Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
US Submarine Base Triathlon || Groton, CT
Saturday August 20, 2011 || Platt:Timing || Clear Skies || 79 degrees
Distances: 1/4 mile swim (Thames River) | 6.2 Mile Bike | 1.5 Mile Run
                          Platt Systems Official Reporting System
                         US Submarine Base Triathlon || Groton, CT
           Saturday August 20, 2011 || Platt:Timing  || Clear Skies || 79 degrees
            Distances: 1/4 mile swim (Thames River) | 6.2 Mile Bike | 1.5 Mile Run 
                     Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
        
                                          ****************************
                                                RACE RESULTS
                                         *****************************

OVERALL                                                              WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  1    Thomas O'Donnell           33M M3039 Mystic CT                36:13    1/17      2    7:28    2   :38    4   18:14   7   :32    2   09:21  1   1049 
  2    Andrew Kyehl               23M M1829 Groton CT                37:37    1/11      3    8:22    3   :49    2   17:43  25   :42    4   10:01  1   1038 
  3    Tracy Montoya              47M M4049 Waterford CT             39:55    1/10      8   10:19   10  1:16    1   17:13  24   :41    5   10:26  1   1044 
  4    Scott Ellis                30M M3039 North Andover MA         40:00    2/17     10   10:41    1   :37    3   17:55  58  1:35    1   09:12  1   1023 
  5    Natalie Edwards            32F F3039 Ledyard CT               41:21    1/10      6   10:08    4   :55    5   18:21   6   :32   13   11:25  1   1016 
  6    Jason Deichler             33M M3039 Mystic CT                41:43    3/17      9   10:35   20  1:39    7   19:26  23   :41    3   09:22  1   1013 
  7    Daniel Burns               37M M3039 Groton CT                42:06    4/17      4    8:46   28  1:51    9   19:56  34   :47    7   10:46  1   6    
  8    Clayton Otter              15M M0017 Niantic CT               42:46    1/3       1    6:40    7  1:09   26   22:15   1   :22   20   12:20  1   1076 
  9    Robert Sawyer              34M M3039 N. Stonington CT         43:17    5/17      7   10:13    5  1:00    8   19:34  18   :38   15   11:52  1   1057 
  10   Heath Gasier               38M M3039 Mystic CT                46:20    6/17     14   11:46   14  1:32   20   21:20  16   :37   10   11:05  1   1022 
  11   Nathan Holmes              31M M3039 Oakdale CT               46:28    7/17     18   13:06   17  1:33   10   19:57  12   :35   12   11:17  1   1029 
  12   Matt Coppone               26M M1829 Norwich CT               46:28    2/11     15   12:07   53  2:50   14   20:12  15   :37    6   10:42  1   1010 
  13   Joseph Anderson            45M M4049 Waterford CT             49:15    2/10      5    9:19   16  1:33   13   20:12  60  1:49   47   16:22  1   1002 
  14   Erin Sjostrom              31F F3039 Mystic CT                49:30    2/10     17   12:23    8  1:14   33   24:18   9   :32    9   11:03  1   1062 
  15   William Jankowski          38M M3039 Mystic CT                49:35    8/17     22   13:34   19  1:37   18   21:01  56  1:30   16   11:53  1   1031 
  16   Brian Krautler             35M M3039 Groton CT                49:41    9/17     12   11:31   25  1:46   25   22:05  59  1:49   23   12:30  1   1037 
  17   Annette Montoya            46F F4049 Waterford CT             49:49    1/4      26   14:07   26  1:48   16   20:39  45  1:04   18   12:11  1   1045 
  18   Kevin Levey                25M M1829 Sayville NY              50:08    3/11     23   14:00   49  2:45   15   20:31  11   :34   19   12:18  1   1077 
  19   Robert Bicanovsky          38M M3039 Groton CT                50:56   10/17     13   11:43   37  2:05   23   21:57  43  1:01   36   14:10  1   1004 
  20   Albert Caluag              29M M1829 New London CT            51:07    4/11     32   15:38   43  2:23   19   21:07  33   :47   11   11:12  1   1007 
  21   Gretchen McVicker          40F F4049 Oakdale CT               51:18    2/4      36   16:14   12  1:25   11   20:04   4   :28   24   13:07  1   1041 
  22   Wes Koshoffer              41M M4049 Gales Ferry CT           51:31    3/10     24   14:04   11  1:24   21   21:30  51  1:20   26   13:13  1   1072 
  23   Marc Denno                 47M M4049 Mystic CT                52:13    4/10     11   10:52   41  2:15   27   22:33  48  1:17   44   15:16  1   1014 
  24   William Pattermann         23M M1829 Westerly RI              52:35    5/11     29   15:12   32  1:58   17   20:41  47  1:10   31   13:34  1   1051 
  25   Robert Hanna               40M M4049 Ledyard CT               52:52    5/10     25   14:05   15  1:32   22   21:55  46  1:09   37   14:11  1   1028 
  26   Brandon Labove             34M M3039 Mystic CT                54:40   11/17     31   15:21    9  1:16   30   22:54  42  1:00   35   14:09  1   1039 
  27   Austin Shogren             19M M1829 Norwich CT               55:06    6/11     46   20:04   22  1:40   24   21:59   8   :32    8   10:51  1   1060 
  28   Michael Morris             34M M3039 Uncasville CT            56:04   12/17     39   16:52   35  2:05   29   22:53   2   :28   32   13:46  1   1047 
  29   Wesley Koshoffer           16M M0017 Gales Ferry CT           56:05    2/3      19   13:08   40  2:11   41   26:26  35   :52   30   13:28  1   1074 
  30   Heather Koshoffer          39F F3039 Gales Ferry CT           56:24    3/10     37   16:18   29  1:52   31   23:39  30   :46   33   13:49  1   1073 
  31   Allen Williford            25M M1829 Gales Ferry CT           57:02    7/11     35   16:01   36  2:05   46   26:46  20   :39   14   11:31  1   1078 
  32   Kyle Griffin               38M M3039 Lebanon CT               57:03   13/17     20   13:22   59  3:31   28   22:44  49  1:17   46   16:09  1   1026 
  33   Andrew Thorne              29M M1829 Groton CT                57:10    8/11     50   21:30   24  1:45    6   19:12  53  1:22   28   13:21  1   1068 
  34   Jason Fewkes               30M M3039 Summerville SC           57:29   14/17     27   14:08   13  1:30   47   26:53   3   :28   40   14:30  1   1018 
  35   James Swearingen           28M M1829 Groton CT                58:11    9/11     28   14:44   27  1:48   42   26:27  22   :41   41   14:31  1   1061 
  36   Mark Bancroft              60M M60++ Gales Ferry CT           58:57    1/1      38   16:30   45  2:31   34   24:21   5   :30   43   15:05  1   1003 
  37   Brian Kerr                 48M M4049 Mystic CT                59:26    6/10     43   18:35   46  2:32   38   25:13  21   :40   22   12:26  1   1034 
  38   Timothy Kollmer            43M M4049 Niantic CT             1:00:26    7/10     42   18:06   48  2:44   36   24:47  10   :32   39   14:17  1   35   
  39   Nancy Coleman              42F F4049 Groton CT              1:02:12    3/4      21   13:31   33  2:04   54   28:16  54  1:24   50   16:57  1   9    
  40   Erin Fields                24F F1829 Taftville CT           1:03:20    1/2      45   19:58   38  2:06   52   28:07  28   :44   21   12:25  1   1019 
  41   Gary Madelburg             58M M5059 Quaker Hill CT         1:03:52    1/2      53   22:22   21  1:40   37   24:59  13   :35   38   14:16  1   1056 
  42   Christina Shelton          31F F3039 New London CT          1:04:49    4/10     16   12:14   51  2:49   53   28:11  44  1:02   59   20:33  1   1059 
  43   Jennifer Ceccarelli        38F F3039 New Haven CT           1:05:04    5/10     44   19:57   44  2:28   35   24:32  57  1:32   48   16:35  1   1008 
  44   Heather Allard             40F F4049 N. Franklin CT         1:05:07    4/4      48   20:27   31  1:56   45   26:46  41  1:00   42   14:58  1   1001 
  45   Michelle Robinson          33F F3039 Groton CT              1:05:30    6/10     34   15:57   58  3:25   51   27:39  38   :54   54   17:35  1   1053 
  46   Gerald Taylor              54M M5059 Groton CT              1:06:08    2/2      47   20:13   60  4:22   12   20:05  40   :57   58   20:31  1   1066 
  47   Kevin Quencer              30M M3039 Arlington VA           1:06:18   15/17     54   23:40   54  3:10   44   26:39  37   :54   17   11:55  1   1050 
  48   Adrienne Spitz             36F F3039 Quaker Hill CT         1:06:20    7/10     49   20:38   30  1:55   40   26:10  19   :39   51   16:58  1   1063 
  49   Christopher Cosentino      32M M3039 Mystic CT              1:06:55   16/17     41   17:44   47  2:35   55   28:59  29   :46   49   16:51  1   1011 
  50   Sunny Yeung                24M M1829 Groton CT              1:08:04   10/11     56   24:31   42  2:22   49   27:13  14   :36   29   13:22  1   1071 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                               US Sub base Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

OVERALL                                                              WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  51   John Glover                41M M4049 Groton CT              1:08:23    8/10     55   23:54   55  3:12   50   27:14  27   :44   27   13:19  1   1024 
  52   Scott Hutchins             28M M1829 Groton CT              1:08:50   11/11     40   17:31   57  3:22   56   31:26  26   :42   45   15:49  1   1030 
  53   Kevin Debigare             45M M4049 Hope Valley RI         1:09:17    9/10     52   22:19   50  2:46   39   25:46  36   :53   53   17:33  1   1012 
  54   Connie Frank               30F F3039 N. Franklin CT         1:10:05    8/10     30   15:18   56  3:18   58   33:38  32   :47   52   17:04  1   1020 
  55   Kelly Johnston             31F F3039 Niantic CT             1:11:37    9/10     33   15:54   34  2:04   59   34:09  39   :56   55   18:34  1   1032 
  56   Norman Diggs               49M M4049 Gales Ferry CT         1:19:44   10/10     57   34:54   52  2:50   43   26:36  55  1:25   34   13:59  1   1015 
  57   Amy Morris                 34F F3039 Uncasville CT          1:21:27   10/10     51   21:33   39  2:09   60   38:21  31   :46   56   18:38  1   1046 
  58   Felipe Rios                35M M3039 Groton CT              1:21:47   17/17     60   42:26    6  1:01   32   23:50  52  1:22   25   13:08  1   1052 
  59   Alica Todman               29F F1829 Groton CT              1:33:34    2/2      58   38:20   18  1:34   57   31:59  50  1:18   57   20:23  1   1069 
  60   Christopher Mones          15M M0017 Gales Ferry CT         1:33:46    3/3      59   41:11   23  1:42   48   27:10  17   :37   60   23:06  1   1075 

                                       Platt Systems Official Reporting System
                               US Sub base Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                                    
                                          ******(**********************
                                                DIVISION RACE RESULTS
                                         ******************************

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
  1    Natalie Edwards            32F F---- Ledyard CT               41:21  1 1016 


                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
  1    Thomas O'Donnell           33M M---- Mystic CT                36:13  1 1049 



                **  FEMALE RESULTS:  18 - 29 ** 
  1    Erin Fields                24F F1829 Taftville CT           1:03:20  1 1019 
  2    Alica Todman               29F F1829 Groton CT              1:33:34  1 1069 

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 39 ** 
  1    Erin Sjostrom              31F F3039 Mystic CT                49:30  1 1062 
  2    Heather Koshoffer          39F F3039 Gales Ferry CT           56:24  1 1073 
  3    Christina Shelton          31F F3039 New London CT          1:04:49  1 1059 

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 49 ** 
  1    Annette Montoya            46F F4049 Waterford CT             49:49  1 1045 
  2    Gretchen McVicker          40F F4049 Oakdale CT               51:18  1 1041 
  3    Nancy Coleman              42F F4049 Groton CT              1:02:12  1 9    


                **  MALE RESULTS:  17 and under ** 
  1    Clayton Otter              15M M0017 Niantic CT               42:46  1 1076 
  2    Wesley Koshoffer           16M M0017 Gales Ferry CT           56:05  1 1074 
  3    Christopher Mones          15M M0017 Gales Ferry CT         1:33:46  1 1075 

                **  MALE RESULTS:   18 - 29 ** 
  1    Andrew Kyehl               23M M1829 Groton CT                37:37  1 1038 
  2    Matt Coppone               26M M1829 Norwich CT               46:28  1 1010 
  3    Kevin Levey                25M M1829 Sayville NY              50:08  1 1077 

                **  MALE RESULTS:   30 - 39 ** 
  1    Scott Ellis                30M M3039 North Andover MA         40:00  1 1023 
  2    Jason Deichler             33M M3039 Mystic CT                41:43  1 1013 
  3    Daniel Burns               37M M3039 Groton CT                42:06  1 6    

                **  MALE RESULTS:   40 - 49 ** 
  1    Tracy Montoya              47M M4049 Waterford CT             39:55  1 1044 
  2    Joseph Anderson            45M M4049 Waterford CT             49:15  1 1002 
  3    Wes Koshoffer              41M M4049 Gales Ferry CT           51:31  1 1072 

                **  MALE RESULTS:   50 - 59 ** 
  1    Gary Madelburg             58M M5059 Quaker Hill CT         1:03:52  1 1056 
  2    Gerald Taylor              54M M5059 Groton CT              1:06:08  1 1066 

                **  MALE RESULTS:   60 - ++ ** 
  1    Mark Bancroft              60M M60++ Gales Ferry CT           58:57  1 1003 


                                          ********************
                                          PLATTSYS.COM RESULTS
                                          ********************
                                          
  





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates