Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2014 Apple Harvest Festival 5 Mile Road Race
Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            2014 Apple Harvest Festival 5 Mile Road Race
                  Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
                            Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

 
                  Overall Male : Chris Rosenberg    Overall Female: Laura Pieger
    .

******************************************************************************
                       5 MIle Division Results
*****************************************************************************                


DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
                    Top Male Finishers
                    
   1   Chris Rosenberg             24M        Old Saybrook CT         26:25
   2   Nicholai Dalidowitz         31M        Southington CT          28:37
   3   Mike Rieger                 22M        New Britain CT          28:39

                    Top Female Finishers
                    
   1   Laura Pieger                41F        Watertown CT            32:05
   2   Molly Palmieri              29F        Southington CT          33:38
   3   Nicole Verderame            24F        Southington CT          35:52


                        FEMALE RESULTS:   15 and under ** 

  1  Kerry Buchanan                15F F0015  Southington CT          37:36    310
  2  Taylor Borla                  13F F0015  Southington CT          39:28    235
  3  Ashley Schiffer               13F F0015  Plantsville CT          39:34     71
  4  Jillian Noli                  15F F0015  Southington CT          41:33    311

                        FEMALE RESULTS:    16 to 19  

  1  Emily Tomaselli               18F F1619  Prospect CT             40:00    164

                        FEMALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Ashley Brilla                 27F F2029  Plainville CT           37:08     28
  2  Ellen Donohue                 22F F2029  Southington CT          37:17     56
  3  Gina Pollicita                28F F2029  Plantsville CT          37:17     53
  4  Marisa Debboli                27F F2029  Southington CT          37:43    307

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Jessica Crandall              35F F3039  Cromwell CT             36:48    110
  2  Jessica McKinstry             33F F3039  Southington CT          36:57    226
  3  Heidi Holmes                  38F F3039  Meriden CT              38:11    299
  4  Hilda Heck                    36F F3039  Lyme CT                 38:16    406

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  MaryAnn Humprey               43F F4049  Southington CT          36:09    380
  2  Angela Heidgerd               43F F4049  Southington CT          36:43      8
  3  Laura Summers                 42F F4049  Southington CT          38:10     63
  4  Kelly Gray                    46F F4049  Southington CT          39:38     52

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Diane Snow                    51F F5059  Plantsville CT          36:50     64
  2  Denise Stein                  54F F5059  Orange CT               39:38     12
  3  Ana Rosado                    54F F5059  New Britain CT          40:24    286
  4  Janina Wneta                  52F F5059  Southington CT          41:41    382

                        FEMALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Linda Rocco                   66F F6069  Southington CT          45:23     22
  2  Janit Romayko                 69F F6069  East Hartford CT        46:44    243
  3  Carmen Maloon                 60F F6069  Vernon CT               47:35    136
  4  Maggie Rose                   62F F6069  W. Hartford CT          49:41    375

                            2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
                  Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
                            Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                       Overall Male : Chris Rosenberg    Overall Female: Laura Pieger

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                          MALE RESULTS:    16 to 19  

  1  Nick Evangelista              18M M1619  New Britain CT          34:04    230
  2  Mike Listro                   18M M1619  Southington CT          43:06    262
  3  Jian Siadat                   18M M1619  Plantsville CT          45:38    315

                          MALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Matt Scully                   23M M2029  Watertown C             29:01     18
  2  Jeffrey Foryo                 21M M2029  New Britain CT          33:09    400
  3  Patrick Turek                 25M M2029  Southignton CT          34:30    404
  4  Daniel Olsen                  27M M2029  Southington CT          36:17    217

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Ryan O'Connor                 33M M3039  Bristol CT              29:08    370
  2  Bill Zielinski                37M M3039  Southington CT          31:19     15
  3  Jon McKinstry                 33M M3039  Southington CT          32:03    225
  4  Justin Fritch                 34M M3039  Torrington CT           34:25    107

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Mario Longo                   42M M4049  Cheshire CT             30:23     82
  2  Bruce Christensen             46M M4049  Bolton CT               31:04     33
  3  David May                     43M M4049  Wallingford CT          32:22    192
  4  Nathan Chubet                 42M M4049  Plantsville CT          33:06    251

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Louis Rodier                  54M M5059  Avon CT                 32:37    272
  2  David Buono                   52M M5059  Unionville CT           33:48     68
  3  Peter Remillard               51M M5059  Cheshire CT             35:14    240
  4  Dave Taylor                   57M M5059  Vernon CT               35:41     47

                          MALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Bill Lombardi                 62M M6069  Southington CT          36:27     14
  2  Bob Huckins                   61M M6069  Southington CT          37:43    254
  3  Steve Sheehan                 60M M6069  Southington CT          39:52    408
  4  Kevin Bruemmer                61M M6069  Southington CT          40:08    191

                          MALE RESULTS:    70 to 79  

  1  Bill Borla                    74M M7079  Torrington CT           39:30     54
  2  Marty Becker                  72M M7079  New York NY             53:04      7




********************************************************************
             PLATT SYS RESULTS
********************************************************************             





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates