Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



URI Pre Conference T&F Invitational - 2/15/2019
Mackal Field House URI
Results

                URI Pre Conference T&F Invitational - 2/15/2019
                            Mackal Field House URI
                                    Results

Event 1  Men 60 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Josiah Thompson           FR Connecticut               6.98
  2 Myles Calhoun             FR Connecticut               7.00
  3 Joseph Carter             SR Rhode Island              7.17
  4 Harold Corniel            NA Unat-Rhode I              7.26
  5 Nicolo Adorno             FR Rhode Island              7.27
  6 Callan Davies             SO Rhode Island              7.33
  7 Julian Thomson            FR Rhode Island              7.46
  8 Stephen Cirella           SO Rhode Island              7.84

Event 2  Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tomi Alao                 FR Connecticut               8.24   8.2357
  2 Konstantin Rust           FR Connecticut              J8.24   8.2395
  3 Adam Franklin             SR Rhode Island              8.30
  4 Xavier Smith              FR Connecticut               8.31

Event 3  Men 200 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anthony Delasanta         SO Rhode Island             22.24   1
  2 Joseph Carter             SR Rhode Island             22.36   1
  3 Jordan Ross               FR Rhode Island             22.73   1
  4 Julian Thomson            FR Rhode Island             22.88   2
  5 Adam Franklin             SR Rhode Island             23.02   1
  6 Nicolo Adorno             FR Rhode Island             23.10   2
  7 Joseph Manetta            FR Rhode Island             23.14   1
  8 Harold Corniel            NA Unat-Rhode I             23.75   2
  9 Lawrence McGill Jr        SR Unattached               23.77   2

Event 4  Men 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Omar Gebril               SO Connecticut              49.75
        23.536 (23.536)    49.743 (26.208)
  2 Adam Khriss               FR Connecticut              50.50
        23.577 (23.577)    50.496 (26.919)
  3 Lawrence McGill Jr        SR Unattached               51.63
        24.457 (24.457)    51.628 (27.172)
  4 Justin Marsland           FR Rhode Island             52.51
        23.303 (23.303)    52.505 (29.202)

Event 5  Men 500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gregory Clark             FR Connecticut            1:06.56
        11.070 (11.070)    37.565 (26.495)  1:06.559 (28.994)
  2 Shawn Carlson             SO Rhode Island           1:06.91
        12.362 (12.362)    38.558 (26.197)  1:06.909 (28.352)
  3 Nicholas Fitch            SO Rhode Island           1:07.21
        10.935 (10.935)    37.723 (26.788)  1:07.202 (29.479)

Event 6  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyle Barber               SR Connecticut            1:53.97
          29.01 (29.01)      56.76 (27.76)    1:25.07 (28.31)    1:53.97 (28.91)
  2 Joseph Pearl              FR Connecticut            1:55.95
          29.27 (29.27)      57.02 (27.75)    1:25.39 (28.37)    1:55.95 (30.57)
  3 Nick Celico               JR Rhode Island           2:01.95
          29.56 (29.56)      58.39 (28.84)    1:29.03 (30.64)    2:01.95 (32.92)
  4 Eduardo Marquez           NA Unat-Rhode I           2:11.54
          30.72 (30.72)    1:02.11 (31.39)    1:36.36 (34.25)    2:11.54 (35.19)

Event 8  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carrick Fortna            SO Rhode Island           4:18.32
        31.323 (31.323)  1:03.126 (31.803)  1:35.497 (32.372)  2:09.108 (33.612)
      2:42.386 (33.278)  3:15.962 (33.577)  3:47.328 (31.367)  4:18.311 (30.983)
  2 Joshua Bedard             SO Connecticut            4:18.63
        31.596 (31.596)  1:03.391 (31.795)  1:35.942 (32.552)  2:09.443 (33.502)
      2:42.617 (33.174)  3:16.098 (33.482)  3:47.436 (31.338)  4:18.621 (31.185)
  3 Connor Gralton            SO Rhode Island           4:24.13
        31.988 (31.988)  1:03.947 (31.959)  1:36.253 (32.307)  2:09.726 (33.473)
      2:42.889 (33.164)  3:16.351 (33.462)  3:49.459 (33.109)  4:24.122 (34.663)
  4 Matthew Vinacco           FR Rhode Island           4:26.28
        31.838 (31.838)  1:03.746 (31.908)  1:36.527 (32.782)  2:10.331 (33.804)
      2:44.653 (34.323)  3:19.554 (34.902)  3:53.268 (33.714)  4:26.274 (33.007)
  5 Juan Fernandez            NA Unat-Rhode I           4:29.09
        32.112 (32.112)  1:04.271 (32.159)  1:36.096 (31.825)  2:10.106 (34.010)
      2:44.496 (34.390)  3:19.546 (35.050)  3:55.262 (35.717)  4:29.083 (33.822)
  6 Eric Zulkofske            FR Rhode Island           4:29.24
        32.317 (32.317)  1:04.484 (32.168)  1:37.219 (32.735)  2:11.234 (34.015)
      2:46.832 (35.598)  3:22.394 (35.563)  3:57.587 (35.193)  4:29.236 (31.649)
  7 Brian Coyne               SO Rhode Island           4:34.86
        31.754 (31.754)  1:03.968 (32.214)  1:37.546 (33.578)  2:12.197 (34.652)
      2:48.193 (35.997)  3:24.472 (36.279)  4:00.876 (36.404)  4:34.857 (33.982)
  8 Colin Gardina             FR Rhode Island           4:44.39
        31.456 (31.456)  1:03.254 (31.799)  1:35.794 (32.540)  2:09.838 (34.044)
      2:45.634 (35.797)  3:23.801 (38.167)  4:03.899 (40.099)  4:44.384 (40.485)

Event 13  Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Todd Stueber              SO Connecticut             17.17m
      15.77m  15.58m  16.72m  17.17m  16.41m  16.66m
  2 Derek Jacobs              SO Rhode Island            15.45m
      15.23m  FOUL  15.28m  15.45m  15.28m  15.42m
  3 Oliver Gunski             SO Rhode Island            14.55m
      FOUL  14.55m  FOUL  14.28m  14.36m  FOUL
  4 Nicholas White            SR Rhode Island            14.10m
      FOUL  14.10m  FOUL  13.67m  13.29m  13.92m
  5 Andrew Birgin             FR Rhode Island            13.99m
      13.79m  FOUL  13.71m  13.89m  13.99m  13.86m
  6 Johnathan Buchanan        FR Rhode Island            13.87m
      13.41m  13.69m  13.87m  FOUL  13.11m  13.58m

Event 14  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Trevor Rooney             FR Rhode Island             6.82m
      6.61m  6.53m  6.82m  6.42m  6.73m  6.35m
  2 Garrett Robinson          NA Unat-Rhode I             6.67m
      6.65m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  6.67m
  3 Stephen Cirella           SO Rhode Island             5.98m
      5.92m  5.98m  5.85m  FOUL  FOUL  5.76m
  4 Samuel Adetona            NA Unat-Rhode I             5.85m
      FOUL  4.40m  FOUL  FOUL  FOUL  5.85m
  5 Malik Snead               SR Connecticut              5.81m
      FOUL  5.81m  FOUL  FOUL  5.51m  FOUL

Event 15  Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Collin Wiltshire          FR Connecticut             13.76m
      13.28m  13.45m  11.23m  13.33m  13.36m  13.76m
  2 Samuel Adetona            NA Unat-Rhode I            12.39m
      FOUL  12.39m  11.67m  FOUL  11.76m  11.72m
  3 Satchel Snow              NA Unat-Rhode I            12.28m
      11.99m  12.00m  12.11m  12.28m  12.07m  10.92m

Event 16  Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quindel Wilson            FR Rhode Island             1.95m
     1.90 1.95 2.00
       XO   XO  XXX
 -- Daniel Claxton            SO Connecticut                 NH
     2.10
       XX

Event 17  Men Weight Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Vadis              SR Rhode Island            17.50m
      FOUL  15.78m  17.50m  FOUL  FOUL  17.45m
  2 Cameron Thompson          SO Connecticut             17.35m
      FOUL  16.59m  17.35m  FOUL  FOUL  17.02m
  3 Johnathan Buchanan        FR Rhode Island            16.38m
      16.06m  FOUL  15.92m  16.38m  15.54m  FOUL
  4 Jide Akinjisola           NA Unat-Rhode I            16.32m
      14.85m  15.67m  FOUL  14.67m  FOUL  16.32m
  5 Christopher Keegan        SO Connecticut             15.61m
      14.69m  FOUL  15.61m
  6 Abraham Salako            FR Rhode Island            14.75m
      FOUL  14.63m  FOUL  14.75m

Event 18  Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Bergere               SR Connecticut              4.95m
     4.80 4.95 5.10
       XO   XO  XXX
  2 Devon McShane             SO Connecticut              4.65m
     4.50 4.65 4.80
        O    O  XXX
  3 Gregory Potter            NA Unat-Rhode I             4.35m
     3.90 4.05 4.20 4.35 4.50
       XO    O    O   XO  XXX

Event 38  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Kelly              SR Unattached               3.36m
     3.36 3.51
      XXO  XXX





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates