Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



2015 Cheshire SeaDogs 5K Road Races
Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com || 72 Overcast Humid
Sunday May 17, 2015 || Barthlem Park || Cheshire, CT

                              2015 Cheshire SeaDogs 5K Road Races
               Timing & Results by Platt Systems @ plattsys.com || 72 Overcast Humid
                    Sunday May 17, 2015 || Barthlem Park ||  Cheshire,  CT 
           
   ***********************************************************************************************
                                    DIVISION RESULTS AT PLATTSYS.COM   
   ***********************************************************************************************

  
                         Overall Male : Michael Keenan    Overall Female: Laura Pieger
 
 DIVISI                                                                        
 PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
 ====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
                     Top Male Finishers
                     
    1   Michael Keenan              42M        South Glastonbury C     36:57
    2   Jack Fergosen               22M        Bethel CT               37:52
    3   tODD Forselius              47M        Cheshire CT             40:25
 
                     Top Female Finishers
                     
    1   Laura Pieger                42F        Watertown CT            40:54
    2   Annalisa Paltauf            31F        New Haven CT            44:43
    3   Alyssa Cole                 27F        Woodbury CT             46:05
 
 
                         FEMALE RESULTS:    15 and under
   
      No Entrants                       
 
                         FEMALE RESULTS:    16 to 19  
 
   1  Julia Neri                    17F F1619  Wallingford CT          50:24   1100
   2  Maggie Kulpa                  19F F1619  Cheshire CT             57:51   1187
 
                         FEMALE RESULTS:    20 to 29  
 
   1  Gina Pollicita                29F F2029  Plantsville CT          49:28   1119
   2  Karen Lainas                  23F F2029  Plantsville CT          50:27   1075
   3  Josina James                  23F F2029  Meriden CT              51:33   1066
 
                         FEMALE RESULTS:    30 to 39  
 
   1  Stacy Swartz                  39F F3039  Cheshire CT             46:34   1177
   2  Vanessa Greaney               33F F3039  Cheshire CT             47:31   1194
   3  Lori Hauser                   38F F3039  Madison CT              54:07   1063
 
                         FEMALE RESULTS:    40 to 49  
 
   1  Carleta Maurice               45F F4049  West haven CT           51:21   1089
   2  Yanna Stavrides               43F F4049  Cheshire CT             55:43   1148
   3  Cathie Rinaldi                44F F4049  Watertown CT            56:38   1125
 
                         FEMALE RESULTS:    50 to 59  
 
   1  Suzanne Remington-Fox         53F F5059  Cheshire CT             51:09   1123
   2  Laurie Cartier                50F F5059  Stratford CT            52:07   1032
   3  Maria Rizzuti                 52F F5059  Cheshire CT             52:34   1127
 
  
 DIVISI                                                                        
 PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
 ====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
 
                           MALE RESULTS:   15 and under ** 
 
   1  Jim O'Rourke                  13M M0015  Southington CT          47:32   1105
 
                           MALE RESULTS:    20 to 29  
 
   1  Dalton Kamens                 21M M2029  Meriden CT              47:40   1071
   2  Ben Simaitis                  28M M2029  Cheshire CT             49:03   1141
   3  Adam Peters                   27M M2029  Sandy Hook CT         1:02:52   1111
 
                           MALE RESULTS:    30 to 39  
 
   1  Christopher Ladyga            36M M3039  Lisbon CT               43:21   1197
   2  Duane Scotti                  35M M3039  Chesire CT              45:07   1136
   3  Pedro Candelario              35M M3039  New Haven CT            47:07   1192
 
                           MALE RESULTS:    40 to 49  
 
   1  John Strahley                 48M M4049  Cheshire CT             43:34   1150
   2  David May                     44M M4049  Wallingford CT          43:58   1090
   3  Pau-Kuo Chang                 48M M4049  Cheshire CT             46:33   1190
 
                           MALE RESULTS:    50 to 59  
 
   1  Billy Barone                  50M M5059  New Haven CT            41:05   1007
   2  David Pantin                  53M M5059  Hamden CT               42:56   1176
   3  Jim Hite                      53M M5059  Cromwell CT             43:23   1065
 
                           MALE RESULTS:    60 to 69  
 
   1  Thom Shea                     66M M6069  Woodbury CT             54:15   1138
   2  Tom Shannon                   68M M6069  Southington CT        1:04:15   1167
   3  Thomas Sheehan                66M M6069  Cheshire CT           1:10:45   1139
 

 
 
   ***********************************************************************************************
                                         RESULTS AT PLATTSYS.COM   
   ***********************************************************************************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates