Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race
Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 77 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                                Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race
                          Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT
                  Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Mostly Sunny  77 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Tyler Hinrichs    Overall Female: Julia Caputo
                                                  
   ********************************************************************************************************************
   
  
                                          ***     PLATTSYS.COM      *** 
 
                   THE PURPLE HEART HALF MARATHON - S WINDSOR CT - MONDAY SEPT 2 2019

                                         
                                         
   ********************************************************************************************************************
   

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **     FEMALE RESULTS:   08 and under ** 

  1  Lillian Houle                  8F F0008  CANTON CT               43:30     92
  2  Maddisen Ehra Davis            8F F0008  CANTON CT               58:12     61
  3  Abigail Davis                  7F F0008  CANTON CT               58:12     50

                 **     FEMALE RESULTS:    09 to 12 ** 

  1  Kate Loparco                  12F F0912  AVON CT                 27:05    120
  2  Avery Brown                   12F F0912  CANTON CT               27:38     30
  3  Emma Loparco                  11F F0912  AVON CT                 28:48    118

                 **     FEMALE RESULTS:    13 to 14 ** 

  1  Morgan Babbitt                13F F1314  CANTON CT               23:21     10
  2  Kailey McCarthy               13F F1314  CANTON CT               28:03    129
  3  Ella Koster                   13F F1314  Caton CT                29:15    391

                 **     FEMALE RESULTS:    15 to 18 ** 

  1  Julia Caputo                  16F F1518  Canton CT               19:50    223
  2  Allison Moore                 18F F1518  BURLINGTON CT           25:38    135
  3  Ann Hayes                     17F F1518  AVON CT                 26:59     83

                 **     FEMALE RESULTS:    19 to 29 ** 

  1  Ashleigh Stephan              26F F1929  Avon CT                 21:38    389
  2  Emma Charron                  21F F1929  Canton CT               23:21    480
  3  Kasey Charron                 20F F1929  Canton CT               23:37    479

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Jackie Birge                  31F F3039  Unionville CT           24:26    191
  2  Alma Nunley                   39F F3039  CANTON CT               25:36    146
  3  Christina Flaherty            38F F3039  Canton CT               26:01    289

  
  **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Rebecca Stephenson            47F F4049  Unionville CT           22:25    381
  2  Jennifer Rottkamp             44F F4049  COLLINSVILLE CT         22:49    161
  3  Lani Ralston                  48F F4049  FARMINGTON CT           23:39    157


                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Robin Beauregard              53F F5059  HEBRON CT               24:03     12
  2  Nancy Honeck                  55F F5059  Collinsville CT         26:50    293
  3  Stacy Levy                    51F F5059  WILTON CT               27:17    112


                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Linda Stahl                   64F F6069  West hartford CT        34:00    358
  2  Ann Bryan                     67F F6069  Collinsville CT         51:21    385
  3  Terry St. Gelais              67F F6069  Canton CT               51:22    386

 
                 **     FEMALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Dawn Werneck                  73F F7079  Bristol CT              30:30    397
  2  Barbara Kream                 71F F7079  Avon CT                 34:16    364
  3  Janice Bosworth               72F F7079  BRADENTON FL            43:30     23
  
  
  
  ****************************************   MALE AWARDS ******************************************
  
  
                                  Canton PTO Lobster Loop 5K Road Race
                            Sunday August 18, 2019 - Town Green - Canton CT
                    Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Mostly Sunny  77 degrees 
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            
  
                          Overall Male : Tyler Hinrichs    Overall Female: Julia Caputo
                          
  
  DIVISI                                                                        DIVISION 
  PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
  ====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======


                 **       MALE RESULTS:   08 and under ** 

  1  Landon Dacruz                  6M M0008  CANTON CT               32:32     49
  2  Hudson Minoux                  8M M0008  COLLINSVILLE CT         33:55    132
  3  Matteo Galdamez                8M M0008  CANTON CT               34:35     69

                 **       MALE RESULTS:    09 to 12 ** 

  1  David Grabowski               12M M0912  Canton CT               21:42    222
  2  Thomas Hagymasi                9M M0912  TORRINGTON CT           23:27     82
  3  Shea Flaherty                  9M M0912  Canton CT               24:13    288

                 **       MALE RESULTS:    13 to 14 ** 

  1  Ryan Weller                   14M M1314  CANTON CT               19:11    186
  2  Luke Pauls                    14M M1314  West simsbury CT        19:22    224
  3  Josh Mason                    14M M1314  CANTON CT               21:19    125

                 **       MALE RESULTS:    15 to 18 ** 

  1  Tyler Hinrichs                17M M1518                          17:13     86
  2  Daniel Carvalho               17M M1518  AVON CT                 17:39     39
  3  Liam Odwyer                   16M M1518  AVON CT                 18:23    149

                 **       MALE RESULTS:    19 to 29 ** 

  1  Joe Wells                     26M M1929  White plains NY         19:50    388
  2  David Stephenson              19M M1929  Unionville CT           20:37    382
  3  Daniel Grosso                 27M M1929  BELLINGHAM MA           23:08     75

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  CJ Fusco                      38M M3039  MORRIS CT               19:25     67
  2  Peter Kores                   30M M3039  Winstead CT             21:24    396
  3  Stephen Nieli                 36M M3039  STRASBURG PA            23:05    144


                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Cory Hudak                    47M M4049  Winstead CT             19:47    370
  2  Sarmiento Marco               42M M4049  Goshen CT               19:58    369
  3  Eric Gamuri                   41M M4049  Torrington CT           20:26    400

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Coach Chisholm                57M M5059  Farmington CT           18:35    292
  2  Thomas Fatone                 50M M5059  ORANGE CT               21:11     62
  3  Joe Loparco                   50M M5059  AVON CT                 22:42    119

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Jeff Heintz                   60M M6069  Wallingford CT          19:46    246
  2  Chris Armen                   65M M6069  Canton CT               24:59    211
  3  Tom Giorgetti                 67M M6069  Bristol CT              25:10    299

                 **       MALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Fred Gohringer                77M M7079  MILLDALE CT             26:13     72
  2  Len Desson                    70M M7079  Weatogue CT             29:59    194
  3  Russ Tew                      76M M7079  West hartford CT        31:25    226

                 **       MALE RESULTS:    80 and over ** 

  1  Tom Butterfield               83M M8099  WINDSOR CT              31:42     36
  2  Josi Werneck                  82M M8099  Bristol CT              37:08    398




   ***********************************************************************************************
                                         PLATTSYS.COM 
   ***********************************************************************************************







Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates