Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2014 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon
Results Posted to www.plattsys.com
Saturday Sept 6, 2014 || Surf Club - Madison, CT - 80 and Humid

                           2014 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon 
                              Results Posted to www.plattsys.com
              Saturday Sept 6, 2014 || Surf Club - Madison, CT - 80 and Humid

                                          ******************* 
                                           DIVISION RESULTS
                                          *******************

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
                
  1    Jonathan Fecik             26M M---- Branford CT            1:03:17  1 40   
  2    David Demres               25M M---- New Haven CT           1:06:53  1 34   
  3    Mark Desautelle            47M M---- Darien CT              1:08:45  1 35   
  
                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                
  1    Amy Steffen                39F F---- Madison CT             1:14:22  1 90   
  2    Megan Pennington           36F F---- Old Saybrook CT        1:16:15  1 78   
  3    Meghan Pagliuco            37F F---- Ivoryton CT            1:19:31  3 280  

                **  FEMALE RESULTS: 19 and under ** 
  1    Skye-Marie Jensen          18F F0019 New London CT          1:31:40  3 250  
  2    Emily Baker                15F F0019 Madison CT             1:37:23  4 317  
  3    Elizabeth Bernardy         16F F0019 Williamstown MA        1:39:38  4 320  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Kaila Gottlick             23F F2024 Madison CT             1:29:20  3 240  
  2    Alexis Chavarria           22F F2024 New London CT          1:33:24  4 328  
  3    Christine Dumais           23F F2024 Simsbury CT            1:38:58  3 232  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Cassandra Wolcott          25F F2529 Stamford CT            1:24:50  3 310  
  2    Joia Spinelli              26F F2529 South Easton MA        1:30:20  3 295  
  3    Natalie Laucius            25F F2529 New Haven CT           1:31:17  3 259  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Christina Coppola          32F F3034 Killingworth CT        1:27:47  3 227  
  2    Maleana Spera              33F F3034 Old Saybrook CT        1:33:41  3 294  
  3    Christine Tisi             33F F3034 Scarsdale NY           2:10:12  4 418  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Karen Woodward             38F F3539 Durham CT              1:21:56  3 311  
  2    Eliza Cole                 35F F3539 Ivoryton CT            1:22:49  3 224  
  3    Kristen Mucitelli-Heath    38F F3539 Brewerton NY           1:22:51  1 70   

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Kimberly Chemacki          43F F4044 Madison CT             1:23:53  3 220  
  2    Kellie Roper               44F F4044 Milford CT             1:26:50  3 285  
  3    Melissa Lunney             44F F4044 Westport CT            1:27:47  3 267  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Daria Vander Veer          48F F4549 Middlefield CT         1:25:02  3 304  
  2    Zadie Kenkare              46F F4549 Madison CT             1:29:22  3 254  
  3    Lisa Ste Marie             46F F4549 Guilford CT            1:29:34  3 296  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Tracy Herzer               50F F5054 Glastonbury CT         1:21:42  3 246  
  2    Anne Lowrie                54F F5054 Wilton CT              1:30:25  3 265  
  3    Martha Howard              53F F5054 Guilford CT            1:32:01  3 247  

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Beth Harrison              58F F5559 Branford CT            1:26:47  3 243  
  2    Susan Stuart               59F F5559 Fairfield CT           1:31:57  3 299  
  3    Mary Money                 56F F5559 Fairfield CT           1:32:51  3 275  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2014 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                   Saturday Sept 6, 2014 || Surf Club - Madison, CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Vianna Zimbel              62F F6064 South Glastonbury CT   1:30:38  3 312  
  2    Karen Febbraio             61F F6064 Guilford CT            1:37:52  3 234  
  3    Monique Rogers             62F F6064 Washington Depot CT    1:49:11  3 283  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Janit Romayko              69F F6569 East Hartford CT       1:41:09  3 284  

                **  FEMALE RESULTS:  75 - 79 ** 
  1    Diane Stuart               79F F7579 West Hartford CT       2:36:12  3 298  

                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
                
  1    Kate Tiedemann             45F FCLYD Rye NY                 1:28:55  3 300  
  2    Dana Grajauskas            46F FCLYD Guilford CT            1:35:27  3 241  
  3    Holly Wheeler              38F FCLYD Madison CT             1:39:01  3 308  


                **  MALE RESULTS:  19 and under ** 
                
  1    Nicholas Schmidt           18M M0019 New London CT          1:20:59  4 407  
  2    Keith Holmes               19M M0019 New London CT          1:22:02  4 359  
  3    Jonathan Dillard           19M M0019 New London CT          1:22:05  4 336  

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
  1    Zachary Yannes             24M M2024 Oxford CT              1:09:39  1 99   
  2    James Gerosa               24M M2024 Seymour CT             1:13:17  1 44   
  3    Travis Williams            24M M2024 East Lyme CT           1:18:32  1 98   

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Ryan Hayes                 26M M2529 Darien CT              1:15:27  1 50   
  2    Jason Lewellyn             28M M2529 Clinton CT             1:20:12  1 59   
  3    Robert Dalto               27M M2529 Darien CT              1:20:34  1 33   

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Justin VonHagen            32M M3034 Westbrook CO           1:22:04  1 94   
  2    Tim Serpe                  31M M3034 Hamden CT              1:26:41  4 410  
  3    Christopher Boyce          33M M3034 Boston MA              1:38:53  1 15   

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    JAMES JOHNSTONE            37M M3539 CHESTER CT             1:12:43  1 53   
  2    Jonathan Bartolotta        39M M3539 Vernon CT              1:17:37  1 11   
  3    Sean Ring                  39M M3539 Watertown MA           1:20:59  1 83   

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Jeffrey Merriam            43M M4044 Haddam CT              1:17:15  1 67   
  2    James Lunn                 41M M4044 North Haven CT         1:17:38  1 62   
  3    Neal Nyland                40M M4044 Madison CT             1:17:54  1 73   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                    2014 Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                   Saturday Sept 6, 2014 || Surf Club - Madison, CT

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    David Poirot               48M M4549 Simsbury CT            1:15:07  1 80   
  2    Tommy Koehler              46M M4549 Hampton Bays NY        1:15:36  1 57   
  3    Don Tutson                 47M M4549 New Milford CT         1:16:18  2 205  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Michael Hains              52M M5054 West Hartford CT       1:13:52  2 134  
  2    Joel Lehman                53M M5054 Avon CT                1:15:55  2 157  
  3    Ed Vescovi                 52M M5054 Branford CT            1:16:33  1 92   

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Noel Roberts               55M M5559 Durham CT              1:15:00  1 84   
  2    Miro Baldyga               56M M5559 Unionville CT          1:18:09  1 9    
  3    John Brown                 56M M5559 Oakdale CT             1:22:05  2 110  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
  1    Bob Lamothe                61M M6064 Warwick RI             1:14:50  1 58   
  2    Robert Knapp               62M M6064 Middlebury CT          1:20:06  2 148  
  3    Joseph Vonehr              62M M6064 Southport CT           1:22:37  1 93   

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
  1    Robert Bradley             68M M6569 Guilford CT            1:23:35  2 108  
  2    Barry Sheckley             67M M6569 Niantic CT             1:28:50  2 197  
  3    Larry Wood                 68M M6569 Wallingford CT         1:44:51  2 210  

                **  MALE RESULTS:   70 - 79 ** 
  1    Bill Bowman                70M M7079 Madison CT             1:40:26  2 107  
  2    Mac Walker                 71M M7079 Madison CT             1:56:38  4 424  

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Sean Alexander             41M MCLYD Clinton CT             1:19:19  1 3    
  2    Rick Laferriere            45M MCLYD Southport CT           1:24:09  2 153  
  3    Joe Kenney                 27M MCLYD State College PA       1:27:47  1 55   

                **   ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
  1    Carin Keane Real tri-wive  99R RRF-- Ginny Mcparland RF     1:28:20  4 385  
      Carin Keane - Ginny Mcparland - Joanna Zygmont ( Real tri-wives of Madison)
  2    Robyn DeMarco G.S.         99R RRF-- Carolyn Daniels RF     1:32:55  4 333  
      Robyn DeMarco - Carolyn Daniels - Ally Sega ( G.S.)
  3    Meb cusumano Taylor ave t  99R RRF-- Alyssa Constantino RF  1:39:50  4 331  
      Meb cusumano - Alyssa Constantino - Emily recine ( Taylor ave titans)

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
  1    Dan Hochman Hoch men       99R RRM-- Ken Hochman RM         1:10:16  4 358  
      Dan Hochman - Ken Hochman - Will Hochman ( Hoch men)
  2    Doug Vitarelli DAJinetic   99R RRM-- Andy Timmerman RM      1:13:32  4 353  
      Doug Vitarelli - Andy Timmerman - Jim Harron ( DAJinetic)
  3    Craig Semple A Few Good M  99R RRM-- Peter Nye RM           1:15:57  4 396  
      Craig Semple - Peter Nye - Chris Pagliuco ( A Few Good Men)

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
  1    Michael DeGrand Dude, whe  99R RRX-- John DeGrand RX        1:27:13  4 332  
      Michael DeGrand - John DeGrand - Megan DeGrand ( Dude, where's my bike?)
  2    Nina Hastings CNN          99R RRX-- Caleb Hastings RX      1:27:45  4 355  
      Nina Hastings - Caleb Hastings - Noah Hastings ( CNN)
  3    Steve Funk Back in Action  99R RRX-- Bryn Funk RX           1:28:48  4 345  
      Steve Funk - Bryn Funk - Bryn Funk ( Back in Action)



                                     ***************************
                                        PLATTSYS.COM RESULTS
                                     ***************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates