Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board

 
 
 

 
 



Southington Apple harvest 5K/5M Road Races
Sunday Sept 30, 2018 - Town Green - Southington CT
Platt Systems Timing & Scoring - Sunny Clear Skies - 60 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                             Southington Apple harvest 5K/5M Road Races
                         Sunday Sept 30, 2018 - Town Green - Southington CT
                  Platt Systems Timing & Scoring - Sunny Clear Skies - 60 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : John Longo    Overall Female: Annmarie Tuxbury

    ***********************************************************************************************
                                              PLATTSYS.COM 
   ***********************************************************************************************
 

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                    Top Male Finishers
                    
   1   John Longo                  30M        Arlington MA            27:25     99
   2   Stephen Fengler             18M        Wallingford CT          28:17     305
   3   Holland Florian             26M        Wethersfield CT         29:03     299

                    Top Female Finishers
                    
   1   Annmarie Tuxbury            24F        New Hartford CT         27:31     322
   2   Elizabeth Fengler           22F        Wallingford CT          31:02     306
   3   Tracy Hubert                46F        Southington CT          32:51     303


                 **     FEMALE RESULTS:    10 to 15 ** 

  1  Jacqueline Liebler            10F F1015  Southington CT          44:16    201
  2  Anya Crooks                   15F F1015  Southington CT          53:36    323
  3  Isabel Walsh                  13F F1015  PLANTSVILLE CT        1:14:54    140

                 **     FEMALE RESULTS:    16 to 19 ** 

  1  Catherine Myers               19F F1619  Southington CT          37:18     19
  2  Kerry-Rose Buchanan           19F F1619  Southington CT          41:28    175
  3  Annelise D∆Abramo             19F F1619  SOUTHINGTON CT          47:56    329

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Allison Zeoli                 26F F2029  Wallingford CT          36:15    154
  2  Kim Tormay                    28F F2029  CANTON CT               36:53    226
  3  Nicole Bruneau                26F F2029  Plantsville CT          39:29    250

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Kania Christi                 38F F3039  Southington CT          35:43    301
  2  Desiree Folcik-Coyle          33F F3039  Naugatuck CT            37:44    146
  3  Jessica Crandall              39F F3039  BERLIN CT               37:49     96

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Megan Bennett                 41F F4049  BURLINGTON CT           35:55    321
  2  Larissa Giordano              41F F4049  SOUTHINGTON CT          36:47    164
  3  Angela Heidgerd               47F F4049  Southington CT          37:58    216

                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Diane Snow                    55F F5059  Plantsville CT          38:21    149
  2  Terry Camputaro               53F F5059  Woodbury CT             40:28     25
  3  Janina Wneta                  56F F5059  SOUTHINGTON CT          40:55    165

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Jolaine Peace                 67F F6069  Hawthorne NY            41:12    360
  2  Donna Orefice                 62F F6069  Southington CT          45:40    153
  3  Barbara Dell                  60F F6069  Stafford CT             49:07    110

                 **     FEMALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Janet Romayko                 73F F7079  East Hartford CT        48:40    347
  
  
  
   
  
  
   --------------------------  MEN DIVISIONS ------------------------------------
   

                 **       MALE RESULTS:   09 and under ** 

  1  Adam Pitcher                   9M M0009  Southington CT          56:55    169

                 **       MALE RESULTS:    10 to 15 ** 

  1  Carson Zielinski              12M M1015  Southington CT          37:42    143
  2  Ethan Le                      13M M1015  East Hartford CT        39:59    241
  3  Ryan Le                       15M M1015  East hartford CT        48:35    249

                 **       MALE RESULTS:    16 to 19 ** 

  1  Kian Siadat                   17M M1619  Plantsville CT          41:53    141

                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Jim Rosenberger               28M M2029  Waterford CT            29:12    344
  2  Chris Armstrong               23M M2029  Bolton CT               29:30    256
  3  John Sudol                    25M M2029  MORRIS CT               34:09    326

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Scott Maxwell                 38M M3039  Plaistow NH             29:21    213
  2  Patrick Rosin                 36M M3039  PLANTSVILLE CT          31:03    120
  3  Erik Kastner                  39M M3039  Southington CT          31:53    353

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Mario Longo                   46M M4049  Cheshire CT             29:58    348
  2  Bill Zielinski                41M M4049  Southington CT          30:10    142
  3  Steve Tansley                 41M M4049  WOLCOTT CT              32:12    200

                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Lawrence Regan                52M M5059  Wallingford CT          35:30    196
  2  John Rosenberger              58M M5059  Plantsville CT          36:38    215
  3  Christopher Reese             57M M5059  Ellington CT            36:47    198

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Dennis Barone                 63M M6069  West Hartford CT        37:01     81
  2  Bob Huckins                   65M M6069  Southington CT          38:03    145
  3  John Canora                   66M M6069  Hartford CT             38:15    339


DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **       MALE RESULTS:    70 to 79 ** 

  1  Al Simmons                    70M M7079  Marathon FL             43:09     46

   ***********************************************************************************************
                                              PLATTSYS.COM 
   ***********************************************************************************************
 





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates