Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
Madison Mile Open Water Swim USA OPEN Results Posted to www.plattsys.com
Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

                   Platt Systems Official Reporting System
    Madison Mile Open Water Swim USA OPEN Results Posted to www.plattsys.com
                  Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

OVERALL                                                              WAVE   DIVISION WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ======== == =====
  1    John Mackiewicz            18M M1718                          23:29    1/8     1  25   
  2    Timothy Landon             18M M1718                          23:33    2/8     1  24   
  3    Sam Guerra                 14M M1314 Hamden Hall Aquatic C    24:30    1/12    1  222  
  4    Andrew Thurston            18M M1718 Meriden Silverfins CT    24:33    3/8     1  21   
  5    Richard Denton             17M M1718 ======== ==              24:35    4/8     1  20   
  6    Faith Martin               17F F1718 ======== ==              24:38    1/10    2  68   
  7    Mallory Ament              17F F1718 Seacoast Swimming Ass    24:43    2/10    2  64   
  8    Theresa Goehring           15F F1516 Essex CT                 24:44    1/13    2  259  
  9    Claire Hendershot          14F F1314 Wallingford CT           24:45    1/15    2  257  
  10   Sarah Bradner              17F F1718 ======== ==              24:47    3/10    2  66   
  11   Diana Pimer                16F F1516 HMST CT                  24:55    2/13    2  62   
  12   Gannon Davis               15M M1516 Fairfield CT             24:56    1/13    1  268  
  13   Jeffiry Ludington          17M M1718 East hampton CT          25:01    5/8     1  18   
  14   Chris Myers                15M M1516 Essex CT                 25:10    2/13    1  260  
  15   Daniel Klotz               15M M1516 Meriden Silver Fins C    25:14    3/13    1  10   
  16   Mathew Dagenais            13M M1314 Barracuda ==             25:17    2/12    1  220  
  17   Noelene Power              15F F1516 Nutmeg ==                25:34    3/13    2  61   
  18   Brianne Munch              15F F1516 Nutmeg ==                26:08    4/13    2  60   
  19   Chris Branco               15M M1516 Naugatuck CT             26:09    4/13    1  9    
  20   Jake Gibbons               13M M1314 Higganum CT              26:16    3/12    1  266  
  21   Marissa Rossi              15F F1516 ======== ==              26:17    5/13    2  59   
  22   Emma Buckridge             12F F1112 Nutmeg ==                26:18    1/10    2  39   
  23   Ryan Buys                  16M M1516 ======== ==              26:25    5/13    1  15   
  24   Stephen Lynch              16M M1516 Madison CT               26:25    6/13    1  16   
  25   Alexander Tubis            15M M1516 ======== ==              26:29    7/13    1  13   
  26   Peter Fulton               15M M1516 ======== ==              26:29    8/13    1  12   
  27   Michele Merwin             14F F1314 Hamden Hall Aquatic C    27:01    2/15    2  215  
  28   William Clement            16M M1516 Nutmeg ==                27:41    9/13    1  17   
  29   Adria Mankute              13F F1314 WBCB CT                  27:54    3/15    2  41   
  30   Samantha Garcia Garcia     15F F1516 HMST CT                  28:06    6/13    2  56   
  31   Dana Chung                 13F F1314 Amity Regional Aquati    28:09    4/15    2  43   
  32   Clayton Otter              14M M1314 Nutmeg ==                28:11    4/12    1  8    
  33   Taylor Garbowski           16F F1516 Barracuda ==             28:15    7/13    2  216  
  34   JESSICA MCGUIRE            18F F1718 Waterbury CT             28:17    4/10    2  70   
  35   Hannah Beebe               13F F1314 Hamden Hall Aquatic C    28:17    5/15    2  212  
  36   Jared Benton-Smith         17M M1718 ======== ==              28:53    6/8     1  19   
  37   Gregory Brown              16M M1516 Barracuda ==             28:57   10/13    1  224  
  38   Maggie Purvis              13F F1314 Old Saybrook CT          29:02    6/15    2  256  
  39   Deirdre Haren              15M M1516 Madison CT               29:03   11/13    2  262  
  40   Nathaniel Barton           14M M1314 Branford CT              29:09    5/12    1  30   
  41   Austin Hajna               14M M1314 ======== ==              29:14    6/12    1  7    
  42   Ryan Verrillo              14M M1314 Meriden Silver FINS C    29:15    7/12    1  6    
  43   David Labonte              13M M1314 ======== ==              29:17    8/12    1  3    
  44   John Lucker                19M M1924 ======== ==              29:32    1/5     1  28   
  45   James Whaley                0M M0000 Deep River CT            29:33    1/1     1  272  
  46   Hayley Anderson            18F F1718 Milford CT               29:34    5/10    2  253  
  47   Hannah Georgiades          15F F1516 ======== ==              29:36    8/13    2  57   
  48   Kaley Kokomoor             19F F1924 usa CT                   29:37    1/8     2  246  
  49   Megan Farrell              16F F1516 Glastonbury CT           29:42    9/13    2  63   
  50   Caroline Gallagher         16F F1516 Westbrook CT             29:44   10/13    2  265  
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                                       Platt Systems Official Reporting System
                            Madison Mile Open Water Swim Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

OVERALL                                                              WAVE   DIVISION WA  
PLC    Name                       A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  VE BIB 
====  ========================== ==== ===== =====================  =======  ======== == =====
  51   Courtney Holzer            16F F1516 Barracuda ==             29:48   11/13    2  217  
  52   Julianna MCGUIRE           13F F1314 Waterbury CT             29:51    7/15    2  44   
  53   Hanna Pelletier            13F F1314 Nutmeg ==                30:06    8/15    2  48   
  54   Madeline Fulton            13F F1314 ======== ==              30:08    9/15    2  46   
  55   Lynsey Kirby               15F F1516 ======== ==              30:08   12/13    2  58   
  56   Amanda Rossi               14F F1314 HHAC ==                  30:10   10/15    2  213  
  57   Gwyneth Maloy              11F F1112 HMST CT                  30:13    2/10    2  33   
  58   Sammie Bucher              13F F1314 Fairfield CT             30:30   11/15    2  49   
  59   Aileen Coyne               12F F1112 WRAT ==                  30:31    3/10    2  211  
  60   Matthew Rowell             16M M1516 Wallingford Dolphins     30:39   12/13    1  14   
  61   Issac Waide                13M M1314 Barracuda ==             30:49    9/12    1  221  
  62   Maxx Enright               15M M1516 Madison CT               30:49   13/13    1  261  
  63   Benjamin Watson            18M M1718 East Haven CT            31:11    7/8     1  23   
  64   Hannah Arman               11F F1112 WRAT CT                  31:16    4/10    2  35   
  65   Kate Mazzeo                14F F1314 ======== ==              31:20   12/15    2  51   
  66   Benjamin Pello             12M M1112 ======== ==              31:28    1/4     1  202  
  67   Mollie Corcoran            17F F1718 Waterbury CT             31:34    6/10    2  65   
  68   Amelia Haney               17F F1718 Valley Shore Marlins     31:37    7/10    2  69   
  69   Sarah Morrison             12F F1112 Nutmeg ==                31:37    5/10    2  40   
  70   Katie Jensen               12F F1112 Amity Regional Aquati    31:43    6/10    2  37   
  71   Keara Daly                 17F F1718 ======== ==              31:44    8/10    2  67   
  72   Lilly Martin               14F F1314 ======== ==              31:58   13/15    2  50   
  73   Ingrid Duffy               11F F1112 Westport Water Rats C    31:58    7/10    2  34   
  74   Allison Bazinet            13F F1314 ======== ==              31:59   14/15    2  45   
  75   Lauren Schnitman           18F F1718 ======== ==              32:00    9/10    2  71   
  76   Stephanie Hackett          16F F1516 Madison CT               32:28   13/13    2  263  
  77   Meaghan Spagnolo           12F F1112 Waterbury YMCA Barrac    32:38    8/10    2  38   
  78   Katharine Larsen           11F F1112 Milford CT               32:58    9/10    2  32   
  79   Annie Bursall              12F F1112 Higganum CT              33:18   10/10    2  258  
  80   Connor Champagne           13M M1314 Higganum CT              33:32   10/12    1  271  
  81   Cameron Garrelts           12M M1112 ======== ==              33:58    2/4     1  201  
  82   Marie Navetta              17F F1718 Oakdale CT               34:02   10/10    2  264  
  83   Eric Thurston              18M M1718 ======== ==              34:32    8/8     1  26   
  84   Schachter Mark             12M M1112 ======== ==              35:37    3/4     1  218  
  85   Daniel Clark               13M M1314 Nutmeg ==                36:37   11/12    1  4    
  86   Michael Pimer              12M M1112 ======== ==              38:30    4/4     1  255  
  87   Jaime Little               13M M1314 Higganum CT              39:47   12/12    2  252  
  88   Samantha Pimer             14F F1314 ======== ==              47:20   15/15    2  52   
  89   David Utter                48M M4549 Westport CT            1:08:29    1/13    1  31   

                            Platt Systems Official Reporting System
   Madison Mile Open Water Swim USA DIVISION Results Posted to www.plattsys.com
                       Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 

DIVISION                                       WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  ======= == =====

New Division: F1112 ** Female  from 11 to 12 ** 
  1    Emma Buckridge             12F F1112    26:18  2 39   
  2    Gwyneth Maloy              11F F1112    30:13  2 33   
  3    Aileen Coyne               12F F1112    30:31  2 211  

New Division: F1314 ** Female  from 13 to 14 ** 
  1    Claire Hendershot          14F F1314    24:45  2 257  
  2    Michele Merwin             14F F1314    27:01  2 215  
  3    Adria Mankute              13F F1314    27:54  2 41   

New Division: F1516 ** Female  from 15 to 16 ** 
  1    Theresa Goehring           15F F1516    24:44  2 259  
  2    Diana Pimer                16F F1516    24:55  2 62   
  3    Noelene Power              15F F1516    25:34  2 61   

New Division: F1718 ** Female  from 17 to 18 ** 
  1    Faith Martin               17F F1718    24:38  2 68   
  2    Mallory Ament              17F F1718    24:43  2 64   
  3    Sarah Bradner              17F F1718    24:47  2 66   

New Division: F1924 ** Female  from 19 to 24 ** 
  1    Kaley Kokomoor             19F F1924    29:37  2 246  


New Division: M1112 ** Male   from 11 to 12 ** 
  1    Benjamin Pello             12M M1112    31:28  1 202  
  2    Cameron Garrelts           12M M1112    33:58  1 201  
  3    Schachter Mark             12M M1112    35:37  1 218  

New Division: M1314 ** Male   from 13 to 14 ** 
  1    Sam Guerra                 14M M1314    24:30  1 222  
  2    Mathew Dagenais            13M M1314    25:17  1 220  
  3    Jake Gibbons               13M M1314    26:16  1 266  

New Division: M1516 ** Male   from 15 to 16 ** 
  1    Gannon Davis               15M M1516    24:56  1 268  
  2    Chris Myers                15M M1516    25:10  1 260  
  3    Daniel Klotz               15M M1516    25:14  1 10   

New Division: M1718 ** Male   from 17 to 18 ** 
  1    John Mackiewicz            18M M1718    23:29  1 25   
  2    Timothy Landon             18M M1718    23:33  1 24   
  3    Andrew Thurston            18M M1718    24:33  1 21   

New Division: M1924 ** Male   from 19 and over ** 
  1    John Lucker                19M M1924    29:32  1 28   
  2    David Utter                48M M4549  1:08:29  1 31   





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates