Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:

   

Race Results ()     Category Race Information ()     Kayak Race Results ()     Canoe Race Results ()    

PaddleBoard Results ()

Josh Billings RunAground
2018 Josh Billing RunAground
Sunday Sept 16, 2018 - Tanglewood - Lenox, Mass
Platt Systems TIming & Scoring || Mostly Sunny & 82 degrees


2018 Josh Billing RunAground Sunday Sept 16, 2018 - Tanglewood - Lenox, Mass Platt Systems TIming & Scoring || Mostly Sunny & 82 degrees ******************************************************************************************************************** PLATTSYS.COM CATEGORY RESULTS ******************************************************************************************************************** DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 01 ** All Berkshire - 4 Person Team 1 Josh Itch 01 2:28:50 3 B: Brian Rabuse C: Sue Purdy / Kurt Kuehnel R: Stephen Foley 2 Vehicle Voltron 01 2:44:34 79 B: Andy Clark C: Tim Barrett / Eddie Barrett R: Joe Barrett 3 Snakes In The Wood Pile 01 2:53:00 22 B: Jarrett Robitaille C: Dominic Cimini / Matthew Cimini R: --- 4 Minkler Ins I 01 2:54:08 4 B: Chuck Leach C: Tim Minkler / Gary Quadrozzi R: Mark Rabasco 5 Rotary Club of Pittsfield 01 3:05:27 139 B: Don Kuczarski C: John O-Brien / John Murphy R: Dave Hall 6 McLarmack 01 3:14:08 80 B: Thomas McCormack C: Brett Larmon / Leah Larmon R: Tricia Mccormack ** New Division: 02 ** Males 39 & Under (4 Person Tea 1 Allen Heights Veterinary 02 2:17:08 1 B: Josh Lipka C: Tom Keefe / Ben Pigott R: Steve Monsulick 2 Boss's Mainely Massive Men 02 2:29:18 70 B: Andrew Piper C: Kevin Boss / Dave Vandorpe R: Lee Brown 3 Minkler Ins. II 02 2:36:58 6 B: John Bazcek C: Andrew Minkler / Tim Allen R: Tim Allen 4 Three Stooges 02 2:50:58 88 B: Matthew DelMonte C: Eli Jameson / Michael Vorwerk R: Matthew DelMonte 5 Mountain Gobblers 02 3:00:17 143 B: Brian Hupe C: Dave Armstrong R: Alfonso Champion 6 Mug Envy 02 3:01:43 122 B: craig crawford C: Matt Ballinger / Alex Ciejek R: Ethan French ** New Division: 03 ** Males 40 & Over (4 Person Team 1 Not Those Guys 03 2:34:18 75 B: Damon LeCompte C: John Berry / Matt King R: Mike Zani 2 Irresistable Balding Men 03 2:40:56 14 B: Steve Malin C: Thom Whaley / Tom Ingersoll R: Matt Cortier 3 Bone Tats & Beer Nerves 03 3:17:01 128 B: Robert Trask C: Steve Mack / Sean Raymer R: Ben Simmons 4 FOUR FOR FUN 03 3:24:11 65 B: Derrick Rodgers C: Jeffrey Dudziak / Stephen Dudziak R: Larry Lane DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 04 ** All Female (4 Person Team) 1 Berkshire Bike & Board 04 2:49:37 100 B: Liz Chambers C: Laura Walton / Gloria Wesley R: Lori Kingsley 2 One Non-Blood 04 2:59:38 5 B: Jessica Bosworth C: Kristen Warner / Karen Febey R: Katie Boudreau 3 Henshaw Heroes 04 3:22:45 112 B: Fran O-Donoghue C: Sallie Batchelor R: Kristen Kelly 4 Hop, Skip, and Jump 04 3:37:06 94 B: Julie Marcoulier C: Kristi Kearney / Julie Marcoulier R: Courtney Johnston ** New Division: 05 ** Masters 50 & Over (4 Person Te 1 SEKS 05 2:39:49 120 B: Steve Meisl C: Ed Paquette / Scott Dias R: Matt Kinnaman 2 Dr Al & The Pacemakers 05 2:54:24 142 B: Al Bravo C: Lawrence Bravo / Bruce Duquette R: Kack Moore 3 Arnie-s Army 05 2:54:46 9 B: David Martin C: Kevin Loehr / Michele Loehr R: Bob Archey 4 Turkish Delight 05 2:57:14 135 B: Glen Muscosky C: Paul Sullivan / Joe Lucasceietz R: Jack Serridge 5 Clark-s Gamble 05 3:00:28 11 B: Craig Robertson C: Clark T Gamble / Chris Gamble R: Jim Preite 6 Wharf Rats 05 3:15:45 97 B: Rob Cosgriff C: Diz (Jay) Dizacomo / Jim Donoghue R: Don Ciampa ** New Division: 06 ** Grand Masters (60 & Over) [4 P 1 Solanum Tuberosum 06 2:49:09 63 B: Bill Wooldridge C: Phil Dowling / Bob Allen R: Jeff Mish 2 Hawaii60 06 2:58:14 7 B: Peter Greer C: Tom Warner / Peter Heed R: Bob Dion 3 Still Going 06 3:02:17 98 B: Steve Bronstein C: Jack Lareau / John Marona R: Al Hyde 4 PV ENDORPHIN JUNKIES 06 3:14:52 56 B: TOM KELLY C: Lou Desi / GERRY GAUTHIER R: BOB MANGINI 5 Team Agouti 27 06 3:42:43 19 B: Mickey Natoli C: David Lane / Shain Bosworth R: Steve Chessare Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 07 ** Mixed 39 & Under (3-4 Person T 1 Thank you Richmond! 08 2:44:30 2 B: William Caligari C: Patty Spector / Charlie Zuber R: Sam Darby 2 Mean Machine 07 2:49:22 58 B: James Sawtelle C: Jason Sawtelle / Matthew Sawtelle R: Emily Bliemeister 3 Joly Rogers 07 3:02:05 20 B: --- C: Laura Gerber / Erik Whiting R: Meegan Joly 4 Happy Contenders 07 3:14:02 101 B: Jay Elling C: David Stuart / John McKenney R: Rebecca Lewis 5 Roberts Roofing 07 3:32:34 148 B: Dan Shandor C: James Roberts / Dave Dugas R: Kierstyn Bigda 6 One Trick Pony 07 3:39:28 99 B: Kathleen Head C: Allison Read Payne / Matthew Payne R: Ariana Breckner 7 Old and In the Way 07 4:15:10 119 B: David Rosenthal C: Jon Stern / Todd Kimbriel R: Julia Bergman ** New Division: 08 ** Mixed 40 & Over (3-4 Person Te 1 PJM MANAGEMENT SERVICES 08 2:57:22 76 B: Dave Boyce C: Dianne Mele / Patrick Mele R: Mark DiNicola 2 Cut and Run 08 2:59:34 8 B: Kevin Mites C: Laura Naughton / Joyce Amuso R: Dave Olds 3 Breaking 60 08 3:19:21 91 B: Pete Nixon C: Doreen Donovan / Carol Nixon R: Al Najimy 4 I want my two dollars! 08 3:29:07 150 B: Noah Stone C: Keith O'Neil / Micah Stone R: Kerri McNamara 5 Buttercup 08 3:32:55 121 B: Silas M. Warner C: Silas M. Warner / Corrin Grieco R: Corrin Grieco ** New Division: 09 ** 2 Person Male 1 THe Burkeshire with a Trout 09 3:00:04 136 B: Bruce Armentrout C: --- R: Joseph Burke 2 Berkshire Backcountry 09 3:08:14 113 B: Rich Adamczyk C: Rich Adamczyk R: Chris Bernier 3 Of Muscle and Men 09 3:11:23 146 B: Matthew Lenehan C: Matthew Lenehan R: Jeffrey Ingalls 4 Team Beer Mile 09 3:16:16 132 B: Bill Gop C: Matthew Puntin R: Matthew Puntin 5 Ralph Cox 09 3:17:57 104 B: Pete Wilke C: --- R: Chris McGovern 6 PVH Elite 09 3:21:48 61 B: David Pugh C: --- R: John Reynolds Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 10 ** 2 Person Female 1 All Day Femme Fierce 10 3:05:51 67 B: Emma Kearney C: --- R: Clare Franco 2 Nematocysts 10 4:10:58 15 B: Alice Mark C: Alice Mark / Hannah Mark R: Hannah Mark ** New Division: 11 ** 2 Person Mixed 1 If we only had a heart 11 3:01:48 107 B: Bruce Townend C: Diana Wall R: Diana Wall 2 Happy Birthday Lilli! 11 3:13:05 145 B: Matt Albert C: Kathie Penna / Matt Albert R: Kathie Penna 3 Mama and Papa Loaf 11 3:25:00 29 B: Mark Rumbutis C: Mark Rumbutis R: Tiffany Rumbutis 4 The Love Machine 11 3:29:20 30 B: Peter Love C: Peter Love / Susan Love R: Susan Love 5 I hear there-s beer 11 3:38:40 129 B: Michael Meagher C: Michael Meagher / Caitlin Bartholomew R: Caitlin Bartholomew 6 L.L.Team 11 3:41:56 28 B: Lucas Mancari C: Lindsey Hunt / Lucas Mancari R: Lindsey Hunt ** New Division: 12 ** Recreational (4 Person Team - 1 Spare the Paddle, Spoil the Child 12 3:00:54 78 B: Stephen Alsdorf C: Jim Harwood / Mark Elliot R: Hillary Maxymillian 2 Rooting for Rob 12 3:06:46 82 B: Luke Kaplan C: Michael Kaplan / David Lyon R: Nick Sirianno 3 Gnu 2 The Seen 12 3:09:53 83 B: Jeff Ransden C: Kenneth Ostrowski / Madison Ostrowski R: Eric Smith 4 Maddog Quattro 12 3:10:49 35 B: Matt Madden C: Andrew Madden / Dan Madden R: Sean Madden 5 Strength for Serridge 12 3:11:12 162 B: Cameron Geller C: Jacob Rand / Kevin O'Brien R: Jacob Ryan 6 Ethyl Mer-men 12 3:12:19 73 B: Myles Greenough C: Tom Greenough / Kurt S. Kusiak R: John T. Murphy Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 13 ** Ironman 1 Stryker 13 3:07:03 202 B: Jake Martin C: Jake Martin R: Jake Martin 2 David Lee 13 3:24:40 464 B: David Lee C: David Lee R: David Lee 3 WILLLLLL 13 3:56:35 215 B: William Mitchell C: William Mitchell R: William Mitchell 4 Pete 13 4:00:10 219 B: Matt Clayton C: Matt Clayton R: Matt Clayton ** New Division: 14 ** Ironperson (40 & Over) 1 Staubach 14 3:47:15 190 B: Chad Staubach C: Chad Staubach R: Chad Staubach 2 Chip 14 3:52:55 203 B: Christian Auclair C: Christian Auclair R: Christian Auclair ** New Division: 15 ** Ironperson (50 & Over) 1 Dancing Bear 15 3:18:44 204 B: Robert Benner C: Robert Benner R: Robert Benner 2 Irish Exit 15 3:33:25 191 B: John Keenan C: John Keenan R: John Keenan ** New Division: 16 ** Ironwoman 1 Heather 16 4:04:12 193 B: Heather Mumford C: Heather Mumford R: Heather Mumford ** New Division: 17 ** Veterans (70 & Over 4 Person T 1 JUST JOSHIN' 17 3:32:37 36 B: DENNIS POLLOCK C: TODDY MUNSON / DOUG MUNSON R: BERNIE MACK 2 Od Men Walking 17 4:07:54 140 B: L Cohen C: Eric White / Tom Hyde R: Jeff Parkman 3 Conservation Works 17 4:18:21 180 B: Pete Westover C: Pete Westover R: Pete Westover 4 Team Steve 17 4:55:32 182 B: Steve Ozer C: Steve Ozer R: Steve Ozer Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 18 ** 20 and under 1 Team Bleach 18 3:07:33 111 B: Keegan Leach C: Jackson Blanchard R: Aubrey Blanchard 2 Kirk on High 18 3:19:52 109 B: Sam Schroeder C: Abigail Wade R: Jack Smith 3 Murica' 18 4:11:31 110 B: --- C: Addy Wilmot R: Ethan Tuck ** New Division: 19 ** Family (4 Person Team) 1 Berkshire Brothers 19 2:41:41 124 B: Josh Hopmans C: Tim Kowalczyk R: Dan Hopmans 2 Bacon Brethren 19 2:44:17 68 B: Nathaniel Bossi C: Adrian Bossi / Jason Dengler R: Matthias Bossi 3 Robbins Shred Fest 19 2:44:19 77 B: Jay Robbins C: Chris Robbins / Shawn Robbins R: Todd Robbins 4 Beetle Cats 19 2:53:33 126 B: EMILY PIPER-VALLILLO C: ANDREW LADD PIPER R: ANDREW J PIPER-VALLILLO 5 FOURMOST 19 2:53:43 12 B: Philip Porter C: Charles Sawyer / Jonathan Sawyer R: Lizbie Porter 6 Quattro Orsi 19 3:00:52 39 B: Steve Facchetti C: Tony Facchetti / Cosmo LaViola R: Greta Facchetti ** New Division: 20 ** Corporate 1 Team Pfizer 20 2:48:02 43 B: Zane Wenzel C: Dennis Girard / Robert Smith R: Donald Tyszkiewicz 2 MD&A Champions 20 2:52:21 24 B: Andres Rodriguez C: David Hicks / David Fernandes R: Jorge Rodriguez 3 PACC Pistols 20 3:03:59 62 B: Greg Rossolimo C: Kerry Klein / Brenda Loguidice R: Greg Rossolimo 4 MD&A Runner's Up 20 3:18:54 23 B: Jeff Simpkins C: Mark Passino / Adam Smisloff R: William Miles 5 Main Street Hospitality 20 3:23:51 137 B: Michael Schoch C: Susan Higa / Amanda McKay R: Matt Szwyd 6 MD&A Corporate Team 1 20 3:25:41 44 B: Steve Enright C: Matt Barnes R: Charlotte Miller Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 21 ** 3 Female & 1 Male 1 Canyon Ranch Outdoor Sports 21 3:26:06 64 B: Dan Brinton C: Jeanne Snacrenburg / Ginny Akabane R: Monica Saunders 2 Three and a Half Women 21 3:34:05 49 B: Jeffrey Lee C: Bonnie Eichorn / Kate Gleason R: Kendall Winston 3 The Minnows 21 3:50:34 238 B: Haden Minifie C: Ben Minifie / Hannah Minifie R: Kate Venne 4 A Likly Story Revisited 21 3:56:38 93 B: Kelly Likly C: Jennifer Mcgovern / Patrick McGovern R: Tess McGovern 5 Likely Miss 21 4:05:49 92 B: Scott Likely C: Kimberly Murdock / Leslie Ioffredo R: Aubrey Shields ** New Division: 22 ** Ironman (60 & Over) 1 Sixty Something 22 3:26:54 184 B: Fred Tilden C: Fred Tilden R: Fred Tilden 2 Dean Conrad 22 3:50:14 218 B: Dean Conrad C: Dean Conrad R: Dean Conrad 3 Stephen Berghash 22 4:02:19 200 B: Stephen Berghash C: Stephen Berghash R: Stephen Berghash 4 Matt Talbot - 04 22 4:19:31 183 B: Jon Mattis C: Jon Mattis R: Jon Mattis 5 Farrell Video Productions 22 4:51:00 123 B: William Farrell C: William Farrell R: William Farrell 6 Gerard Johnson 22 4:55:31 181 B: Gerard Johnson C: Gerard Johnson R: Gerard Johnson ** New Division: 23 ** Ironwoman (60 & Over) 1 Me, Myself and I 23 3:43:13 391 B: Joanna Ezinga C: Joanna Ezinga R: Joanna Ezinga Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 24 ** All Berkshire - (3-4 Person Te 1 IPAs All Around! 24 2:36:34 300 B: Jason Candee C: Paul Monachina / Nick Corelop R: Megan Anello 2 B-Frank 24 2:48:31 293 B: Brian Ketchen C: Jason Cross R: Jesse Carter 3 Movin' Groovin' 24 2:51:06 286 B: Bob Geller C: Christopher King R: Stefan Ogle 4 Team Long Pig 24 2:57:05 289 B: Ed Carman C: Kevin Marsh R: Dan Caplinger 5 Two Kupes and a Monti 24 2:59:46 290 B: James Kupernik C: Joseph Monti R: Christopher Kupernik 6 Tres Amigos 24 3:02:45 358 B: Andrew Garcia C: Jedd Hall R: Mike Tucker ** New Division: 25 ** Double Kayak Over 16 foot in L 1 Vermont Sports Connection 25 2:39:02 349 B: Kevin Bessett C: Mike Malley / Clyde Yarnell R: Megan Anello 2 Keystones 25 2:47:46 329 B: Elias Bennett C: Jason Webster / George Berne R: Lauren Cater 3 SPIN SPLASH SPRINT 25 2:52:21 228 B: Anthony Guarino C: Phil Warner / Stephen Korczy R: Steve Kerzy 4 Stolen Clappers 25 2:59:12 232 B: Michael Hotaling C: Mark Wigmore / Jay Nichols R: Jim Nelson 5 Fugawii Indians 25 3:13:40 157 B: Jason Kahn C: Phil Tierney / Dick D-Elia R: Bill Bolar 6 Berkshire Badasses 25 3:17:40 332 B: Chris Hicks C: Brian Leslie / Tom Sharpe R: Alexander Zaretsky ** New Division: 26 ** Males 39 & Under (3-4 Person T 1 H.A.George Propane 26 2:45:22 285 B: Tom Kolodziejczyk C: Bob fachini R: Joel Pekosz 2 Team Flex 26 2:50:07 318 B: Jacob Morris-Siegel C: Adam Beyer R: Dean Kennedy 3 Whose Leg is it Anyways? 26 2:53:41 317 B: Austin Cooney C: Jackson Alberti R: Chris Girard 4 Tri Hard 26 3:10:07 249 B: Chris Figura C: Keith Demarest R: Charles Gauthier 5 Homebrewed 26 3:14:34 245 B: Jesse Cook-Dubin C: Jonathan Denmark / Noah Cook-Dubin R: Brian Drake 6 B M B 26 3:20:08 346 B: Robert Buffis C: William Mueller R: Robert Buffis Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 27 ** Males 40 & Over (3-4 Person Te 1 Team Leviathan 27 2:35:50 301 B: Charles Brooks C: David Wiltey R: Juan Martinez 2 The Brother in Laws 27 2:37:55 231 B: Dave Devine C: Brad Williams R: William Kittler 3 2 Crazies and a Loon 27 3:02:22 281 B: Kevin Murphy C: Skip Ciccarelli R: Garrett Deane 4 Trombone Trio 27 3:14:04 303 B: Gary Barrow C: Jacob Keplinger R: Rick Regan 5 P3 27 3:27:03 250 B: Matt Pothier C: Gregory George / Billy Wheat R: Matt Malatesta 6 BuiPhil 27 3:34:13 222 B: Lazar Sancho C: Lazar Sancho R: Svetlin Dinovski ** New Division: 28 ** All Female (3-4 Person Team) 1 It's All About the T-shirt 28 2:55:48 254 B: Kathy Timpane C: Andrea Goodman R: Kim Gero 2 Vermont Vixens 28 2:58:37 253 B: Oonagh McHugh-Dillon C: Andrea Vogl R: Katharine Kimball 3 B.A.D. Girls 28 3:07:40 234 B: Diane Talavera C: Bonnie Fachini R: Ashley Emerson 4 Wild Women-s Ourditarod 28 3:40:11 280 B: Deb Goldsmith C: Heather A Drake R: Nichelle Sargis 5 Trio Fantastico 28 3:47:20 255 B: Elvira Brankov C: Julie Elson R: Sally Dewes ** New Division: 29 ** Mixed 39 & Under (3-4 Person T 1 Just Postal 29 2:46:57 233 B: Gordon Colby C: Ed Dvorchak R: Anna Crossotti 2 Berkshire West 29 2:47:28 330 B: Greg Babich C: Stephanie Ambrose R: Joe Geurds 3 Berkshire Real Estate 29 2:49:12 237 B: Steven Ray C: Steve Ray Sr R: Stephanie Taylor 4 No mug we quit 29 3:06:48 305 B: Matt Osak C: Kris Raifstanger R: Samantha Bernard 5 Are We There Yet? 29 3:11:06 292 B: Scott Conner C: Linda Levesque R: Wendy Zunitch 6 Something About Kiwii 29 3:11:53 257 B: Matthew Riechers C: Christina Collins-Terrill R: Pat Roney Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 30 ** Mixed 40 & Over (3-4 Person Te 1 Conversashunal Outlaws 30 3:06:18 261 B: Michael Andelman C: Tiffany Roberts R: Peggi-Jeanne Flood 2 Trunk Monkey 30 3:16:44 347 B: Dan Flynn C: Roberta Townsend / Phillip Townsend R: Bill Eagan 3 NoMugs'ere 30 3:17:28 320 B: Monique Blake C: Laurie Gallagher R: Lance Palmer 4 Cutting Edge Triple Threat 30 3:24:23 338 B: Jen Sellon C: Mike Levesque R: Aimee Sinopoli 5 Lulu-s Legends 30 3:31:22 327 B: Rose Hewig C: Art Hewig R: Stephanie Bessett 6 Not Fast but Furious 30 3:38:35 287 B: Richard Pargament C: Kristy MacWilliams R: Leanne Curran ** New Division: 31 ** Masters 50 & Over (3-4 Person 1 Random Greatness 31 2:48:20 263 B: Rich Shade C: Michael Blair R: John Bourgeois 2 The Good The Bad & The Ugly 31 2:51:24 279 B: Jim Cooney C: Bill Tatro R: Jake Eberwein 3 ALL IN 3D 31 3:03:27 264 B: Ken Dyer C: Donald Chaffee R: Darrell Carlson 4 Carbon Capture 31 3:07:53 356 B: Anthony Bradfield C: Peter Kelemen R: Nicholas Marshall 5 Beachwood United 31 3:31:49 321 B: Bob Barry C: Rick Tuggey / Maureen Tuggey R: Justin Barry 6 JC2 31 3:44:26 226 B: Jeff Grandchamp C: Cindy Berti R: Carol Cushenette ** New Division: 32 ** Grand Masters (60 & Over) 1 Where's Bonnie? 32 3:01:35 322 B: Stephen Pagnotta C: Mike Lahey R: Timothy Morey 2 Ninth Time's the Charm 32 3:29:56 265 B: David Goehring C: Bill Tatsapaugh R: Mike Pytko 3 The Elder Statesmen 32 3:30:04 114 B: Dave Wallace C: Skip Greb R: Vic Laport 4 Still Tri-ing 32 4:23:12 288 B: William Minifie C: James Pierro R: David Allard Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 33 ** Recreational (3-4 Person Team 1 Taconic 2.0 33 3:09:43 239 B: Daniel Moon C: Rick Penna R: Paul Phelps 2 Flash, Splash, and Dash 33 3:10:24 267 B: John Severin C: Larry Johnson R: Nathan Johnson 3 Two guys and a Gaul 33 3:19:10 326 B: Kyle Bailey C: Zachary Wilton R: Casey Gaul 4 Powered by Beer 33 3:19:53 310 B: Mark Gamache C: Tom Lanigan R: kevin crosier 5 Bare Hill Billies 33 3:20:29 324 B: Scot Woodin C: --- R: Kevin Fitzgerald 6 ADIOS KIDS 33 3:32:55 323 B: --- C: J PAUL GILLIO R: Alexis Schneeflock ** New Division: 34 ** 2 Person Male 1 I'm Dirty Dan 34 3:00:34 353 B: Chris Wall C: Daniel Brooks R: Chris Wall 2 IronMiners 34 3:15:03 268 B: Jeff Pratt C: David Pratt R: Jeff Pratt 3 Lambrampant 34 3:26:40 312 B: David Lamb C: Robin Lamb R: David Lamb 4 Run Tin Tin 34 3:31:11 272 B: Rick Shrum C: --- R: David Rosenmiller 5 Lonesome Pete 34 3:36:47 273 B: peter maloy C: Richard Lee R: peter maloy 6 Back At It 34 3:51:59 270 B: Frank Krol C: --- R: Matthew Kerwood ** New Division: 35 ** 2 Person Female 1 W.T.F...Where's the Finish? 35 3:12:30 344 B: Mary Sheean C: Nicole Shepardson R: Nicole Shepardson 2 We just wanna finish and drink BEER 35 3:25:48 274 B: Miranda Gajda C: --- R: Erica Morin 3 2 For the Show 35 3:54:43 328 B: Sue Stack C: Mickie Barry R: Mickie Barry 4 Wicked Pissa Sistas 35 3:59:31 298 B: Sarah Marshall C: Sarah Marshall R: Pending Entry 5 Twisted McAvoys 35 4:03:55 221 B: Melissa McAvoy C: Melissa McAvoy R: Vicki McAvoy Nelson Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 36 ** 2 Person Mixed 1 Just Dooley It 36 2:38:05 335 B: Mike Dooley C: Mike Dooley R: Tara Dooley 2 Trying to stay upright 36 3:09:40 275 B: Kurt Singer C: Sue Joyner R: Kurt Singer 3 Lost in Pace 36 3:18:46 26 B: Peter Merwin C: Peter Merwin / Shenna Burke R: Shenna Burke 4 Whaley 36 3:27:14 276 B: William Bodine C: --- R: Haley White 5 Tri City DJ's 36 3:28:45 343 B: Katie Chadurjian C: Mike Lerman R: Katie Chadurjian 6 Need4Speed 36 3:41:58 269 B: William Holland C: --- R: Theresa Apple ** New Division: 37 ** Ironman 1 Kent Lemme 37 2:34:38 400 B: Kent Lemme C: Kent Lemme R: Kent Lemme 2 MRA Multisport 2 37 2:44:26 453 B: Trent Koopman C: Trent Koopman R: Trent Koopman 3 Jaryn Pierson 37 2:47:26 452 B: Jaryn Pierson C: Jaryn Pierson R: Jaryn Pierson 4 Happy Trail 37 2:55:56 185 B: Jeffrey Trail C: Jeffrey Trail R: Jeffrey Trail 5 Hang on baby! 37 3:06:45 463 B: Luke Delorrme C: Luke Delorrme R: Luke Delorrme 6 M-A-N 37 3:22:11 454 B: Hector Chub C: Hector Chub R: Hector Chub ** New Division: 38 ** Ironperson 40 & Over 1 Dream Weaver 38 2:55:05 395 B: Christopher Weaver C: Christopher Weaver R: Christopher Weaver 2 MRA Multisport 1 38 2:56:37 451 B: Scott Samuel C: Scott Samuel R: Scott Samuel 3 Fit 40 Radio 38 3:03:18 387 B: bryan mccarthy Fit 40 Rad C: bryan mccarthy Fit 40 Rad R: bryan mccarthy Fit 40 Rad 4 Ed Hofmeister 38 3:08:15 393 B: Ed Hofmeister C: Ed Hofmeister R: Ed Hofmeister 5 Kielbowski 38 3:09:39 419 B: Christopher Kielb C: Christopher Kielb R: Christopher Kielb 6 The Iron Sheep 38 3:32:15 455 B: Chris Ritter C: Chris Ritter R: Chris Ritter Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 39 ** Ironperson 50 & Over 1 Stellar Kayaks USA 39 2:40:14 220 B: Ben Lawry C: Ben Lawry R: Ben Lawry 2 Ned Kennedy 39 2:55:03 401 B: Ned Kennedy C: Ned Kennedy R: Ned Kennedy 3 Rich Victor 39 3:12:54 405 B: Rich Victor C: Rich Victor R: Rich Victor 4 Ackman 39 3:15:54 423 B: Bruce Ackman C: Bruce Ackman R: Bruce Ackman 5 There is no team in I-ron 39 3:39:46 437 B: Brian Sunskis C: Brian Sunskis R: Brian Sunskis 6 David Gibson 39 3:40:50 430 B: David Gibson C: David Gibson R: David Gibson ** New Division: 40 ** Ironwoman 1 Jojo Mojo 40 2:58:19 413 B: Joanna Wang C: Joanna Wang R: Joanna Wang 2 No swim? I'm in! 40 3:21:06 448 B: Teresa Warner Maiuri C: Teresa Warner Maiuri R: Teresa Warner Maiuri 3 Ironmom 40 3:26:57 422 B: Lara Denmark C: Lara Denmark R: Lara Denmark 4 Robin 40 3:35:50 414 B: Robin Frain C: Robin Frain R: Robin Frain 5 Wheelworks Multisport 40 3:38:15 457 B: Jessica Berger C: Jessica Berger R: Jessica Berger 6 Beanie 40 3:40:35 195 B: Bridget Quinn C: Bridget Quinn R: Bridget Quinn ** New Division: 41 ** Team Paddleboard 1 Love is Like Measles 41 2:35:38 152 B: William Thompson C: Timothy Hudyncia R: David Dodge 2 Movers and Shakers 41 3:02:45 154 B: Frank Contenta C: Gary Miller R: Tonio Palmer 3 Monterey Flyers 41 3:53:26 53 B: Douglas Neu C: --- R: Douglas Neu Platt Systems Official Reporting System Josh Billings RunAground Results Posted to www.plattsys.com DIVISI FINAL PLC Name DIV TIME BIB ==== ================================= ==== ======= ===== ** New Division: 42 ** Mixed Team Paddleboard 1 Uncle Ezek's Express 42 2:52:08 125 B: Jaden Kifer C: Jenifer Kreamer R: Tami Grady 2 Moulton Family Racing 42 3:00:24 55 B: James Moulton C: Michael Moulton R: Sara Moulton 3 janeiredale 42 3:15:44 147 B: Geoffry house C: Craig walton R: Ellen house 4 This One's For Pop Too 42 3:34:48 134 B: Christopher Brown C: Christie Billetter-Brown R: Ethan Brown 5 2 Gansetts and a Brandi 42 3:42:36 95 B: Michael Guy C: Victoria Guy R: Sally Hildebrandt 6 Motley Brew 42 4:00:53 138 B: Deborah Wilson C: Robert Heineman R: Emilie Jarrett ** New Division: 43 ** Ironman Paddleboard 1 Relentless Forward Progress 43 3:04:26 198 B: Logan Wilson C: Logan Wilson R: Logan Wilson 2 The Thirsty Drafter 43 3:20:43 199 B: David Wilson C: David Wilson R: David Wilson 3 Matthew Crow 43 3:27:19 207 B: Matthew Crow C: Matthew Crow R: Matthew Crow 4 just me 43 3:34:08 217 B: Greg Olsen C: Greg Olsen R: Greg Olsen 5 MFP (Mostly Forward Progress) 43 3:36:02 186 B: Sean OConnor C: Sean OConnor R: Sean OConnor 6 NEMBA 43 3:42:15 196 B: Seth Bozarth C: Seth Bozarth R: Seth Bozarth ** New Division: 44 ** Ironwoman Paddleboard 1 For the Birds 44 3:25:22 208 B: Rebecca Cushing C: Rebecca Cushing R: Rebecca Cushing 2 CAN SUP 44 4:08:25 212 B: Lise Rok C: Lise Rok R: Lise Rok 3 Christine Haley 44 4:21:50 187 B: Christine Haley C: Christine Haley R: Christine Haley 4 Katie Crow 44 4:50:09 210 B: Katie Crow C: Katie Crow R: Katie Crow 5 Megan Bell 44 5:09:19 461 B: Megan Bell C: Megan Bell R: Megan Bell ************************************************************************************************************************* DQ 115 MECHANICAL BIKE ISSUE - BIKER DID NOT FINISH DQ 283 MECHANICAL BIKE ISSUE - BIKER DID NOT FINISH DQ 403 DID NOT COMPLETE FULL PADDLE DQ 42 BOAT OUT OF SPEC ************************************************************************************************************************* --- Beauceron *DQ BOAT 02 -- ------- 4 57:23 5 47:47 2 1:45:10 --- ------- 42 B: Alexandre Mathieu C: Berthier Rodrigue / Tric pTpin R: Keven Gilbert --- Dan Michaud DQ PADDLE 39 -- ------- 88 1:07:00 1 39:56 4 1:46:56 --- ------- 403 B: Dan Michaud C: Dan Michaud R: Dan Michaud *********************************************************************************************** PLATTSYS.COM ***********************************************************************************************

   

Race Results ()     Category Race Information ()     Kayak Race Results ()     Canoe Race Results ()    

PaddleBoard Results ()



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates