Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Top Male:
Top Female:
Platt Systems Official Reporting System
Brown Univ HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    Platt Systems Official Reporting System
        Brown Univ  HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
                   Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
                    B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    
                    *******************************************************
                                       VARSITY DIV 2 BOYS
                    *******************************************************
 
  Plc    Team Name                   Total   | 1     2     3     4     5     (6)   (7)  |
  ====================================================================================== 
     1    Smithtown                   48 =     2     3     12    14    17    (27)  (46)  
          Total Time:  1:22:48.7  ( 7)   (   16:34.7)
          Patrick Ginty; Marc Valentino; Mike Catalano; Rob Calamia; Mike Lynch; 
          Gavin Shulock; Patrick McGuire; 
  ====================================================================================== 
  
     2    Northport                   85 =     6     9     13    21    36    (40)  (59)  
          Total Time:  1:24:00.9  ( 7)   (   16:48.2)
          Mikey Brannigan; Tim Odin; James Dickinson; Chris Odin; Colin Kern; Conner Amoruso; 
          Tim Foley; 
  ====================================================================================== 
     3    St. John the Baptist        86 =     4     5     18    25    34    (47)  (136) 
          Total Time:  1:23:47.2  ( 7)   (   16:45.4)
          Brendon Camenzuli; Matt Zampariello; Paolo Fiore; Sean Ferguson; Christian Rojas; 
          Kevin Murray; Matt Bruinooge; 
  ====================================================================================== 
     4    St Joseph by-the-Sea       225 =     7     10    61    72    75    (77)  (79)  
          Total Time:  1:26:27.1  ( 7)   (   17:17.4)
          Alex Civitano; Paul Brancale; Adam Civitano; Tyler Franco; Daniel Acerra; 
          Sam Mondello; Michael Ceciliani; 
  ====================================================================================== 
     5    North Middlesex            229 =     11    26    30    58    104   (141) (157) 
          Total Time:  1:26:56.2  ( 7)   (   17:23.2)
          Mike Skelly; Jake Reed; Jarret Ross; Nick Barry; Drew Riley; Matt Flournoy; 
          Bobby Johnston; 
  ====================================================================================== 
     6    Sachem North HS            237 =     24    48    50    55    60    (124) (125) 
          Total Time:  1:27:20.0  ( 7)   (   17:28.0)
          Colin Eberhardt; Greg Coleman; Christopher Penteck; Brandon Hayes; John McNeece; 
          Michael Mirrione; Michael LoSchiavo; 
  ====================================================================================== 
     7    Bay Shore                  254 =     20    37    56    70    71    (73)  (146) 
          Total Time:  1:27:26.6  ( 7)   (   17:29.3)
          Jack Bonardi; Nick Swain; Will Norris; Emmett Farnan; Matt Cohen; Kyle Wind; 
          Richard Arcuri; 
  ====================================================================================== 
     8    Half Hollow Hills East     272 =     16    43    49    78    86    (94)  (138) 
          Total Time:  1:27:40.7  ( 7)   (   17:32.1)
          Greg Perrier; Chase Nackenson; Alex Gershowitz; Andrew Gruber; Jake Ethe; 
          Nick Vignola; Alex Freedman; 
  ====================================================================================== 
     9    Bishop Ford Central Catho  282 =     15    38    44    67    118   (127) (164) 
          Total Time:  1:27:52.0  ( 7)   (   17:34.4)
          Jonathon Piniero; Devin Rocks; Elijah Taylor; Chad Messam; Biko Augustine; 
          Greg Boles; Jameel Cooper; 
  ====================================================================================== 
    10    Eastport South Manor       285 =     1     28    54    92    110   (133) (153) 
          Total Time:  1:27:21.3  ( 7)   (   17:28.3)
          Ben Tuttle; Zackery Thorne; Dan Happe; Dan Tapia; Ian Gerken; Gary Murano; 
          Steve Rathjen; 
  ====================================================================================== 
    11    Cumberland HS              287 =     19    29    63    83    93    (102) (105) 
          Total Time:  1:27:56.2  ( 7)   (   17:35.2)
          Trevor Crawley; Matthew Sutcliffe; Matt Spavold; Alec Bassett; Tom Fownes; 
          Richard Church; Conor Fleurant; 
  ====================================================================================== 

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Brown Univ  HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com

  Plc    Team Name                    Total   |----      Team Places     ----|  
  ====================================================================================== 
    12    Lexington High School      291 =     22    31    32    80    126   
          Total Time:  1:28:02.5  ( 5)   (   17:36.5)
          Samuel Jones; Conor Bloomer; Cam Ulmer; Mateo Palfreman; Dawit Katz; 
  ====================================================================================== 
    13    Malden Catholic            316 =     39    51    62    69    95    (116) 
          Total Time:  1:28:30.1  ( 6)   (   17:42.0)
          Andrew Krause; Bill Duff; Tim Guinee; Joe Terranova; Joe Brunco; Zak Attenborough; 
  ====================================================================================== 
    14    Chelmsford HS - MA         324 =     41    42    52    89    100   (103) (134) 
          Total Time:  1:28:37.6  ( 7)   (   17:43.5)
          TODD WILSON; TIMMY SHEA; Matt Arseneault; Bryce Wynn; Tim Cassels; BERNARD SOU; 
          ALEC MC HUGH; 
  ====================================================================================== 
    15    Marshfield High School     394 =     64    65    81    88    96    (113) (115) 
          Total Time:  1:29:43.9  ( 7)   (   17:57.8)
          Nathan Robinson; Brendan McLaughlin; Craig Dicesare; Hunter Carpenter; 
          Kevin Friedland; Jorge Mejia; Pat Curtin; 
  ====================================================================================== 
    16    MSIT                       406 =     45    66    85    98    112   (117) (149) 
          Total Time:  1:29:55.1  ( 7)   (   17:59.0)
          Keith Trimmer; Andrew Jones; Leo Bonfante; Dardan Borovci; Keith Newman; 
          Tyler Eckel; Javier Viruel; 
  ====================================================================================== 
    17    Exeter NH                  408 =     53    76    82    90    107   (108) (129) 
          Total Time:  1:29:54.7  ( 7)   (   17:59.9)
          Robert Glowacky; Peter Winslow; Ryan McGovern; Chris Lietz; Ben McConnell; 
          Chris Hager; Dan Ewart; 
  ====================================================================================== 
    18    Needham HS                 423 =     23    33    106   114   147   
          Total Time:  1:30:32.8  ( 5)   (   18:06.6)
          Jeff Okerman; Sean O-Connor; Brendan Boyd; Tyler Reilly; Ryan McDavitt; 
  ====================================================================================== 
    19    Middle Country HS NY       443 =     35    97    99    101   111   (159) (162) 
          Total Time:  1:30:33.4  ( 7)   (   18:07.7)
          Nicholas Romero; Skyler Cange; Sean McCarthy; Matt Bense; Jeff Regensburger; 
          Daniel Stern; Michael Stern; 
  ====================================================================================== 
    20    Patchogue-Medford          515 =     68    74    84    139   150   (151) (163) 
          Total Time:  1:32:07.5  ( 7)   (   18:25.5)
          Daniel Weyant; Brian Gordon; Shawn Okula; Mike Dioguardo; Jon McKibben; 
          Shane Acosta; John McDonald; 
  ====================================================================================== 
    21    Hauppauge                  549 =     57    91    121   135   145   (155) 
          Total Time:  1:32:43.0  ( 6)   (   18:33.6)
          Ronnie Cavaliere; Willie Carson; Jimmy Choinski; Travis Maida; Patrick Bucaria; 
          Matt Diminich; 
  ====================================================================================== 
    22    Dartmouth High School      611 =     87    109   123   140   152   (165) 
          Total Time:  1:33:45.4  ( 6)   (   18:45.1)
          John Breault; Luke Kelly; Adam Wang; Alex Walecka; Adam Carreiro; Keegan Remy-Miller; 
  ====================================================================================== 

                              Platt Systems Official Reporting System
                            Brown Univ  HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com

  Plc    Team Name                    Total   |----      Team Places     ----|  
  ====================================================================================== 
    23    Saunders Trade HS          624 =     8     144   148   158   166   (167) (168) 
          Total Time:  1:37:00.8  ( 7)   (   19:24.2)
          Jacob Adams; Steven Doyley; Robert Klein; John Zamora; Dom Sanchez; Rob Aryeequaye; 
          Alanzo DaCosta; 
  ====================================================================================== 
    24    East Islip High School     641 =     119   122   131   132   137   (142) (160) 
          Total Time:  1:33:58.6  ( 7)   (   18:48.7)
          Andrew Sharkey; Dakota Lopez; Paul Brett; Brian Smith; Mike DellOrto; 
          Curtis Businski; Brandon Vuolo; 
  ====================================================================================== 
    25    Susan e. Wagner HS         675 =     120   128   130   143   154   (156) (161) 
          Total Time:  1:34:55.8  ( 7)   (   18:59.2)
          Lucus Titolo; Louis Lau; Robert Post; Llyod Chen; Nadir Mahmood; Vincent Gorgoglione; 
          Niholas Gianna; 
  ====================================================================================== 




Top Male:

Top Female:

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates