Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. Patrick Ford 2. RObert Barrett 3. Patrick Ford 4. Jay Zaslow 5. Adam Kokas
Top Female: 1. Courtney Devincentis 2. Lamorna Coyle 3. Betty Vail 4. Alicia Grady 5. Violet Coyle
2015 Putnam County Fall Classic Half-Marathon and 5K
Sunday Sept 13, 2015 - Main St - Brewster NY
Plattsys Timing @ plattsys.com - Overcast - 70 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Patrick Ford Overall Female: Courtney Devincentis

**********************************************
OVERALL 5K RACE RESULTS
**********************************************

OVERALL GUN NET DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Patrick Ford 10M M0019 Brewster NY 22:30 22:30 7:14 1/6 1040
2 RObert Barrett 61M M6069 Stormville NY 23:31 23:30 7:34 1/1 1067
3 Patrick Ford 51M M5059 Brewster NY 23:55 23:54 7:41 1/11 1044
4 Courtney Devincentis 29F F2029 Watertown NY 24:26 24:18 7:51 1/4 1075
5 Lamorna Coyle 15F F0019 Brewster NY 24:32 24:30 7:53 1/6 1037
6 Betty Vail 34F F3039 Pawling NY 24:46 24:46 7:58 1/8 1038
7 Jay Zaslow 50M M5059 North Salem NY 24:54 24:51 8:00 2/11 1054
8 Adam Kokas 44M M4049 Ridgefield CT 24:56 24:50 8:01 1/4 1045
9 Matthew Ray 31M M3039 Bayside NY 25:04 25:04 8:04 1/6 1027
10 Craig Parsons 56M M5059 Wesley Hills NY 25:06 25:04 8:04 3/11 1030
11 Joesph Palumbo 37M M3039 Brookfield CT 25:16 25:16 8:08 2/6 1057
12 Alicia Grady 15F F0019 Lagrangeville NY 25:44 25:44 8:17 2/6 1035
13 Violet Coyle 13F F0019 Brewster NY 25:52 25:49 8:19 3/6 1036
14 John Coyle 53M M5059 Brewster NY 26:03 25:59 8:23 4/11 1046
15 harry Owens 57M M5059 Beacon NY 26:11 26:09 8:25 5/11 1060
16 Joe Kolok 71M M7099 Brewster NY 26:21 26:15 8:28 1/1 1032
17 Michael Walsh 39M M3039 Danbury CT 26:22 26:22 8:29 3/6 1058
18 Tyler Blovat 18M M0019 Poughquag NY 26:26 26:20 8:30 2/6 1021
19 Andrew Bracco 55M M5059 Mt. Kisco NY 26:30 26:21 8:31 6/11 1051
20 Thomas Langan 36M M3039 Stromville NY 26:44 26:41 8:36 4/6 1062
21 Michelle Triolo 37F F3039 Mahopac NY 27:05 26:57 8:43 2/8 1047
22 Erin Scott 39F F3039 Carmel NY 27:19 27:19 8:47 3/8 1010
23 Kelly Amendola 29F F2029 Brewster NY 28:05 28:01 9:02 2/4 1003
24 Tanya Carr-Waldron 49F F4049 Brewster NY 28:08 28:04 9:03 1/6 1011
25 Michael Gillesdie 46M M4049 hopewell Junction NY 28:15 28:02 9:05 2/4 1076
26 Kristy Amendola 26F F2029 Brewster NY 28:32 28:29 9:10 3/4 1004
27 Theresa Votano 46F F4049 Carmel NY 28:40 28:35 9:13 2/6 1014
28 Chad Hynes 27M M2029 Putnam Valley NY 28:46 28:36 9:15 1/2 1024
29 Paul Grady 17M M0019 Lagrangeville NY 28:50 28:49 9:16 3/6 1041
30 Gary St. Onge 57M M5059 Pleasant Valley NY 29:02 29:01 9:20 7/11 1028
31 heather Miller 32F F3039 Brewster NY 29:04 29:00 9:21 4/8 1070
32 Alicia Bracco 17F F0019 Mt. Kisco NY 29:28 29:21 9:28 4/6 1048
33 Cesar Echegaray 44M M4049 Brewster NY 29:48 29:41 9:35 3/4 1042
34 Paul darretta 27M M2029 Brewster NY 30:02 29:54 9:39 2/2 1064
35 Rob Leder 44M M4049 Stamford NY 30:17 30:12 9:44 4/4 1073
36 Joseph Blanco 37M M3039 Ossining NY 30:19 30:11 9:45 5/6 1074
37 Steven Hemberger 54M M5059 Briarcliff NY 30:21 30:14 9:46 8/11 1063
38 Amy Cargain 42F F4049 White Plains NY 30:28 30:25 9:48 3/6 1066
39 Denise Bell 46F F4049 Carmel NY 30:35 30:30 9:50 4/6 1033
40 Glara Cha 33F F3039 Brewster NY 31:27 31:22 10:07 5/8 1053
41 Jaime Pena 37F F3039 Island Park NY 31:44 31:42 10:12 6/8 1009
42 Leanna Stokes 26F F2029 New Rochelle NY 31:48 31:44 10:14 4/4 1005
43 Edward Stokes 32M M3039 New Rochelle NY 31:48 31:44 10:14 6/6 1025
44 Anthony Teeter 50M M5059 Patterson NY 31:50 31:47 10:14 9/11 1029
45 Denise Dollard 61F F6069 Hopewell Junction NY 32:41 32:39 10:31 1/2 1019
46 Abigail Edwards 12F F0019 Carmel NY 33:25 33:21 10:45 5/6 1072
47 Jack Edwards 10M M0019 Carmel NY 33:25 33:22 10:45 4/6 1071
48 Liu-An Oliver 45F F4049 Danbury CT 33:33 33:28 10:47 5/6 1050
49 Jill Bannon 63F F6069 Katonah NY 33:49 33:40 10:53 2/2 1049
50 Roseann Rustici 53F F5059 Brewster NY 34:34 34:31 11:07 1/2 1016
51 Sandra Korson 31F F3039 Danbury CT 35:19 35:19 11:21 7/8 1055
52 Jody Lalone 50F F5059 Albany NY 35:23 35:19 11:23 2/2 1017
53 Noemi Krizso 9F F0019 Danbury CT 36:16 36:07 11:40 6/6 1002
54 Gregory Guarna 13M M0019 Brewster NY 37:05 37:00 11:56 5/6 1069
55 Steven Matson 13M M0019 Brewster NY 37:07 37:03 11:56 6/6 1068
56 Pete Robinson 53M M5059 Danbury CT 40:50 40:44 13:08 10/11 1031
57 Kristine Fanzo 33F F3039 Brewster NY 45:15 45:10 14:33 8/8 1008
58 Janice Brooks 47F F4049 Carmel NY 55:12 55:10 17:46 6/6 1013
59 Steven Goran 57M M5059 Poughkeepsie NY 1:10:50 1:10:43 22:47 11/11 1065


Top Male: 1. Patrick Ford 2. RObert Barrett 3. Patrick Ford 4. Jay Zaslow 5. Adam Kokas

Top Female: 1. Courtney Devincentis 2. Lamorna Coyle 3. Betty Vail 4. Alicia Grady 5. Violet Coyle

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates