Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Granby 5K/10K Road Races
Saturday May 2, 2019 - Granby High School - Granby CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Overcast - 56 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                                      Granby 5K/10K Road Races
                       Saturday May 2, 2019 - Granby High School - Granby  CT
                    Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Overcast - 56 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Luke Roman    Overall Female: Jenna VanRyn

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======
                    Top Male Finishers
   1   Luke Roman                  18M        GRANBY CT               18:01     85
   2   Anthony Rainey              19M        Bedford NH              18:54     8
   3   Chance Lynch                11M        LARCHMONT NY            19:35     134

                    Top Female Finishers
   1   Jenna VanRyn                12F        North Granby CT         22:47     54
   2   Rachel Jennings             33F        Simsbury CT             22:52     140
   3   Aubrey Schulz               41F        Granby CT               23:27     10


                 **     FEMALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Tia Angelis                   10F F0012  GRANBY CT               24:04    122
  2  Ava Santa                     11F F0012  WEST GRANBY CT          26:53     11
  3  Camryn Santa                   9F F0012  WEST GRANBY CT          30:36     22

                 **     FEMALE RESULTS:    13 to 19 ** 

  1  Anna-Maria Cruz               19F F1319  FARMINGTON CT           26:39      6
  2  Grace Tyler                   13F F1319  North Granby CT         30:51     47
  3  Grace Arcouette               16F F1319  Simsbury CT             35:14    163

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Emily Abramowitz              28F F2029  East Granby CT          28:05     42
  2  Lauren Andres                 27F F2029  Watertown MA            28:25     78
  3  Victoria Stein                26F F2029  South Windsor CT        29:19    127

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Christine Santa               39F F3039  West Granby CT          25:44     26
  2  Megan Bodman                  30F F3039  NORTH GRANBY CT         27:14     92
  3  Shannon Hanson                35F F3039  Granby CT               28:01    111

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Jennifer Welker               46F F4049  Tariffville CT          25:02     58
  2  Katie Moriarty                42F F4049  Tariffville CT          25:48     69
  3  Andrea Billig                 40F F4049  Granby CT               27:13      3

                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Rosemarie Weber               50F F5059  Granby CT               24:09    107
  2  Rosie Courtney                57F F5059  Poquonck CT             28:09    193
  3  Daria Vanderveer              52F F5059  Middlefield CT          30:43    170

                                      Granby 5K/10K Road Races
                       Saturday May 2, 2019 - Granby High School - Granby  CT
                    Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Overcast - 56 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Luke Roman    Overall Female: Jenna VanRyn

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Traci Tefft                   60F F6069  W Granby CT             27:49    232
  2  Donna Halton                  60F F6069  North Adams MA          30:10     37
  3  Jennifer Benson               61F F6069  Granby CT               31:16     55

                 **       MALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Drew Santa                     9M M0012  West Granby CT          23:06     38
  2  Jacob Scotto                  10M M0012  West Granby CT          23:49     50
  3  William Auer                   9M M0012  Granby CT               25:39    144

                 **       MALE RESULTS:    13 to 19 ** 

  1  Daniel Owen                   13M M1319  Granby CT               20:16    190
  2  Tyler Brown                   14M M1319  West Granby CT          20:50    126
  3  Ben Weber                     13M M1319  GRANBY CT               21:23     12

                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Nigel Walker                  24M M2029  Broad Brook CT          20:15     98

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Erik Lecco                    30M M3039  East Granby CT          21:15     44
  2  Michael Mailhot               35M M3039  GRANBY CT               22:33    156
  3  Jeremy Mill                   31M M3039  EAST GRANBY CT          24:34     60

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Keith Varriale                44M M4049  Granby CT               20:50     70
  2  Jeff Schroeder                46M M4049  Tolland CT              21:04     52
  3  James Janski                  43M M4049  Granby CT               22:37     51

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Gregory Smith                 54M M5059  Granby CT               25:46     48
  2  Keith Fetridge                53M M5059  N Granby CT             28:37    186
  3  David Chichester              54M M5059  TORRINGTON CT           29:37     35

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Patrick Love                  63M M6069  Springfield MA          22:09    102
  2  Jeff Weatherhead              68M M6069  Granby CT               30:04    187
  3  Christopher Hug               60M M6069  Weatogue CT             30:34     27

                 **       MALE RESULTS:    70 to 99 ** 

  1  TOM BUTTERFIELD               82M M7099  Windsor CT              31:35    124






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates