Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Timing Systems Official Reporting System
Sun July 25, 2010 | Matunuck Beach - S Kingston, RI
Crabman Sprint Triathlon Age Division Results www.plattsys.com
1/4 mile swim, 11 mile bike, 3.2 mile run
      Platt Timing Systems Official Reporting System
    Sun July 25, 2010 | Matunuck Beach - S Kingston, RI
Crabman Sprint Triathlon Age Division Results  www.plattsys.com
      1/4 mile swim, 11 mile bike, 3.2 mile run 
   Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476


DIVISION                                       WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  ======= == =====

          ** Female ** TOP Female FINISHERS ** 
  1    Elise Vonhousen            37F F----  1:01:00  5 2    
  2    Hailey Novis               15F F----  1:03:01  1 343  
  3    Andrea Brayman             38F F----  1:03:07  5 337  

New Division: F0019 ** Female 19 and under ** 
  1    Sonja Kent                 18F F0019  1:04:48  1 139  
  2    Ashley Thrower             17F F0019  1:11:16  1 299  
  3    Kirstin Kaija              19F F0019  1:19:29  1 234  

New Division: F2024 ** Female  from 20 to 24 ** 
  1    Hillary Peabody            24F F2024  1:13:45  5 46   
  2    Gillian Rissler            22F F2024  1:15:49  5 182  
  3    Laura Flanagan             20F F2024  1:17:21  5 167  

New Division: F2529 ** Female  from 25 to 29 ** 
  1    Lauren Carey               25F F2529  1:09:16  5 303  
  2    Sarah Higgins              28F F2529  1:09:16  5 235  
  3    Nicolette Bastien          28F F2529  1:10:38  5 242  

New Division: F3034 ** Female  from 30 to 34 ** 
  1    Victoria Arrigoni          32F F3034  1:06:54  5 199  
  2    Genevra Stewart            34F F3034  1:14:34  5 224  
  3    Kate Blumberg              34F F3034  1:17:20  5 192  

New Division: F3539 ** Female  from 35 to 39 ** 
  1    Melissa Thaxton            39F F3539  1:11:01  5 183  
  2    Shannon Sarkarati          35F F3539  1:11:59  5 330  
  3    Rebecca Collins            37F F3539  1:15:31  5 232  

New Division: F4044 ** Female  from 40 to 44 ** 
  1    Christine Lubeski          43F F4044  1:12:47  4 282  
  2    Victoria Conte             43F F4044  1:14:16  4 52   
  3    Melissa DeLoreto           43F F4044  1:14:36  4 177  

New Division: F4549 ** Female  from 45 to 49 ** 
  1    Diane Hamel                49F F4549  1:15:36  4 286  
  2    Mary Liz Williams          49F F4549  1:16:04  4 219  
  3    Joy LaFreniere             49F F4549  1:19:43  4 340  

New Division: F5054 ** Female  from 50 to 54 ** 
  1    Sue Carlson                51F F5054  1:15:35  4 225  
  2    Gail Dyer                  54F F5054  1:16:44  4 252  
  3    Barbara Bird               52F F5054  1:22:51  4 67   

            F5559 ** Female  from 55 to 59 ** 
  1    Victoria Clare             57F F5559  1:45:33  4 287  

            FCLYD **  ** ATHENA CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Elizabeth Sweet            35F FCLYD  1:21:56  4 257  
  2    Molly Titus                34F FCLYD  1:34:14  4 329  

           Platt Systems Official Reporting System
    Crabman Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
         Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

DIVISION                                       WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  ======= == =====

            ** Male  ** TOP Male  FINISHERS ** 
  1    Adrian Rishworth           41M M----    56:07  3 281  
  2    Austen Novis               17M M----    56:19  1 275  
  3    Austin Whitman             33M M----    56:29  6 240  

            M0019 ** Male  19 and under ** 
  1    Taylor Peterson            17M M0019  1:00:17  1 137  
  2    Greg Palken                16M M0019  1:04:41  1 145  
  3    John Dickmann              18M M0019  1:06:14  1 198  

             M2024 ** Male   from 20 to 24 ** 
  1    Alex Luthman               22M M2024  1:09:26  6 245  
  2    Christopher Foote          24M M2024  1:10:35  6 272  
  3    Jordan Hebert              24M M2024  1:12:52  6 162  

              M2529 ** Male   from 25 to 29 ** 
  1    Frank Paolino              26M M2529    57:31  6 349  
  2    Benjamin Folsom            29M M2529  1:07:37  6 344  
  3    Robert Syre                27M M2529  1:08:50  6 210  

New Division: M3034 ** Male   from 30 to 34 ** 
  1    Martin Ortiz               34M M3034    57:59  6 47   
  2    Jon Lamoureux              34M M3034  1:01:12  6 326  
  3    Buddy Puerini              32M M3034  1:10:21  
 

New Division: M3539 ** Male   from 35 to 39 ** 
  1    Matt Beal                  38M M3539  1:02:53  3 253  
  2    Thomas Szumita             36M M3539  1:07:36  3 302  
  3    Richard Schartner          37M M3539  1:09:45  3 334  

New Division: M4044 ** Male   from 40 to 44 ** 
  1    Terry Kerrigan             42M M4044    57:21  3 227  
  2    JOE GRAVIER                41M M4044  1:02:12  3 6    
  3    Jeremy Crisp               42M M4044  1:02:38  3 105  

New Division: M4549 ** Male   from 45 to 49 ** 
  1    Glenn Anderson             46M M4549  1:01:19  2 367  
  2    John Kenyon                45M M4549  1:03:52  2 309  
  3    John Sliney                48M M4549  1:05:04  2 358  

New Division: M5054 ** Male   from 50 to 54 ** 
  1    Mark Burbelo               54M M5054  1:03:22  2 197  
  2    Gregory Niles              51M M5054  1:08:44  2 270  
  3    Zeke Hill                  50M M5054  1:08:58  2 106  

New Division: M5559 ** Male   from 55 to 59 ** 
  1    Bob Lamothe                57M M5559  1:00:05  2 226  
  2    Ron Meneo                  57M M5559  1:05:07  2 27   
  3    Mike Cullen                58M M5559  1:12:21  2 316  

              Platt Systems Official Reporting System
    Crabman Sprint Triathlon Results Posted to www.plattsys.com
             Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476

DIVISION                                       WAVE  WA  
PLC    Name                       A/S  DIV     TIME  VE BIB 
====  ========================== ==== =====  ======= == =====

New Division: M6064 ** Male   from 60 to 64 ** 
  1    George Coronado, Sr.       62M M6064  1:20:05  2 318  
  2    Paul LaCroix               62M M6064  1:25:15  2 171  
  3    Dennis Nixon               60M M6064  1:31:14  2 68   

New Division: M6569 ** Male   from 65 to 69 ** 
  1    Joel Stark                 66M M6569  2:05:44  2 51   

New Division: MCLYD **  ** CLYDESDALE CATEGORY FINISHERS ** 
  1    Vincent McAteer            35M MCLYD  1:09:35  3 220  
  2    Ian Brewer                 28M MCLYD  1:13:48  3 142  
  3    Niall Howlett              38M MCLYD  1:14:14  3 279  

New Division:              **  ** RELAY FINISHER ** 
  1    Lars Erickson's IEP triat    1:05:07  6 429  
      Edward Thomas - Anais Grilli - Christian Faria ( Lars Erickson's IEP triathlon)
  2    Team Matunuck Relay Team     1:07:13  6 435  
      Frank McGoff - Rick Cota - Matthew Leyden ( Team Matunuck)
  3    Team LEYDEN Relay Team       1:07:34  6 436  
      Matthew J. Leyden - Erin L. Leyden - Meghan Leyden ( Team LEYDEN)






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates