Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Brown Northeast Cross Country Championships
Goddard State Park - E Greenwich, RI - Saturday Oct 15, 2011
BIB-CHIP Timing by Platt Timing 860-645-1476 | Results Posted to www.plattsys.com

                            Brown Northeast Cross Country Championships
               Goddard State Park - E Greenwich, RI - Saturday Oct 15, 2011
        BIB-CHIP Timing by Platt Timing 860-645-1476 | Results Posted to www.plattsys.com

               *******************************************************************
                                 RACE 5  - JV BOYS DIV 1 (5K)
               ******************************************************************

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  1    Joe Whelan                  JR    17:25.3 5:37   SWR   Shoreham-Wading Rive  1      1      2705 
  2    Ty Buckley                  JR    17:27.5 5:37   CSCH  Collegiate School     2      1      1675 
  3    Billy Stafford              SO    17:35.1 5:40   PEMB  Pembroke High School  3      1      2540 
  4    Nate Waddell                SO    17:35.9 5:40   EG    E Greenwich           0      1      1760 
  5    Peter Graceffa              JR    17:38.4 5:41   PEMB  Pembroke High School  4      2      2522 
  6    Tristan Gwertzman           SO    17:44.3 5:43   CSCH  Collegiate School     5      2      1679 
  7    CONNOR GUERIN               JR    17:47.1 5:44   SAND  Sandwich High School  0      1      2670 
  8    Adison Fine                 SO    17:52.0 5:45   PEMB  Pembroke High School  6      3      2520 
  9    Eric Benson                 SR    17:53.0 5:46   BARR  Barrington High Scho  7      1      1487 
  10   Christopher Warren          JR    17:53.7 5:46   PEMB  Pembroke High School  8      4      2546 
  11   BRYAN CHAMBERS              JR    17:55.4 5:46   SAND  Sandwich High School  0      2      2667 
  12   Antineh Kutenplon           SO    17:56.0 5:47   BARR  Barrington High Scho  9      2      1496 
  13   Michael McMahon             JR    17:56.6 5:47   PEMB  Pembroke High School  10     5      2530 
  14   Marcus Sefranek             SO    17:59.2 5:48   BARR  Barrington High Scho  11     3      1505 
  15   Ryan Fischer                FR    17:59.4 5:48   ROBB  Robbinsville High Sc  12     1      2600 
  16   Alec Regulski               SR    18:03.7 5:49   ROBB  Robbinsville High Sc  13     2      2608 
  17   Luke Chang                  SO    18:03.8 5:49   CSCH  Collegiate School     14     3      1676 
  18   IAN MCCARTNEY               SO    18:12.4 5:52   SAND  Sandwich High School  0      3      2672 
  19   Kamran Saghri               SO    18:17.9 5:53   CSCH  Collegiate School     15     4      1693 
  20   Michael Fischer             FR    18:19.8 5:54   ROBB  Robbinsville High Sc  16     3      2601 
  21   Alex Bowler                 SO    18:22.0 5:55   PEMB  Pembroke High School  17     6      2517 
  22   Thorpe Karabees             SO    18:25.3 5:56   MV    Marthas Vineyard HS   18     1      2124 
  23   Matthew Leunig              SO    18:31.4 5:58   SWR   Shoreham-Wading Rive  19     2      2696 
  24   Lucas Tocher                SO    18:32.4 5:58   PEMB  Pembroke High School  20     7      2541 
  25   Sean Egan                   JR    18:33.3 5:59   LUDL  Ludlow HS             21     1      1990 
  26   Phil Martin                 SO    18:33.9 5:59   PEMB  Pembroke High School  0      8      2528 
  27   Warren Gowell               sr    18:36.4 5:59   MV    Marthas Vineyard HS   22     2      2121 
  28   Vinay Mehta                 SO    18:41.4 6:01   CSCH  Collegiate School     23     5      1686 
  29   Ryan Gross                  FR    18:45.4 6:02   ROBB  Robbinsville High Sc  24     4      2602 
  30   Sreyas Yadav                SR    18:45.7 6:02   ROBB  Robbinsville High Sc  25     5      2609 
  31   Nick Mullins                SO    18:46.2 6:03   LUDL  Ludlow HS             26     2      2005 
  32   Brandon Blackburn           JR    18:59.4 6:07   CSCH  Collegiate School     27     6      1673 
  33   Evan Trotzuk                SO    18:59.8 6:07   CSCH  Collegiate School     28     7      1698 
  34   ROBBIE PAPAPIETRO           SR    19:00.1 6:07   SAND  Sandwich High School  0      4      2673 
  35   Alex McDonald               SR    19:02.8 6:08   CSCH  Collegiate School     0      8      1684 
  36   Jack Massa                  SO    19:09.2 6:10   SWR   Shoreham-Wading Rive  29     3      2697 
  37   Connor Frigon               FR    19:11.6 6:11   LUDL  Ludlow HS             30     3      1991 
  38   Lucas Machamer              SR    19:12.2 6:11   SBER  Somerset Berkley Reg  31     1      2750 
  39   Isaiah Maynard              SO    19:14.7 6:12   MV    Marthas Vineyard HS   32     3      2126 
  40   George Sykes                SO    19:24.7 6:15   MV    Marthas Vineyard HS   33     4      2134 
  41   Cassidy Laidlaw             SO    19:25.3 6:15   BARR  Barrington High Scho  34     4      1497 
  42   Matt Ingham                 JR    19:38.1 6:19   SWR   Shoreham-Wading Rive  35     4      2692 
  43   Patrick Klosek              JR    19:39.9 6:20   LUDL  Ludlow HS             36     4      1996 
  44   Alec Lyons                  JR    19:42.1 6:21   PEMB  Pembroke High School  0      9      2527 
  45   Sean Condron                SO    19:42.1 6:21   SWR   Shoreham-Wading Rive  37     5      2687 
  46   Phil Costa                  SO    19:43.1 6:21   LUDL  Ludlow HS             38     5      1984 
  47   Nick Heath                  SO    19:44.5 6:21   CSCH  Collegiate School     0      9      1680 
  48   Galen Mayhew                SO    19:45.8 6:22   MV    Marthas Vineyard HS   39     5      2125 
  49   James Passerelle            SO    19:46.1 6:22   WHBE  Westhampton Beach HS  0      1      3089 
  50   Aj Butera                   SR    19:49.4 6:23   PROU  Prout School          40     1      2570 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Brown Northeast Championships  Results Posted to www.plattsys.com

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  51   James Walsh                 JR    19:49.9 6:23   PEMB  Pembroke High School  0      10     2545 
  52   Austin LaFrance             JR    19:57.6 6:26   TACO  Taconic High School   41     1      2964 
  53   MIKE PATRICELLI             SR    20:02.0 6:27   PITT  Pittsfield High Scho  42     1      2560 
  54   Paul Papandrew              SO    20:03.5 6:28   LYNB  Lynbrook High School  43     1      2036 
  55   Earl Turnbull               JR    20:03.8 6:28   PEMB  Pembroke High School  0      11     2542 
  56   Drew Meldrum                SO    20:05.9 6:28   CSCH  Collegiate School     0      10     1687 
  57   Dan Eng                     SR    20:06.2 6:29   OBAY  Oyster Bay            0      1      2485 
  58   Alex Carusotto              SO    20:07.3 6:29   TACO  Taconic High School   44     2      2954 
  59   Raymond Villa               JR    20:08.3 6:29   NDLA  Notre Dame High Lawr  45     1      2454 
  60   Brandon Hazelton            JR    20:09.0 6:29   PROU  Prout School          46     2      2578 
  61   Sean Matuzsak               SR    20:11.7 6:30   PROU  Prout School          47     3      2583 
  62   Adam DeFabrizio             SR    20:14.0 6:31   SWR   Shoreham-Wading Rive  48     6      2688 
  63   Steven Davila               SO    20:19.9 6:33   TACO  Taconic High School   49     3      2958 
  64   Connor McAlary              SO    20:21.4 6:33   SWR   Shoreham-Wading Rive  50     7      2698 
  65   Pierce Scroggins            JR    20:22.4 6:34   PEMB  Pembroke High School  0      12     2538 
  66   Alex Lafayette              SO    20:22.7 6:34   LUDL  Ludlow HS             51     6      1998 
  67   Jonathan Cicciu             FR    20:27.4 6:35   MILF  Milford High School   52     1      2188 
  68   Charlie Meyer               JR    20:30.7 6:36   PEMB  Pembroke High School  0      13     2532 
  69   Quinton Cookis              SO    20:35.1 6:38   TACO  Taconic High School   53     4      2956 
  70   Dennis Caruana              SR    20:37.1 6:39   SWR   Shoreham-Wading Rive  0      8      2686 
  71   Carlos Guzman               SR    20:40.1 6:39   MV    Marthas Vineyard HS   54     6      2122 
  72   Sean Pearce                 JR    20:40.8 6:39   LUDL  Ludlow HS             55     7      2006 
  73   James Doyal                 SR    20:41.8 6:40   PROU  Prout School          56     4      2576 
  74   Charles Dias                SO    20:45.3 6:41   MILF  Milford High School   57     2      2192 
  75   Chris Serpa                 SO    20:47.8 6:42   MV    Marthas Vineyard HS   58     7      2133 
  76   MAX SPENCE                  SO    20:50.6 6:43   PITT  Pittsfield High Scho  59     2      2564 
  77   Chad Gingras                JR    21:01.1 6:46   TACO  Taconic High School   60     5      2962 
  78   William Hamilton            SO    21:03.5 6:47   CMOT  Center Motriches HS   61     1      1601 
  79   Jon Royce                   JR    21:04.6 6:47   LUDL  Ludlow HS             0      8      2009 
  80   Logan Rennick               SO    21:06.3 6:48   SBER  Somerset Berkley Reg  62     2      2755 
  81   Tim OKeefe                  SR    21:12.0 6:50   BARR  Barrington High Scho  63     5      1500 
  82   Liam Huysman                FR    21:15.7 6:51   WHBE  Westhampton Beach HS  0      2      3086 
  83   John McGrane                JR    21:16.3 6:51   LYNB  Lynbrook High School  64     2      2033 
  84   Trevor Sess                 FR    21:21.5 6:53   CMOT  Center Motriches HS   65     2      1607 
  85   Duncan Quinn                JR    21:22.9 6:53   PROU  Prout School          66     5      2589 
  86   Nick Chisholm               FR    21:23.3 6:53   LUDL  Ludlow HS             0      9      1983 
  87   Corey Henderson             SR    21:24.9 6:54   LYNB  Lynbrook High School  67     3      2027 
  88   Matt Gregoire               SR    21:31.5 6:56   LUDL  Ludlow HS             0      10     1995 
  89   Ian Taylor                  SO    21:32.0 6:56   MB    Moses Brown School    68     1      2250 
  90   Philippe Mortelliti         7    21:32.7 6:56   LENO  Lenox Memorial HS     69     1      1907 
  91   Zack Levine                 SO    21:33.7 6:57   MB    Moses Brown School    70     2      2239 
  92   Lucas Amarins               SO    21:34.3 6:57   MV    Marthas Vineyard HS   0      8      2118 
  93   John Silva                  SO    21:36.6 6:58   SBER  Somerset Berkley Reg  71     3      2757 
  94   Mike Whelton                SR    21:37.6 6:58   LOND  Londonderry           0      1      1960 
  95   ALEX MAZZEO                 SO    21:37.6 6:58   PITT  Pittsfield High Scho  72     3      2557 
  96   Alex Castro                 SR    21:45.2 7:00   SBER  Somerset Berkley Reg  73     4      2741 
  97   Kane Kwatowski              SO    21:46.7 7:01   LUDL  Ludlow HS             0      11     1997 
  98   Corey Costa                 JR    21:47.6 7:01   LUDL  Ludlow HS             0      12     1985 
  99   Josh Mattie                 SO    21:51.0 7:02   PEMB  Pembroke High School  0      14     2529 
  100  Karl Schmitt                SR    21:51.6 7:02   CLAR  Clarke                0      1      1652 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  2   ================  

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Brown Northeast Championships  Results Posted to www.plattsys.com

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  101  Mason Petkus                JR    21:52.2 7:03   PEMB  Pembroke High School  0      15     2535 
  102  Kris Horn                   SR    21:54.4 7:03   PEMB  Pembroke High School  0      16     2523 
  103  Kegan Rego                  SO    21:55.0 7:04   SBER  Somerset Berkley Reg  74     5      2753 
  104  Tim Hung                    SO    22:01.9 7:06   LYNB  Lynbrook High School  75     4      2028 
  105  DAN TAGLIAFERRO             SO    22:02.6 7:06   PITT  Pittsfield High Scho  76     4      2565 
  106  Cameron Warren              SO    22:07.3 7:08   SBER  Somerset Berkley Reg  77     6      2761 
  107  Rudy Marquez                SO    22:17.5 7:11   NDLA  Notre Dame High Lawr  78     2      2449 
  108  Brandon Migliola            JR    22:23.1 7:13   SWR   Shoreham-Wading Rive  0      9      2699 
  109  Josh Tagole                 SO    22:23.9 7:13   LENO  Lenox Memorial HS     79     2      1911 
  110  Steve Witkowski             SO    22:27.4 7:14   TACO  Taconic High School   80     6      2975 
  111  Tyler Royek                 SO    22:27.7 7:14   PEMB  Pembroke High School  0      17     2537 
  112  Sasha Carberry              SO    22:29.6 7:15   LYNB  Lynbrook High School  81     5      2017 
  113  Alex Hamilton               SR    22:29.7 7:15   CMOT  Center Motriches HS   82     3      1600 
  114  Matt Larosa                 SR    22:36.6 7:17   OBAY  Oyster Bay            0      2      2494 
  115  AARON COTY                  SO    22:36.7 7:17   PITT  Pittsfield High Scho  83     5      2548 
  116  Shayne OBrien               JR    22:44.3 7:19   CMOT  Center Motriches HS   84     4      1605 
  117  TOM CRACOLICI               SR    22:50.6 7:21   PITT  Pittsfield High Scho  85     6      2549 
  118  Craig Mizzoni               SO    22:50.7 7:21   PEMB  Pembroke High School  0      18     2533 
  119  Daniel Lipeles              SR    22:58.8 7:24   LUDL  Ludlow HS             0      13     2003 
  120  Spencer Greer               SO    23:05.1 7:26   MB    Moses Brown School    86     3      2233 
  121  Vikram Murthy               SR    23:05.1 7:26   EG    E Greenwich           0      2      1755 
  122  Dorian Straker              JR    23:07.1 7:27   NDLA  Notre Dame High Lawr  87     3      2452 
  123  Christian Barker            SR    23:18.9 7:30   MB    Moses Brown School    88     4      2225 
  124  Sonny Patella               SO    23:27.5 7:33   LENO  Lenox Memorial HS     89     3      1909 
  125  Ian Odonnell                SO    23:30.8 7:34   PROU  Prout School          90     6      2585 
  126  Joe Sepe                    SR    23:38.6 7:37   MB    Moses Brown School    91     5      2246 
  127  Matt Hultquist              FR    23:43.9 7:39   NARR  Narragansett High Sc  0      1      2309 
  128  Andrew Winston              SO    23:45.1 7:39   TACO  Taconic High School   92     7      2974 
  129  Carlos Chong                SO    23:48.8 7:40   MILF  Milford High School   93     3      2187 
  130  Mikhail Tagole              8    23:55.0 7:42   LENO  Lenox Memorial HS     94     4      1912 
  131  Jeremy Pepino               SR    23:56.3 7:43   LUDL  Ludlow HS             0      14     2007 
  132  Ethan Campbell              SR    23:57.9 7:43   LUDL  Ludlow HS             0      15     1982 
  133  Chris Timpson               SR    23:59.2 7:44   NARR  Narragansett High Sc  0      2      2321 
  134  Brandon Dolce               SO    24:00.1 7:44   PROU  Prout School          95     7      2574 
  135  JACK SALITINO               SO    24:02.1 7:45   PITT  Pittsfield High Scho  96     7      2562 
  136  Anthony Santiago            SR    24:03.3 7:45   PROU  Prout School          0      8      2594 
  137  Jack Hall                   FR    24:04.1 7:45   NARR  Narragansett High Sc  0      3      2308 
  138  Conor Dorney                JR    24:05.8 7:46   LYNB  Lynbrook High School  97     6      2021 
  139  Tom Rice                    JR    24:06.0 7:46   MB    Moses Brown School    98     6      2244 
  140  Alex Rossi                  SR    24:07.1 7:46   PROU  Prout School          0      9      2592 
  141  Grant Royek                 SO    24:10.0 7:47   PEMB  Pembroke High School  0      19     2536 
  142  Will Allcock                SO    24:21.1 7:51   MB    Moses Brown School    99     7      2223 
  143  Nick Rocchio-Giordano       JR    24:28.8 7:53   MB    Moses Brown School    0      8      2245 
  144  Frank DeBaggis              SO    24:29.4 7:53   TACO  Taconic High School   0      8      2959 
  145  Raphael Bruno               8    24:40.6 7:57   LENO  Lenox Memorial HS     100    5      1895 
  146  Evan Carpenter              SR    24:45.4 7:59   LUHI  Long Island Lutheran  101    1      1963 
  147  Elias Saether               FR    24:49.8 8:00   CMOT  Center Motriches HS   102    5      1606 
  148  Tom Crawford                SO    24:50.2 8:00   WHBE  Westhampton Beach HS  0      3      3082 
  149  PETER DESROSIERS            JR    24:55.7 8:02   PITT  Pittsfield High Scho  0      8      2550 
  150  ZACH WILLIAMS               SO    24:57.9 8:02   PITT  Pittsfield High Scho  0      9      2567 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  3   ================  

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Brown Northeast Championships  Results Posted to www.plattsys.com

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  151  MARK EDDY                   JR    25:00.2 8:03   PITT  Pittsfield High Scho  0      10     2551 
  152  Alex McLeod                 SR    25:00.8 8:03   NARR  Narragansett High Sc  0      4      2315 
  153  Dan Verhey                  SO    25:34.0 8:14   LYNB  Lynbrook High School  103    7      2040 
  154  Trevor Belanger             SO    25:48.3 8:19   SCOA  Seacoast              0      1      2679 
  155  Matt Appenzeller            SR    25:48.9 8:19   CLAR  Clarke                0      2      1643 
  156  Randy Srey                  SO    26:00.6 8:23   SBER  Somerset Berkley Reg  104    7      2760 
  157  Alex Gim-Fain               JR    26:06.1 8:25   MB    Moses Brown School    0      9      2232 
  158  John Digirolamo             JR    26:08.0 8:25   LUHI  Long Island Lutheran  105    2      1965 
  159  Ryan Racine                 FR    26:14.0 8:27   NSMI  North Smithfield Hig  0      1      2424 
  160  Calvin Hichens              JR    26:31.9 8:33   SCOA  Seacoast              0      2      2681 
  161  Mike Hart                   JR    28:19.2 9:08   TACO  Taconic High School   0      9      2963 
  162  Steve Meyer                 JR    28:20.2 9:08   PEMB  Pembroke High School  0      20     2531 
  163  Mike Gherardi               JR    28:20.7 9:08   LUHI  Long Island Lutheran  106    3      1968 
  164  Nick Stevens                SO    28:41.6 9:15   LENO  Lenox Memorial HS     107    6      1910 
  165  FRANK SCHEMBARI             JR    28:52.6 9:18   PITT  Pittsfield High Scho  0      11     2563 
  166  Eli Azi                     FR    28:53.4 9:19   NDLA  Notre Dame High Lawr  108    4      2447 
  167  Kevin DaSilva               SO    28:55.2 9:19   LUDL  Ludlow HS             0      16     1988 
  168  Tim Squadrito               SR    29:17.5 9:26   MILF  Milford High School   109    4      2207 
  169  Carlos Natareno             JR    29:21.7 9:28   NDLA  Notre Dame High Lawr  110    5      2450 
  170  Nick Perovich               JR    29:22.6 9:28   LUHI  Long Island Lutheran  111    4      1974 
  171  Zach Loiselle               SR    29:24.5 9:29   MILF  Milford High School   112    5      2200 
  172  Brian Rowe                  FR    29:32.3 9:31   NSMI  North Smithfield Hig  0      2      2425 
  173  Alec Hazan                  SR    29:37.2 9:33   LUHI  Long Island Lutheran  113    5      1969 
  174  Steve Talbot                JR    30:59.8 9:59   LUDL  Ludlow HS             0      17     2012 
  175  Michael Zirkel              SO    31:22.6 10:07  LYNB  Lynbrook High School  0      8      2041 
  176  Raffy Tejada                JR    31:55.7 10:17  NDLA  Notre Dame High Lawr  114    6      2453 
  177  Raphael Roman               SO    33:46.8 10:53  NDLA  Notre Dame High Lawr  115    7      2451 
  178  Zecarlos Roxo               SO    33:47.8 10:53  LUDL  Ludlow HS             0      18     2008 
  179  Jason Almanzar              JR    39:05.8 12:36  NDLA  Notre Dame High Lawr  0      8      2446 






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates