Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Southington Apple Harvest Festival Road Races
Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Cloudy 60 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Lanigan    Overall Female: Molly Chambers

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======
                    Top Male Finishers
   1   Nicholas Lanigan            41M        Southington CT          19:24     800
   2   Justin Perugini             36M        plantsville CT          19:45     1490
   3   Albert Gorski               41M        PLANTSVILLE CT          20:13     644

                    Top Female Finishers
   1   Molly Chambers              26F        WEST HARTFORD CT        20:16     734
   2   Abbie Flanigan              15F        Southington CT          22:22     998
   3   Rachele Patrignelli         46F        Cheshire CT             22:32     1249


                 **     FEMALE RESULTS:   10 and under ** 

  1  Alannah Terry                 10F F0010  Southington CT          26:57    988
  2  Rachel Alejandro              10F F0010  Plantsville CT          29:01   2156
  3  Katia Betros                  10F F0010  Southington CT          29:17   2162

                 **     FEMALE RESULTS:    11 to 13 ** 

  1  Mariams Labadze               12F F1113                          22:36    786
  2  Ava Egan                      13F F1113  Southington CT          23:47   1245
  3  Molly Poulos                  12F F1113  PLANTSVILLE CT          24:10    574

                 **     FEMALE RESULTS:    14 to 16 ** 

  1  Sofia Scalise                 14F F1416  Southington CT          23:50   1002
  2  Nina Muir                     15F F1416  Southington CT          24:03   1001
  3  Grace Drechsler               14F F1416  Plantsville CT          24:36   1182

                 **     FEMALE RESULTS:    17 to 19 ** 

  1  Callie Godfrey                17F F1719  Cheshire CT             25:45   1050
  2  Angele DellaCorte             19F F1719  RIDGEFIELD CT           28:12    908
  3  Emma Panarella                18F F1719  Southington CT          28:48   1741

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Emma Poulshock                21F F2029  Cherry Hill NJ          24:27    879
  2  Hillary Mitera                29F F2029  Meriden CT              24:47   1170
  3  Sara Ritondo                  22F F2029  SOUTHINGTON CT          26:03    892

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Jackie Birge                  31F F3039  UNIONVILLE CT           23:15    556
  2  Mary Humphrey                 30F F3039  Southington CT          23:23   1413
  3  Susan Taricani                38F F3039  SUDBURY MA              23:27   1258

                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Lanigan    Overall Female: Molly Chambers

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Krystin Monahan               44F F4049  SOUTHINGTON CT          22:41    506
  2  Pam Lopa                      40F F4049  Southington CT          23:07    866
  3  Rose Hughes                   48F F4049  Prospect CT             25:06   1029

                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Luanne Borawski               58F F5059  Southington CT          25:09   1313
  2  Pat Havanec                   56F F5059  Prospect CT             26:19    645
  3  Michelle Berlinghoff          52F F5059  PORTLAND CT             26:51   1137

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Joan LaPierre                 69F F6069  Shelburne MA            24:36   1189
  2  Fredyne Pell                  63F F6069  Cheshire CT             27:55    779
  3  Barbara Niski                 62F F6069  Southington CT          30:02    784

                 **     FEMALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Linda Rocco                   71F F7079  Southington CT          31:42    850
  2  Barbara Kream                 71F F7079  AVON CT                 33:02   1394
  3  Virginia Heeran               70F F7079  Wallingford CT          58:10   1164

                 **     FEMALE RESULTS:    80 to 99 ** 

  1  ELIZABETH LAZOR               80F F8099  MERIDEN CT              56:55    762

                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Lanigan    Overall Female: Molly Chambers

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **       MALE RESULTS:   10 and under ** 

  1  Trey Hall                     10M M0010  Southington CT          22:19   1424
  2  Joey Tardif                   10M M0010                          24:18    523
  3  Collin Griffin                10M M0010  Southington CT          25:44   1345

                 **       MALE RESULTS:    11 to 13 ** 

  1  Tim Terry                     13M M1113  Southington CT          21:43    987
  2  Daniel Bishop                 11M M1113  Cheshire CT             21:44   1288
  3  Joe Flanigan                  11M M1113  Southington CT          22:11   1231

                 **       MALE RESULTS:    14 to 16 ** 

  1  Ryan Salzillo                 15M M1416  Plantsville CT          20:32   1085
  2  Joey Antoniani                15M M1416  SOUTHINGTON CT          22:49    829
  3  Daniel Perlot                 14M M1416  Southington CT          22:51    684

                 **       MALE RESULTS:    17 to 19 ** 

  1  Jacob Holbrook                19M M1719  Southington CT          20:58    899
  2  Mack Brennan                  17M M1719  Southington CT          21:34   1151
  3  Ben Smith                     17M M1719  PLANTSVILLE CT          26:37   1146

                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Jaime Vega                    27M M2029  Meriden CT              20:43   1426
  2  Christopher Falk              21M M2029  PLANTSVILLE CT          20:57   1094
  3  Jack Myers                    22M M2029  Westbrook CT            22:02    961

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Charlie Belvin                34M M3039  Cheshire CT             20:52    848
  2  Chadwick Epps                 39M M3039  Newington CT            21:05   1129
  3  Brian Calamari                32M M3039  SOUTHINGTON CT          21:06    547

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Michael Delgrego              40M M4049  Plantsville CT          21:08   1015
  2  Nate Herrick                  41M M4049  Doylestown PA           21:29    724
  3  Marc Davis                    43M M4049  Plantsville CT          21:43   1347

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Michael Perkowski             54M M5059  Plantsville CT          20:49   1456
  2  joe jokubaitis                56M M5059                          21:09   1489
  3  Mike Halasinski               56M M5059  cheshire CT             21:38   1473

                            Southington Apple Harvest Festival Road Races
                    Sunday Oct 6, 2019 - Southington Town Green -Southington CT
                      Platt Systems Chip Timing & Scoring -  Cloudy 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Lanigan    Overall Female: Molly Chambers

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Kevin McNamara                67M M6069  Southington CT          22:01    587
  2  Mark Polacheck                64M M6069  Plantsville CT          22:56    583
  3  Tim Connellan                 65M M6069  Southington CT          25:24   1327

                 **       MALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  David Tellerico               72M M7079  Milldale CT             26:22    745
  2  William Byrne                 70M M7079  Jamesville NY           31:26   1196
  3  John Battista                 75M M7079  South Meriden CT        31:39   1454

                 **       MALE RESULTS:    80 to 99 ** 

  1  James Driscoll                85M M8099  Bristol CT              49:27    812






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates