Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Timing Systems Official Reporting System
Madison Jaycess Sprint Triathlon RESULTS || Saturday Sept 11, 2010 | Surf Club - Madison CT
Swim .5 miles/Bike 13 miles/Run 3 miles || Results www.plattsys.com
Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 (FT = First Timer)
                 Platt Timing Systems Official Reporting System
Madison Jaycess Sprint Triathlon RESULTS  ||  Saturday Sept 11, 2010 | Surf Club - Madison CT  
     Swim .5 miles/Bike 13 miles/Run 3 miles ||  Results  www.plattsys.com 
           Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 (FT = First Timer)

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

New Division: M---- ** Male  ** TOP Male  FINISHERS ** 
  1    Jonathan Fecik             22M M---- Lancaster PA           1:04:19  1 18   
  2    Jeremy Howard              30M M---- Stratford CT           1:09:08  1 25   
  3    Karl Dauphinais            40M M---- West Hartford CT       1:09:11  1 62   

New Division: F---- ** Female ** TOP Female FINISHERS ** 
  1    Susan Wines                45F F---- Madison CT             1:16:39  1 12   
  2    Laura O'Brien              28F F---- Watertown CT           1:18:27  1 2    
  3    Laura Haldane              35F F---- DARIEN CT              1:19:11  1 4    


New Division: F0019 ** Female 19 and under ** 
  1    Kate Mazzeo  *FT*          15F F0019 Madison CT             1:24:21  5 400  
  2    Lynsey Kirby  *FT*         15F F0019 Madison CT             1:27:50  5 401  
  3    Leah Connolly  *FT*        15F F0019 Madison CT             1:29:46  5 399  

New Division: F2024 ** Female  from 20 to 24 ** 
  1    Michele Wong               23F F2024 East Lyme CT           1:28:10  3 172  
  2    Jaclyn Renzoni             21F F2024 Naugatuck CT           1:28:20  3 171  
  3    Kathleen Kelley            24F F2024 Branford CT            1:29:58  3 175  

New Division: F2529 ** Female  from 25 to 29 ** 
  1    Andrea LeClair             29F F2529 Waterbury CT           1:25:44  3 500  
  2    Amy Armstrong              25F F2529 Farmington CT          1:26:44  3 176  
  3    Elizabeth Byrne            25F F2529 Madison CT             1:27:21  3 178  

New Division: F3034 ** Female  from 30 to 34 ** 
  1    Addy Danaher               30F F3034 Mystic CT              1:22:24  1 3    
  2    Holly Strohmeyer           30F F3034 Colchester CT          1:22:48  3 184  
  3    Cassie Jameson             34F F3034 Killingworth CT        1:24:31  3 196  

New Division: F3539 ** Female  from 35 to 39 ** 
  1    Nicole Karnas              36F F3539 Newtown CT             1:23:40  3 204  
  2    Jenine Gesino              39F F3539 East Lyme CT           1:23:49  1 6    
  3    Elizabeth Vernon           38F F3539 Essex CT               1:24:44  1 5    

New Division: F4044 ** Female  from 40 to 44 ** 
  1    Christina Wunderle         40F F4044 WEst Simsbury CT       1:22:07  1 7    
  2    Susan Grigely              43F F4044 Simsbury CT            1:23:15  1 9    
  3    Dorothy Cohen              40F F4044 Madison CT             1:24:45  3 234  

New Division: F4549 ** Female  from 45 to 49 ** 
  1    Monique Crane              46F F4549 Middlebury CT          1:19:37  1 13   
  2    Joan Lynch                 45F F4549 Greenwich CT           1:20:54  1 11   
  3    Tracy Herzer               46F F4549 Glastonbury CT         1:22:24  3 266  

New Division: F5054 ** Female  from 50 to 54 ** 
  1    Elizabeth Shea             51F F5054 Madison CT             1:30:06  4 287  
  2    Carol Frazier              50F F5054 Old Lyme CT            1:31:14  4 286  
  3    Mary Money                 52F F5054 Fairfield CT           1:32:24  4 290  

New Division: F5559 ** Female  from 55 to 59 ** 
  1    Gail Glenn                 59F F5559 East Lyme CT           1:36:31  4 299  
  2    Karen Febbraio             57F F5559 Guilford CT            1:37:19  4 297  
  3    Susan Nakas                57F F5559 Weston CT              1:39:04  4 296  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                          Madison Jaycees Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

New Division: F6064 ** Female  from 60 to 64 ** 
  1    Marinell Gillen            61F F6064 New Preston CT         1:39:29  4 300  
  2    Anne Brewer                61F F6064 New York NY            2:06:36  4 301  

New Division: F6569 ** Female  from 65 to 69 ** 
  1    Janit Romayko              65F F6569 East Hartford CT       1:35:16  4 302  

New Division: FCLYD **  ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Helena Prieto              34F FCLYD Hamden CT              1:28:33  3 195  
  2    Stacia Cardillo            37F FCLYD Southington CT         1:35:04  3 214  
  3    Catherine Zaneski          37F FCLYD Branford CT            1:35:26  3 207  


New Division: M0019 ** Male  19 and under ** 
  1    Richard Denton             17M M0019 Madison CT             1:15:56  5 366  
  2    Brendan Woods  *FT*        19M M0019 South Glastonbury CT   1:20:09  5 448  
  3    Alex Muniz                 15M M0019 Branford CT            1:23:35  5 363  

New Division: M2024 ** Male   from 20 to 24 ** 
  1    Karim Mabrouk              24M M2024 Naugatuck CT           1:11:22  1 20   
  2    Matthew Gordon  *FT*       23M M2024 Madison CT             1:24:38  5 488  
  3    Brooks Chamberlin  *FT*    24M M2024 Darien CT              1:27:07  5 449  

New Division: M2529 ** Male   from 25 to 29 ** 
  1    David Ellis                27M M2529 Milford CT             1:09:52  1 21   
  2    Nicholas Johnson           25M M2529 Arlington VA           1:29:06  2 94   
  3    Daniel Nash                29M M2529 Boston MA              1:33:30  2 96   

New Division: M3034 ** Male   from 30 to 34 ** 
  1    Michael Sikorski           30M M3034 New York NY            1:10:31  1 23   
  2    Francesc Lopez             32M M3034 New Haven CT           1:12:35  1 28   
  3    Matthew Falcon             30M M3034 Hamden CT              1:15:02  1 26   

New Division: M3539 ** Male   from 35 to 39 ** 
  1    William Lunn               36M M3539 Mystic CT              1:10:07  1 39   
  2    David Haldane              36M M3539 DARIEN CT              1:12:40  1 40   
  3    Tyler McCauley             36M M3539 Cheshire CT            1:13:34  1 38   

New Division: M4044 ** Male   from 40 to 44 ** 
  1    Blake Murdock              44M M4044 Ridgefield CT          1:12:45  1 71   
  2    William Homes              41M M4044 Darien CT              1:13:05  1 63   
  3    Joe Harvey                 44M M4044 Madison CT             1:13:32  1 69   

                   Platt Systems Official Reporting System
    Madison Jaycees Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
                 Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

DIVISION                                                             WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  ======= == =====

New Division: M4549 ** Male   from 45 to 49 ** 
  1    Joe Whelan                 46M M4549 Newtown CT             1:11:07  1 81   
  2    Mike Hains                 48M M4549 West Hartford CT       1:13:10  1 84   
  3    Michael Taylor             45M M4549 Danbury CT             1:14:21  1 78   

New Division: M5054 ** Male   from 50 to 54 ** 
  1    Martin Cappiello           54M M5054 Old Saybrook CT        1:13:17  1 90   
  2    Vin Darcy                  52M M5054 Avon CT                1:15:02  1 88   
  3    Michael Crane              50M M5054 Middlebury CT          1:17:59  1 87   

New Division: M5559 ** Male   from 55 to 59 ** 
  1    Timothy Ricks              59M M5559 Scarsdale NY           1:19:09  4 347  
  2    Buzz Gardner               57M M5559 Guilford CT            1:19:18  1 91   
  3    Jim Donegan                56M M5559 New York NY            1:19:59  4 337  

New Division: M6064 ** Male   from 60 to 64 ** 
  1    Larry Wood                 64M M6064 Wallingford CT         1:36:04  4 352  
  2    David Berg                 61M M6064 New Haven CT           1:37:17  4 349  
  3    Stephen Horvath            61M M6064 Trumbull CT            1:48:28  4 350  

New Division: M6569 ** Male   from 65 to 69 ** 
  1    Mark Turkington            66M M6569 Bolton CT              1:27:33  4 93   
  2    Joachim Schnabel           65M M6569 North Haven CT         1:47:57  4 354  
  3    Edward Capriles            65M M6569 Guilford CT            1:48:13  4 353  

New Division: M7579 ** Male   from 75 to 79 ** 
  1    Barry Nann                 75M M7579 Madison CT             2:02:19  4 358  

New Division: MCLYD **  ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Kurt Schemmerling          45M MCLYD Killingworth CT        1:16:20  1 77   
  2    Shane Kokoruda             37M MCLYD Madison CT             1:16:45  1 46   
  3    Alfred Tisko               43M MCLYD New haven CT           1:19:59  2 134  

New Division: RRF-- **  ** RELAY ALL FEMALE FINISHERS ** 
  1    Spinks Spanks Lauren Nova  99R RRF-- Lauren Novakowski CT   1:15:17  4 376  
      Lauren Novakowski - Lauren Novakowski - Claire Spinks ( Spinks Spanks)
  2    Diane  Higginson Sandra H  99R RRF-- Sandra Heller CT       1:26:16  4 378  
      Sandra Heller - Sandra Heller - Diane  Higginson ( Heller/Higginson)
  3    The Jetsetter Sofia Fertu  99R RRF-- Andrea Lehberger CT    1:27:31  4 370  
      Sofia Fertuzinhos - Andrea Lehberger - Heather McGee ( The Jetsetter)

New Division: RRM-- **  ** RELAY ALL MALE FINISHERS ** 
  1    Team Pescatore Jake Pesca  99R RRM-- John Pescatore CT      1:07:21  4 389  
      Jake Pescatore - John Pescatore - Tom Pescatore ( Team Pescatore)
  2    Team Awesome Michael Gior  99R RRM-- William Kurtz CT       1:18:45  4 385  
      Michael Giordano - William Kurtz - David Streever ( Team Awesome)
  3    Just 2 David Zagaja        99R RRM-- Justin Magoulas CT     1:18:50  4 387  
      David Zagaja - Justin Magoulas - David Zagaja ( Just 2)

New Division: RRX-- **  ** RELAY MIXED FINISHERS ** 
  1    Force 5 Lorin Miller       99R RRX-- Jack Kelley CT         1:12:34  4 374  
      Lorin Miller - Jack Kelley - Kerry Arsenault ( Force 5)
  2    Fryer Jaclyn renzoni       99R RRX-- Jeff fryer CT          1:16:25  4 397  
      jaclyn renzoni - jeff fryer - cristina soares ( fryer)
  3    The 3 Kevin Walsh          99R RRX-- Steve Podos CT         1:24:15  4 395  
      Kevin Walsh - Steve Podos - Joanne Fabrycki ( The 3)






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates