Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
Surf Club - Madison, CT || Saturday Sept 10, 2011 || Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
Clear Skies || Swim .5 miles/Bike 13 miles/Run 3 miles
                                        Platt Systems Official Reporting System
                            Dave Parcells Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
      Surf Club - Madison, CT || Saturday Sept 10, 2011 || Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                         Clear Skies || Swim .5 miles/Bike 13 miles/Run 3 miles

                                   ***********************************
                                      PLATTSYS.COM DIVISION RESULTS
                                   ***********************************

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
  1    Amy Steffen                36F F---- Madison CT             1:19:30  1 501  
  2    Monique Crane              47F F---- Middlebury CT          1:20:04  1 505  
  3    Karen Woodward             35F F---- Durham CT              1:21:30  3 711  

                **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
  1    William Schumann           48M M---- West Hartford CT       1:05:57  1 569  
  2    David Ellis                27M M---- ====== ==              1:09:01  1 510  
  3    Joshua Sklanka             22M M---- Watertown CT           1:09:17  1 507  

                **  FEMALE RESULTS: 19 and under ** 
  1    Katherine Mazzeo           15F F0019 Madison CT             1:26:53  5 893  
  2    Lynsey Kirby               16F F0019 Madison CT             1:29:15  5 896  
  3    Marissa Rossi              16F F0019 Madison CT             1:31:16  5 897  

                **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
  1    Michele Wong               23F F2024 East Lyme CT           1:27:53  3 693  
  2    Jennifer Iassogna          22F F2024 Newtown CT             1:34:07  5 903  
  3    Mallory Kiplinger          22F F2024 New York NY            1:35:43  3 689  

                **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
  1    Kristin Heller             25F F2529 Naugatcu CT            1:30:49  3 986  
  2    Wendy Romney               28F F2529 New Haven CT           1:30:50  3 699  
  3    Elizabeth McDonald         28F F2529 New London CT          1:31:37  3 700  

                **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
  1    Eliza Cole                 32F F3034 Ledyard CT             1:29:31  3 705  
  2    Kate Collins               31F F3034 New york NY            1:32:09  3 703  
  3    Erin Crayton               34F F3034 Higganum CT            1:37:54  3 709  

                **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
  1    Amanda Oberg               38F F3539 New York NY            1:25:00  3 721  
  2    Heather Shaw               35F F3539 West Hartford CT       1:33:15  5 915  
  3    Jennifer, Schwab           38F F3539 West Hartford CT       1:34:36  5 921  

                **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
  1    Susan Grigely              43F F4044 Simsbury CT            1:25:00  1 503  
  2    Linda Filar                43F F4044 Old Greenwich CT       1:25:36  3 750  
  3    Mary Gentle                40F F4044 Monroe CT              1:26:50  3 733  

                **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
  1    Linda Lefante              46F F4549 Madison CT             1:30:51  3 771  
  2    Tracy Furrier              48F F4549 Sandy Hook CT          1:31:55  3 777  
  3    Kathryn Ryan               45F F4549 Ivoryton CT            1:36:55  3 766  

                **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
  1    Mary Money                 52F F5054 Fairfield CT           1:27:20  4 786  
  2    Kimberly Driscoll          50F F5054 Fairfield CT           1:29:08  4 779  
  3    Cindy Scannell             53F F5054 Middlebury CT          1:37:51  4 788  

                **  FEMALE RESULTS:  55 - 59 ** 
  1    Sabine Schultz             56F F5559 Danbury CT             1:37:40  4 794  
  2    Karin Fallon               55F F5559 Ridgefield CT          1:38:27  4 790  
  3    Karen Febbraio             58F F5559 Guilford CT            1:41:48  4 796  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                              Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  FEMALE RESULTS:  60 - 64 ** 
  1    Jeanne Tucker              63F F6064 Essex CT               1:24:19  1 799  
  2    Anne Brewer                62F F6064 New York AR            2:12:52  4 798  

                **  FEMALE RESULTS:  65 - 69 ** 
  1    Beatrice Burns             68F F6569 Hamden CT              1:32:12  4 801  
  2    Janit Romayko              66F F6569 East Hartford CT       1:37:16  4 800  

                **   ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Stacia Cardillo            38F FCLYD Southington CT         1:37:02  3 722  
  2    Jodi Valley                39F FCLYD Southington CT         1:45:51  3 730  
  3    Margaret Malaquias         46F FCLYD Ivoryton CT            1:47:17  5 937  



                **  MALE RESULTS:  19 and under ** 
  1    Cameron Pilarski           15M M0019 Wolcott CT             1:19:38  5 944  
  2    Jacob Smith                18M M0019 Killingworth CT        1:23:49  1 954  
  3    Stephen Perrotti           17M M0019 Branford CT            1:24:08  4 808  

                **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
  1    Karim Mabrouk              24M M2024 Naugatuck CT           1:11:30  1 508  
  2    Travis Williams            21M M2024 East Lyme CT           1:23:08  2 579  
  3    Oliver Becker              24M M2024 Stamford CT            1:23:55  1 509  

                **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
  1    Anthony Lombardi           28M M2529 Plantsville CT         1:18:02  1 511  
  2    Aaron Davidson             29M M2529 Groton CT              1:21:21  1 512  
  3    Jason Counts               29M M2529 Madison CT             1:21:38  2 588  

                **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
  1    Jeremy Howard              31M M3034 Easton CT              1:09:55  1 514  
  2    Francesc Lopez             33M M3034 New Haven CT           1:10:47  1 519  
  3    Jason Atwater              32M M3034 Guilford CT            1:12:43  1 518  

                **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
  1    Jason Macaluso             37M M3539 Killingworth CT        1:13:06  1 532  
  2    William Zucconi            38M M3539 Madison CT             1:16:30  1 538  
  3    Henk De feyter             35M M3539 WEST HAVEN CT          1:17:12  1 521  

                **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
  1    Jon Arellano               42M M4044 New Haven CT           1:13:25  1 554  
  2    Joseph Flaherty            44M M4044 Madison CT             1:15:45  1 557  
  3    Mark Carioto               41M M4044 Weston CT              1:17:38  2 619  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                              Madison Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

                **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
  1    John Pescatore             47M M4549 New Haven CT           1:11:46  1 568  
  2    Mike Hains                 49M M4549 ====== ==              1:12:14  1 687  
  3    Blake Murdock              45M M4549 Ridgefield CT          1:12:20  1 559  

                **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
  1    Noel Roberts               52M M5054 Durham CT              1:14:30  4 820  
  2    Vin Darcy                  52M M5054 Avon CT                1:17:17  1 574  
  3    Richard Korby              51M M5054 Branford CT            1:19:00  1 573  

                **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
  1    Buzz Gardner               58M M5559 Guilford CT            1:21:15  1 577  
  2    Robert Knapp               59M M5559 Middlebury CT          1:22:25  4 846  
  3    Dean Bolt                  57M M5559 West Hartford CT       1:24:09  4 840  

                **  MALE RESULTS:   60 - 64 ** 
  1    Carl Russell               61M M6064 Orange CT              1:27:05  4 849  
  2    Barry Sheckley             64M M6064 Niantic CT             1:30:14  4 852  
  3    Peter Halsey               63M M6064 New Haven CT           1:33:22  4 851  

                **  MALE RESULTS:   65 - 69 ** 
  1    Mark Turkington            67M M6569 Bolton CT              1:27:30  4 1856 
  2    Bill Schwarz               67M M6569 Manchester CT          1:33:54  4 857  
  3    Larry Wood                 65M M6569 Wallingford CT         1:37:14  4 854  

                **  MALE RESULTS:   70 - ++ ** 
  1    Ed Tucker                  71M M70++ Essex CT               1:32:13  4 861  
  2    Barry Nann                 76M M70++ Madison CT             2:01:38  4 862  

                **   ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Whitney Watts              31M MCLYD Cheshire CT            1:12:42  2 596  
  2    Gerry Keane                41M MCLYD Madison CT             1:21:09  2 615  
  3    Al Tisko                   44M MCLYD New Haven CT           1:21:45  2 648  

                **   ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
  1    Trudy Murray               99R RRF-- Bethlehem PA           1:29:29  4 877  
      Joan Kirsch - Mark Richards - Trudy Murray ( Madison Beach Bums)
  2    Amanda Meyer               99R RRF-- Hamden CT              1:29:40  4 714  
      Amanda Meyer - Jennifer Cohen - Amanda Meyer ( Ladybirds)
  3    Cheryl Hensel              99R RRF-- Fairfield CT           1:40:11  4 876  
      Cheryl A Hensel - Cheryl A Hensel - Eniko Mikle ( Mellow J-knees)

                **   ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
  1    William Kurtz              99R RRM-- West Haven CT          1:21:52  4 881  
      Michael Giordano - William Kurtz - David Streever ( New Haven Bicycling Club)
  2    Philip Dombrowski          99R RRM-- Wilmington DE          1:25:44  4 879  
      Andrew Steingiser - Philip Dombrowski - John Rowland ( Fans of Freddy)
  3    Jack Driscoll              99R RRM-- Cromwell CT            1:28:48  4 886  
      Jack Driscoll - Tom Ryan - Jack Gastler ( JJT-Mercy)

                **   ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
  1    Rebecca Zucconi            99R RRX-- Madison CT             1:22:14  4 865  
      Claire Kilmer - Kameron Shahid - Rebecca Zucconi ( Wonder)
  2    Lisa Lochner               99R RRX-- New Haven CT           1:22:53  4 916  
      Lisa Lochner - Andres Garces - Sabrina Marques ( Triple Delight)
  3    Karen Viggiano             99R RRX-- Clinton CT             1:25:57  4 751  
      Karen Viggiano - Karen Viggiano - Michael Rothstein ( VR)



                                  **************
                                   PLATTSYS.COM
                                  **************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates