CT              1:26:40  2 91   
  3    Alison Taylor              29F F2529 Waterford CT           1:31:45  2 211  
   
New Division: F3034 ** Female  from 30 to 34 ** 
  1    Jodi Harvey                31F F3034 Jamestown RI           1:30:44  2 244  
  2    renee Kleinman             32F F3034 west hartford CT       1:31:56  2 171  
  3    Holly Hedde                30F F3034 Mystic CT              1:31:57  2 214  
 
 
New Division: F3539 ** Female  from 35 to 39 ** 
  1    Michelle Watson            38F F3539 Waterford CT           1:26:55  2 157  
  2    becky Azia                 35F F3539 west hartford CT       1:36:29  2 14   
  3    Jessica Duda               35F F3539 North Stonington CT    1:36:59  2 94   
 
New Division: F4044 ** Female  from 40 to 44 ** 
  1    Christine Lubeski          41F F4044 Niantic CT             1:28:00  2 40   
  2    Polly Chorlton             44F F4044 Stonington CT          1:28:29  2 236  
  3    kylie Bootsma              40F F4044 woodbury CT            1:29:52  2 127  

New Division: F4549 ** Female  from 45 to 49 ** 
  1    Kim Georgiades             46F F4549 East Hampton CT        1:26:05  2 124  
  2    Cheryl Powelzyk            47F F4549 Gales Ferry CT         1:27:33  2 33   
  3    Aimee Tooker               45F F4549 Stoniongton CT         1:31:38  2 2    
   
                              Platt Systems Official Reporting System
                  Mystic River valley Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Platt Systems 860-645-1476

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

New Division: F5054 ** Female  from 50 to 54 ** 
  1    lori Goldenberg            51F F5054 ridgefield CT          1:28:33  2 133  
  2    Janet Reincke              54F F5054 Lebanon CT             1:33:22  2 80   
  3    Katy Giffault              51F F5054 Stonington CT          2:40:50  2 115  

New Division: F5559 ** Female  from 55 to 59 ** 
  1    Barbara Goodricit          55F F5559 New London CT          1:30:55  3 255  
  2    shea Jezek                 58F F5559 east haddam CT         2:06:08  2 187  

New Division: M---- ** Male  ** TOP Male  FINISHERS ** 
  1    John Babcock               21M M---- Niantic CT             1:06:19  1 106  
  2    william Schumann           45M M---- west hartford CT       1:07:33  1 207  
  3    Peter Daly                 39M M---- Cheshire CT            1:08:23  1 166  

New Division: M1519 ** Male   from 15 to 19 ** 
  1    Trevor MacLean             17M M1519 North Westport CT      1:15:55  1 232  
  2    Chace Springborn           16M M1519 Bradford RI            1:37:01  1    
  3    Andrew Kawabata            16M M1519 Mystic CT              1:37:07  1 9    
  

New Division: M2024 ** Male   from 20 to 24 ** 
  1    Jonathan Buckingham        24M M2024 Old Lyme CT            1:20:55  1 108  
  2    Jeremy Zelinski            23M M2024 Groton CT              1:21:41  1 93   
  3    Andrew McDade              23M M2024 Westerly RI            1:24:51  1 220  
  

New Division: M2529 ** Male   from 25 to 29 ** 
  1    Jeffrey Duda               29M M2529 Westerly RI            1:10:57  1 87   
  2    jeffrey Sundberg           26M M2529 monmouth junction NJ   1:12:06  1 90   
  3    Kameron Shahid             27M M2529 Mystic CT              1:12:41  1 241  
 
  
New Division: M3034 ** Male   from 30 to 34 ** 
  1    aaron Derdowski            32M M3034 providence RI          1:12:30  1 1    
  2    Rob McBride                32M M3034 New Haven CT           1:17:28  3 258  
  3    Michael Borden             31M M3034 Brooklyn NY            1:20:41  1 246  
  4    terry Hollowell            30M M3034 branford CT            1:21:19  1 191  

New Division: M3539 ** Male   from 35 to 39 ** 
  1    William Lunn               35M M3539 Mystic CT              1:10:47  1 205  
  2    Douglas DeLapp             38M M3539 Mystic CT              1:15:38  1 62   
  3    bob Meyst                  38M M3539 danbury CT             1:17:20  1 20   
  4    Rodney Mosier              39M M3539 Deep River CT          1:19:57  1 179  
 

New Division: M4044 ** Male   from 40 to 44 ** 
  1    David Rivard-Lentz         40M M4044 East Hampton CT        1:11:32  1 54   
  2    michael Maximenko          40M M4044 naugatuck CT           1:15:29  1 156  
  3    Timothy Watson             42M M4044 Waterford CT           1:17:31  1 198  


New Division: M4549 ** Male   from 45 to 49 ** 
  1    Jeff Kotecki               49M M4549 Waterford CT           1:11:16  1 84   
  2    Stephen Schonning          46M M4549 Westerly RI            1:13:34  1 235  
  3    Derek Albertson            46M M4549 Norwich CT             1:14:43  1 60   
 
New Division: M5054 ** Male   from 50 to 54 ** 
  1    T.J. Dooling               50M M5054 Pawcatuck CT           1:10:21  1 190  
  2    Chris Spaight              52M M5054 Portsmouth RI          1:14:02  1 37   
  3    Martin Cappiello           52M M5054 Mystic CT              1:14:24  1 145  
 

New Division: M5559 ** Male   from 55 to 59 ** 
  1    Bob Lamothe                55M M5559 Warwick, RI            1:13:33  1 19   
  2    Ron Meneo                  55M M5559 Charlestown RI         1:18:10  1  
  3    Buzz Gardner               56M M5559 Mystic CT              1:20:19  1 25   
 

New Division: M6064 ** Male   from 60 to 64 ** 
  1    Bill Schwarzenbach         61M M6064 Stonington CT          1:30:53  1 18   
  2    Michael Mercier            63M M6064 Westerly RI            1:38:54  1 245  

New Division: M6569 ** Male   from 65 to 69 ** 
  1    Andre Simonpietri          66M M6569 Woodbury CT            1:50:03  1 233  
  2    Robert Lohmann             65M M6569 North Stonington CT    2:13:44  1 177  

New Division: RRF-- **  ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
  1    RELAY The Not So Wee Lees  99R RRF-- Vernonica Lee CT       1:32:34  3 307  
      Amy Lee - Deb Schena - Vernonica Lee ( The Not So Wee Lees)
  2    RELAY Just For Fun         99R RRF-- Susam Berlam CT        1:36:18  3 308  
       Lee Stepanishen - Betsey Iiams - Susam Berlam ( Just For Fun)

New Division: RRM-- **  ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
  1    RELAY Three Amigos         99R RRM-- Peter Zelekn CT        1:11:05  3 305  
      Bob Hannon - Zach hannon - Peter Zelekn ( Three Amigos)
  2    RELAY Team Fi-Ya           99R RRM-- Chris Burke CT         1:15:00  3 304  
      Keith Slowik - Liam Burke - Chris Burke ( Team Fi-Ya)
  3    RELAY Pump My Gas          99R RRM-- Nelson Oliveira CT     1:18:15  3 309  
      Nigel Ward -  Kurt Hansen - Nelson Oliveira ( Pump My Gas)
  4    RELAY Three Munnkateers    99R RRM-- Todd Munn CT           1:19:55  3 306  
      Derek Munn - Raymond Munn -  Todd Munn ( Three Munnkateers)

New Division: RRX-- **  ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
  1    RELAY Hammerheads          99R RRX-- John Lambert CT        1:17:25  3 302  
      Amanda Husslien - Mike Linhares - John Lambert ( Hammerheads)
  2    RELAY Team Chaos           99R RRX-- Mike Demarco CT        1:31:46  3 303  
      Rebecca Wininger - William Wininger - Mike Demarco ( Team Chaos)
  3    RELAY Green Beans          99R RRX-- Guy Hermann CT         1:35:52  3 301  
      Sarah Cahill - Sally McGee - Guy Hermann ( Green Beans)
  4    RELAY Feral Cats of Evere  99R RRX-- Sarah Besegal CT       1:42:16  3 300  
      Lenny Bellet - Jon MItchell - Sarah Besegal ( Feral Cats of Everest)

New Division: RRY-- ** Unknown  from RY to -- ** 
  1    RELAY Jr. Hammerheads      96R RRY-- Sarah Dinovelli CT     1:30:10  3 310  
      Mac Walsh - Samantha Linhares - Sarah Dinovelli ( Jr. Hammerheads)

                    Platt Enterprise Timing Service  ||     [ Back To Top ]