Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Southington Apple Harvest Festival Road Races
Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Cloudy 60 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Matthew Walker    Overall Female: Kristin Lopa

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======
                    Top Male Finishers
   1   Matthew Walker              26M        Newington CT            25:07     117
   2   John Longo                  31M        Arlington MA            27:56     1
   3   Kieran Condon               42M        Milton MA               29:13     329

                    Top Female Finishers
   1   Kristin Lopa                35F        Southington CT          33:05     142
   2   Larissa Giordano            42F        SOUTHINGTON CT          33:34     188
   3   Vanessa Greaney             37F        Cheshire CT             34:37     271


                 **     FEMALE RESULTS:    10 to 15 ** 

  1  Claire Tardif                 12F F1015                          39:15      8

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Catherine Myers               20F F2029  Westbrook CT            35:20    164
  2  Friederike Althoff            25F F2029  Cambridge1 MA           38:58    157
  3  Kimberly Tormay               29F F2029  Canton CT               39:05     82

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Christie Kania                39F F3039  southington CT          35:14    400
  2  Shauna Falvey                 36F F3039  SOUTHINGTON CT          36:43     36
  3  Karen Donorfio                38F F3039  Southington CT          37:52    144

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Jessica Crandall              40F F4049  BERLIN CT               37:27    266
  2  Lily Carnright                43F F4049  Southington CT          38:18    319
  3  Tara Pucci                    41F F4049  Southington CT          38:31    243

                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Diane Snow                    56F F5059  Plantsville CT          39:06    139
  2  Janina Wneta                  57F F5059  SOUTHINGTON CT          39:39    108
  3  Terry Camputaro               54F F5059  Woodbury CT             40:39      3

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Emma Dean                     60F F6069  Southington CT          38:43    298
  2  Rosemary Nolan                60F F6069  Wethersfield CT         47:55    261
  3  Barbara Dell                  61F F6069  Stafford Springs CT     48:56    140

                 **     FEMALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Ginny Chambers                70F F7079  Oakville CT             57:37    281

                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Matthew Walker    Overall Female: Kristin Lopa

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **       MALE RESULTS:   09 and under ** 

  1  Henry Cookson                  9M M0009  Berlin CT               44:55    292

                 **       MALE RESULTS:    10 to 15 ** 

  1  Carson Zielinski              13M M1015  Southington CT          33:36    141
  2  Will Flanigan                 13M M1015  Southington CT          33:44    247
  3  Christopher Regalbuti         13M M1015  Southington CT          35:56    210

                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Tim Chambers                  28M M2029  WEST HARTFORD CT        29:38    101
  2  Jim Rosenberger               29M M2029  waterford CT            31:45    321
  3  Charlie Scanlon               26M M2029  SIMSBURY CT             33:45    236

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  William Flugrad               34M M3039  Framingham MA           29:14    213
  2  Scott Maxwell                 39M M3039  Plaistow NH             29:50    115
  3  Ben Spaulding                 37M M3039  Medford MA              30:02     19

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Mario Longo                   47M M4049  Cheshire CT             29:30    295
  2  Bill Zielinski                42M M4049  Southington CT          29:58    234
  3  Erik Kastner                  40M M4049  Southington CT          31:14    100

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Mark Reider                   55M M5059  Rocky Hill CT           34:00     92
  2  Lawrence Regan                53M M5059  Wallingford CT          35:57    111
  3  Henryk Gubelski               51M M5059  Poland OH               36:54    324

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  John Canora                   67M M6069  NEW BRITAIN CT          37:58     27
  2  Bob Huckins                   66M M6069  SOUTHINGTON CT          38:19    248
  3  Bill Lombardi                 67M M6069  Southington CT          39:00    277

                 **       MALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  James Pashley                 70M M7079  Oxford CT               39:14    275
  2  Lee Bradley                   77M M7079  Newington CT            54:18     30

                 **       MALE RESULTS:    80 to 99 ** 

  1  TOM BUTTERFIELD               83M M8099  Windsor CT              49:40     58






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates