Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Top Male:
Top Female:
Platt Systems Official Reporting System
Block Island Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
Champion Chip Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
Sunny 83 Degrees || Wave A =10 (10 waves)
                                       Platt Systems Official Reporting System
                           Block Island Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                         Champion Chip Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                                    Sunny 83 Degrees || Wave A =10 (10 waves) 
                                    
                                    ***********************
                                        DIVISION RESULTS
                                    ***********************

  
  DIVISION                                                             WAVE  WA  
  PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
  ====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====
  
                  **  FEMALE RESULTS: ** TOP FEMALE RESULTS: FINISHERS ** 
                  
    1    Kristin Overton            38F F---- Middletown CT          1:21:14  4 304  
    2    Sarah Thomas               27F F---- Cranston RI            1:22:19  4 414  
    3    Kristi Miller              30F F---- North Kingstown RI     1:23:38  3 271  
    
                      **  MALE RESULTS:  ** TOP MALE RESULTS:  FINISHERS ** 
    1    Donny Forysth              45M M---- Charlotte NC           1:07:22  7 433  
    2    Jim Kelly                  48M M---- Woodbury CT            1:09:41  7 192  
    3    John Hirsh                 35M M---- New York NY            1:10:41  9 165  
  
                  **  FEMALE RESULTS: 14 and under ** 
    1    Margaret Stover            13F F0014 Block Island RI        1:43:40  1 397  
    2    Caley Dickinson            14F F0014 Lincoln MA             2:03:31  1 104  
    3    Elizabeth Silvia Chandley  13F F0014 Amherst NH             2:17:17  1 389  
  
                  **  FEMALE RESULTS:  15 - 19 ** 
    1    Luci Cooke                 16F F1519 Brooklyn NY            1:28:06  1 81   
    2    Kali Cika                  18F F1519 Old Lyme CT            1:31:48  1 66   
    3    Kristen Samuelson          18F F1519 Cheshire CT            1:38:16  1 366  
  
                  **  FEMALE RESULTS:  20 - 24 ** 
    1    Victoria Cook              21F F2024 McLean VA              1:25:13  2 80   
    2    Stephanie Allgood          24F F2024 -- NY                  1:31:31  2 160  
    3    MARY MACGILL               23F F2024 Katonah NY             1:31:34  2 234  
  
                  **  FEMALE RESULTS:  25 - 29 ** 
    1    Jenna Cruff                26F F2529 Brooklyn NY            1:29:32  4 88   
    2    Meghan Curley              27F F2529 Oxford CT              1:31:45  4 89   
    3    Emily Dahlgren             26F F2529 Odenton MD             1:32:25  4 90   
  
                  **  FEMALE RESULTS:  30 - 34 ** 
    1    Christine Lynch            30F F3034 New York NY            1:24:37  3 229  
    2    Kelly Powers               32F F3034 Middletown RI          1:28:43  3 328  
    3    Jodi Harvey                33F F3034 Westerly RI            1:29:35  3 222  
  
                  **  FEMALE RESULTS:  35 - 39 ** 
    1    Mary Martin                38F F3539 Mt. Kisco NY           1:41:46  4 451  
    2    Estelle Prescott           38F F3539 Providence RI          1:46:27  4 331  
    3    Karen Ceseretti            39F F3539 Barrington RI          2:01:24  4 58   
  
                  **  FEMALE RESULTS:  40 - 44 ** 
    1    Sheridan Bauman            40F F4044 Westbrook CT           1:27:04  2 20   
    2    Beth Heroux                43F F4044 Stowe VT               1:29:12  2 161  
    3    Nicole Sombanski           40F F4044 East Greenwich RI      1:32:46  2 11   
  
                  **  FEMALE RESULTS:  45 - 49 ** 
    1    Krista Jarrell             47F F4549 East Greenwich RI      1:24:57  3 177  
    2    Polly Chorlton             46F F4549 Westerly RI            1:26:43  3 63   
    3    Jo Abella                  46F F4549 East Greenwich RI      1:32:06  3 2    
  
                  **  FEMALE RESULTS:  50 - 54 ** 
    1    Julie Oh                   53F F5054 East Greenwich RI      1:32:55  1 297  
    2    Martha Taylor              51F F5054 WETHERSFIELD CT        1:32:56  1 318  
    3    Sue Carlson                51F F5054 RI RI                  1:36:14  1 49   
  
                                         Platt Systems Official Reporting System
                             Block Island Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                      Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
  
  DIVISION                                                             WAVE  WA  
  PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
  ====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====
  
                  **  FEMALE RESULTS:  60 - ++ ** 
    1    Susan Mitchell Hardt       61F F60++ Concord MA             1:45:34  1 273  
    2    Gloria O'Connor            60F F60++ Seaford NY             1:56:04  1 295  
    3    Shea Jezek                 60F F60++ East Haddam CT         2:02:23  1 179  
  
 
                  **  MALE RESULTS:  14 and under ** 
    1    Willem De Boer             13M M0014 Pittsburgh PA          1:28:53  5 92   
    2    Evan Kieltyka              14M M0014 Katonah NY             1:33:52  5 196  
    3    Arthur Cassidy             14M M0014 Darien CT              1:41:04  5 50   
  
                  **  MALE RESULTS:   15 - 19 ** 
    1    Alexander Muniz            16M M1519 Branford CT            1:20:55  6 284  
    2    Steve Perrotti             17M M1519 Branford CT            1:21:13  6 320  
    3    Zack Silver                18M M1519 Short Hills NJ         1:21:36  6 386  
  
                  **  MALE RESULTS:   20 - 24 ** 
    1    Benjamin Sutton            24M M2024 Boston MA              1:22:26  6 401  
    2    Brian Combias              23M M2024 Madison NJ             1:22:35  6 71   
    3    Trevor Seelert             24M M2024 Pickering ON           1:24:00  6 379  
  
                  **  MALE RESULTS:   25 - 29 ** 
    1    Garen Riedel               27M M2529 New York NY            1:11:59  A 344  
    2    Andrew Holmes              26M M2529 Quincy MA              1:16:50  A 168  
    3    Trevor Powers              29M M2529 Newport RI             1:18:01  A 329  
  
                  **  MALE RESULTS:   30 - 34 ** 
    1    Benjamin Folsom            30M M3034 Wakefield RI           1:13:41  8 135  
    2    Krystian Macek             34M M3034 Everett MA             1:15:14  8 232  
    3    Curt Mason                 30M M3034 Barrington RI          1:16:28  8 250  
  
                  **  MALE RESULTS:   35 - 39 ** 
    1    Neil McDermott             36M M3539 North Kingstown RI     1:16:10  9 256  
    2    Darrell Cook               36M M3539 Plantsville CT         1:19:32  9 78   
    3    Mathew Coyne               35M M3539 Cambridge MA           1:20:11  9 84   
  
                  **  MALE RESULTS:   40 - 44 ** 
    1    Stanley Mickus             43M M4044 Mystic CT              1:20:00  9 450  
    2    Oleg Gidirim               42M M4044 Hewitt NJ              1:20:08  9 147  
    3    Michael Vadney             40M M4044 Richmond RI            1:25:28  9 428  
  
                  **  MALE RESULTS:   45 - 49 ** 
    1    Tom Gelson                 46M M4549 Marion MA              1:14:34  7 144  
    2    Stephen Schonning          47M M4549 Westerly RI            1:18:13  7 378  
    3    Jim Ortel                  46M M4549 Block Island RI        1:18:30  7 301  
  
                                         Platt Systems Official Reporting System
                             Block Island Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                      Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
  
  DIVISION                                                             WAVE  WA  
  PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
  ====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====
  
                  **  MALE RESULTS:   50 - 54 ** 
    1    Dennis Cruff               52M M5054 Poquoson VA            1:21:05  5 87   
    2    Tom Silvia                 50M M5054 Amherst NH             1:22:54  5 388  
    3    K.C. Perry                 53M M5054 Block Island RI        1:28:12  5 321  
  
                  **  MALE RESULTS:   55 - 59 ** 
    1    Ray Fasano                 58M M5559 N. Scituate RI         1:24:25  5 129  
    2    William Paganelli          55M M5559 Shelburne VT           1:28:31  5 306  
    3    Peter Kenahan              56M M5559 Portsmouth RI          1:30:10  5 195  
  
                  **  MALE RESULTS:   60 - ++ ** 
    1    Bob Hicks                  61M M60++ Exeter RI              1:40:53  5 162  
    2    Jim Hinthorn               62M M60++ Block Island RI        1:58:39  5 164  
    3    Stephen Sylvestro          61M M60++ Fairfield CT           2:08:03  5 403  
  

    ********************
    PLATTSYS.COM RESULTS
    ********************





Top Male:

Top Female:

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates