Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

Platt Systems Official Reporting System
2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                      Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
                      
                   ***********************************************************************
                                                    
                     2016 SPRINT TRI RESULTS (.5 Mile Swim, 13 Mile Bike, 3 Mile Run
                                          
                   ***********************************************************************

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Amy Steffen                41F F---- Madison CT             1:15:56  1 73   
  2    Michaela Mckeown           21F F---- New London CT          1:16:48  3 231  
  3    Karen Woodward             40F F---- Durham CT              1:18:20  3 271  

                  **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                  
  1    Brendan Atkins             31M M---- Old Lyme CT            1:03:22  1 6    
  2    William Schumann           53M M---- West Hartford CT       1:06:00  1 66   
  3    DAVID ELLIS                33M M---- Branford CT            1:07:01  1 22   
  
              **  FEMALE RESULTS: 19 and under ** 
                
  1    Addy Rutkoske              19F F0019 New London CT          1:24:54  4 359  
  2    Lauren De Marco            19F F0019 Guilford CT            1:29:02  4 290  
  3    Molly Dolan                19F F0019 New London CT          1:36:56  4 295  
  4    ANNA STEFFEN               12F F0019 MADISON CT             1:37:24  4 369  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Julianne Rogers            20F F2024 New London CT          1:20:23  3 248  
  2    Skye M Jensen              20F F2024 Seaside CA             1:22:09  3 220  
  3    Carlie Gilligan            23F F2024 New London CT          1:25:19  3 402  
  4    Lindsay Wheeler            20F F2024 New London CT          1:26:42  3 270  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Joia Spinelli              28F F2529 West New York NJ       1:22:42  3 258  
  2    Courtney Bennett           25F F2529 New York NY            1:24:40  4 282  
  3    Emily Burd                 28F F2529 Hamden CT              1:27:12  3 173  
  4    AMy D'Olympia              26F F2529 Middletown CT          1:31:09  3 190  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Sarah Evans                32F F3034 New York NY            1:25:03  3 204  
  2    Kelly Ross                 30F F3034 Milford CT             1:26:30  3 251  
  3    Ashley Wetherbee           31F F3034 Gales Ferry CT         1:38:15  3 267  
  4    Stephanie Dzioba           34F F3034 New York NY            1:39:38  3 199  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Katey Baruth               39F F3539 Naugatuck CT           1:26:23  3 167  
  2    Kami Brown                 36F F3539 HAMDEN CT              1:32:44  4 284  
  3    Jeannie Young              38F F3539 Killingworth CT        1:35:47  4 387  
  4    Angela Dorris              35F F3539 Accord CT              1:37:00  3 193  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Tara Anderson              41F F4044 Madison CT             1:22:09  3 164  
  2    Andrea Ciaranello          42F F4044 Southborough MA        1:25:04  3 178  
  3    Bryn Funk                  43F F4044 Madison CT             1:28:27  3 207  
  4    Heather Conder-Johnson     43F F4044 Madison CT             1:31:12  3 182  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Holly LaBarre              49F F4549 West Suffield CT       1:20:50  3 224  
  2    Eileen Lawrence            49F F4549 Killingworth CT        1:21:28  3 227  
  3    Kristin DeSautelle         49F F4549 Darien CT              1:27:45  3 396  
  4    Kristen Driscoll           45F F4549 Chester CT             1:28:38  3 196  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Jerre Skeats               50F F5054 Darien CT              1:37:42  3 255  
  2    Susan Wines                51F F5054 Madison CT             1:38:48  4 384  
  3    Janet Whaley               53F F5054 Deep River CT          1:47:43  3 268  
  4    KRISTIN WAIT               50F F5054 NORWALK CT             1:48:06  3 266  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                      Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    jane Reik                  58F F5559 Farmington CT          1:26:30  1 414  
  2    Lauren Hurst               55F F5559 West Simsbury CT       1:29:56  3 219  
  3    Catherine Koehler          59F F5559 Manchester CT          1:30:44  3 223  
  4    Carol Redden               57F F5559 Branford CT            1:31:15  3 245  

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Barb Goodrich              62F F6064 -- CT                  1:25:18  3 413  
  2    Susan Stuart               61F F6064 Fairfield CT           1:31:03  3 261  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Claudia Ciesluk            67F F6569 Niantic CT             1:32:01  3 179  
  2    Heather Regan              67F F6569 Madison CT             1:51:02  3 246  
  3    Kristen Beadon             65F F6569 St. Simons Island GA   2:02:25  3 169  

                **  FEMALE RESULTS:  70 - 74 ** 
  1    Janit Romayko              71F F7074 East Hartford CT       1:40:55  3 250  

                **  FEMALE RESULTS:  80 and over ** 
                
  1    Diane Stuart               81F F8099 West Hartford CT       3:12:26  3 260  


                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    Tasha Bull                 22F FCLYD New London CT          1:35:57  3 172  
  2    Tracy Hardy                41F FCLYD Madison CT             1:48:12  3 215  
  3    Elizabeth Gould            38F FCLYD Sayville NY            2:14:55  4 304  


                **  MALE RESULTS:  19 and under ** 
  1    John Benton                18M M0019 New London CT          1:17:59  4 283  
  2    Edmund Huminski            17M M0019 Madison CT             1:27:16  4 314  
  3    Hunter Bershstein          13M M0019 Madison CT             1:35:21  4 410  

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
                
  1    Nicholas Schmidt           20M M2024 Middletown RI          1:13:50  1 65   
  2    William Loftus             23M M2024 Madison CT             1:15:58  4 329  
  3    Richard Fernandes          22M M2024 Essex CT               1:16:02  1 23   

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
                
  1    John MacDonald             26M M2529 Branford CT            1:10:37  1 42   
  2    David Knapp                28M M2529 West Hartford CT       1:15:21  1 35   
  3    Vincent Love               26M M2529 Boston MA              1:21:12  1 40   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2016 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                      Saturday Sept 10, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
                
  1    Ryan Monaghan              30M M3034 New York NY            1:12:11  1 50   
  2    Jeremy Gourd               32M M3034 College Point NY       1:14:22  1 25   
  3    Matthew Marshall           34M M3034 New York NY            1:18:12  1 43   

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Nick Logan                 35M M3539 Norwalk CT             1:07:17  1 39   
  2    Will Morris                37M M3539 Wallingford CT         1:09:04  1 53   
  3    Joe Corcoran               39M M3539 West Hartford CT       1:09:30  1 16   
  4    Brian Northrop             37M M3539 Middletown CT          1:15:03  1 56   

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Diego Alvarado             40M M4044 Madison CT             1:12:14  1 4    
  2    Scott McGrath              43M M4044 New York NY            1:13:43  1 46   
  3    Ken Clark                  44M M4044 Prospect CT            1:18:22  1 15   
  4    James Taft                 44M M4044 Middletown CT          1:21:26  1 75   

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Mark DeSautelle            49M M4549 Darien CT              1:08:22  1 400  
  2    Scott Green                49M M4549 Florence MA            1:09:22  2 117  
  3    Jon Arellano               48M M4549 Hamden CT              1:10:06  1 5    
  4    Robert Merrick             45M M4549 Westbrook CT           1:13:04  2 139  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Michael Hains              54M M5054 West Hartford CT       1:16:27  1 26   
  2    David Walker               53M M5054 North branford CT      1:16:39  2 159  
  3    Denis LaBarre              50M M5054 West suffield CT       1:16:57  2 129  
  4    David Cordani              50M M5054 Simsbury CT            1:18:45  1 17   

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Bill Kane                  55M M5559 West Hartford CT       1:20:36  1 34   
  2    Jim Cunha                  56M M5559 Brookfield CT          1:23:49  1 18   
  3    Greg Kinsella              59M M5559 Guilford CT            1:24:47  2 125  
  4    John Deliso                55M M5559 Simsbury CT            1:27:37  2 407  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
  1    Martin Cappiello           60M M6064 Old saybrook CT        1:18:41  2 93   
  2    Robert Knapp               64M M6064 Middlebury CT          1:21:30  2 127  
  3    Michael Barry              61M M6064 Waterbury CT           1:24:29  1 7    
  4    Donald Stuart              61M M6064 Fairfield CT           1:24:35  2 153  

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
  1    Bruce Hyde                 66M M6569 New London CT          1:56:01  2 122  
  2    Peter Regan                67M M6569 Madison CT             1:58:55  2 149  
  3    Harold Hutchinson          69M M6569 Guilford CT            2:16:47  2 121  

                **  MALE RESULTS:   70 - 74 ** 
  1    Mark Turkington            72M M7074 Bolton CT              1:49:45  2 155  
  2    Larry Wood                 70M M7074 Wallingford CT         1:50:35  2 161  
  3    Edward Capriles            71M M7074 Guilford CT            1:51:39  2 94   
  4    Martin Steiglitz           70M M7074 Hamden CT              2:09:19  2 152  


DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    Matthew Silvestrini        33M MCLYD Westbrook CT           1:24:38  1 71   
  2    Mark Bates                 45M MCLYD Westport CT            1:27:15  2 88   
  3    Bernhard Kickenweiz        46M MCLYD New York NY            1:30:43  2 124  
  4    Paul Landaiche             45M MCLYD Rowayton CT            1:34:47  2 130  

                **   ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
                
  1    Dorothy Cohen              99R RRF-- RELAY CT               1:24:16  3 180  
  2    Allison Rice               99R RRF-- RELAY CT               1:33:09  4 411  
  3    Splash Female Team         99R RRF-- Hannah Kidwell CT      1:40:43  4 320  
  4    Might Die Tri-ing Female   99R RRF-- Kate Madura CT         1:46:23  4 332  

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
                
  1    Hochman Family Male Team   99R RRM-- Kenneth Hochman CT     1:10:54  4 313  
  2    MH Enterprises Male Team   99R RRM-- Mick Hains CT          1:10:55  1 307  
  3    DougAndyJim Male Team      99R RRM-- Douglas Vitarelli NY   1:12:59  4 378  
  4    #hcftristrong Male Team    99R RRM-- Ed O'Malley CT         1:21:47  4 347  

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
                
  1    Squashy People Co-Ed Team  99R RRX-- David Uprichard CT     1:14:14  4 376  
  2    Wild when Wet Co-Ed Team   99R RRX-- Amanda King NY         1:16:08  4 339  
  3    Team Luna Co-Ed Team       99R RRX-- Elizabeth Cohan MA     1:17:38  4 288  
  4    White Mountain Warriors C  99R RRX-- Kayle Gagnon CT        1:31:00  4 301  

  

*********************************************************************************************************************



*********************************************************************************************************************







Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates