Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race
Saturday April 30, 2016 - Northwest Park - Windsor, CT
Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies- 61 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                              2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race
                      Saturday April 30, 2016  -  Northwest Park - Windsor, CT
                      Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies-  61 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                         Overall Male : Jordan Pike    Overall Female: Stacey Burns
                         
                          *************************************************
                                   
                                        PLATTSYS.COM 5K RESULTS       
   
                          *************************************************


DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                        FEMALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Kaylee Lyman                  10F F0012  Ludlow MA               36:38    560
  2  Noelle Dionne                  9F F0012  Ludlow MA               44:52    559
  3  Gabriella Neves                7F F0012  Tolland CT              50:34    532

                        FEMALE RESULTS:    13 to 18  

  1  Shaelyn Pacheco               17F F1318  Coventry CT             21:21    539
  2  Ella Bernarduci               13F F1318  Avon CT                 28:32    545
  3  Maddison Molina               14F F1318  Enfield CT              29:43    451
  4  Alexis Jasmin                 18F F1318  Chester MA              39:17    581

                        FEMALE RESULTS:    19 to 29  

  1  Stacey Burns                  29F F1929  Weatogue CT             20:30    564
  2  Ariana Pine                   28F F1929  Windsor CT              21:09    587
  3  Rebecca Chevalier             26F F1929  Agawam MA               23:20    388
  4  Nemythe Lease                 27F F1929  Bristol CT              25:49    434
  5  Gina Guerrera                 25F F1929  Monroe CT               26:57    413
  6  Jadelyn Tran                  29F F1929  Glastonbury CT          27:11    506
  7  Cayla Allard                  25F F1929  Hamden CT               27:34    376

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Nicole Bolduc                 36F F3039  South Windsor CT        23:18    381
  2  Shannon VanderMale            34F F3039  Colchester CT           23:26    512
  3  Aimee Sorbo                   33F F3039  Newington CT            23:36    498
  4  Sue Sandor                    37F F3039  North Haven CT          25:02    491
  5  Azira Salihovic               34F F3039  Hartford CT             25:31    489
  6  Tracy Neves                   35F F3039  Coventry CT             26:07    537
  7  Bricca Neufeld                34F F3039  CT                      26:20    597

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Denise Clark                  45F F4049  Ceomwell CT             23:36    390
  2  Jennifer Calafiore            41F F4049  Plainville CT           25:09    385
  3  Amy Donle                     41F F4049  Enfield CT              26:37    402
  4  Deborah Maybach               45F F4049  Southington CT          26:38    445
  5  Lisa Syphers                  46F F4049  Somers CT               28:05    586
  6  Lisa Young                    46F F4049  Manchester CT           32:08    523
  7  Linda Nadeau                  46F F4049  Suffield CT             34:41    454
  

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Barbara O-Connor              57F F5059  Hadley MA               25:37    568
  2  Rebecca Lease                 52F F5059  Bristol CT              25:49    435
  3  Lauren Contorno               51F F5059  Bethel CT               27:17    392
  4  Kathleen Gerhard              50F F5059  Dudley MA               28:17    593
  5  Susan Roman                   54F F5059  Windsor CT              28:36   2603
  6  Annie MacAulay                55F F5059  Unionville CT           29:58    440
  7  Janet Wicander                54F F5059  East Berlin CT          30:22    520

                        FEMALE RESULTS:    60 and over  

  1  Patty Careton                 78F F6099  CT                      36:00   2602
  2  Thongsuk Thongprom            60F F6099  Enfield CT              41:17    504

                              2016 Blue Green Life Choice 5K Road Race
                      Saturday April 30, 2016  -  Northwest Park - Windsor, CT
                      Plattsys Timing @ plattsys.com - Clear Skies-  61 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                         Overall Male : Jordan Pike    Overall Female: Stacey Burns

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                          MALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Landon Neves                   8M M0012  Tolland CT              24:01    535
  2  Jacob Carroll                  9M M0012  Suffield CT             24:48      6
  3  Jacob Benthien                12M M0012  West Hartford CT        27:24    574
  4  Christian cheidle             12M M0012  A MA                    34:51    582
  5  Alexander Dionne              11M M0012  Ludlow MA               39:18    561
  6  Aidin Tran                    11M M0012  Glastonbury CT          39:52    527
  7  Aidan Johnson                 11M M0012  W. Suffield CT          39:54    600

                          MALE RESULTS:    13 to 18  

  1  Ethan Pacheco                 13M M1318  Coventry CT             25:26    538
  2  James Wicander                15M M1318  Berlin CT               26:04    557
  3  Elijah Rodriguez              14M M1318  Southington CT          26:16    576
  4  Michael Perez                 15M M1318  Springfield MA          34:03    570
  5  Jacob Karvelis                13M M1318  East Hartford CT        35:07    526

                          MALE RESULTS:    19 to 29  

  1  Jordan Pike                   29M M1929  Windsor CT              19:24    589
  2  Erick Knickerbocker           29M M1929  Ellington CT            20:06    551
  3  Adam Zylberman                29M M1929  Windsor Locks CT        20:21    550
  4  Collin Sideranko              29M M1929  New Britain CT          21:11    494
  5  George CHamberlin             25M M1929  Windsor CT              23:51    598
  6  Brendan Martse                25M M1929  Rocky Hill CT           24:28    548
  7  Travis Rock                   26M M1929  Middletown CT           25:16    484

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Jonathan Geary                31M M3039  Glastonbury CT          20:37    572
  2  Jared Sideranko               34M M3039  New Britain CT          22:20    495
  3  Erik Chetelat                 31M M3039  Stafford Springs CT     23:12    387
  4  Ryan Vail                     30M M3039  Glastonbury CT          25:10    508
  5  Mano Neves                    35M M3039  Coventry CT             25:19    536
  6  Jason Snukis                  36M M3039  Somers CT               26:20    496
  7  Majeeshkumar Gopalakrishnan   39M M3039  South Windsor CT        28:05    411

                 
DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Will Hauser                   48M M4049  Southbury CT            24:06    416
  2  Gregg Maybach                 46M M4049  Southington CT          24:45    446
  3  Chris Haniford                42M M4049  East Haven CT           24:48    414
  4  Jeremy Franchere              40M M4049  Coventry CT             26:18    584
  5  Kevin Long                    45M M4049  D PA                    26:48    590
  6  Glenn Chetelat                46M M4049  Stafford CT             27:19    580
  7  Ross Benthien                 47M M4049  West Hartford CT        27:24    575

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Miguel Ramirez                59M M5059  Wethersfield CT         21:40    594
  2  Alan Pelletier                51M M5059  Colchester CT           23:42    478
  3  Ken Sycz                      50M M5059  Plainville CT           23:49    501
  4  Bob O Connor                  55M M5059  Hadley MA               24:07    569
  5  Patrick Mohan                 53M M5059  Newington CT            25:04    450
  6  Paul Beaulieu                 56M M5059  CT                      26:51    585
  7  David Weigert                 52M M5059  Windsor Locks CT        28:05    519

                          MALE RESULTS:    60 and over  

  1  Joseph Rancourt               60M M6099  Enfield CT              29:12    563






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates