Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. Todd Forselius 2. Kurt Ogren 3. Jon Gainer 4. Fred Scalzi 5. Nick Nassra
Top Female: 1. Christina Conti 2. Kira Saunders 3. Mary Beth Schreindorfer 4. Isabella Ferraro 5. Donna Lesch
2013 Woodland Run For Revolution 5K
Sat Oct 12, 2013 || Woodland Regional HS - Beacon Falls, CT
Plattsys Timing 860-645-1476 (Chip Timing) || Clear Skies ||
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

****************************************************
Overall 5k Results
****************************************************

Overall Male : Todd Forselius Overall Female: Christina Conti

PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Todd Forselius 45M M4049 Cheshire CT 18:31 5:57 1/5 45
2 Kurt Ogren 44M M4049 Seymour CT 20:03 6:27 2/5 1
3 Jon Gainer 18M M1320 B F CT 20:56 6:44 1/12 213
4 Fred Scalzi 55M M5059 NAUGATUck CT 21:11 6:49 1/7 136
5 Christina Conti 25F F2130 Seymour CT 21:39 6:58 1/11 22
6 Nick Nassra 47M M4049 Middlebury CT 21:51 7:01 3/5 91
7 Matt Fortney 37M M3039 Naugatuck CT 22:35 7:16 1/5 49
8 Thomas Bucciferro 12M M0112 Beacon Falls CT 22:44 7:18 1/5 16
9 Grady Gavigan 20M M1320 Prospect CT 23:18 7:29 2/12 53
10 Adam Telesca 13M M1320 Prospect CT 23:19 7:30 3/12 113
11 Marc Audet 54M M5059 Hamden CT 23:22 7:31 2/7 8
12 Thomas Crossley 20M M1320 BEacon Falls CT 23:22 7:31 4/12 138
13 Joseph Overby 16M M1320 Beacon Falls CT 23:24 7:31 5/12 93
14 Kira Saunders 17F F1320 Orange CT 23:53 7:41 1/54 103
15 Justin Mazzoni 37M M3039 Cheshire CT 24:11 7:46 2/5 85
16 Mary Beth Schreindorfer 57F F5059 West Haven CT 24:15 7:48 1/6 105
17 Isabella Ferraro 15F F1320 Orange CT 24:22 7:50 2/54 43
18 Jordan Gracy 17M M1320 Beacon Falls CT 24:37 7:55 6/12 59
19 Donna Lesch 46F F4049 Southbury CT 24:41 7:56 1/4 77
20 Andrea Piccolo 17F F1320 Prospect CT 25:05 8:04 3/54 97
21 Tina Glusac 16F F1320 Woodbridge CT 25:28 8:11 4/54 58
22 Audra Blewitt 17F F1320 Prospect CT 25:30 8:12 5/54 12
23 Erika Tyrrell 17F F1320 Prospect CT 25:30 8:12 6/54 131
24 Artime Vinca 21F F2130 Prospect CT 25:32 8:13 2/11 123
25 Maddie Molot 17F F1320 Woodbridge CT 25:40 8:15 7/54 90
26 Anthony Scryver 15M M1320 Beacon Falls CT 25:47 8:18 7/12 106
27 Bob Shanahan 27M M2130 Boston MA 25:51 8:19 1/4 108
28 MacKenzie Stuart 17F F1320 Orange CT 25:53 8:19 8/54 112
29 Morgan Howard 17F F1320 Orange CT 25:53 8:19 9/54 63
30 Brittany Battis 20F F1320 Beacon falls CT 25:59 8:21 10/54 10
31 BRian Walker 60M M6069 Monroe CT 26:17 8:27 1/4 133
32 Michael Tully 20M M1320 Prospect CT 26:22 8:29 8/12 121
33 Sarah Rocks 20F F1320 Beacon Falls CT 26:26 8:30 11/54 101
34 Emma Antignani 15F F1320 Bethany CT 26:55 8:39 12/54 4
35 Emma Poryanda 16F F1320 Prospect CT 26:55 8:39 13/54 99
36 Laurie Von Schmidt 52F F5059 Barkhamsted CT 27:04 8:42 2/6 140
37 Scott Gerber 50M M5059 Prospect CT 27:04 8:42 3/7 57
38 Rachael Torony 19F F1320 Southbury CT 27:08 8:44 14/54 114
39 Scott DeVine 47M M4049 Oxford CT 27:18 8:47 4/5 32
40 Martin Kilcourse 39M M3039 Stratford CT 27:18 8:47 3/5 71
41 Rebecca Schneider 22F F2130 Ansonia CT 27:25 8:49 3/11 130
42 Suzanne Porter 55F F5059 Prospect CT 27:28 8:50 3/6 98
43 Brian Fell 52M M5059 Rocky Hill CT 27:30 8:51 4/7 40
44 Ken Battis 54M M5059 Beacon falls CT 27:47 8:56 5/7 11
45 Philip Maguire 36M M3039 Fairfield CT 27:47 8:56 4/5 83
46 George Meyers 60M M6069 Cheshire CT 27:55 8:59 2/4 89
47 Heather Gerber 50F F5059 Prospect CT 28:06 9:02 4/6 56
48 Rachel Edmonds 23F F2130 Waterbury CT 28:07 9:02 4/11 37
49 Val Vinca 16F F1320 Prospect CT 28:08 9:03 15/54 124
50 Gary Deroy 62M M6069 Hamden CT 28:17 9:06 3/4 31
51 Mary Hrenko 25F F2130 Kensington CT 28:21 9:07 5/11 64
52 Hannah Babbitz 16F F1320 Bethany CT 28:29 9:09 16/54 134
53 Kara Hames 20F F1320 Beacon Falls CT 28:36 9:12 17/54 61
54 Sarah Turner 16F F1320 Orange CT 28:45 9:15 18/54 122
55 Laura Kerger 23F F2130 S. Glastonbury CT 28:47 9:15 6/11 69
56 Lauren Kelly 17F F1320 Orange CT 28:59 9:19 19/54 68
57 Melissa Kiley 19F F1320 Prospect CT 29:05 9:21 20/54 73
58 Steve Mele 59M M5059 North Haven CT 29:17 9:25 6/7 132
59 Danielle D'Angelo 22F F2130 Mansfield Center CT 29:18 9:25 7/11 26
60 Brendan Kiley 25M M2130 Seymour CT 29:18 9:25 2/4 72
61 Serena Arduini 47F F4049 Woodbridge CT 29:44 9:34 2/4 5
62 Natalie Asarisi 20F F1320 Bethany CT 29:48 9:35 21/54 6
63 Cassie Bishop 14F F1320 Orange CT 29:50 9:36 22/54 215
64 Bridget Taylor 13F F1320 Bethany CT 29:55 9:37 23/54 216
65 Gabby Torrenti 15F F1320 Orange CT 29:57 9:38 24/54 115
66 Alysse DellaTorre 16F F1320 Bethany CT 29:58 9:38 25/54 29
67 Paul Geary 37M M3039 Hamden CT 30:08 9:41 5/5 55
68 Olivia Schlegel 17F F1320 Woodbridge CT 30:23 9:46 26/54 104
69 Hope Gavigan 17F F1320 Prospect CT 30:31 9:49 27/54 54
70 Evan Peters 23M M2130 Beacon Falls CT 30:45 9:53 3/4 96
71 Lauren Duhl 16F F1320 Woodbridge CT 30:49 9:55 28/54 36
72 Aaron Fortney 8M M0112 Naugatuck CT 30:52 9:56 2/5 46
73 Alexa Fermeglia 21F F2130 Prospect CT 31:11 10:02 8/11 135
74 Richard Zbrozek 66M M6069 Berlin CT 31:23 10:06 4/4 137
75 Kaitlyn Crosby 13F F1320 Prospect CT 31:26 10:07 29/54 24
76 Bayan Galal 11F F0112 Prospect CT 31:26 10:07 1/2 52
77 Laura Fell 53F F5059 Rocky Hill CT 31:32 10:09 5/6 42
78 Jerry Sherwood 17M M1320 Beacon Falls CT 32:30 10:27 9/12 139
79 Mark Torselli 14M M1320 Prospect CT 32:31 10:28 10/12 116
80 Josh Metz 20M M1320 Southbury CT 33:25 10:45 11/12 87
81 Kelly Smith 21F F2130 Prospect CT 33:26 10:45 9/11 111
82 Paige Bullock 16F F1320 Orange CT 34:04 10:57 30/54 17
83 Judah Butler 20M M1320 Prospect CT 34:05 10:58 12/12 18
84 Kayla Metzger 15F F1320 Woodbridge CT 34:11 11:00 31/54 88
85 Haley Forcier 15F F1320 Orange CT 34:11 11:00 32/54 44
86 Ellen Lewis 15F F1320 Monroe CT 34:25 11:04 33/54 78
87 Christine Angrand 16F F1320 Prospect CT 34:26 11:04 34/54 2
88 Sophia Robinson 16F F1320 Prospect CT 34:28 11:05 35/54 100
89 Michelle Angrand 16F F1320 Prospect CT 34:28 11:05 36/54 3
90 EMily Marticiello 16F F1320 Beacon Falls CT 34:52 11:13 37/54 129
91 Kori Hames 16F F1320 Beacon Falls CT 34:53 11:13 38/54 62
92 Danielle Capalbo 26F F2130 Bethel CT 35:07 11:18 10/11 20
93 Jack Lengyel 7M M0112 Naugatuck CT 35:14 11:20 3/5 75
94 Kristen Lengyel 36F F3039 Naugatuck CT 35:14 11:20 1/7 76
95 Shannon Booth 38F F3039 Beacon falls CT 35:17 11:21 2/7 219
96 Donna McKinnon 53F F5059 York ME 35:25 11:23 6/6 86
97 Courtney Jurzynski 16F F1320 Beacon Falls CT 35:56 11:33 39/54 66
98 Clara Atallah 16F F1320 Prospect CT 35:56 11:33 40/54 7
99 Donna Zielinski 47F F4049 Bethany CT 36:51 11:51 3/4 127
100 Paul Franzen 28M M2130 Seymour CT 37:08 11:56 4/4 51
101 Julie Fell 22F F2130 Rocky Hill CT 37:18 12:00 11/11 41
102 Maya Mutalik 14F F1320 Orange CT 37:19 12:00 41/54 217
103 Gianna LoSchiavo 16F F1320 Orange CT 37:58 12:13 42/54 80
104 Ashley Powers 16F F1320 Orange CT 38:10 12:17 43/54 214
105 Jessica Block 31F F3039 Naugatuck CT 38:11 12:17 3/7 13
106 Taylor Borruso 17F F1320 Woodbridge CT 38:15 12:18 44/54 14
107 Nicole Simon 17F F1320 Woodbridge CT 38:15 12:18 45/54 110
108 Amanda D'Astous 16F F1320 Orange CT 38:15 12:18 46/54 27
109 Jamie Longobardi 15F F1320 Orange CT 38:16 12:18 47/54 79
110 Madeline Eldredge 17F F1320 Woodbridge CT 38:18 12:19 48/54 38
111 Alexa Babbitt 15F F1320 Bethany CT 38:31 12:23 49/54 9
112 Ann Parnigoni 49F F4049 Woodbridge CT 40:29 13:01 4/4 95
113 Gary Saunders 53M M5059 Orange CT 42:28 13:40 7/7 102
114 Michael Cullen 46M M4049 Prospect CT 43:39 14:02 5/5 25
115 Joy Drakonakis 36F F3039 New Haven CT 43:50 14:06 4/7 35
116 Joan Krantz 61F F6069 Middlebury CT 43:50 14:06 1/1 74
117 Katelyn Fortney 10F F0112 Naugatuck CT 43:59 14:09 2/2 48
118 Alexander Luddy 6M M0112 Prospect CT 44:29 14:18 4/5 81
119 Loren Luddy 39F F3039 Prospect CT 44:29 14:18 5/7 82
120 Olivia Kalentek 15F F1320 Beacon Falls CT 44:32 14:19 50/54 67
121 Valerie Fortney 37F F3039 Naugatuck CT 44:45 14:24 6/7 50
122 Eric Fortney 7M M0112 Naugatuck CT 44:49 14:25 5/5 47
123 Shiloh Zittell 17F F1320 Beacon Falls CT 45:24 14:36 51/54 128
124 Michelle Palmer 16F F1320 Prospect CT 45:24 14:36 52/54 94
125 Patti Salvati 33F F3039 Northford CT 45:26 14:37 7/7 220
126 Jenna Salen 14F F1320 Orange CT 46:59 15:07 53/54 218
127 Sara DeRose 14F F1320 Orange CT 47:02 15:08 54/54 30


Top Male: 1. Todd Forselius 2. Kurt Ogren 3. Jon Gainer 4. Fred Scalzi 5. Nick Nassra

Top Female: 1. Christina Conti 2. Kira Saunders 3. Mary Beth Schreindorfer 4. Isabella Ferraro 5. Donna Lesch

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates