Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2016 CSC West Track & FIeld Championships
O Brien Tech - Ansonia ,CT - Clear Skies - 62 degrees -Breezy
Wednesday April 27, 2015 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com

                                2016 CSC West Track & FIeld Championships
                     O Brien Tech  - Ansonia ,CT - Clear Skies - 62 degrees  -Breezy
               Wednesday April 27, 2015 | Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com
         
   *****************************************************************************************
                                    PLATTSYS.COM RESULTS
   *****************************************************************************************
 
                     Girls - Team Rankings - 17 Events Scored
 ===============================================================================
     1) kaynor tech high school    171        2) Harding High School        95   
     3) Bullard Havens              65        4) Platt Tech                 48   
     5) Oliver Wolcott Tech         34        6) O-Brien Tech               28   
     7) Bassick high school          6                                           
  
                     Boys - Team Rankings - 17 Events Scored
 ===============================================================================
     1) kaynor tech high school    122        2) O-Brien Tech               87   
     3) Bassick high school         80        4) Platt Tech                 73   
     5) Bullard Havens              62        6) Harding High School        46   
     7) Oliver Wolcott Tech         31                                           
 
   *****************************************************************************************
                                   PLATTSYS.COM BOYS RESULTS
   *****************************************************************************************
                                    
 
 
                     Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 stinson, mykel            SR Bassick high             11.70   1 
  2 Bass, Xavier              12 Harding High             11.72   1 
  3 manning, sachin           SR Bassick high             11.90   1 
  4 Kitoko, Daniel            JR Bullard Have             12.03   1 
  5 Gee, Ervin                SO O-Brien Tech             12.14   1 
  6 Elliot, Steven            12 Harding High             12.17   1 
  7 hicks, marcus             SR Bassick high             12.21   2 
  8 Smith, Nathan             12 Bullard Have             12.30   2 
  9 Mullins, Jazharri         SR Harding High             12.31   2 
 10 erskin, renaldo           SR Bassick high             12.49   2 
 11 Tejada, Jose              JR kaynor tech              12.59   3 
 12 Pena, Gabriel             SO kaynor tech              12.60   2 
 13 Boswell, Alex             SO O-Brien Tech             12.63   5 
 14 Greer, Josh               JR Platt Tech               12.66   3 
 15 Ackerly, Jake             JR Oliver Wolco             12.88   3 
 16 Morillo, Krysten          JR Oliver Wolco             12.90   1 
 17 Williams, Sean            JR Platt Tech               12.94   3 
 18 Maxton, Maurice           09 Bullard Have             12.95   3 
 19 risdon, khalid            SO Bassick high             12.98   4 
 20 perrineau, jady           SR Bassick high             13.09   5 
 21 Bember, Porter            JR Bullard Have             13.15   4 
 22 Daniels, Jaylen           FR O-Brien Tech             13.15   3 
 23 Toth, Scott               SO O-Brien Tech             13.45   5 
 24 Hudak, Bobby              FR O-Brien Tech             13.50   4 
 25 Smith, Ed                 FR O-Brien Tech             14.13   4 
 26 Smith, Nick               SO Platt Tech               14.17   4 
 27 strickland, rashone       SR Bassick high             14.37   5 
 28 Doll, Trevor              10 Oliver Wolco             14.63   4 
 29 cuaya, saul               SO Bassick high             15.11   5 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 stinson, mykel            SR Bassick high             23.56   1 
  2 Kitoko, Daniel            JR Bullard Have             23.76   1 
  3 manning, sachin           SR Bassick high             23.97   1 
  4 erskin, renaldo           SR Bassick high             24.46   1 
  5 Bass, Xavier              12 Harding High             24.93   1 
  6 hicks, marcus             SR Bassick high             24.98   2 
  7 Gee, Ervin                SO O-Brien Tech             25.30   2 
  8 Smith, Nathan             12 Bullard Have             25.34   2 
  9 Lewis, Reul               JR Platt Tech               25.88   2 
 10 Daniels, Jaylen           FR O-Brien Tech             27.04   4 
 11 Tejada, Jose              JR kaynor tech              27.15   3 
 12 risdon, khalid            SO Bassick high             27.18   2 
 13 Maxton, Maurice           09 Bullard Have             27.25   3 
 14 Jeronimo, Edwin           SO Bullard Have             27.48   3 
 15 perrineau, jady           SR Bassick high             27.65   3 
 16 Williams, Sean            JR Platt Tech               28.13   3 
 17 Texidor, Carlos           FR Platt Tech               28.37   4 
 18 Bember, Porter            JR Bullard Have             28.52   4 
 19 strickland, rashone       SR Bassick high             29.61   3 
 20 Smith, Ed                 FR O-Brien Tech             29.86   4 
 21 Evans, Nick               FR O-Brien Tech             30.66   4 
 22 Doll, Trevor              10 Oliver Wolco             31.22   4 
 23 cuaya, saul               SO Bassick high             31.51   3 
 24 Galarza, Justin           SR Platt Tech               31.61   4 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Content, Khalil           12 Bullard Have             55.55   1 
  2 masala, david             SR Bassick high             56.18   1 
  3 Morillo, Krysten          JR Oliver Wolco             56.58   1 
  4 Gallishaw, Terrance       SO O-Brien Tech             57.08   1 
  5 Arnold, Ryan              FR kaynor tech              57.50   1 
  6 Richards, Kyle            11 Harding High             57.54   1 
  7 Jeronimo, Edwin           SO Bullard Have             59.10   2 
  8 Mercado, Stephan          JR kaynor tech            1:00.79   2 
  9 Alveranga, Karim          SO Harding High           1:01.32   1 
 10 Beckford, Tyler           SO Harding High           1:01.34   3 
 11 Kohut, Luke               SO O-Brien Tech           1:02.00   2 
 12 Sagehorn, Matt            SO O-Brien Tech           1:03.10   3 
 13 Jensen, Mike              SO Platt Tech             1:05.38   2 
 14 huerta, reyes             SO Bassick high           1:06.60   1 
 15 Mosquera, Ricardo         SR O-Brien Tech           1:06.84   3 
 16 Stuber, Mike              FR O-Brien Tech           1:07.40   2 
 17 Ricco, Charles            SR O-Brien Tech           1:07.59   2 
 18 Hidalgo, Alex             09 Bullard Have           1:07.85   2 
 
Boys 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patterson, Terrell        SO kaynor tech            2:12.18   1 
  2 Pendersen, Jon            SO Platt Tech             2:20.40   1 
  3 Ariola, Robert            FR Oliver Wolco           2:23.42   1 
  4 Jensen, Mike              SO Platt Tech             2:24.04   1 
  5 Runyon, Matthew           SO kaynor tech            2:29.13   1 
  6 Kohut, Luke               SO O-Brien Tech           2:30.97   2 
  7 huerta, reyes             SO Bassick high           2:36.43   1 
  8 Day, Ryan                 JR Oliver Wolco           2:39.05   2 
  9 Galarza, Justin           SR Platt Tech             2:39.37   2 
 10 Decampos, Michael         SO O-Brien Tech           2:42.37   1 
 11 Ricco, Charles            SR O-Brien Tech           2:43.64   1 
 12 Knight, Jacob             SO Oliver Wolco           2:44.48   2 
 13 Koonz, Ben                FR Oliver Wolco           2:53.07   2 
 14 Koonz, Zach               FR Oliver Wolco           2:57.35   2 
 15 Carrillo, Gerson          11 Bullard Have           2:57.39   2 
 16 Chamale-Pacheco, German   10 Bullard Have           3:05.33   2 
 
Boys 1600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Patterson, Terrell        SO kaynor tech            5:00.80   1 
  2 Jensen, Mike              SO Platt Tech             5:32.42   1 
  3 Coyle, Sean               SR O-Brien Tech           5:35.67   1 
  4 Phelan, Owen              SO Platt Tech             5:40.56   1 
  5 Runyon, Matthew           SO kaynor tech            5:41.23   1 
  6 Telesca, Adam             FR kaynor tech            5:47.33   1 
  7 Bronko, Jesse             SO O-Brien Tech           5:54.90   2 
  8 Decampos, Michael         SO O-Brien Tech           5:55.12   1 
  9 paul, mike                SO Bassick high           5:56.76   1 
 10 Texidor, Carlos           FR Platt Tech             5:57.57   1 
 11 Day, Ryan                 JR Oliver Wolco           5:59.71   1 
 12 Koonz, Zach               FR Oliver Wolco           6:00.49   2 
 13 Koonz, Ben                FR Oliver Wolco           6:02.67   2 
 14 Figueroa, Tony            SR Bullard Have           6:06.82   2 
 15 Echiverria, Ricardo       11 Harding High           6:10.00   1 
 16 Olson, Ezra               SR Oliver Wolco           6:46.21   1 
 17 Abraham, Jordan           SO O-Brien Tech           6:50.53   2 
 18 Carrillo, Gerson          11 Bullard Have           6:51.63   2 
 19 Chamale-Pacheco, German   10 Bullard Have           7:06.83   2 
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Phelan, Owen              SO Platt Tech            12:12.04  
  2 Martin, John              JR kaynor tech           12:12.81  
  3 Coyle, Sean               SR O-Brien Tech          12:20.91  
  4 Telesca, Adam             FR kaynor tech           12:23.14  
  5 Bronko, Jesse             SO O-Brien Tech          12:52.84  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wilkens, Jordan           SO kaynor tech              16.19   1 
  2 Reed, Dominique           JR O-Brien Tech             17.79   2 
  3 Rabb, Evan                JR Platt Tech               18.78   3 
  4 Wesson, Cooper            SO Platt Tech               20.45   3 
  5 Mcfarlene, david          SR Bassick high             21.31   1 
 -- Brunetti, Justin          FR Platt Tech                  DQ   4  lane violation
 -- Lewis, Reul               JR Platt Tech                  DQ   4  not over
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wilkens, Jordan           SO kaynor tech              45.08   1 
  2 Reed, Dominique           JR O-Brien Tech             45.42   2 
  3 Webb, George              JR O-Brien Tech             47.65   2 
  4 Davis, Tavari             12 Harding High             49.96   1 
  5 perrineau, jady           SR Bassick high             54.35   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bassick high school  'A'                              45.97  
     1) masala, david SR                2) stinson, mykel SR              
     3) hicks, marcus SR                4) manning, sachin SR             
  2 kaynor tech high school  'A'                          48.69  
     1) Wilkens, Jordan SO              2) Tejada, Jose JR                
     3) Mercado, Stephan JR             4) Pena, Gabriel SO               
  3 O-Brien Tech  'A'                                     48.80  
     1) Gallishaw, Terrance SO          2) Webb, George JR                
     3) Boswell, Alex SO                4) Gee, Ervin SO                  
  4 Oliver Wolcott Tech  'A'                              51.26  
     1) Ackerly, Jake JR                2) Ariola, Robert FR              
     3) Morillo, Krysten JR             4) Whittmore, Cody FR             
  5 Platt Tech  'A'                                       51.56  
     1) Greer, Josh JR                  2) Wesson, Cooper SO              
     3) Williams, Sean JR               4) Smith, Nick SO                 
 -- Harding High School  'A'                                DNF  
     1) Catlett, Lorenzo                2) Bass, Xavier 12                
     3) Elliot, Steven 12               4) edwin, syblis 11               
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bassick high school  'A'                            3:40.54  
     1) masala, david SR                2) hicks, marcus SR               
     3) stinson, mykel SR               4) manning, sachin SR             
  2 kaynor tech high school  'A'                        3:50.02  
     1) Wilkens, Jordan SO              2) Arnold, Ryan FR                
     3) Runyon, Matthew SO              4) Patterson, Terrell SO          
  3 O-Brien Tech  'A'                                   3:50.28  
     1) Webb, George JR                 2) Gallishaw, Terrance SO         
     3) Boswell, Alex SO                4) Gee, Ervin SO                  
  4 Bullard Havens  'A'                                 3:57.99  
     1) Jeronimo, Edwin SO              2) Bember, Porter JR              
     3) Figueroa, Tony SR               4) Kitoko, Daniel JR              
  5 Harding High School  'A'                            3:58.21  
     1) Richards, Kyle 11               2) Roman, Jaiden                  
     3) Elliot, Steven 12               4) Beckford, Tyler SO             
  6 Platt Tech  'A'                                     4:04.25  
     1) Wesson, Cooper SO               2) Lariccia, James JR             
     3) Pendersen, Jon SO               4) Williams, Sean JR              
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 kaynor tech high school  'A'                        9:22.63  
     1) Martin, John JR                 2) Runyon, Matthew SO             
     3) Arnold, Ryan FR                 4) Patterson, Terrell SO          
  2 Platt Tech  'A'                                     9:24.10  
     1) Texidor, Carlos FR              2) Pendersen, Jon SO              
     3) Phelan, Owen SO                 4) Jensen, Mike SO                
  3 O-Brien Tech  'A'                                   9:51.05  
     1) Webb, George JR                 2) Coyle, Sean SR                 
     3) Decampos, Michael SO            4) Ricco, Charles SR              
  4 Bullard Havens  'A'                                 9:55.56  
     1) Jeronimo, Edwin SO              2) Figueroa, Tony SR              
     3) Lam, Brandon 10                 4) Dawkins, Tevin 10              
  5 Bassick high school  'A'                           10:39.08  
     1) huerta, reyes SO                2) paul, mike SO                  
     3) risdon, khalid SO               4) strickland, rashone SR         
 
Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Mullins, Jazharri         SR Harding High           5-06.00      1.67m 
     5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 
        O    O   XO    O  XXX 
  1 Davis, Marques            12 Harding High           5-06.00      1.67m 
     5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 
        O    O   XO    O  XXX 
  3 Morillo, Krysten          JR Oliver Wolco           5-06.00      1.67m 
     5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 
        O   XO   XO    O  XXX 
  4 Mcfarlene, david          SR Bassick high           5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O    O  XXX 
  5 Reed, Dominique           JR O-Brien Tech           5-02.00      1.57m 
     5-00 5-02 5-04 
        O  XXO  XXX 
  6 Ariola, Robert            FR Oliver Wolco           5-00.00      1.52m 
     5-00 5-02 
      XXO  XXX 
 -- Saturno, Jason            JR kaynor tech                 NH            
     5-00 
      XXX 
 
Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Mullins, Jazharri         SR Harding High          18-05.00      5.61m 
      17-01.50  18-05  17-04.50           
  2 Ackerly, Jake             JR Oliver Wolco          17-05.00      5.30m 
      16-09  17-05  16-10            
  3 Kitoko, Daniel            JR Bullard Have          17-01.00      5.20m 
      17-01  17-00  FOUL            
  4 Smith, Nathan             12 Bullard Have          16-08.50      5.09m 
      16-08.50  15-07  FOUL           
  5 Gee, Ervin                SO O-Brien Tech          16-03.00      4.95m 
      16-03  FOUL  15-08            
  6 Rabb, Evan                JR Platt Tech            16-03.00      4.95m 
      16-03  13-07  15-03            
  7 Figueroa, Tony            SR Bullard Have          16-03.00      4.95m 
      16-03  FOUL  15-00            
  8 Ricco, Charles            SR O-Brien Tech          15-10.00      4.82m 
      13-07  15-10  14-08           
  9 Ariola, Robert            FR Oliver Wolco          15-04.50      4.68m 
      15-04.50  FOUL  15-02.50            
 10 Saturno, Jason            JR kaynor tech           15-03.00      4.64m 
      15-03  14-05  14-09           
 11 Mcfarlene, david          SR Bassick high          14-08.00      4.47m 
      FOUL  14-08  FOUL            
 12 Williams, Sean            JR Platt Tech            14-06.00      4.41m 
      FOUL  14-02  14-06            
 13 Sinn, Steven              10 Bullard Have          14-03.00      4.34m 
      13-00  13-01  14-03            
 14 Hudak, Bobby              FR O-Brien Tech          13-06.00      4.11m 
      13-06  13-03  FOUL           
 15 Brunetti, Justin          FR Platt Tech            13-03.00      4.03m 
      FOUL  FOUL  13-03            
 16 Hidalgo, Alex             09 Bullard Have          12-09.00      3.88m 
      12-09  FOUL  FOUL           
 
Boys Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Rabb, Evan                JR Platt Tech            34-11.00     10.64m 
      34-11  33-00  31-11           
 
Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 McFadden, Ashunte         12 kaynor tech           37-11.50     11.56m 
      36-09.50  37-07  37-11.50            
  2 Velez, James              SO kaynor tech           35-11.00     10.94m 
      35-11  35-08  35-04            
  3 Sagehorn, Matt            SO O-Brien Tech          34-05.50     10.50m 
      34-05.50  34-02  29-04            
  4 Colon, Edwin              12 Bullard Have          34-02.00     10.41m 
      34-02  32-03.50  32-10.50            
  5 Russell, Kamau            SO kaynor tech           31-06.50      9.61m 
      31-06.50  31-01  28-10.50            
  6 monnnelus, kevin          SR Bassick high          31-05.50      9.58m 
      30-00  29-01.50  31-05.50           
  7 Lariccia, James           JR Platt Tech            30-07.50      9.33m 
      30-01  30-07.50  30-05            
  8 Evans, Nick               FR O-Brien Tech          30-06.00      9.29m 
      30-06  28-02  27-05            
  9 battle, yarrell           SR Bassick high          29-06.00      8.99m 
      28-06  28-09  29-06           
  9 Allickolli, Trevi         JR kaynor tech           29-06.00      8.99m 
      29-06  28-05  28-04           
 11 James, Chopak             JR Platt Tech            29-04.00      8.94m 
      28-04  29-04  27-10            
 12 Mosquera, Ricardo         SR O-Brien Tech          27-02.50      8.29m 
      25-09  26-11  27-02.50           
 13 Paight, Joshua            SO Platt Tech            25-10.00      7.87m 
      25-00  25-00  25-10            
 14 Dawkins, Tevin            10 Bullard Have          25-03.50      7.70m 
      25-03.50  24-11  20-06            
 15 Perry, Jordan             FR O-Brien Tech          23-06.00      7.16m 
      23-04  23-06  FOUL           
 16 Lam, Brandon              10 Bullard Have          21-06.00      6.55m 
      21-06  21-03  19-02.50            
 17 Ellin, Josh               FR Oliver Wolco          17-08.00      5.38m 
         16-05  17-08            
 
Boys Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Allickolli, Trevi         JR kaynor tech             100-00     30.48m 
      92-09  83-06  100-00            
  2 Colon, Edwin              12 Bullard Have             99-08     30.37m 
      99-08  81-05  92-06            
  3 Weitzler, Jacob           SR O-Brien Tech             93-09     28.57m 
      FOUL  92-00  93-09           
  4 battle, yarrell           SR Bassick high             83-08     25.50m 
      29-07.50  72-08  83-08          
  5 Sagehorn, Matt            SO O-Brien Tech             81-11     24.96m 
      81-11  61-04.50  61-05            
  6 Russell, Kamau            SO kaynor tech              76-00     23.16m 
      74-10  76-00  75-08            
  7 Velez, James              SO kaynor tech              74-08     22.75m 
      66-10  70-05.50  74-08            
  8 Paight, Joshua            SO Platt Tech               71-00     21.64m 
      FOUL  71-00  56-10.50            
  9 Boswell, Alex             SO O-Brien Tech             65-06     19.96m 
      55-00  65-06  62-08            
 10 Lam, Brandon              10 Bullard Have             52-01     15.87m 
      51-10.50  50-05  52-01           
 11 Chamale-Pacheco, German   10 Bullard Have             51-07     15.72m 
      51-07  46-10  43-02           
 11 Perry, Jordan             FR O-Brien Tech             51-07     15.72m 
      50-01  48-02  51-07           
 13 Nankoo, Ashwin            JR kaynor tech              51-06     15.69m 
      51-06  47-10  50-01           
 14 James, Chopak             JR Platt Tech               44-08     13.61m 
      39-11  44-08  41-07           
 
Boys Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Content, Khalil           12 Bullard Have            129-11     39.59m 
      129-11  103-03  FOUL           
  2 Weitzler, Jacob           SR O-Brien Tech            122-05     37.31m 
      122-05  120-05  104-09           
  3 McFadden, Ashunte         12 kaynor tech             100-11     30.75m 
      81-06  100-11  94-07            
  4 Lariccia, James           JR Platt Tech              100-10     30.73m 
      84-11  100-10  67-06           
  5 Paight, Joshua            SO Platt Tech              100-08     30.68m 
      98-02  100-08  84-04            
  6 Pendersen, Jon            SO Platt Tech               95-00     28.95m 
      86-00  95-00  91-10            
  7 Russell, Kamau            SO kaynor tech              88-09     27.05m 
      61-03  88-09  88-04            
  8 Olson, Ezra               SR Oliver Wolco             86-00     26.21m 
      85-04  81-07  86-00            
  9 James, Chopak             JR Platt Tech               84-08     25.80m 
      84-08  81-00  71-05            
 10 Colon, Edwin              12 Bullard Have             80-04     24.48m 
      74-02  80-04  68-10            
 11 Dawkins, Tevin            10 Bullard Have             75-04     22.96m 
      57-03  47-10  75-04            
 12 Gelinas, Paul             JR Oliver Wolco             67-11     20.70m 
      51-04  67-11  57-11            
 13 Sinn, Steven              10 Bullard Have             62-03     18.97m 
      62-02  62-03  FOUL            
 14 Nankoo, Ashwin            JR kaynor tech              52-07     16.02m 
      51-08.50  51-11  52-07            
 
   ****************************************************************************************
                              PLATTSYS.COM 
   ****************************************************************************************






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates