Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. Jason Beaver 2. Shane Leighton 3. Jed Turnbull 4. Ken Clark 5. Benjamin Carlson
Top Female: 1. Sydney E Nash 2. Shawna Kohl 3. Jennifer Manware 4. Amy Neumann 5. Elizabeth Guerrera
2014 Scottish Rite Freemasons 5K Road Race
Saturday July 26, 2014 || Free Masons Hall - Newington, CT
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com || (75 - Clear Skies)
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

************************************************
OVERALL RESULTS
************************************************

Overall Male : Jason Beaver Overall Female: Sydney E Nash

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Jason Beaver 13M M0013 Agawam MA 19:33 6:17 1/5 57
2 Shane Leighton 28M M2029 W Hartford CT 20:00 6:26 1/10 43
3 Jed Turnbull 25M M2029 W Hartford CT 20:13 6:30 2/10 50
4 Ken Clark 51M M5059 Somers CT 20:29 6:35 1/5 56
5 Sydney E Nash 13F F0013 Enfield CT 20:41 6:39 1/4 3
6 Benjamin Carlson 13M M0013 Middletown CT 21:12 6:49 2/5 54
7 Samuel P Nash 13M M0013 Enfield CT 21:26 6:54 3/5 2
8 Paul Baldini 42M M4049 North Haven CT 21:34 6:56 1/7 68
9 Brad Sabean 27M M2029 Newignton CT 21:50 7:01 3/10 47
10 Shawna Kohl 42F F4049 W Hartford CT 22:03 7:05 1/3 69
11 Carter Cobb 13M M0013 S Windsor CT 22:25 7:12 4/5 76
12 Sam Strong 23M M2029 W Hartford CT 23:09 7:27 4/10 49
13 Adam Lippencott 28M M2029 Moon Twp. PA 23:21 7:30 5/10 19
14 John Coppola 41M M4049 Middletown CT 23:39 7:36 2/7 73
15 Noah P Nash 13M M0013 Enfield CT 23:54 7:41 5/5 4
16 Dean C Nash 44M M4049 Enfield CT 23:56 7:42 3/7 1
17 Agustin Vargas 60M M6069 W Hartford CT 23:56 7:42 1/7 51
18 Jennifer Manware 45F F4049 Plantsville CT 24:08 7:46 2/3 45
19 Paul Rabenold 61M M6069 Avon CT 24:23 7:50 2/7 70
20 Donald Smith 70M M7079 Watertown CT 24:41 7:56 1/2 67
21 Scott Sanderson 50M M5059 Chicopee MA 25:06 8:04 2/5 48
22 Amy Neumann 22F F2029 Burlington CT 25:11 8:06 1/11 59
23 Michael Cook 39M M3039 Naugatuck CT 25:33 8:13 1/3 71
24 Wayne Carlson 42M M4049 Middletown CT 26:00 8:22 4/7 53
25 Blake Eddins 28M M2029 Colchester CT 26:06 8:24 6/10 39
26 David ODonnell 52M M5059 Newington CT 26:16 8:27 3/5 63
27 Carl Fuller 71M M7079 E haddam CT 26:44 8:36 2/2 61
28 Elizabeth Guerrera 22F F2029 Newington CT 27:07 8:43 2/11 20
29 Jason Ferree 37M M3039 Goshen CT 27:11 8:45 2/3 65
30 Destiny Vince 37F F3039 E Granby CT 27:11 8:45 1/6 66
31 Cynthia LaFave 62F F6069 Manchester CT 27:20 8:47 1/1 22
32 Bob Kania 62M M6069 Southington CT 27:30 8:51 3/7 77
33 Katie Eddins 27F F2029 Colchester CT 27:36 8:53 3/11 41
34 Tom Walsh 59M M5059 Wethersfield CT 27:41 8:54 4/5 75
35 Linley Seip 25F F2029 Wethersfield CT 27:42 8:55 4/11 28
36 Alexandra Eddins 25F F2029 Plantsville CT 27:44 8:55 5/11 40
37 Jayne Bonn 23F F2029 Bristol CT 28:18 9:06 6/11 52
38 Kim Beaver 11F F0013 Agawam MA 28:19 9:06 2/4 58
39 Thomas Brown 48M M4049 Windsor CT 29:31 9:29 5/7 6
40 Donna Thomas 52F F5059 Wethersfield CT 29:32 9:30 1/4 64
41 Danny Rivera 22M M2029 E Hartford CT 29:49 9:35 7/10 46
42 Daniel Calligan 37M M3039 Bristol CT 29:56 9:37 3/3 31
43 Stephen Munz 41M M4049 Enfield CT 30:01 9:39 6/7 72
44 Mena Shehata 28M M2029 Rocky Hill CT 30:11 9:42 8/10 10
45 Kevin Roe 23M M2029 Oakdale CT 30:21 9:46 9/10 30
46 Jessica Bennett 22F F2029 Uncasville CT 30:21 9:46 7/11 29
47 Nelson Wyman 68M M6069 Newington CT 30:35 9:50 4/7 55
48 Wanda Ramos 38F F3039 Wethersfield CT 31:23 10:06 2/6 13
49 Karl Salvati 61M M6069 North Haven CT 31:29 10:08 5/7 34
50 Heather Edmunds 24F F2029 Windsor CT 31:43 10:12 8/11 26
51 Virginia Petersen 55F F5059 East Haddam CT 31:59 10:17 2/4 32
52 Melissa Cannella 36F F3039 Manchester CT 32:29 10:27 3/6 9
53 Richard Zbrozek 67M M6069 Berlin CT 32:50 10:34 6/7 33
54 Ken Neumann 57M M5059 Burlington CT 33:02 10:37 5/5 60
55 Dominique Sobieski 19F F1419 Guilford CT 34:43 11:10 1/1 16
56 Samantha Lynes 23F F2029 Meriden CT 36:02 11:35 9/11 21
57 Kristine Perrone 23F F2029 Quincy MA 38:02 12:14 10/11 17
58 Kim Perrone 50F F5059 Waterbury CT 38:36 12:25 3/4 18
59 Meabh Bullard 40F F4049 Plainville CT 39:58 12:51 3/3 27
60 Susan Barnett 38F F3039 Meriden CT 41:45 13:26 4/6 62
61 Kayla Sakowski 27F F2029 Enfield CT 41:45 13:26 11/11 36
62 Lori Sakowski 51F F5059 Bristol CT 41:46 13:26 4/4 35
63 Michael Ouellette 29M M2029 Manchester NH 41:47 13:27 10/10 37
64 Miguel Velazquez 42M M4049 Wethersfield CT 42:21 13:37 7/7 12
65 Gregory Stelmak 61M M6069 Newington CT 48:16 15:32 7/7 15
66 Erin Rose 37F F3039 Agawam MA 52:21 16:50 5/6 8
67 A Averill 9F F0013 Bristol CT 1:06:34 21:25 3/4 100
68 Cindy Averill 34F F3039 Bristol CT 1:06:34 21:25 6/6 74
69 C Averill 10F F0013 Bristol CT 1:06:34 21:25 4/4 99


Top Male: 1. Jason Beaver 2. Shane Leighton 3. Jed Turnbull 4. Ken Clark 5. Benjamin Carlson

Top Female: 1. Sydney E Nash 2. Shawna Kohl 3. Jennifer Manware 4. Amy Neumann 5. Elizabeth Guerrera

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates