Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. Ethan Gasta 2. Troy Stegman 3. R.J. Wilkie 4. Scott Grandfield 5. Charles Ferry
Top Female: 1. Lauren Leslie 2. Elizabeth Genest 3. Sydney Nash 4. Katieann Pirog 5. Amy Komm
Scottish Rite Freemasons 5K Road Race
Saturday July 27, 2013 -- Newington, CT - Clear Skies 80 degrees
Free Masons Hall- Deming St - Newington, CT
CHIP Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

********************************************

PLATTSYS.COM USATF CERTIFIED 5K RESULTS

Overall Male : Ethan Gasta Overall Female: Lauren Leslie


*********************************************


PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Ethan Gasta 17M M1419 South Windsor CT 17:43 5:42 1/4 83
2 Troy Stegman 16M M1419 Wethersfield CT 18:31 5:57 2/4 85
3 R.J. Wilkie 21M M2029 Little Compton RI 18:51 6:04 1/6 42
4 Scott Grandfield 48M M4049 Newport RI 19:33 6:17 1/13 87
5 Charles Ferry 49M M4049 Southington CT 19:41 6:20 2/13 73
6 Timothy Rascher 33M M3039 West Hartford CT 19:53 6:24 1/9 20
7 Ken Clark 50M M5059 Somers CT 20:20 6:32 1/5 72
8 Mario Vazquez 34M M3039 New Britain CT 20:24 6:34 2/9 95
9 Zolton Rigo 30M M3039 Berlin CT 20:30 6:36 3/9 34
10 Matthew Stephen 20M M2029 Berlin CT 20:34 6:37 2/6 93
11 Scott Healer 45M M4049 W. Hartford CT 20:39 6:38 3/13 11
12 Lauren Leslie 51F F5059 Warwick RI 21:02 6:46 1/7 88
13 Craig Nakatsuka 18M M1419 Middletown CT 21:16 6:50 3/4 24
14 Miguel Ramirez 56M M5059 Wethersfield CT 21:22 6:52 2/5 90
15 Christian Junquera 18M M1419 Newington CT 21:40 6:58 4/4 322
16 Elizabeth Genest 23F F2029 Prospect CT 21:57 7:03 1/10 80
17 Jeremy Guida 35M M3039 Newington CT 22:03 7:05 4/9 94
18 Brad Sabean 26M M2029 Newington CT 22:07 7:07 3/6 33
19 Dave Genest 56M M5059 Prospect CT 22:11 7:08 3/5 81
20 Sydney Nash 12F F0113 Enfield CT 22:24 7:12 1/3 35
21 Paul Baldini 41M M4049 North Haven CT 22:56 7:22 4/13 71
22 Samual Nash 12M M0113 Enfield CT 23:31 7:34 1/3 37
23 Katieann Pirog 31F F3039 Winsted CT 23:32 7:34 1/9 47
24 Dean Nash 43M M4049 Enfield CT 23:37 7:36 5/13 38
25 Amy Komm 19F F1419 Portsmouth RI 23:42 7:37 1/5 43
26 Donald Smith 69M M6069 Watertown CT 23:56 7:42 1/5 27
27 Noah Nash 12M M0113 Enfield CT 24:31 7:53 2/3 36
28 Frank Rogers 32M M3039 Winsted CT 24:34 7:54 5/9 46
29 Mark Russell 44M M4049 Newington CT 24:53 8:00 6/13 92
30 Anna Dubiel 30F F3039 Rocky Hill CT 24:58 8:02 2/9 60
31 Amanda Argazzi 37F F3039 Glastonbury CT 25:13 8:07 3/9 56
32 Elizabeth Guerrera 21F F2029 Newington CT 25:20 8:09 2/10 3
33 Kim Breu 44F F4049 VernonRockville CT 25:28 8:11 1/6 15
34 Kathryn Strong 23F F2029 Cromwell CT 25:30 8:12 3/10 44
35 Ciara Haensel 14F F1419 Chesire CT 25:50 8:18 2/5 98
36 Scott Sanderson 49M M4049 Chicopee MA 25:51 8:19 7/13 31
37 Colin O-Rourke 45M M4049 North Grosvenordal CT 25:56 8:20 8/13 19
38 Ben Mattheis 59M M5059 Cheshire CT 26:41 8:35 4/5 76
39 Emily Inzero 15F F1419 Cheshire CT 26:46 8:37 3/5 49
40 Amy Inzero 44F F4049 Cheshire CT 26:53 8:39 2/6 50
41 Diane LaFrance 54F F5059 Newington CT 27:16 8:46 2/7 52
42 Tim McKernon 46M M4049 Meriden CT 27:39 8:54 9/13 28
43 Zachary Phillipps 24M M2029 Hartford CT 27:43 8:55 4/6 8
44 Sergio De Sousa 41M M4049 Wethersfield CT 27:52 8:58 10/13 1
45 Amy Maatson 11F F0113 Lebanon CT 27:53 8:58 2/3 67
46 Elizabeth Freedman 42F F4049 West Hartford CT 27:54 8:58 3/6 25
47 Kaleigh Vertefeuille 12F F0113 Lebanon CT 27:54 8:58 3/3 66
48 Richard Anderson 44M M4049 Southington CT 28:08 9:03 11/13 84
49 Jo Marchetti 70F F7079 Newington CT 28:21 9:07 1/2 78
50 Joseph Plante 48M M4049 Southington CT 29:04 9:21 12/13 100
51 Donna Thomas 51F F5059 Wethersfield CT 29:07 9:22 3/7 82
52 David Genest 25M M2029 Prospect CT 29:14 9:24 5/6 79
53 Nathaniel Willilams 30M M3039 Kensington CT 29:20 9:26 6/9 48
54 Kathi Strack 54F F5059 Monroe CT 29:26 9:28 4/7 4
55 James Crebase 67M M6069 Newington CT 29:44 9:34 2/5 96
56 Angela Buccheri 35F F3039 Wallingford CT 29:48 9:35 4/9 65
57 Daniel Calligan 36M M3039 Bristol CT 29:50 9:36 7/9 13
58 Carl Fuller 70M M7079 East Haddam CT 30:12 9:43 1/2 55
59 Chris Strack 51M M5059 Monroe CT 30:17 9:44 5/5 5
60 Amberly Castrillon 27F F2029 Farmington CT 30:18 9:45 4/10 51
61 Alyssa Addesso 15F F1419 Cheshire CT 30:36 9:50 4/5 63
62 Jackson Matney 11M M0113 Bristol CT 30:37 9:51 3/3 59
63 Rebecca Quach 37F F3039 Hartford CT 30:52 9:56 5/9 21
64 Kathy Harriman 60F F6069 San Fransisco CA 30:53 9:56 1/2 97
65 Aga Wusatowska-Sarnek 51F F5059 Mansfield Center CT 31:22 10:05 5/7 30
66 Ashley Cartelli 22F F2029 Rocky Hill CT 32:04 10:19 5/10 54
67 Virginia Peterson 0F F0000 East Haddam CT 32:13 10:22 1/1 74
68 Pete Horansky 33M M3039 Colchester CT 32:21 10:24 8/9 16
69 Richard Zbrozek 66M M6069 Berlin CT 32:47 10:33 3/5 86
70 Tony Buccheri 36M M3039 Wallingford CT 32:50 10:34 9/9 64
71 John Parrish 66M M6069 Rocky Hill CT 32:53 10:35 4/5 23
72 Jerry Shimoda-Peterson 81M M80++ W. Hartford CT 33:11 10:40 1/2 14
73 Wanda Ramos 37F F3039 Wethersfield CT 33:35 10:48 6/9 18
74 Nicole Chubet 17F F1419 Southington CT 34:10 10:59 5/5 99
75 Samantha Lynes 22F F2029 Meriden CT 35:16 11:20 6/10 41
76 Alyssa Pastuszak 24F F2029 Newington CT 36:32 11:45 7/10 32
77 Natasha Lunin 37F F3039 Newington CT 37:05 11:56 7/9 57
78 Amy Carlough 39F F3039 Hartford CT 37:52 12:11 8/9 22
79 Shawne Cartelli 40F F4049 Rocky Hill CT 37:58 12:13 4/6 39
80 Christine Piscitelli 36F F3039 Rocky Hill CT 38:37 12:25 9/9 58
81 Alberte Cipuentes 29M M2029 West Hartford CT 38:46 12:28 6/6 110
82 Anita Wooten 47F F4049 Riverhol NY 40:23 12:59 5/6 91
83 Melvin Johnson 73M M7079 Hartford CT 43:18 13:56 2/2 77
84 Sany Wade 65F F6069 Durham CT 43:52 14:07 2/2 26
85 Iris Pagan 29F F2029 Meriden CT 44:58 14:28 8/10 7
86 Miquel Velazquez 41M M4049 Wethersfield CT 45:06 14:30 13/13 17
87 Catherine Mattheis 59F F5059 Cheshire CT 45:12 14:32 6/7 75
88 Nicholas Valerro 80M M80++ Hobe Sound FL 46:23 14:55 2/2 70
89 Andrea Edling 24F F2029 Hartford CT 47:59 15:26 9/10 9
90 Denise Cassella 50F F5059 South Windsor CT 50:29 16:14 7/7 40
91 Jackie Niles 47F F4049 Middletown CT 53:05 17:05 6/6 68
92 Shawna Niles 22F F2029 Middletown CT 54:35 17:34 10/10 69
93 Jeannette Cyr 78F F7079 Kensington CT 58:16 18:45 2/2 62
94 Russ Griswold 63M M6069 Waterbury CT 58:20 18:46 5/5 61


Top Male: 1. Ethan Gasta 2. Troy Stegman 3. R.J. Wilkie 4. Scott Grandfield 5. Charles Ferry

Top Female: 1. Lauren Leslie 2. Elizabeth Genest 3. Sydney Nash 4. Katieann Pirog 5. Amy Komm

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates