Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
Cedar Lake Triathlon Series #6 || Thursday August 18, 2011 || Platt: Timing
Cedar Lake W Main St Chester, CT || Distances: 500 Yd Swim | 10 Mile Bicycle | 5 Km Run
Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 || CLEAR SKIES - 84 DEGREES
                          Platt Systems Official Reporting System
            Cedar Lake Triathlon Series #6 || Thursday August 18, 2011 || Platt: Timing
  Cedar Lake W Main St Chester, CT ||  Distances: 500 Yd Swim | 10 Mile Bicycle | 5 Km Run 
              Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 || CLEAR SKIES - 84 DEGREES
        
                                            ****************************
                                               INDIVIDUAL RACE RESULTS
                                            *****************************

OVERALL                                        WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  1    Karl Schilling             24M M2029    52:03    1/13      6    9:04    2   :20    1   24:17   1   :14    1   18:08  1   20   
  2    Scot Little                39M M3039    57:05    1/13      3    8:42    6   :40    4   27:21   5   :20    7   20:02  1   83   
  3    Matthew Decker             28M M2029    57:43    2/13     16   10:16   14   :49    8   27:52   8   :23    2   18:23  1   75   
  4    Jon Arellano               42M M4049    58:36    1/13     11    9:54    5   :37    9   28:15  11   :27    4   19:23  1   69   
  5    Daniel Tichon              23M M2029    59:01    3/13     20   10:27    4   :36    2   26:41  22   :33   10   20:44  1   27   
  6    Michael Kerin              53M M5059  1:00:40    1/16     38   11:27   21   :53    6   27:33  25   :34    8   20:13  1   4    
  7    Dick Korby                 51M M5059  1:00:48    2/16      7    9:07   16   :51    3   26:48  65  1:04   30   22:58  1   56   
  8    Roberto Diniro             32M M3039  1:01:30    2/13     33   10:59   15   :50   11   29:06  31   :38    6   19:57  1   70   
  9    James Johnstone            34M M3039  1:01:41    3/13      5    9:00    7   :40   14   29:53  16   :30   15   21:38  1   74   
  10   Jeffrey Merrian            39M M3039  1:01:48    4/13     23   10:33   26  1:02    7   27:44  36   :42   16   21:47  1   80   
  11   Bill Honeck                46M M4049  1:02:16    2/13     10    9:47   44  1:21   15   30:04  48   :49    9   20:15  1   38   
  12   Peter Fitton               37M M3039  1:02:24    5/13     17   10:24   12   :46   13   29:49  29   :37   11   20:48  1   44   
  13   Matthew Acroyis            32M M3039  1:02:50    6/13      4    8:50   48  1:25   37   32:36   3   :16    5   19:43  1   86   
  14   Amy Steffen                36F F3039  1:02:51    1/10     24   10:34   22   :54   27   31:46  21   :33    3   19:04  1   48   
  15   Jeff Sowa                  42M M4049  1:03:26    3/13     22   10:29    3   :28   18   30:14   9   :23   17   21:52  1   43   
  16   Kurt Bauer                 44M M4049  1:03:49    4/13     25   10:35   33  1:09   17   30:10  47   :48   13   21:07  1   62   
  17   Karen Woodward             35F F3039  1:04:28    2/10     18   10:24   34  1:10   12   29:35  45   :47   22   22:32  1   72   
  18   JOHN HAYDEN                47M M4049  1:05:22    5/13     31   10:54   42  1:21   23   31:01  43   :46   14   21:20  1   63   
  19   Thomas Smith               49M M4049  1:05:55    6/13     27   10:41   23   :55   10   28:28  30   :38   44   25:13  1   78   
  20   Jake Smith                 16M M1319  1:05:59    1/4      13   10:06    8   :41   22   31:00  13   :28   34   23:44  1   41   
  21   Brad Esslinger             28M M2029  1:06:05    4/13      8    9:27   46  1:22   28   31:46  23   :34   28   22:56  1   1    
  22   Janel Opeka                33F F3039  1:06:56    3/10     28   10:42   17   :52   31   32:00  34   :39   24   22:43  1   66   
  23   Philip Beauneyard          53M M5059  1:08:05    3/16     12    9:58   10   :42   19   30:29  19   :32   51   26:24  1   22   
  24   Robert Oatman              40M M4049  1:08:13    7/13     21   10:28   47  1:23   39   32:43  71  1:09   21   22:30  1   58   
  25   Leigh MOrant               36F F3039  1:08:33    4/10     35   11:11   11   :45   36   32:26  14   :28   33   23:43  1   35   
  26   Thomas Nichols             55M M5059  1:08:46    4/16     63   13:38   32  1:09   20   30:33  37   :43   25   22:43  1   68   
  27   Jacinto Pereira            32M M3039  1:08:59    7/13     76   15:10   78  2:25    5   27:32  55   :54   29   22:58  1   73   
  28   Ray Miller                 46M M4049  1:09:09    8/13     44   11:41   27  1:02   26   31:34  32   :38   36   24:14  1   40   
  29   Felix Ungar                31M M3039  1:09:37    8/13      9    9:33    9   :42   62   36:07  10   :27   26   22:48  1   34   
  30   Kaylyn Frazier             23F F2029  1:09:53    1/7      41   11:38   25   :59   45   33:47  28   :37   27   22:52  1   19   
  31   Bill Rondini               50M M5059  1:09:59    5/16     36   11:16   62  1:45   42   33:06  52   :52   31   23:00  1   30   
  32   Clayton Otter              16M M1319  1:11:02    2/4       1    8:01   60  1:41   67   36:54   2   :16   35   24:10  1   10   
  33   Michael Kennedy             0M M0000  1:11:03    1/1      62   13:36   59  1:39   16   30:08  24   :34   42   25:06  1   18   
  34   Rob Waterman               28M M2029  1:11:29    5/13     15   10:11   51  1:27   58   35:33  60   :59   32   23:19  1   15   
  35   Joshua Saraceno            37M M3039  1:12:18    9/13     58   13:11   20   :53   34   32:21  39   :45   43   25:08  1   17   
  36   Zachary Jezek              27M M2029  1:12:18    6/13     46   12:10   24   :58   63   36:10  26   :35   19   22:25  1   25   
  37   Alison Clark               50F F5059  1:12:43    1/2      55   12:59   31  1:07   57   35:25  27   :37   23   22:35  1   21   
  38   Tammie Garcia              43F F4049  1:12:49    1/9      45   12:00   18   :52   48   34:38  49   :49   38   24:30  1   81   
  39   Melissa Whitney            41F F4049  1:12:51    2/9      32   10:57   36  1:13   51   34:58  40   :45   41   24:58  1   64   
  40   Lauren Wiggins             33F F3039  1:12:53    5/10     29   10:47   58  1:39   68   37:09  50   :49   20   22:29  1   16   
  41   Lauren Van Vliet           20F F2029  1:13:21    2/7      43   11:40   30  1:06   44   33:45   6   :21   53   26:29  1   14   
  42   Mark Diebolt               50M M5059  1:13:31    6/16     26   10:39   56  1:35   35   32:26  73  1:13   62   27:38  1   65   
  43   Ted Novakowski             53M M5059  1:13:56    7/16     47   12:12   43  1:21   38   32:36  69  1:08   55   26:39  1   90   
  44   Barry Ralston              51M M5059  1:14:36    8/16     71   14:39   55  1:34   33   32:05  53   :53   46   25:25  1   24   
  45   Robert Vitale              48M M4049  1:14:55    9/13     74   14:55   75  2:12   32   32:04  80  1:21   37   24:23  1   57   
  46   Sue Anziano                41F F4049  1:15:11    3/9      19   10:26   39  1:17   66   36:40  42   :46   48   26:02  1   92   
  47   Bill Albinger              44M M4049  1:15:40   10/13     67   14:06   72  2:10   29   31:54  57   :56   54   26:34  1   23   
  48   Jim Grimaldi               59M M5059  1:15:48    9/16     30   10:53   40  1:18   64   36:20  63  1:01   49   26:16  1   28   
  49   Paul Huckins               56M M5059  1:16:14   10/16     73   14:48   45  1:21   25   31:30  64  1:02   61   27:33  1   26   
  50   Ken Biega                  45M M4049  1:16:21   11/13     56   13:04   57  1:37   41   33:06  74  1:13   60   27:21  1   29   
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                              CEDAR LAKE TRIATHLOn #6 Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

OVERALL                                        WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
  51   Anthony Ciarello           29M M2029  1:17:29    7/13     57   13:08   63  1:46   47   34:33  66  1:06   56   26:56  1   50   
  52   Aux Manzin                 27F F2029  1:18:19    3/7      61   13:21   41  1:18   49   34:57  54   :54   65   27:49  1   79   
  53   Deb Feldman                42F F4049  1:18:21    4/9      68   14:35   29  1:06   46   33:52  58   :57   66   27:51  1   49   
  54   Janit Romayko              66F F6069  1:18:39    1/1      42   11:39   53  1:31   65   36:30  61  1:01   67   27:58  1   71   
  55   David Minicozzo            50M M5059  1:19:20   11/16     49   12:31   **   :00   61   36:05  78  1:16   73   29:28  1   8    
  56   Phil Hayes                 59M M5059  1:19:23   12/16     52   12:50   82  2:32   53   35:01  76  1:13   64   27:47  1   76   
  57   Michelle Lynch             48F F4049  1:19:46    5/9      37   11:25   37  1:14   55   35:06  81  1:23   77   30:38  1   36   
  58   Amee Lumm                  38F F3039  1:19:47    6/10     50   12:36   54  1:34   60   36:01  38   :45   72   28:51  1   59   
  59   Paige WInk                 45F F4049  1:20:09    6/9      69   14:37   52  1:27   40   33:03  59   :58   74   30:04  1   61   
  60   Patti Fahle                44F F4049  1:20:22    7/9      77   15:10   86  3:19   50   34:57  90  2:00   40   24:56  1   31   
  61   Jillian Kish               28F F2029  1:20:56    4/7      88   18:39   64  1:47   43   33:24  79  1:21   47   25:45  1   5    
  62   Scott Cika                 38M M3039  1:22:06   10/13     34   11:03   50  1:26   52   35:00  67  1:06   82   33:31  1   88   
  63   Sue Lackman                33F F3039  1:23:07    7/10     80   16:22   61  1:43   56   35:14  86  1:34   68   28:14  1   55   
  64   Leonard Kolstad            24M M2029  1:24:02    8/13     59   13:17   68  1:56   77   41:13  77  1:15   50   26:21  1   7    
  65   Eva Kolstad                21M M2029  1:24:04    9/13     14   10:08   79  2:26   91 1:00:26   7   :23   **  X10:41  1   6    
  66   Paul Radinieri             59M M5059  1:24:35   13/16     82   16:38   85  3:09   54   35:02  68  1:07   70   28:39  1   85   
  67   Ellen Nichele              45F F4049  1:25:23    8/9      39   11:27   38  1:17   72   39:20  41   :46   80   32:33  1   9    
  68   Jordan Shropshire          17M M1319  1:25:29    3/4      66   13:59   70  2:05   78   41:30  46   :47   58   27:08  1   12   
  69   Sam Shropshire             54M M5059  1:25:39   14/16     87   17:17   71  2:07   74   40:24  17   :31   45   25:20  1   13   
  70   Susan Freeman              38F F3039  1:26:06    8/10     64   13:54   28  1:03   82   42:58  12   :27   63   27:44  1   33   
  71   James Pash                 20M M2029  1:26:19   10/13     65   13:57   89  4:13   80   42:27  44   :47   39   24:55  1   93   
  72   Jeffrey Pangaro            32M M3039  1:27:16   11/13     72   14:45   35  1:13   69   37:53  33   :39   81   32:46  1   11   
  73   Karen Poinelli             53F F5059  1:27:51    2/2      84   16:53   69  1:58   71   39:19  70  1:09   69   28:32  1   51   
  74   Rastislav Majancik         35M M3039  1:28:59   12/13     51   12:46   77  2:25   76   40:59  15   :29   79   32:20  1   39   
  75   Eric Kaufman               20M M2029  1:29:15   11/13     91   21:17   81  2:29   81   42:35  35   :41   18   22:13  1   3    
  76   Clinton Driscoll           58M M5059  1:29:41   15/16     70   14:38   19   :52   79   41:59  51   :52   78   31:20  1   84   
  77   Jessica Felt               27F F2029  1:29:43    5/7      89   18:39   80  2:27   75   40:29  56   :56   59   27:12  1   2    
  78   Patrick Reddy              37M M3039  1:29:51   13/13     75   15:07   **   :00   85   45:08  91  2:38   57   26:58  1   87   
  79   Niyati Vakil               23F F2029  1:30:41    6/7      48   12:16   76  2:15   86   45:16  18   :31   75   30:23  1   60   
  80   Ch Powers                  20M M2029  1:34:07   12/13     92   21:32   74  2:12   73   40:12  83  1:24   71   28:47  1   91   
  81   Jennifer Alezandro         33F F3039  1:35:39    9/10     78   16:10   83  2:39   84   44:46  84  1:30   76   30:34  1   67   
  82   Richard Rice               69M M6069  1:36:21    1/1      85   17:13   65  1:49   70   39:12  89  1:58   86   36:09  1   42   
  83   Bon Davidson               42M M4049  1:36:22   12/13     60   13:20   73  2:11   83   43:26  88  1:42   84   35:43  1   52   
  84   Christine Beirne           40F F4049  1:43:53    9/9      79   16:14   87  3:23   87   46:19  85  1:32   87   36:25  1   45   
  85   Nikki Moore                37F F3039  1:44:50   10/10     90   19:20   66  1:50   89   49:07  62  1:01   83   33:32  1   32   
  86   Kiernan Morrell            19M M1319  1:44:51    4/4      83   16:41   67  1:53   90   49:41  20   :32   85   36:04  1   89   
  87   Brian Beirne               40M M4049  1:46:33   13/13     86   17:16   84  2:47   88   46:21  82  1:24   89   38:45  1   46   
  88   Kristen Miano              21F F2029  2:18:00    7/7      40   11:35   90  4:14   93 1:07:09  75  1:13   90   53:49  1   54   
  89   Scott Hoffman              23M M2029  2:18:00   13/13     81   16:23   88  4:04   92 1:02:32  72  1:11   91   53:50  1   53   

  DNF  Greg Garcia *DNF           52M M5059  DNF       **/16     53   12:51   49  1:25   59   36:00  **    --   **  NT      1   82   

                                          **********************
                                           RELAY TEAM RESULTS
                                          **********************
RELAY                                          WAVE   DIVISION |--- SWIM--| |---T1  --||-- BIKE --||---T2  --||--- RUN  --|WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME   PLC/TOT   RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT RANK SPLIT RANK  SPLIT  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  =======  ========   ====  ===== ==== ===== ====  ===== ==== ===== ====  =====  == =====
 R1    Beirne_Chris Daugherty_M   99R RELAY  1:00:53    1/3       2    8:18   13   :48   21   30:45  **   :00   12   21:02  1   47   
 R2    Marke_Gary Marke Linda     99R RELAY  1:22:55    2/3      54   12:59    1   :18   24   31:06   4   :18   88   38:14  1   37   
 R3    Costiner_E Frechette R     99R RELAY  1:32:04    3/3      93   27:06   91  4:55   30   31:56  87  1:41   52   26:26  1   94   



                                          ********************
                                          PLATTSYS.COM RESULTS
                                          ********************
                                          
  





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates