Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
Brown Univ HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    Platt Systems Official Reporting System
            Brown Univ  HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
                   Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
                    B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    
                    *******************************************************
                                       VARSITY DIV 2 BOYS
                    *******************************************************
 
OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  1    Ben Tuttle                  SR    16:03.0 5:10   ESM   Eastport South Manor  1      1      1774 
  2    Patrick Ginty               so    16:10.3 5:12   STWN  Smithtown             2      1      2569 
  3    Marc Valentino              sr    16:11.7 5:13   STWN  Smithtown             3      2      2585 
  4    Brendon Camenzuli           SR    16:16.6 5:14   SJTB  St. John the Baptist  4      1      2633 
  5    Matt Zampariello            SR    16:17.3 5:15   SJTB  St. John the Baptist  5      2      2648 
  6    Mikey Brannigan             FR    16:21.9 5:16   NPRT  Northport             6      1      2206 
  7    Alex Civitano               SR    16:23.0 5:17   SJBS  St Joseph by-the-Sea  7      1      2602 
  8    Jacob Adams                 JR    16:31.7 5:19   SAUN  Saunders Trade HS     8      1      2486 
  9    Tim Odin                    JR    16:36.3 5:21   NPRT  Northport             9      2      2221 
  10   Paul Brancale               SR    16:40.2 5:22   SJBS  St Joseph by-the-Sea  10     2      2596 
  11   Mike Skelly                 JR    16:41.5 5:22   NMSX  North Middlesex       11     1      2200 
  12   Mike Catalano               JR    16:43.2 5:23   STWN  Smithtown             12     3      2566 
  13   James Dickinson             FR    16:46.1 5:24   NPRT  Northport             13     3      2208 
  14   Rob Calamia                 jr    16:48.0 5:25   STWN  Smithtown             14     4      2564 
  15   Jonathon Piniero            SR    16:51.7 5:26   BFOR  Bishop Ford Central   15     1      1493 
  16   Greg Perrier                SR    16:54.4 5:27   HHE   Half Hollow Hills Ea  16     1      1800 
  17   Mike Lynch                  JR    16:55.5 5:27   STWN  Smithtown             17     5      2572 
  18   Paolo Fiore                 SO    16:57.2 5:28   SJTB  St. John the Baptist  18     3      2638 
  19   Trevor Crawley              SO    16:57.7 5:28   CUMB  Cumberland HS         19     1      1655 
  20   Jack Bonardi                SR    17:01.0 5:29   BS    Bay Shore             20     1      1439 
  21   Chris Odin                  FR    17:02.1 5:29   NPRT  Northport             21     4      2220 
  22   Samuel Jones                JR    17:02.6 5:29   LEXI  Lexington High Schoo  22     1      1901 
  23   Jeff Okerman                SR    17:02.9 5:29   NEED  Needham HS            23     1      2132 
  24   Colin Eberhardt             JR    17:03.4 5:29   SN    Sachem North HS       24     1      2479 
  25   Sean Ferguson               JR    17:04.4 5:30   SJTB  St. John the Baptist  25     4      2637 
  26   Jake Reed                   SR    17:04.6 5:30   NMSX  North Middlesex       26     2      2196 
  27   Gavin Shulock               jr    17:05.2 5:30   STWN  Smithtown             27     6      2583 
  28   Zackery Thorne              SR    17:05.5 5:30   ESM   Eastport South Manor  28     2      1773 
  29   Matthew Sutcliffe           JR    17:08.3 5:31   CUMB  Cumberland HS         29     2      1676 
  30   Jarret Ross                 JR    17:08.4 5:31   NMSX  North Middlesex       30     3      2198 
  31   Conor Bloomer               SO    17:09.5 5:31   LEXI  Lexington High Schoo  31     2      1891 
  32   Cam Ulmer                   JR    17:09.7 5:31   LEXI  Lexington High Schoo  32     3      1913 
  33   Sean O-Connor               SR    17:10.1 5:32   NEED  Needham HS            33     2      2131 
  34   Christian Rojas             SR    17:11.7 5:32   SJTB  St. John the Baptist  34     5      2646 
  35   Nicholas Romero             sr    17:12.6 5:32   MCTY  Middle Country HS NY  35     1      2032 
  36   Colin Kern                  FR    17:14.5 5:33   NPRT  Northport             36     5      2214 
  37   Nick Swain                  JR    17:14.8 5:33   BS    Bay Shore             37     2      1458 
  38   Devin Rocks                 SO    17:15.1 5:33   BFOR  Bishop Ford Central   38     2      1494 
  39   Andrew Krause               JR    17:16.0 5:34   MCAT  Malden Catholic       39     1      1961 
  40   Conner Amoruso              JR    17:19.2 5:35   NPRT  Northport             40     6      2205 
  41   TODD WILSON                 FR    17:19.3 5:35   CHEL  Chelmsford HS - MA    41     1      1564 
  42   Seamus Cullinane            SO    17:19.3 5:35   WCUN  Winnacunnet HS        0      1      2816 
  43   TIMMY SHEA                  FR    17:21.0 5:35   CHEL  Chelmsford HS - MA    42     2      1562 
  44   Chase Nackenson             JR    17:21.9 5:35   HHE   Half Hollow Hills Ea  43     2      1799 
  45   Elijah Taylor               SR    17:23.3 5:36   BFOR  Bishop Ford Central   44     3      1495 
  46   Keith Trimmer               FR    17:23.4 5:36   MSIT  MSIT                  45     1      2105 
  47   Patrick McGuire             so    17:28.4 5:38   STWN  Smithtown             46     7      2573 
  48   Kevin Murray                JR    17:29.9 5:38   SJTB  St. John the Baptist  47     6      2645 
  49   Greg Coleman                SO    17:30.1 5:38   SN    Sachem North HS       48     2      2478 
  50   Alex Gershowitz             JR    17:30.9 5:38   HHE   Half Hollow Hills Ea  49     3      1797 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  51   Christopher Penteck         SO    17:31.1 5:39   SN    Sachem North HS       50     3      2484 
  52   Bill Duff                   SR    17:32.2 5:39   MCAT  Malden Catholic       51     2      1952 
  53   Matt Arseneault             FR    17:32.9 5:39   CHEL  Chelmsford HS - MA    52     3      1547 
  54   Robert Glowacky             JR    17:33.3 5:39   EXET  Exeter NH             53     1      1776 
  55   Dan Happe                   SO    17:34.1 5:39   ESM   Eastport South Manor  54     3      1768 
  56   Brandon Hayes               JR    17:34.1 5:39   SN    Sachem North HS       55     4      2480 
  57   Will Norris                 JR    17:34.5 5:39   BS    Bay Shore             56     3      1453 
  58   Jonathan Celaya             JR    17:38.0 5:41   FR    Far Rockaway Campus   0      1      1785 
  59   Ronnie Cavaliere            SO    17:38.7 5:41   HAUP  Hauppauge             57     1      1823 
  60   Nick Barry                  JR    17:38.7 5:41   NMSX  North Middlesex       58     4      2184 
  61   Tim Foley                   SO    17:39.9 5:41   NPRT  Northport             59     7      2210 
  62   John McNeece                SR    17:41.3 5:42   SN    Sachem North HS       60     5      2482 
  63   Adam Civitano               SR    17:41.5 5:42   SJBS  St Joseph by-the-Sea  61     3      2601 
  64   Tim Guinee                  SR    17:41.6 5:42   MCAT  Malden Catholic       62     3      1959 
  65   Matt Spavold                SR    17:42.4 5:42   CUMB  Cumberland HS         63     3      1674 
  66   Nathan Robinson             SR    17:42.7 5:42   MARS  Marshfield High Scho  64     1      1992 
  67   Brendan McLaughlin          SR    17:45.1 5:43   MARS  Marshfield High Scho  65     2      1988 
  68   Andrew Jones                JR    17:45.3 5:43   MSIT  MSIT                  66     2      2089 
  69   Chad Messam                 JR    17:45.9 5:43   BFOR  Bishop Ford Central   67     4      1492 
  70   Daniel Weyant               SR    17:46.3 5:43   PMED  Patchogue-Medford     68     1      2317 
  71   Joe Terranova               JR    17:47.3 5:44   MCAT  Malden Catholic       69     4      1974 
  72   Robert Mullen               SR    17:47.3 5:44   RIVE  Riverhead High Schoo  0      1      2440 
  73   Emmett Farnan               SO    17:47.5 5:44   BS    Bay Shore             70     4      1445 
  74   Matt Cohen                  JR    17:48.8 5:44   BS    Bay Shore             71     5      1441 
  75   Tyler Franco                JR    17:49.6 5:44   SJBS  St Joseph by-the-Sea  72     4      2607 
  76   Kyle Wind                   SR    17:50.1 5:45   BS    Bay Shore             73     6      1459 
  77   Brian Gordon                Sr    17:51.7 5:45   PMED  Patchogue-Medford     74     2      2310 
  78   Daniel Acerra               SO    17:52.8 5:45   SJBS  St Joseph by-the-Sea  75     5      2593 
  79   Peter Winslow               FR    17:52.8 5:45   EXET  Exeter NH             76     2      1781 
  80   Sam Mondello                SO    17:52.9 5:45   SJBS  St Joseph by-the-Sea  77     6      2612 
  81   Andrew Gruber               SO    17:53.3 5:46   HHE   Half Hollow Hills Ea  78     4      1798 
  82   Michael Ceciliani           SO    17:54.7 5:46   SJBS  St Joseph by-the-Sea  79     7      2600 
  83   Mateo Palfreman             SO    17:55.0 5:46   LEXI  Lexington High Schoo  80     4      1910 
  84   Craig Dicesare              SO    17:55.6 5:46   MARS  Marshfield High Scho  81     3      1984 
  85   Ryan McGovern               JR    17:56.1 5:47   EXET  Exeter NH             82     3      1780 
  86   Alec Bassett                SR    17:56.3 5:47   CUMB  Cumberland HS         83     4      1649 
  87   Shawn Okula                 SR    17:57.7 5:47   PMED  Patchogue-Medford     84     3      2316 
  88   Leo Bonfante                JR    17:59.5 5:48   MSIT  MSIT                  85     3      2082 
  89   Jake Ethe                   SO    18:00.2 5:48   HHE   Half Hollow Hills Ea  86     5      1795 
  90   John Breault                SR    18:00.8 5:48   DART  Dartmouth High Schoo  87     1      1681 
  91   Hunter Carpenter            SR    18:05.5 5:49   MARS  Marshfield High Scho  88     4      1982 
  92   Bryce Wynn                  SO    18:06.9 5:50   CHEL  Chelmsford HS - MA    89     4      1565 
  93   Chris Lietz                 FR    18:07.9 5:50   EXET  Exeter NH             90     4      1778 
  94   Willie Carson               SO    18:09.1 5:51   HAUP  Hauppauge             91     2      1822 
  95   Dan Tapia                   SO    18:09.4 5:51   ESM   Eastport South Manor  92     4      1772 
  96   Tom Fownes                  JR    18:11.5 5:51   CUMB  Cumberland HS         93     5      1660 
  97   Nick Vignola                SR    18:13.0 5:52   HHE   Half Hollow Hills Ea  94     6      1801 
  98   Joe Brunco                  SO    18:13.0 5:52   MCAT  Malden Catholic       95     5      1946 
  99   Kevin Friedland             JR    18:15.0 5:53   MARS  Marshfield High Scho  96     5      1985 
  100  Skyler Cange                SR    18:15.4 5:53   MCTY  Middle Country HS NY  97     2      2024 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  2   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  101  Dardan Borovci              SO    18:15.7 5:53   MSIT  MSIT                  98     4      2083 
  102  Sean McCarthy               so    18:16.9 5:53   MCTY  Middle Country HS NY  99     3      2027 
  103  Tim Cassels                 --    18:17.5 5:53   CHEL  Chelmsford HS - MA    100    5      1550 
  104  Matt Bense                  so    18:18.2 5:54   MCTY  Middle Country HS NY  101    4      2022 
  105  Richard Church              SO    18:20.9 5:54   CUMB  Cumberland HS         102    6      1653 
  106  BERNARD SOU                 FR    18:22.1 5:55   CHEL  Chelmsford HS - MA    103    6      1563 
  107  Drew Riley                  SR    18:23.0 5:55   NMSX  North Middlesex       104    5      2197 
  108  Conor Fleurant              SO    18:24.2 5:56   CUMB  Cumberland HS         105    7      1659 
  109  Brendan Boyd                SR    18:24.5 5:56   NEED  Needham HS            106    3      2128 
  110  Ben McConnell               FR    18:24.6 5:56   EXET  Exeter NH             107    5      1779 
  111  Chris Hager                 JR    18:25.9 5:56   EXET  Exeter NH             108    6      1777 
  112  Luke Kelly                  SO    18:26.6 5:56   DART  Dartmouth High Schoo  109    2      1686 
  113  Ian Gerken                  SR    18:29.3 5:57   ESM   Eastport South Manor  110    5      1767 
  114  Jeff Regensburger           jr    18:30.3 5:58   MCTY  Middle Country HS NY  111    5      2031 
  115  Keith Newman                FR    18:31.2 5:58   MSIT  MSIT                  112    5      2097 
  116  Jorge Mejia                 SR    18:31.6 5:58   MARS  Marshfield High Scho  113    6      1989 
  117  Tyler Reilly                SR    18:32.1 5:58   NEED  Needham HS            114    4      2133 
  118  Pat Curtin                  SR    18:33.2 5:59   MARS  Marshfield High Scho  115    7      1983 
  119  Zak Attenborough            JR    18:33.6 5:59   MCAT  Malden Catholic       116    6      1945 
  120  Tyler Eckel                 JR    18:33.7 5:59   MSIT  MSIT                  117    6      2085 
  121  Biko Augustine              SO    18:36.0 5:59   BFOR  Bishop Ford Central   118    5      1489 
  122  Andrew Sharkey              SO    18:36.1 5:59   EI    East Islip High Scho  119    1      1742 
  123  Lucus Titolo                JR    18:36.2 5:59   SEW   Susan e. Wagner HS    120    1      2720 
  124  Jimmy Choinski              SO    18:36.9 5:59   HAUP  Hauppauge             121    3      1825 
  125  Albert Reid                 JR    18:36.9 5:59   FR    Far Rockaway Campus   0      2      1787 
  126  Dakota Lopez                JR    18:38.9 6:00   EI    East Islip High Scho  122    2      1738 
  127  Jose Ayala                  SR    18:39.7 6:00   FR    Far Rockaway Campus   0      3      1784 
  128  Adam Wang                   SR    18:42.3 6:01   DART  Dartmouth High Schoo  123    3      1692 
  129  Michael Mirrione            SO    18:43.5 6:02   SN    Sachem North HS       124    6      2483 
  130  Michael LoSchiavo           JR    18:43.6 6:02   SN    Sachem North HS       125    7      2481 
  131  Dawit Katz                  SO    18:45.7 6:02   LEXI  Lexington High Schoo  126    5      1902 
  132  Greg Boles                  JR    18:47.2 6:03   BFOR  Bishop Ford Central   127    6      1490 
  133  Louis Lau                   SO    18:47.3 6:03   SEW   Susan e. Wagner HS    128    2      2714 
  134  Dan Ewart                   FR    18:47.5 6:03   EXET  Exeter NH             129    7      1775 
  135  Robert Post                 FR    18:48.3 6:03   SEW   Susan e. Wagner HS    130    3      2719 
  136  Paul Brett                  SO    18:50.3 6:04   EI    East Islip High Scho  131    3      1731 
  137  Brian Smith                 SO    18:50.5 6:04   EI    East Islip High Scho  132    4      1745 
  138  Gary Murano                 SO    18:51.2 6:04   ESM   Eastport South Manor  133    6      1770 
  139  ALEC MC HUGH                FR    18:55.8 6:06   CHEL  Chelmsford HS - MA    134    7      1558 
  140  Travis Maida                SO    19:00.5 6:07   HAUP  Hauppauge             135    4      1840 
  141  Matt Bruinooge              SR    19:02.1 6:08   SJTB  St. John the Baptist  136    7      2632 
  142  Mike DellOrto               SO    19:02.8 6:08   EI    East Islip High Scho  137    5      1734 
  143  Alex Freedman               SR    19:05.2 6:09   HHE   Half Hollow Hills Ea  138    7      1796 
  144  Mike Dioguardo              JR    19:06.6 6:09   PMED  Patchogue-Medford     139    4      2308 
  145  Alex Walecka                SR    19:07.0 6:09   DART  Dartmouth High Schoo  140    4      1691 
  146  Matt Flournoy               SR    19:09.2 6:10   NMSX  North Middlesex       141    6      2188 
  147  Curtis Businski             SR    19:11.8 6:11   EI    East Islip High Scho  142    6      1732 
  148  Llyod Chen                  SO    19:12.4 6:11   SEW   Susan e. Wagner HS    143    4      2706 
  149  Steven Doyley               JR    19:12.7 6:11   SAUN  Saunders Trade HS     144    2      2491 
  150  Patrick Bucaria             SR    19:17.8 6:13   HAUP  Hauppauge             145    5      1821 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  3   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  151  Richard Arcuri              SO    19:19.8 6:13   BS    Bay Shore             146    7      1438 
  152  Ryan McDavitt               SR    19:23.2 6:15   NEED  Needham HS            147    5      2129 
  153  Robert Klein                SO    19:24.5 6:15   SAUN  Saunders Trade HS     148    3      2493 
  154  Javier Viruel               SO    19:24.6 6:15   MSIT  MSIT                  149    7      2107 
  155  Jon McKibben                Sr    19:25.2 6:15   PMED  Patchogue-Medford     150    5      2313 
  156  Shane Acosta                JR    19:28.1 6:16   PMED  Patchogue-Medford     151    6      2307 
  157  Adam Carreiro               SR    19:28.7 6:16   DART  Dartmouth High Schoo  152    5      1682 
  158  Steve Rathjen               SR    19:30.2 6:17   ESM   Eastport South Manor  153    7      1771 
  159  Nadir Mahmood               JR    19:31.6 6:17   SEW   Susan e. Wagner HS    154    5      2716 
  160  Matt Diminich               SO    19:38.4 6:19   HAUP  Hauppauge             155    6      1832 
  161  Vincent Gorgoglione         JR    19:39.9 6:20   SEW   Susan e. Wagner HS    156    6      2712 
  162  Nestor Pabilona             JR    19:46.2 6:22   FR    Far Rockaway Campus   0      4      1786 
  163  Bobby Johnston              SO    19:53.8 6:24   NMSX  North Middlesex       157    7      2190 
  164  John Zamora                 SO    19:59.2 6:26   SAUN  Saunders Trade HS     158    4      2498 
  165  Daniel Stern                so    19:59.4 6:26   MCTY  Middle Country HS NY  159    6      2034 
  166  Brandon Vuolo               JR    20:13.5 6:31   EI    East Islip High Scho  160    7      1747 
  167  Niholas Gianna              SR    20:17.6 6:32   SEW   Susan e. Wagner HS    161    7      2711 
  168  Michael Stern               SR    20:24.3 6:34   MCTY  Middle Country HS NY  162    7      2035 
  169  John McDonald               JR    20:33.2 6:37   PMED  Patchogue-Medford     163    7      2312 
  170  Jameel Cooper               JR    20:33.8 6:37   BFOR  Bishop Ford Central   164    7      1491 
  171  Keegan Remy-Miller          JR    20:55.0 6:44   DART  Dartmouth High Schoo  165    6      1688 
  172  Dom Sanchez                 JR    21:52.7 7:03   SAUN  Saunders Trade HS     166    5      2496 
  173  Rob Aryeequaye              JR    22:39.5 7:18   SAUN  Saunders Trade HS     167    6      2489 
  174  Alanzo DaCosta              JR    26:29.4 8:32   SAUN  Saunders Trade HS     168    7      2490 






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates