Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



2015 Hartford Track Club Summer Solstice 5K Road Race
Wednesday June 17, 2015 || W Hartford Reservoir - W Hartford, CT
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                         2015 Hartford Track Club Summer Solstice 5K Road Race
                     Wednesday June 17, 2015 || W Hartford Reservoir - W Hartford, CT
                              Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing &  Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                   **********************************************
                               DIVISION 5K RESULTS
                   **********************************************           
DIVISION                                                             FINAL   
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP 3 FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Nancy Montemerlo           19F F---- Windsor Locks CT         19:37 2170 
  2    Tessa Mah                  33F F---- Southington CT           19:45 2158 
  3    Kathleen Shaw              47F F---- East Hartland CT         21:34 2103 

                **  FEMALE RESULTS: 13 and under ** 
  1    Abbey Halloran             13F F0013 Southington CT           32:20 2145 
  2    Phoebe Eckler               6F F0013 W Hartford CT            47:12 2165 

                **  FEMALE RESULTS:  14 - 18 ** 
  1    Annika Hildebrandt         16F F1418 West Simsbury CT         24:14 2041 
  2    Jennifer Rodriguez         17F F1418 Southington CT           31:28 2093 
  3    Pallavi Subedi             18F F1418 Norwalk CT               44:10 2140 

                **  FEMALE RESULTS:  19 - 24 ** 
  1    Delaney Russell            19F F1924 Plainville CT            24:35 2097 
  2    Kerry Ann Randall          19F F1924 Unionville CT            26:31 2087 
  3    Abby Erwin                 21F F1924 Harwinton CT             27:34 2134 

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Ashley Ficaro              29F F2529 Southington CT           27:10 2032 
  2    Lisa Barnard               26F F2529 Windsor CT               27:56 2003 
  3    Rachel Plourde             25F F2529 South Windsor CT         28:12 2081 

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Katieann Pirog             33F F3034 Winsted CT               21:57 2080 
  2    Caitlin Rossi              31F F3034 Torrington CT            24:05 2142 
  3    Linda Williams             30F F3034 Hamden CT                25:31 2118 

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Carina Halloran            39F F3539 Southington CT           23:03 2039 
  2    Lea Crown                  38F F3539 Meriden CT               25:33 2126 
  3    Katie Moriarty             38F F3539 Tariffville CT           25:52 2071 

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Lani Ralston               44F F4044 Granby CT                24:00 2125 
  2    Diane Ellsworth            40F F4044 Unionville CT            26:47 2030 
  3    Kim DuBord                 44F F4044 Vernon CT                30:59 2026 

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Hilary Decrisantis         46F F4549 Bloomfield CT            23:57 2163 
  2    Shira Flowers              48F F4549 Simsbury CT              25:03 2033 
  3    Diane Perry                46F F4549 Bloomfield CT            27:14 2078 

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Claudia Kefor              54F F5054 Glastonbury CT           21:51 2047 
  2    Laurie Brooks              53F F5054 Bolton CT                23:46 2160 
  3    Susan Hayes                51F F5054 Newington CT             26:55 2040 

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Cathy Downing              56F F5559 Cheshire CT              24:01 2159 
  2    Diane Dunn                 56F F5559 Rocky Hill CT            25:22 2027 
  3    diane Lafrance             55F F5559 Newington CT             28:59 2154 


DIVISION                                                              GUN   
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Jill Hammerberg            62F F6064 Farmington CT            28:05 2143 
  2    Esther Dew                 62F F6064 Winsted CT               33:33 2023 
  3    Jean Mortensen             60F F6064 Norwalk CT               45:03 2139 

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Barbara Kream              67F F6569 Avon CT                  31:15 2174 

                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Jimnahs Miller             39F FCLYD Waterbury CT             25:45 2069 
  2    Rachel Rock                25F FCLYD Hamden CT                28:13 2091 
  3    Adele Stiles               38F FCLYD Holyoke MA               28:28 2106 

                **  MALE RESULTS:  ** TOP 3 MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                
  1    Mario Vazquez              36M M---- New Britain CT           18:05 2116 
  2    Tom Geer                   32M M---- s Windsor CT             18:10 2157 
  3    Jim Creighton              50M M---- W Simsbury CT            18:59 2166 

                **  MALE RESULTS:  13 and under ** 
  1    Braden Moriarty            10M M0013 Tariffville CT           25:52 2072 
  2    Elijah Eckert              13M M0013 Simsbury CT              26:32 2132 
  3    Peter Genova               10M M0013 Ridgefield CT            29:11 2037 

                **  MALE RESULTS:   14 - 18 ** 
  1    Tyler Drake                18M M1418 w Simsbury CT            21:46 2131 

                **  MALE RESULTS:   19 - 24 ** 
  1    James Cerasoli             20M M1924 Unionville CT            19:29 2129 
  2    Billy Reyes                23M M1924 Norwalk CT               22:21 2136 
  3    Ben Peacock                21M M1924 Middletown CT            26:08 2077 

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Christopher Scoppetta      28M M2529 Berlin CT                21:16 2100 
  2    Adam Lippencott            29M M2529 Moon Twp. PA             22:48 2057 
  3    Paul Alves                 29M M2529 Wallingford CT           24:10 2002 

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Jonathan Connellan         34M M3034 North Haven CT           23:10 2015 
  2    Stephen Scarlato           34M M3034 Windsor CT               23:58 2098 
  3    Mike Lufkin                30M M3034 Bristol CT               26:59 2061 

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Jason Williams             36M M3539 Hamden CT                19:20 2119 
  2    David Fusfeld              39M M3539 Manchester CT            20:27 2128 
  3    Thomas Pacyna              35M M3539 Farmington CT            22:24 2074 

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Paul Mezick                41M M4044 Chester CT               19:13 2067 
  2    Phil Roucoulet             42M M4044 Simsbury CT              20:09 2095 
  3    Christopher Eckett         42M M4044 West Hartford CT         20:11 2029 

                                       Platt Systems Official Reporting System
                  2015 Hartford Track Summer Solstice 5K Road Race Results Posted to www.plattsys.com
                                 Wednesday June 17, 2015 -  W Hartford Reservoir - CT

DIVISION                                                              GUN   
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Eric Harrington            45M M4549 Suffield CT              20:59 2146 
  2    David Ford                 47M M4549 Suffield CT              21:29 2034 
  3    Chris Nelson               47M M4549 W Hartford CT            22:40 2151 

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Stephen O'Donnell          52M M5054 Waltham MA               24:11 2073 
  2    Tom Hayes                  53M M5054 Newington CT             26:39 2156 

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Kevin Glenn                57M M5559 Bolton CT                19:17 2161 
  2    Michael Rickaby            58M M5559 West Hartford CT         20:31 2089 
  3    Peter Hofmann              56M M5559 North Salem NY           24:41 2042 

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
                
  1    Robert Dacey               66M M6569 Vernon CT                23:14 2019 

                **  MALE RESULTS:   70 - 74 ** 
                
  1    Larry Chaves               70M M7074 West Hartford CT         24:44 2013 
  2    Erling Schmidt             73M M7074 Bloomfield CT            30:08 2130 

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    John Senia                 29M MCLYD Berlin CT                26:27 2102 
  2    Mark Chiarito              42M MCLYD Newington CT             26:47 2149 
  3    Douglas Gerlach            52M MCLYD Farmington CT            32:22 2038 



   *****************************************************************************************
                            Timing &  Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
   *****************************************************************************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates