Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board

 
 
 

 
 

Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
Saturday Sept 7, 2019 at the Surf Club- Madison CT
1 Mile Run, 13 Mile Bike, 3 MIle Run | 63 Windy & Rain

                                       Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
                                   Saturday Sept 7, 2019 at the  Surf Club- Madison CT      
                                 1 Mile Run, 13 Mile Bike, 3 MIle Run  |  63 Windy & Rain
                                          
                                Overall   Male: Jon Fecik     Female: Lauren De Marco
  
  

**************************************************************************************************************

 
DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                
  1    John Fecik                 31M M---- Branford CT              56:25  1 235  
  2    Donald Gustavson           45M M---- Easton CT              1:02:04  1 59   
  3    Raphael Broa               35M M---- Chester NY             1:02:26  1 237  


                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Lauren De Marco            22F F---- Guilford CT            1:10:39  1 8    
  2    Tara Anderson              44F F---- Madison CT             1:12:12  1 148  
  3    Eliza Baron                40F F---- MADISON CT             1:12:32  3 138  
  
  
  ******************************  FEMALE DIVISIONS ***********************************
  

                **  FEMALE RESULTS: 19 and under ** 
                
  1    Molly Hoban                13F F0019 ====== ==              1:54:09  4 183  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Sydney Fromkin             23F F2024 NEW HAVEN CT           1:28:19  3 121  
  2    Kathleen Downes            23F F2024 Madison CT             1:38:05  3 120  
  3    Julie Keenan               23F F2024 Madison CT             1:40:21  3 122  
  4    Katie Cameron              24F F2024 ====== ==              1:47:43  3 123  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Melissa Yellen             25F F2529 TRUMBULL CT            1:35:53  3 125  
  2    Shirley Zayas              28F F2529 MADISON CT             1:45:58  4 186  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Heather Bernstein          34F F3034 New Haven CT           1:14:14  3 127  
  2    Elizabeth Barrera          31F F3034 Madison CT             1:21:01  3 126  
  3    Christie Achorn            31F F3034 Madison CT             1:27:53  4 188  
  4    Amy Casey                  34F F3034 Madison CT             1:34:25  3 191  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Emily Miller               39F F3539 WATERFORD CT           1:16:18  3 137  
  2    Erica McNamara             36F F3539 North Branford CT      1:17:22  1 9    
  3    Carey Duques               39F F3539 Madison CT             1:27:15  3 136  
  4    Rebecca Sullivan           38F F3539 Stamford CT            1:30:11  3 135  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Lisa Lochner               44F F4044 Hamden CT              1:15:26  3 150  
  2    Holly Wheeler              43F F4044 Madison CT             1:17:00  1 11   
  3    Kiara Matos                44F F4044 New Haven CT           1:25:02  3 151  
  4    Jennifer Sutherland Gerra  43F F4044 Madison CT             1:26:03  3 147  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Janet Criscuolo            45F F4549 Woodbridge CT          1:16:15  4 199  
  2    Jennifer Lansdowne         47F F4549 Durham CT              1:16:57  3 154  
  3    Heather Jacobsen           47F F4549 Madison CT             1:29:12  4 153  
  4    Vanessa De SamamT          45F F4549 Darien CT              1:30:36  3 152  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Dorothee Fuller            50F F5054 CLINTON CT             1:14:34  3 158  
  2    Mary Milucci               52F F5054 Riverside, CT          1:21:51  3 161  
  3    Karol Gardner              54F F5054 Deep River CT          1:31:00  3 166  
  4    Larissa Schroeder          52F F5054 Clinton CT             1:32:05  3 162  

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Karen Brown                57F F5559 Old Greenwich CT       1:17:56  3 168  
  2    Anne Martin                58F F5559 New Haven CT           1:23:52  1 12   
  3    Janet Whaley               56F F5559 Deep River CT          1:38:24  3 167  
  4    Jo-Ann Fleischman          59F F5559 Madison CT             1:45:59  4 203  


                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Beth Harrison              63F F6064 Branford CT            1:26:18  3 176  
  2    Carol Redden               60F F6064 Branford CT            1:29:00  3 171  
  3    Lisa Fecke                 62F F6064 MADISON CT             1:36:45  3 174  
  4    Ginger Rita O∆Shea         60F F6064 Watertown CT           1:49:03  3 170  

                **  FEMALE RESULTS:  70 - 74 ** 
  1    Claudia Ciesluk            70F F7074 NIANTIC CT             1:25:15  3 180  
  2    Janit Romayko              74F F7074 East Hartford CT       1:39:52  3 182  
  3    Margaret Reavely           71F F7074 Madison CT             2:09:06  3 181  

                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Christine Etzel            22F FCLYD Madison CT             1:40:00  4 184  


******************************  MALE DIVISIONS  ***************************************


DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:  19 and under ** 
                
  1    Isaac Lerner               17M M0019 MADISON CT             1:09:49  4 207  
  2    Evan Mastrobattisto        16M M0019 ====== ==              1:15:07  4 24   
  3    Sam Wheeler                15M M0019 Madison CT             1:23:19  4 250  
  4    Phillip Bucchi   III       16M M0019 Wethersfield ==        1:35:12  4 205  

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
  1    Jake Pescatore             23M M2024 NEW HAVEN CT           1:13:50  1 17   
  2    Drew Dantino               22M M2024 Waterbury CT           1:14:27  1 13   
  3    Gregory Rodriguez          22M M2024 Madison CT             1:16:06  1 15   
  4    Facundo Fernandez-Duque    23M M2024 ====== ==              1:24:38  1 16   

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Andrew Jeffery             25M M2529 MONROE CT              1:04:19  1 18   
  2    Vincent Love               29M M2529 New Haven CT           1:08:26  1 22   
  3    Brent Luneburg             28M M2529 Greenwich CT           1:12:10  1 21   
  4    Ian Russell                25M M2529 Ivoryton CT            1:23:18  4 210  

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Christopher Foster         32M M3034 Middletown CT          1:04:47  1 25   
  2    Derek Benson               34M M3034 Cheshire CT            1:09:55  1 29   
  3    Brian Clemente             34M M3034 MILFORD CT             1:15:59  1 31   
  4    Eric Conti                 33M M3034 New York NY            1:16:20  1 27   

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
                
  1    Noel Dickens               38M M3539 Madison CT             1:02:26  1 35   
  2    BEn Chpora                 38M M3539 Guilford CT            1:11:02  1 246  
  3    Doug Terry                 37M M3539 Stamford CT            1:15:19  4 214  
  4    Blaine Streisand           38M M3539 Weston CT              1:17:17  1 37   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                              Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Saturday Sept 7, 2019 - Surf Club - Madison CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
                
  1    Diego Alvarado             43M M4044 Madison CT             1:02:55  1 49   
  2    Daryl Retzke               41M M4044 North Branford CT      1:04:00  1 45   
  3    Edwin Dejesus              43M M4044 New Haven CT           1:04:16  1 239  
  4    Corey Acker                44M M4044 West Hartford CT       1:08:22  1 52   


                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Jon Miles                  48M M4549 OLD SAYBROOK CT        1:05:07  2 79   
  2    Scott Sykes                47M M4549 CHAPPAQUA NY           1:07:33  1 77   
  3    Jonathan Bartolotta        45M M4549 VERNON CT              1:08:26  1 58   
  4    Jeffrey McGuinness         46M M4549 Madison CT             1:09:57  1 61   

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Thomas Provencher          50M M5054 EAST LYME CT           1:02:45  2 83   
  2    Ken Mckay                  54M M5054 Old saybrook CT        1:12:09  2 91   
  3    Douglas Casey              52M M5054 Simsbury CT            1:13:02  2 84   
  4    Michael Morgenroth         53M M5054 MADISON CT             1:16:18  2 87   

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
                
  1    Randall Puckett            58M M5559 CLINTON CT             1:10:14  2 96   
  2    Matt Roth                  57M M5559 Branford CT            1:18:25  2 93   
  3    Hamid Asgari               55M M5559 GREENWICH CT           1:20:09  1 65   
  4    Gene Vacca                 57M M5559 Branford CT            1:25:33  2 94   

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
                
  1    Michael Barry              64M M6064 WATERBURY CT           1:17:17  1 69   
  2    David Rosenmiller          62M M6064 Haydenville MA         1:19:10  2 243  
  3    Martin Cappiello           63M M6064 Guilford CT            1:22:06  2 105  
  4    Vin Darcy                  60M M6064 Avon CT                1:25:42  1 244  

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
                
  1    Miles Ahrens               65M M6569 Bethany CT             1:24:16  2 109  
  2    Michael Banks              67M M6569 East Lyme CT           1:27:44  2 112  
  3    Edward Yergeau             66M M6569 Manchester CT          1:29:16  2 111  
  4    Bruce Goulart              69M M6569 NEWTOWN CT             1:31:09  2 115  

                **  MALE RESULTS:   70 - 74 ** 
                
  1    Harold Hutchinson          72M M7074 Guilford CT            1:52:58  2 117  

                **  MALE RESULTS:   75 - 79 ** 
                
  1    Mark Turkington            75M M7579 Bolton CT              1:28:30  1 70   

                **  MALE RESULTS:   80 - 84 ** 
                
  1    Peter Madden               80M M8084 Niantic CT             1:31:14  2 119  

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    Craig Kenney               32M MCLYD Branford CT            1:19:05  1 242  
  2    Erich Schatzlein           36M MCLYD MADISON CT             1:20:05  4 213  
  3    Aaron Jacobson             39M MCLYD Wilton CT              1:21:21  1 40   
  4    Peter Manfredonia          22M MCLYD NEWTOWN CT             1:27:40  1 14   

                     ****************   RELAYS  ***********************

              Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                    Saturday Sept 7, 2019 - Surf Club - Madison CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **   ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
                
  1    Lindsey Carroll            99R RRF-- Splash, flash and das  1:16:52  4 195  
      Laura Milligan - Lindsey Carroll - Kati Connors ( Splash, flash and dash)
  2    Chloe Maynard              99R RRF-- Blazin Babes CT        1:20:25  4 185  
      Amy Hewitt - Maggie Fitter - Chloe Maynard ( Blazin Babes)
  3    Kristen Cheffer            99R RRF-- Cheffer Sisters! CT    1:20:35  4 187  
      Megan Ferraro - Lauren Vogel - Kristen Cheffer ( Cheffer Sisters!)
  4    Anne Marie Labonte         99R RRF-- Lisa's Bike & Bootcam  1:40:55  4 201  
      Anne Marie Labonte - Krystal Dimattis - Gabriella Peterson ( Lisa's Bike & Bootc

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
                
  1    Al Macdougall Schumann W   99R RRM-- Relay CT               1:01:10  4 67   
      Alan Macdougall - W Schumann - A Macdougall ( Schumann)
  2    David Zagaja               99R RRM-- Worst Pace Scenario C  1:02:17  4 227  
      David Zagaja - Justin Magonlas - Daniel Magnolas ( Worst Pace Scenario)
  3    Rowan O'Connor             99R RRM-- Threat Level CT        1:10:33  4 206  
      OConnor - Rowan -  - ( Threat level)
  4    Michael Bernstein          65R RRM-- Relay ==               1:11:49  4 232  
       - -  - -  - ( Bernstein Relay)

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
                
  1    Charles Maynard            99R RRX-- Lisa's Bike & Boot CT  1:17:27  4 208  
      Juliette Horton - Mark Cappelletti - Charles Maynard ( Lisa's Bike & Boot)
  2    Jonathan Stein             99R RRX-- Kates boys/girls CT    1:22:51  4 225  
      J Stein - J Stein - N Stein ( Kate∆s boys)
  3    John O'Brien               99R RRX-- FairSby CT             1:23:39  4 231  
      John O'Brien - Chistopher Giroux - Lauren Wingen ( FairSby)
  4    Glen McFarlane             99R RRX-- Team McFarlane CT      1:27:04  4 224  
      Glen McFarlane - Kasia McFarlane - Adam McFarlane ( Team McFarlane)





**************************************************************************************************************






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates