Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



2014 OCean Community YMCA Sprint Triathlon
Sunday Sept 21, 2014 || Westerly Town beach - Westerly RI
Plattsys Timing 860-645-1476 (Chip Timing) || 69 degrees || Partly Cloudy
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                             2014 OCean Community YMCA Sprint Triathlon
                        Sunday Sept 21, 2014 || Westerly Town beach - Westerly RI
              Plattsys Timing 860-645-1476 (Chip Timing) || 69 degrees || Partly Cloudy
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

 
		   ************************************************************* 
		  
		                    TRIATHLON DIVISION RESULTS 
		  
		   *************************************************************                     

DIVISION                                                             WAVE  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                
  1    Jeff Duda                  34M M---- Westerly RI            1:12:15 148  
  2    Frederick Garneau          20M M---- Glastonbury CT         1:13:52 159  
  3    Brian Northrop             35M M---- Middletown CT          1:15:19 112  
  
                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Lisbeth Kenyon             49F F---- Barrington RI          1:13:19 166  
  2    Madeline Nagy              47F F---- Hatfield MA            1:19:00 33   
  3    Shara Delene Robertson     25F F---- Westerly RI            1:21:14 37   

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Caroline Pierce            24F F2024 Stonington CT          1:22:16 36   
  2    Mary Hazen                 22F F2024 New London CT          1:29:58 16   
  3    Koreen Shoham              23F F2024 Cambridge MA           1:36:10 43   
  4    Alexis Chavarria-Aguilar   22F F2024 New London CT          1:40:29 5    
  5    Kathleen Hogan             24F F2024 Middletown RI          1:42:52 170  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Maya Shoham                27F F2529 New York NY            1:34:46 42   
  2    Rachel Cronin              28F F2529 Providence RI          1:41:44 173  
  3    Emily Conley               26F F2529 Westerly RI            1:43:48 6    
  4    Melissa Roy                28F F2529 East Haven CT          1:59:39 39   
  5    Katrina Lafaille           28F F2529 Pawcatuck CT           2:02:06 27   

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Jen Massengale             34F F3034 Mystic CT              1:23:27 30   
  2    Catherine Sutton           34F F3034 Providence RI          1:33:52 46   
  3    Elayne Oliphant            34F F3034 Providence RI          1:45:49 34   
  4    Margaret Ostrander         31F F3034 Larchmont NY           1:55:53 35   
  5    Aimee Reed                 31F F3034 Pawcatuck CT           2:08:59 22   

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 **
                
  1    Jodi Harvey                36F F3539 Westerly RI            1:32:38 14   
  2    Annemarie Stockton         36F F3539 Portsmouth RI          1:36:53 44   
  3    Elise Morrison             37F F3539 Groton CT              1:51:42 32   

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
                
  1    Elise VonHousen            41F F4044 Westerly RI            1:21:33 52   
  2    Laura Harrington           40F F4044 Mystic CT              1:30:51 13   
  3    Melanie Diamanti           41F F4044 Pawcatuck CT           1:37:57 7    
  4    Jeannie Hindle             44F F4044 North Kingstown RI     1:38:42 19   
  5    Lisa Menard-Manlove        40F F4044 Ashaway RI             1:41:25 31   

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
                
  1    Marie Labriola             47F F4549 Westerly RI            1:26:42 156  
  2    Terry Hiltz                49F F4549 Westerly RI            1:36:27 18   
  3    Mary Kutcher               48F F4549 Wakefield RI           1:36:44 26   
  4    Carol Ann Gray             45F F4549 Pawcatuck CT           1:40:58 10   
  5    Karen Livsey               47F F4549 Coventry RI            1:45:16 29   

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 **
                
  1    Betsy Hebert               54F F5054 Niantic CT             1:37:47 17   
  2    Regina Hand                53F F5054 Warwick RI             1:42:56 12   
  3    Annemarie Hogan            51F F5054 Middletown RI          1:56:16 20   
  4    Karin Johnson              54F F5054 Niantic CT             2:17:58 23   
  5    Mary Havviland             51F F5054 Lyme CT                2:22:19 15   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                            2014 OCY Triathlon/Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                Sunday Sept 21, 2014 || Westerly Town Beach Westerly RI

DIVISION                                                             WAVE  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
                
  1    Cheryl Robdow              55F F5559 Mystic CT              1:37:54 172  
  2    Peggy Byram                57F F5559 E. Glastonbury CT      2:03:55 3    

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
                
  1    Megan Moynihan             60F F6064 Charlestown RI         2:09:19 168  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
                
  1    Jeanne Tucker              66F F6569 Essex CT               1:29:23 50   
  2    Linda Usher                65F F6569 Uptown MA              1:59:00 51   


                **  FEMALE RESULTS:  70 - 74 ** 
                
  1    Kathleen Scotti            73F F7074 West Hartford CT       2:45:55 41   

                **  FEMALE RESULTS:  75 - 79 ** 
  1    Diane Stuart               79F F7579 W. Htfd CT             2:43:31 45   


                **  MALE RESULTS:  19 and under ** 
                
  1    Todd Lambert               19M M0019 Mansfield CT           1:27:38 158  
  2    Casey Mcquesten            11M M0019 Exeter RI              1:37:46 103  
  3    Aidan Gauthier             16M M0019 Providence RI          1:53:21 81   

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
                
  1    James Mueller              21M M2024 New London CT          1:29:55 110  
  2    Erik Egge                  21M M2024 Barrington CT          1:46:03 77   
  3    Hicham Moutahir            22M M2024 Providence RI          2:15:45 109  

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Robert Delean              26M M2529 Uncasville CT          1:17:59 74   
  2    Luke Granato               29M M2529 Rocky Hill CT          1:23:59 83   
  3    Daniel Ware                27M M2529 Stonington CT          1:25:03 137  
  4    Rhys Goff                  25M M2529 Danbury CT             1:25:21 174  
  5    Ben Caplin                 26M M2529 Barrington RI          1:25:27 67   

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Graham Powers              34M M3034 Middletown RI          1:19:41 118  
  2    Trevor Powers              32M M3034 Portsmouth RI          1:22:28 150  
  3    Nicholas Wisniewski        34M M3034 Colchester CT          1:26:33 138  
  4    Stephen Ostrander          34M M3034 Fort Drum NY           1:30:05 155  
  5    Chris Wisniewski           30M M3034 Salem CT               1:36:42 139  

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Karl Klemm                 35M M3539 Marlborough MA         1:20:05 94   
  2    Nathan Hall                39M M3539 Groton CT              1:34:01 86   
  3    John Dumas                 38M M3539 Blackston MA           1:35:22 75   
  4    Ryan Getchis               38M M3539 Mystic CT              1:39:38 82   
  5    Mike Kendra                36M M3539 Cranston RI            1:41:25 93   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                            2014 OCY Triathlon/Duathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                Sunday Sept 21, 2014 || Westerly Town Beach Westerly RI

DIVISION                                                             WAVE  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= =====

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Gregory Hindle             41M M4044 North Kingstown RI     1:24:27 87   
  2    Todd Zentner               40M M4044 Middletown RI          1:27:15 144  
  3    James Taft                 42M M4044 Middletown CT          1:30:39 96   
  4    Bret Jedele                42M M4044 Coventry RI            1:30:53 149  
  5    Mike Michaud               40M M4044 North Kingstown RI     1:30:55 106  

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    Gerry Violette             48M M4549 Westerly RI            1:24:25 133  
  2    Chris Dzilinski            47M M4549 Fairfield CT           1:26:41 76   
  3    Nick Scott                 45M M4549 Stonington CT          1:30:07 165  
  4    Martin Mickus              45M M4549 New York NY            1:30:12 107  
  5    Jeff Yant                  48M M4549 East Greenwich RI      1:32:36 143  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Mike Hains                 52M M5054 Wast Hartford CT       1:16:48 85   
  2    Todd Kenyon                51M M5054 Barrington RI          1:17:45 167  
  3    Al Hollenbeck              54M M5054 Coventry RI            1:24:33 147  
  4    William Rondini            53M M5054 Cobalt CT              1:25:53 120  
  5    Thomas DiMauro             52M M5054 Haddam CT              1:27:50 146  

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Mark Burbelo               58M M5559 Westerly RI            1:23:14 64   
  2    Mark Ruffo                 56M M5559 Griswold CT            1:26:16 121  
  3    John Brown                 56M M5559 Oakdale CT             1:27:17 163  
  4    Steven Donahue             55M M5559 Southfield RI          1:28:04 171  
  5    henry Ritchotte            56M M5559 Warwick RI             1:30:23 169  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
                
  1    Bob Lamothe                61M M6064 Warwick, RI            1:20:28 95   
  2    Eric Usimm                 60M M6064 Charlestown RI         1:27:20 161  
  3    Gregg Nunn                 60M M6064 Pawcatuck CT           1:28:34 116  
  4    Ron Meneo                  61M M6064 Charlestown RI         1:29:20 104  
  5    Glenn Browning             60M M6064 Hope Valley RI         1:31:28 63   

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 **
                
  1    William Schwarzenbach      67M M6569 Stonington CT          1:38:47 126  
  2    Robert Fiore               65M M6569 Mystic CT              1:58:36 78   
  3    Tony Teolis                65M M6569 West Kingston RI       2:14:05 128  

                **  MALE RESULTS:   70 - 74 ** 
                
  1    Robert Lohmann             70M M7074 North Stonington CT    1:47:59 100  



*********************************************************************************************************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates