Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Top Male:
Top Female:
FAA Cross Country Championships
Monday Oct 29, 2018 - Sherwood Island State Park-Westport CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 54 degr
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                                  FAA Cross Country Championships
                    Monday Oct 29, 2018 - Sherwood Island State Park-Westport CT
                    Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 54 degr
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com


                                BOYS TEAM SCORES
                                
                                
  Plc    Team Name                   Total   | 1     2     3     4     5     (6)   (7)  |
  ====================================================================================== 
     1    Hopkins School              19 =     1     2     3     4     9     (20)  (28)  
          Total Time:  1:29:39.3  ( 7)   (   17:56.9)
          Nicolas Burtson; David Judd; Charles Mason; Connor Hartigan; William Cooper; 
          Joseph Stauff; Alexander Hughes; 
  ====================================================================================== 
     2    Brunswick School            86 =     5     11    18    22    30    (32)  (39)  
          Total Time:  1:36:16.9  ( 7)   (   19:15.4)
          Kyle Raker; Matty Goodman; Chris Ramos; Charlie Garland; Charlie Ciporin; 
          Ryan Heinzerling; Ali Hindy; 
  ====================================================================================== 
     3    Masters School             101 =     10    12    19    29    31    (35)  (37)  
          Total Time:  1:37:31.8  ( 7)   (   19:30.4)
          Logan Schiciano; Aidan Lothian; Max Levy; Michael Garcia; Mike Van Demark; 
          Max Alexander; Joseph Goldstein; 
  ====================================================================================== 
     4    Greens Farms Acad          105 =     6     13    16    34    36    (45)  (46)  
          Total Time:  1:37:44.7  ( 7)   (   19:33.9)
          Larson Palmgren; Connor Minson; Owen Minson; Will MaGrone; Charlie Brohnasch; 
          Jonty Hammer; Andrew Audemard; 
  ====================================================================================== 
     5    Rye Country Day            110 =     7     8     17    38    40    (42)  (44)  
          Total Time:  1:38:07.2  ( 7)   (   19:37.4)
          Aaron Serianni; Connor Marrs; William Murphy; Laszlo Kopits; Chris Suter; 
          Justin Cheigh; JB Russo; 
  ====================================================================================== 
     6    King                       116 =     14    15    21    25    41    (43)  (47)  
          Total Time:  1:38:41.4  ( 7)   (   19:44.3)
          Dean Kaduboski; John Kennedy; Billy Bennett; Andrew Scarlata; Davis Shattan; 
          John Russell; Sam Hillenmeyer; 
  ====================================================================================== 
     7    St. Lukes School           133 =     23    24    26    27    33    (48)  (49)  
          Total Time:  1:39:33.2  ( 7)   (   19:55.6)
          Jackson Hart; Brian Gall; Danny Gall; Jamie Ullman; Christian Pizzarelli; 
          Riley Susser; Harlan Alford; 
  ====================================================================================== 



                                  FAA Cross Country Championships
                    Monday Oct 29, 2018 - Sherwood Island State Park-Westport CT
                    Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 54 degr
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            
                              GIRLS TEAM SCORES



  Plc    Team Name                   Total   | 1     2     3     4     5     (6)   (7)  |
  ====================================================================================== 
     1    Hopkins School              57 =     2     4     8     21    22    (37)  (43)  
          Total Time:  1:48:40.1  ( 7)   (   21:44.0)
          Maliya Ellis; Hannah Szabo; Elena Brennan; Ranease Brown; Kaitlin Forman; 
          Inge Hughes; Mei Han; 
  ====================================================================================== 
     2    Sacred Heart                64 =     1     10    11    17    25    (30)  (39)  
          Total Time:  1:49:33.7  ( 7)   (   21:55.7)
          Grace Lillis; Ursula Vollmer; Cecilia Duncan; Gabby Davitch; Anissa Arakal; 
          MaryAnne Gallagher; Elisa Howard; 
  ====================================================================================== 
     3    Greens Farms Acad           65 =     3     6     7     16    33    (41)  
          Total Time:  1:49:52.8  ( 6)   (   21:58.6)
          Caroline McCall; Haley Nilsson; Kira McCreesh; Palmgren Georgia; Katherine Gabriele; 
          Kaitlin Reed; 
  ====================================================================================== 
     4    School Holy Child           70 =     5     9     13    20    23    (31)  (32)  
          Total Time:  1:51:03.9  ( 7)   (   22:13.8)
          Dannie Bell; Hannah Oshea; Katie Schaefer; Lizzie Ford; Emily Clemens; 
          Emma Oshea; Ashley Clemens; 
  ====================================================================================== 
     5    Greenwich Acad              91 =     12    14    18    19    28    (35)  (36)  
          Total Time:  1:53:38.0  ( 7)   (   22:44.6)
          Kate Anderson; Cora Creighton; Elena Tan; Julia Howe; Anji Van Biesen; 
          Sydney Pittignano; Clea Ramos; 
  ====================================================================================== 
     6    Rye Country Day            140 =     24    26    27    29    34    (40)  (47)  
          Total Time:  1:58:53.6  ( 7)   (   23:47.7)
          Katie Farrell; Kyra Riedel; Olivia Nash; Sarah Colin; Arly Rodriguez; 
          Maya Kini; Isabella Sanchez; 
  ====================================================================================== 
     7    Masters School             199 =     15    38    44    50    52    
          Total Time:  2:14:52.5  ( 5)   (   26:58.5)
          Brenna Hazen; Shing Ru Chew; Clara Kolker; Emma Goodman; Kate Stein; 
  ====================================================================================== 
     8    King                       230 =     42    45    46    48    49    (51)  
          Total Time:  2:11:32.1  ( 6)   (   26:18.4)
          Mallory Ehlers; Emily Barnard; Jansen Christine; Madeline Bramel; Sarah Kadlick; 
          Michelle Mule; 
  ====================================================================================== 




Top Male:

Top Female:

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates