Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2015 FAA Cross Country Championships
Monday Nov 2, 2015 - Waveney Park -New Canaan, CT
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
Plattsys Timing @ plattsys.com - Partly Coudy - 62 degrees
                                2015  FAA Cross Country Championships
                         Monday Nov 2, 2015 - Waveney Park  -New Canaan, CT
                            Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                     Plattsys Timing @ plattsys.com - Partly Coudy - 62 degrees
                                    ** CROSS COUNTRY RESULTS **


               ***********************************************************
                    PLATTSYS.COM TEAM SCORES: ** CROSS COUNTRY RESULTS **
               ***********************************************************

 1. Brunswick School (43) 2. Hopkins School (55); 3. Greens Farms Academy (78);
 4. The Masters School (95); 5. Rye Country Day (118); 6. St. Lukes School (148);
 7. King (161);

               ***********************************************************
                    PLATTSYS.COM INDIVIDUAL RESULTS: ** CROSS COUNTRY RESULTS **
               ***********************************************************

1. Gene Perry (MAST) 17:00.7; 2. Grant Young (HOPK) 17:05.7; 3. Andrew Israel (BRUN)
17:10.6; 4. Will Foster (STL) 17:25.1; 5. Alex McCall (GRFA) 17:41.7; 
6. Wesley Peisch (BRUN) 17:51.9; 7. Ben Arquit (RCD) 17:53.8; 8. Colin McFaddin (BRUN)
17:54.0; 9. Jack Parkin (BRUN) 17:55.2; 10. Sean Minson (GRFA) 17:56.6; 
11. Jonah Norwitt (HOPK) 17:59.0; 12. Nicolas Burtson (HOPK) 18:12.9; 
13. Charlie Courtemanche (GRFA) 18:19.8; 14. William Simon (HOPK) 18:20.3; 
15. Christopher Brakey (MAST) 18:23.0; 16. Henry Hanlon (HOPK) 18:23.0; 
17. Brooks Hennessy (BRUN) 18:37.8; 18. Richard Jove (KING) 18:42.5; 19. Scott Barnet 
(GRFA) 18:44.3; 20. Paul Grasso (BRUN) 18:45.4; 21. Michael Christie (HOPK) 18:54.6; 
22. Jonathan Richter (KING) 18:58.2; 23. Ben Catania (MAST) 19:01.6; 24. Edward Abrams 
(RCD) 19:07.2; 25. Henry Cho (RCD) 19:12.7; 26. Jacob Regele (MAST) 19:16.1; 
27. Ian Smith (STL) 19:17.3; 28. Alexander Florian (HOPK) 19:26.0; 29. Aldo Stefanoni 
(RCD) 19:36.7; 30. Gavin Koepke (MAST) 19:39.5; 31. Tyler Green (GRFA) 19:41.7; 
32. Chris Peisch (BRUN) 19:53.0; 33. Hunter Chun (RCD) 20:01.6; 34. Berger Will (STL)
20:08.9; 35. Rick Burke (RCD) 20:21.5; 36. J.D. Hock (KING) 20:24.0; 37. Rooney Jeb 
(GRFA) 20:26.9; 38. Harry Linnan (KING) 20:37.8; 39. Jonathan Shulman (RCD) 20:40.1; 
40. Oliver Campbell (MAST) 20:55.8; 41. Erik Eveland (STL) 21:08.6; 42. Jack Quinn 
(STL) 21:16.2; 43. Ross Mix (GRFA) 21:16.2; 44. Henry Littlewood (MAST) 21:27.2; 
45. Jack Thies (STL) 21:30.8; 46. Henry Seth (STL) 22:15.8; 47. A.J. DeGrado (KING)
23:00.8; 48. Ari Maki (KING) 23:35.0; 49. Robert Welt (KING) 24:43.1; 





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates