Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2016 Canton Lobster Fest 5k Road Race
Sunday August 21, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
Dowd Rd - Canton, CT - Presented by Canton Middle School PTO || 77 degrees || Humid
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                                2016 Canton Lobster Fest 5k Road Race
              Sunday August 21, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
           Dowd Rd - Canton, CT - Presented by Canton Middle School PTO || 77 degrees || Humid
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Solomon Davis    Overall Female: Sara Leavens
                        
                   ***********************************************************************
                                                    
                                          DIVISIONAL 5K RESULTS
                                          
                   ***********************************************************************
 
DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
                    Top Male Finisher
                    
   1   Solomon Davis               16M        Simsbury CT             16:35

                    Top Female Finisher
                    
   1   Sara Leavens                16F        Avon CT                 20:32


                        FEMALE RESULTS:   08 and under ** 

  1  Jacqueline Liebler             8F F0008  Southington CT          31:35    352
  2  Julia Grabowy                  6F F0008  Canton CT               33:41     75
  3  Reagan Grecula                 8F F0008  Canton CT               37:17    314
  4  Alyssa Grabowy                 8F F0008  Canton CT               38:04     76

                        FEMALE RESULTS:    09 to 12  

  1  Elise Kennedy                 10F F0912  Middletown CT           25:11    106
  2  Lilian Cournoyer              10F F0912  Simsbury CT             27:01     43
  3  Sophie Mitra                  10F F0912  Simsbury CT             29:15    148
  4  Ellie Bahre                   10F F0912  Canton CT               29:45      8

                        FEMALE RESULTS:    13 to 14  

  1  Olivia Klinzmann              14F F1314  Unionville CT           25:33    386
  2  Julia Caputo                  13F F1314  Canton CT               27:11    326
  3  Margaret Frawley              14F F1314  Canton CT               28:58     70
  4  Maeve Mullen                  13F F1314  Burlington CT           29:31    324

                        FEMALE RESULTS:    15 to 18  

  1  Jane Frawley                  16F F1518  Canton CT               21:20     72
  2  Christine Oberhausen          17F F1518  Avon CT                 22:16    154
  3  Abigail Briggs                17F F1518  Canton CT               22:23     27
  4  Lindsey Hurd                  15F F1518  S. Windsor CT           22:42    315

                        FEMALE RESULTS:    19 to 29  

  1  Sara Stokesbury               20F F1929  Avon CT                 21:33    195
  2  Ashleigh Stephen              23F F1929  Avon CT                 21:42    281
  3  Leigh Fitzgerald              21F F1929  Canton CT               24:24    334
  4  Melissa Curvino               28F F1929  Canton CT               25:51     46

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Katieann Pirog                34F F3039  Winsted CT              22:27    305
  2  Michelle Hiscox               38F F3039  Canton CT               23:03     92
  3  Bobbi Fedeli                  34F F3039  Cromwell CT             23:08     68
  4  Kelly Colgan                  33F F3039  Canton CT               24:14    273

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Alison Manaresi               41F F4049  West Hartford CT        23:15    134
  2  Stacy Levy                    48F F4049  Wilton CT               25:24    128
  3  Michaela Breakell             40F F4049  Goshen CT               26:09    244
  4  Kimberly Weller               44F F4049  Canton CT               26:13    209

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Susan Mantie                  56F F5059  New Hartford CT         20:55    269
  2  Katherine Stallfort           56F F5059  Wilton CT               24:35    188
  3  Diane Oberhausen              55F F5059  Avon CT                 24:45    155
  4  Debbie Perry                  59F F5059  Plantsville CT          25:33    263

                        FEMALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Sharon Reiner                 60F F6069  Marlborough CT          26:58    220
  2  Amy Bansak                    62F F6069  Burlington CT           31:15     11
  3  Jean Bogardus                 60F F6069  Athens TX               32:45     20
  4  Janet Furrow                  61F F6069  Colebrook CT            35:33    354

                        FEMALE RESULTS:    70 to 79  

  1  Carton Patty                  78F F7079  Stratford CT            36:39    371
  2  Pat Baker                     71F F7079  Oakdale CT              37:02    242

                                2016 Canton Lobster Fest 5k Road Race
              Sunday August 21, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
                    Dowd Rd - Canton, CT - Presented by Canton Middle School PTO
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Solomon Davis    Overall Female: Sara Leavens

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                          MALE RESULTS:   08 and under ** 

  1  William Mathias                8M M0008  Avon CT                 23:11    136
  2  Owen Weller                    7M M0008  Canton CT               27:34    206
  3  Henry Kennedy                  8M M0008  Middletown CT           27:36    105
  4  Shane Leadbetter               6M M0008  Canton CT               47:58    372

                          MALE RESULTS:    09 to 12  

  1  Luke Davis                    11M M0912  Simsbury CT             21:30    236
  2  Ryan Weller                   11M M0912  Canton CT               22:20    207
  3  Max Berger                    10M M0912  Simsbury CT             22:32    297
  4  Ryker Bahre                   12M M0912  Canton CT               23:47      9

                          MALE RESULTS:    13 to 14  

  1  Sean Richard                  14M M1314  Canton CT               21:32    227
  2  Mitchell Rakowski             14M M1314  Simsbury CT             21:39    262
  3  James Szpekman                14M M1314  Canton CT               21:43    200
  4  Collin Anderson               14M M1314  Canton CT               21:54    222

                          MALE RESULTS:    15 to 18  

  1  Jake Whittinston              18M M1518  Canton CT               17:13    360
  2  Maximillian Sparks            17M M1518  Canton CT               17:16    187
  3  Sam Nanni                     17M M1518  W. Hartford CT          18:04    218
  4  Jonathan Hernandez            18M M1518  Avon CT                 18:53    288

                          MALE RESULTS:    19 to 29  

  1  Kyle Heubner                  21M M1929  West Simsbury CT        17:07     91
  2  Tom Benneche                  24M M1929  Chicago IL              19:03    245
  3  Matthew DeMarco               21M M1929  Canton CT               20:04    235
  4  Andrew Davis                  20M M1929  Lakeville CT            21:31    233

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Andrew Muscaro                34M M3039  Wethersfield CT         20:44    153
  2  Heath Leber                   30M M3039  Bristol CT              21:05    123
  3  Chris Lassy                   34M M3039  Westford CT             22:06    380
  4  John Ryznar                   34M M3039  East Granby CT          22:52    303

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Bruce Christensen             48M M4049  Bolton CT               19:15    396
  2  Peter Lee                     41M M4049  Unionville CT           19:44    125
  3  Greg Schroeter                49M M4049  Canton CT               20:54    183
  4  Asa Briggs                    43M M4049  Canton CT               20:59    362

                                2016 Canton Lobster Fest 5k Road Race
              Sunday August 21, 2016 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
                    Dowd Rd - Canton, CT - Presented by Canton Middle School PTO
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Solomon Davis    Overall Female: Sara Leavens

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Kevin MacDonald               59M M5059  Norwich CT              20:47    133
  2  Don Sebastian                 56M M5059  West Hartford CT        20:50    184
  3  Kevin Mullen                  50M M5059  Burlington CT           21:48    323
  4  Jeff Winsor                   51M M5059  Canton CT               23:16    247

                          MALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Craig Boettger                64M M6069  Farmington CT           24:52     19
  2  Ben Stratton                  60M M6069  Middletown CT           25:18    196
  3  Milton Lawrence               60M M6069  Avon CT                 25:37    359
  4  Joseph Scheidler              66M M6069  Canton CT               28:04    178

                          MALE RESULTS:    70 to 79  

  1  Fred Gohringer                74M M7079  Milldale CT             25:01     74
  2  Lee Bradley                   74M M7079  Newington CT            28:45     23
  3  Guy Puling                    71M M7079  Moodus CT               29:16    287
  4  Erling Schmidt                74M M7079  Bloomfield CT           31:30    180

                          MALE RESULTS:    80 and over  

  1  Tom Butterfield               80M M8099  Windsor CT              29:41     34
  2  JERRY SHIMODA-PETERSON        84M M8099  WEST HARTFORD CT        40:11     84






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates