Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. David Poirot 2. Michael Alquist 3. John Aselton 4. Casey Smith 5. Matthew Smith
Top Female: 1. Sara Allan 2. Morgan Thomas 3. Tracy Citron 4. Lindsay Hom 5. Alana Silberstein
Platt Systems Official Reporting System
David Vidal Memorial 5K Road Race || Iron Horse Blvd || Simsbury CT || Race Results Posted to w
Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 David Poirot 43M M4049 Simsbury CT 17:48 5:44 1/15 135
2 Michael Alquist 43M M4049 West Hartford CT 19:24 6:15 2/15 145
3 John Aselton 40M M4049 Glastonbury CT 19:28 6:16 3/15 117
4 Casey Smith 29M M2029 Torrington CT 19:30 6:17 1/10 169
5 Matthew Smith 44M M4049 East Granby CT 19:44 6:21 4/15 125
6 Jason Terrible 23M M2029 Granby CT 19:48 6:23 2/10 180
7 Augusto Weygang 38M M3039 West Hartford CT 20:06 6:29 1/7 138
8 Sara Allan 40F F4049 West Simsbury CT 20:56 6:45 1/6 157
9 Michael Trinks 35M M3039 Weatogue CT 21:09 6:49 2/7 136
10 Daniel J. Whelan 23M M2029 Sharon CT 21:27 6:55 3/10 152
11 James Guidice 42M M4049 Simsbury CT 21:52 7:03 5/15 160
12 Paulo Coit 43M M4049 Weatogue CT 22:06 7:07 6/15 142
13 Jason Trombly 23M M2029 Suffield CT 22:24 7:13 4/10 182
14 John Mimnaugh 22M M2029 New Hartford CT 22:34 7:16 5/10 141
15 Charlie Driscoll 11M M0012 Weatogue CT 22:35 7:17 1/5 171
16 Thomas Jacius 37M M3039 East Granby CT 22:37 7:17 3/7 158
17 Jaime Corcoran 29M M2029 Simsbury CT 22:38 7:18 6/10 178
18 Morgan Thomas 24F F2029 Granby CT 22:43 7:19 1/5 176
19 Brendan Cotter 30M M3039 Clinton NY 23:09 7:28 4/7 173
20 Rob Lamb 27M M2029 Simsbury CT 23:14 7:29 7/10 174
21 Jesse Marinak 29M M2029 Simsbury CT 23:21 7:31 8/10 175
22 Eric Rocheleau 39M M3039 West Hartford CT 23:28 7:34 5/7 149
23 Art Fredericks 40M M4049 Canton CT 23:28 7:34 7/15 183
24 Tracy Citron 44F F4049 New London CT 23:56 7:43 2/6 156
25 Dan Thibault 41M M4049 Simsbury CT 24:12 7:48 8/15 144
26 Domingos Vaz 23M M2029 Killingworth CT 24:13 7:48 9/10 179
27 Lindsay Hom 28F F2029 Canton CT 24:16 7:49 2/5 186
28 Alana Silberstein 14F F1319 Farmington CT 24:32 7:54 1/1 123
29 Alan Hunt 55M M5059 Weatogue CT 24:36 7:56 1/8 137
30 Heather Aselton 37F F3039 Glastonbury CT 24:46 7:59 1/5 116
31 Shira Flowers Newmen 43F F4049 Simsbury CT 24:54 8:01 3/6 140
32 Donna Hammond 51F F5059 Simsbury CT 25:01 8:04 1/5 119
33 Michael Driscoll 45M M4049 Bloomfield CT 25:03 8:04 9/15 185
34 Karen Alberding 21F F2029 West Hartford CT 25:40 8:16 3/5 188
35 Gavin Lotter 24M M2029 Clinton NY 25:40 8:16 10/10 187
36 Peter Pearson 58M M5059 Canton CT 25:43 8:17 2/8 132
37 Jack Sennott 45M M4049 CT 25:46 8:18 10/15 148
38 Eric Knight 50M M5059 Unionville CT 26:06 8:25 3/8 129
39 Mary-Margaret Silberstein 51F F5059 Farmington CT 26:12 8:27 2/5 124
40 Andrew Davison 47M M4049 North Granby CT 26:17 8:28 11/15 134
41 Doreen Jacius 36F F3039 East Granby CT 27:09 8:45 2/5 159
42 Courtney Grant 32F F3039 Canton CT 27:13 8:46 3/5 143
43 Todd Spencer 42M M4049 Windsor CT 27:19 8:48 12/15 133
44 Peter Canning 52M M5059 West Hartford CT 27:27 8:51 4/8 154
45 Mark Winslow 52M M5059 Barkhamsted CT 27:38 8:54 5/8 166
46 Elizabeth Larson 54F F5059 West Simsbury CT 27:43 8:56 3/5 121
47 Richard Zbrozek 63M M6069 Berlin CT 27:50 8:58 1/1 146
48 Sarah Melanson 12F F0012 Simsbury CT 27:54 8:59 1/1 150
49 Donald Melanson 44M M4049 Simsbury CT 27:54 8:59 13/15 151
50 Justin Heinrich 10M M0012 Weatogue CT 27:58 9:01 2/5 162
51 Art Wallace 36M M3039 CT 28:04 9:03 6/7 153
52 Michael Rood 58M M5059 Suffield CT 28:19 9:08 6/8 172
53 D. Premo 50F F5059 Enfield CT 28:58 9:20 4/5 167
54 Brian Sennott 12M M0012 Weatogue CT 29:31 9:31 3/5 147
55 David Citron 51M M5059 East Lyme CT 29:31 9:31 7/8 155
56 Lauren Makowski 26F F2029 Simsbury CT 29:32 9:31 4/5 128
57 Nancy Chykerda 40F F4049 Tariffville CT 29:35 9:32 4/6 170
58 Anne Plant 37F F3039 Tariffville CT 29:35 9:32 4/5 168
59 James Polomsky 46M M4049 Simsbury CT 29:53 9:38 14/15 161
60 Mason Horrigan 10M M0012 Simsbury CT 29:55 9:39 4/5 164
61 Charlie Hitson 10M M0012 CT 29:55 9:39 5/5 163
62 Peter Hitson 44M M4049 Simsbury CT 29:55 9:39 15/15 165
63 Wendy Pearson 57F F5059 Canton CT 30:09 9:43 5/5 131
64 Susanne Hom 22F F2029 Harwinton CT 30:21 9:47 5/5 184
65 John Lacombe 50M M5059 Bloomfield CT 30:41 9:53 8/8 139
66 Elsie Mathers 48F F4049 Unionville CT 30:43 9:54 5/6 130
67 Kari Domurat 40F F4049 Canton CT 35:36 11:29 6/6 181
68 Dan Lamoureux 39M M3039 Manchester CT 37:11 11:59 7/7 120
69 Caroline Devin 36F F3039 Manchester CT 37:11 11:59 5/5 118


Top Male: 1. David Poirot 2. Michael Alquist 3. John Aselton 4. Casey Smith 5. Matthew Smith

Top Female: 1. Sara Allan 2. Morgan Thomas 3. Tracy Citron 4. Lindsay Hom 5. Alana Silberstein

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates