Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    

Canton LobsterLoop 5K Road Race
Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race
Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 77 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 77 degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Tyler Hinrichs Overall Female: Julia Caputo ******************************************************************************************************************** *** PLATTSYS.COM *** THE PURPLE HEART HALF MARATHON - S WINDSOR CT - MONDAY SEPT 2 2019 ******************************************************************************************************************** DIVISI DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ====== ** FEMALE RESULTS: 08 and under ** 1 Lillian Houle 8F F0008 CANTON CT 43:30 92 2 Maddisen Ehra Davis 8F F0008 CANTON CT 58:12 61 3 Abigail Davis 7F F0008 CANTON CT 58:12 50 ** FEMALE RESULTS: 09 to 12 ** 1 Kate Loparco 12F F0912 AVON CT 27:05 120 2 Avery Brown 12F F0912 CANTON CT 27:38 30 3 Emma Loparco 11F F0912 AVON CT 28:48 118 ** FEMALE RESULTS: 13 to 14 ** 1 Morgan Babbitt 13F F1314 CANTON CT 23:21 10 2 Kailey McCarthy 13F F1314 CANTON CT 28:03 129 3 Ella Koster 13F F1314 Caton CT 29:15 391 ** FEMALE RESULTS: 15 to 18 ** 1 Julia Caputo 16F F1518 Canton CT 19:50 223 2 Allison Moore 18F F1518 BURLINGTON CT 25:38 135 3 Ann Hayes 17F F1518 AVON CT 26:59 83 ** FEMALE RESULTS: 19 to 29 ** 1 Ashleigh Stephan 26F F1929 Avon CT 21:38 389 2 Emma Charron 21F F1929 Canton CT 23:21 480 3 Kasey Charron 20F F1929 Canton CT 23:37 479 ** FEMALE RESULTS: 30 to 39 ** 1 Jackie Birge 31F F3039 Unionville CT 24:26 191 2 Alma Nunley 39F F3039 CANTON CT 25:36 146 3 Christina Flaherty 38F F3039 Canton CT 26:01 289 ** FEMALE RESULTS: 40 to 49 ** 1 Rebecca Stephenson 47F F4049 Unionville CT 22:25 381 2 Jennifer Rottkamp 44F F4049 COLLINSVILLE CT 22:49 161 3 Lani Ralston 48F F4049 FARMINGTON CT 23:39 157 ** FEMALE RESULTS: 50 to 59 ** 1 Robin Beauregard 53F F5059 HEBRON CT 24:03 12 2 Nancy Honeck 55F F5059 Collinsville CT 26:50 293 3 Stacy Levy 51F F5059 WILTON CT 27:17 112 ** FEMALE RESULTS: 60 to 69 ** 1 Linda Stahl 64F F6069 West hartford CT 34:00 358 2 Ann Bryan 67F F6069 Collinsville CT 51:21 385 3 Terry St. Gelais 67F F6069 Canton CT 51:22 386 ** FEMALE RESULTS: 70 to 79 ** 1 Dawn Werneck 73F F7079 Bristol CT 30:30 397 2 Barbara Kream 71F F7079 Avon CT 34:16 364 3 Janice Bosworth 72F F7079 BRADENTON FL 43:30 23 **************************************** MALE AWARDS ****************************************** Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 77 degrees Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com Overall Male : Tyler Hinrichs Overall Female: Julia Caputo DIVISI DIVISION PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT BIB ==== ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ====== ** MALE RESULTS: 08 and under ** 1 Landon Dacruz 6M M0008 CANTON CT 32:32 49 2 Hudson Minoux 8M M0008 COLLINSVILLE CT 33:55 132 3 Matteo Galdamez 8M M0008 CANTON CT 34:35 69 ** MALE RESULTS: 09 to 12 ** 1 David Grabowski 12M M0912 Canton CT 21:42 222 2 Thomas Hagymasi 9M M0912 TORRINGTON CT 23:27 82 3 Shea Flaherty 9M M0912 Canton CT 24:13 288 ** MALE RESULTS: 13 to 14 ** 1 Ryan Weller 14M M1314 CANTON CT 19:11 186 2 Luke Pauls 14M M1314 West simsbury CT 19:22 224 3 Josh Mason 14M M1314 CANTON CT 21:19 125 ** MALE RESULTS: 15 to 18 ** 1 Tyler Hinrichs 17M M1518 17:13 86 2 Daniel Carvalho 17M M1518 AVON CT 17:39 39 3 Liam Odwyer 16M M1518 AVON CT 18:23 149 ** MALE RESULTS: 19 to 29 ** 1 Joe Wells 26M M1929 White plains NY 19:50 388 2 David Stephenson 19M M1929 Unionville CT 20:37 382 3 Daniel Grosso 27M M1929 BELLINGHAM MA 23:08 75 ** MALE RESULTS: 30 to 39 ** 1 CJ Fusco 38M M3039 MORRIS CT 19:25 67 2 Peter Kores 30M M3039 Winstead CT 21:24 396 3 Stephen Nieli 36M M3039 STRASBURG PA 23:05 144 ** MALE RESULTS: 40 to 49 ** 1 Cory Hudak 47M M4049 Winstead CT 19:47 370 2 Sarmiento Marco 42M M4049 Goshen CT 19:58 369 3 Eric Gamuri 41M M4049 Torrington CT 20:26 400 ** MALE RESULTS: 50 to 59 ** 1 Coach Chisholm 57M M5059 Farmington CT 18:35 292 2 Thomas Fatone 50M M5059 ORANGE CT 21:11 62 3 Joe Loparco 50M M5059 AVON CT 22:42 119 ** MALE RESULTS: 60 to 69 ** 1 Jeff Heintz 60M M6069 Wallingford CT 19:46 246 2 Chris Armen 65M M6069 Canton CT 24:59 211 3 Tom Giorgetti 67M M6069 Bristol CT 25:10 299 ** MALE RESULTS: 70 to 79 ** 1 Fred Gohringer 77M M7079 MILLDALE CT 26:13 72 2 Len Desson 70M M7079 Weatogue CT 29:59 194 3 Russ Tew 76M M7079 West hartford CT 31:25 226 ** MALE RESULTS: 80 and over ** 1 Tom Butterfield 83M M8099 WINDSOR CT 31:42 36 2 Josi Werneck 82M M8099 Bristol CT 37:08 398 *********************************************************************************************** PLATTSYS.COM ***********************************************************************************************


Race Results ()     Division Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates