Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
Brown Univ HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    Platt Systems Official Reporting System
         Brown Univ  HS Northeast Championships Results Posted to www.plattsys.com
                   Goddard Park - E Greenwich, RI || Saturday OCt 16, 2010
                    B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
                    
                    *******************************************************
                                       VARSITY DIV 1 BOYS
                    *******************************************************
   
OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  1    Morgan Pearson              SR    15:13.5 4:54   DELB  Delbarton School      1      1      1701 
  2    Thomas Hoban                SR    15:53.7 5:07   PVI   Paul VI (NJ)          2      1      2329 
  3    Brian O-Toole               SR    15:54.9 5:07   ROBB  Robbinsville High Sc  3      1      2452 
  4    William McDuffie            JR    16:05.1 5:11   CSCH  Collegiate School     4      1      1604 
  5    John Lee                    JR    16:09.6 5:12   SWR   Shoreham-Wading Rive  5      1      2515 
  6    Scott Carpenter             SO    16:10.7 5:12   LENO  Lenox Memorial HS     6      1      1872 
  7    Brandon Penn                JR    16:24.1 5:17   WHBE  Westhampton Beach HS  7      1      2782 
  8    Adam Suczewski              SR    16:25.7 5:17   DELB  Delbarton School      8      2      1705 
  9    Nicohlas Collazos           SR    16:28.8 5:18   SAMP  SOUTHAMPTON           9      1      2586 
  10   Thomas Giardina             SR    16:36.7 5:21   CSCH  Collegiate School     10     2      1597 
  11   Daniel Baer                 SR    16:38.4 5:21   LENO  Lenox Memorial HS     11     2      1869 
  12   Tyler Keys                  JR    16:39.5 5:22   SWR   Shoreham-Wading Rive  12     2      2514 
  13   Joseph LaCorte              SR    16:39.8 5:22   OBAY  Oyster Bay            13     1      2303 
  14   Ryan Slattery               JR    16:39.8 5:22   DELB  Delbarton School      14     3      1704 
  15   Robert Parker               JR    16:40.9 5:22   SRA   St Raphael Academy    15     1      2620 
  16   Mike Fortounas              SR    16:44.4 5:23   MPHS  Miller Place High Sc  16     1      2038 
  17   Kevin Sanders               SR    16:44.5 5:23   SWR   Shoreham-Wading Rive  17     3      2528 
  18   Nick Hirdt                  SO    16:47.0 5:24   MPHS  Miller Place High Sc  18     2      2039 
  19   Roberto Guiducci            JR    16:48.4 5:25   ROBB  Robbinsville High Sc  19     2      2444 
  20   Pat ODonnell                SR    16:50.4 5:25   WWOO  Westwood High School  20     1      2794 
  21   Neil MacFarlane             SO    16:50.6 5:25   PVI   Paul VI (NJ)          21     2      2331 
  22   Nick Juliano                JR    16:51.8 5:26   MPHS  Miller Place High Sc  22     3      2040 
  23   Dylan McAllister            SO    16:53.2 5:26   WHBE  Westhampton Beach HS  23     2      2779 
  24   Mike Wood                   JR    16:54.2 5:27   BFEE  Bishop Feehan High S  24     1      1488 
  25   Adam Verna                  SO    16:58.4 5:28   PVI   Paul VI (NJ)          25     3      2340 
  26   Willy Nevin                 JR    17:02.6 5:29   MV    Marthas Vineyard HS   26     1      2003 
  27   Alex Conway                 SO    17:06.5 5:30   BFEE  Bishop Feehan High S  27     2      1466 
  28   Daniel Ryu                  JR    17:07.1 5:31   CSCH  Collegiate School     28     3      1608 
  29   Billy Looney                SR    17:08.1 5:31   BFEE  Bishop Feehan High S  29     3      1476 
  30   Nick Pevato                 JR    17:09.9 5:31   LUDL  Ludlow HS             30     1      1941 
  31   Thomas Marcotte             SR    17:10.3 5:32   BFEE  Bishop Feehan High S  31     4      1479 
  32   Henry Pratt                 SR    17:11.0 5:32   MARB  Marblehead High Scho  32     1      1980 
  33   Jacob LeBlanc               JR    17:14.1 5:33   LUDL  Ludlow HS             33     2      1937 
  34   Bobby McLaughlin            SO    17:14.3 5:33   WWOO  Westwood High School  34     2      2793 
  35   Evan Purdy                  SO    17:15.9 5:33   SWR   Shoreham-Wading Rive  35     4      2525 
  36   Nate Daley                  SO    17:16.4 5:34   WWOO  Westwood High School  36     3      2785 
  37   Luke Devin                  JR    17:19.0 5:35   WWOO  Westwood High School  37     4      2786 
  38   J.P. Meredith               SO    17:20.0 5:35   CSCH  Collegiate School     38     4      1607 
  39   Jack Rogers                 JR    17:20.5 5:35   DELB  Delbarton School      39     4      1703 
  40   Peter Nauffts               SR    17:21.0 5:35   HSAS  HS of American Studi  40     1      1866 
  41   Constantine Moraitis        JR    17:26.3 5:37   ROBB  Robbinsville High Sc  41     3      2451 
  42   Evan Granfield              SO    17:26.3 5:37   BFEE  Bishop Feehan High S  42     5      1471 
  43   Cooper Chapman              FR    17:27.2 5:37   MV    Marthas Vineyard HS   43     2      1996 
  44   Mike Held                   JR    17:29.1 5:38   DELB  Delbarton School      44     5      1696 
  45   Michael Michon              SO    17:29.6 5:38   ROBB  Robbinsville High Sc  45     4      2450 
  46   Michael Cooney              SR    17:29.8 5:38   CLL   Classical HS          46     1      1570 
  47   Patryk Tauter               SO    17:31.0 5:39   OBAY  Oyster Bay            47     2      2305 
  48   Jeremy Miekley              FR    17:34.0 5:39   MPHS  Miller Place High Sc  48     4      2044 
  49   Jeff Vogel                  JR    17:34.7 5:39   BFEE  Bishop Feehan High S  49     6      1487 
  50   Tucker McNinch              GR    17:35.3 5:40   LENO  Lenox Memorial HS     50     3      1877 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  1   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  51   Ethan Levine                JR    17:36.3 5:40   MARB  Marblehead High Scho  51     2      1979 
  52   Ori Carlin                  FR    17:36.7 5:40   ROSL  Roslyn High School    0      1      2456 
  53   Michael Peraza              SR    17:39.1 5:41   SWR   Shoreham-Wading Rive  52     5      2522 
  54   Mike Harper                 JR    17:40.5 5:41   MARB  Marblehead High Scho  53     3      1977 
  55   Nick Lamberto               SR    17:41.5 5:42   PVI   Paul VI (NJ)          54     4      2330 
  56   Alex Hallmark               JR    17:41.8 5:42   ROBB  Robbinsville High Sc  55     5      2445 
  57   Will Herlihy                SR    17:43.8 5:42   MARB  Marblehead High Scho  56     4      1978 
  58   Isao Ansai                  SO    17:46.5 5:43   CSCH  Collegiate School     57     5      1589 
  59   Max Rozumenko               SR    17:47.7 5:44   SWR   Shoreham-Wading Rive  58     6      2527 
  60   Eric Wittenburg             JR    17:48.5 5:44   SAMP  SOUTHAMPTON           59     2      2592 
  61   Kyle Schlecht               JR    17:48.7 5:44   WHBE  Westhampton Beach HS  60     3      2783 
  62   David Holzbaur              JR    17:49.2 5:44   ROBB  Robbinsville High Sc  61     6      2446 
  63   Glenn Lostritto             --    17:50.4 5:45   FA    Friends Academy       62     1      1792 
  64   Daniel Purschke             SO    17:51.4 5:45   SWR   Shoreham-Wading Rive  63     7      2526 
  65   Kevin Carpenter             SR    17:51.5 5:45   LENO  Lenox Memorial HS     64     4      1873 
  66   Teddy Mosher                JR    17:51.8 5:45   DSR   Dover-Sherborn Regio  0      1      1709 
  67   Kyle Joba-Woodruff          FR    17:52.7 5:45   MV    Marthas Vineyard HS   65     3      1999 
  68   Michael Schroeder           FR    17:53.1 5:46   MV    Marthas Vineyard HS   66     4      2006 
  69   Nicholas Vadino             SR    17:53.5 5:46   PVI   Paul VI (NJ)          67     5      2339 
  70   Daniel Greene               SR    17:53.5 5:46   HSAS  HS of American Studi  68     2      1862 
  71   Kiran Chapman               SR    17:54.5 5:46   HSAS  HS of American Studi  69     3      1859 
  72   James Wigglesworth          JR    17:57.0 5:47   MARB  Marblehead High Scho  70     5      1981 
  73   Blane Bossung               SO    17:57.9 5:47   WHBE  Westhampton Beach HS  71     4      2769 
  74   Graham Brown                FR    17:58.0 5:47   WHBE  Westhampton Beach HS  72     5      2770 
  75   Mark Rabasco                JR    17:58.1 5:47   TACO  Taconic High School   73     1      2751 
  76   Sean Neill                  SR    17:59.4 5:48   HSAS  HS of American Studi  74     4      1867 
  77   Matt Jessup                 SR    18:01.0 5:48   WWOO  Westwood High School  75     5      2791 
  78   Patrick Casey               JR    18:02.1 5:49   MARB  Marblehead High Scho  76     6      1976 
  79   Job Deforest                SO    18:02.9 5:49   MV    Marthas Vineyard HS   77     5      1997 
  80   Craig Hunter                SO    18:03.0 5:49   ROBB  Robbinsville High Sc  78     7      2447 
  81   Peter Gallagher             JR    18:03.2 5:49   PVI   Paul VI (NJ)          79     6      2325 
  82   Sam Reinhardt               JR    18:03.8 5:49   SRA   St Raphael Academy    80     2      2621 
  83   Austin Crann                SO    18:04.2 5:49   DELB  Delbarton School      81     6      1694 
  84   Edward Lapointe             JR    18:06.5 5:50   LUDL  Ludlow HS             82     3      1936 
  85   Kevin OBrien                SR    18:08.0 5:50   BFEE  Bishop Feehan High S  83     7      1483 
  86   Steve Tortora               JR    18:08.7 5:50   OBAY  Oyster Bay            84     3      2306 
  87   Tim Stead                   JR    18:08.9 5:50   MPHS  Miller Place High Sc  85     5      2050 
  88   Nick Mavros                 JR    18:09.9 5:51   OBAY  Oyster Bay            86     4      2304 
  89   Zach Rusiloski              jr    18:12.4 5:52   PROU  Prout School          87     1      2435 
  90   Tim Hulse                   JR    18:19.1 5:54   WHBE  Westhampton Beach HS  88     6      2775 
  91   Dan Marino                  SO    18:19.4 5:54   PVI   Paul VI (NJ)          89     7      2333 
  92   Ian Fullerton               SO    18:19.6 5:54   ELON  East Longmeadow - MA  90     1      1757 
  93   Chris Kulis                 SR    18:22.3 5:55   OBAY  Oyster Bay            91     5      2302 
  94   Noah Bitterman              JR    18:22.8 5:55   MARB  Marblehead High Scho  92     7      1975 
  95   TJ Butler                   SO    18:23.1 5:55   OBAY  Oyster Bay            93     6      2300 
  96   Scott Besser                FR    18:24.9 5:56   ELON  East Longmeadow - MA  94     2      1751 
  97   Drew Manuel                 SO    18:28.9 5:57   LUDL  Ludlow HS             95     4      1938 
  98   David Molina                JR    18:31.4 5:58   CLL   Classical HS          96     2      1577 
  99   Doug Kim                    SR    18:36.8 5:59   CSCH  Collegiate School     97     6      1600 
  100  David Menzies               SR    18:39.5 6:00   NARR  Narragansett High Sc  0      1      2123 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  2   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  101  Mike Hamilton               JR    18:41.9 6:01   EHNY  East Hampton          98     1      1720 
  102  Matt Keigwin                JR    18:44.6 6:02   MB    Moses Brown School    99     1      2067 
  103  Warren Gowell               SO    18:45.2 6:02   MV    Marthas Vineyard HS   100    6      1998 
  104  Erluis Nacaj                SR    18:49.5 6:04   HSAS  HS of American Studi  101    5      1865 
  105  Nick Fiorenzano             SR    18:49.6 6:04   SRA   St Raphael Academy    102    3      2618 
  106  Cody Lombardi               JR    18:50.7 6:04   TACO  Taconic High School   103    2      2746 
  107  Willem Humes                JR    18:50.8 6:04   PP    Poly Prep Country Da  104    1      2405 
  108  Steve Cicero                jr    18:50.9 6:04   PROU  Prout School          105    2      2416 
  109  James Cowell                SR    18:52.6 6:05   SAMP  SOUTHAMPTON           106    3      2587 
  110  Josh Goldberg               SR    18:54.1 6:05   WWOO  Westwood High School  107    6      2789 
  111  Patrick Klosek              SO    18:55.4 6:06   LUDL  Ludlow HS             108    5      1933 
  112  Patrick Crowley             FR    18:56.2 6:06   FA    Friends Academy       109    2      1789 
  113  Jacob Kashani               FR    18:56.3 6:06   ROSL  Roslyn High School    0      2      2460 
  114  Matt Pflika                 SO    18:58.2 6:07   ELON  East Longmeadow - MA  110    3      1763 
  115  Jackson Marienfeld          SO    18:58.6 6:07   PIER  Pierson HS            111    1      2394 
  116  Ian Clayman                 JR    19:00.2 6:07   PP    Poly Prep Country Da  112    2      2401 
  117  Pawel Golyski               SR    19:00.4 6:07   HBAY  Hampton Bays HS       113    1      1806 
  118  Nick Hawes                  SR    19:01.2 6:08   WWOO  Westwood High School  114    7      2790 
  119  Greg Fitzpatrick            JR    19:02.1 6:08   ELON  East Longmeadow - MA  115    4      1755 
  120  Max Yardley                 FR    19:02.5 6:08   PIER  Pierson HS            116    2      2398 
  121  Ben Fine                    SR    19:03.5 6:08   MB    Moses Brown School    117    2      2061 
  122  Jared Fertig                SR    19:03.6 6:08   HSAS  HS of American Studi  118    6      1860 
  123  Brian Nguyen                JR    19:07.2 6:09   HSAS  HS of American Studi  119    7      1868 
  124  Ryan Harrington             JR    19:10.5 6:10   ELON  East Longmeadow - MA  120    5      1759 
  125  Sean Egan                   SO    19:10.7 6:10   LUDL  Ludlow HS             121    6      1929 
  126  Rob Adams                   JR    19:15.1 6:12   FA    Friends Academy       122    3      1788 
  127  Maxim Bazik                 JR    19:17.4 6:13   CLL   Classical HS          123    3      1567 
  128  Dan Molleur                 SR    19:18.5 6:13   TACO  Taconic High School   124    3      2748 
  129  Jonathan-Phillip Anderson   JR    19:20.6 6:14   PP    Poly Prep Country Da  125    3      2400 
  130  Stephen Mayfield            JR    19:22.3 6:14   DSR   Dover-Sherborn Regio  0      2      1708 
  131  Dean Zeffer                 JR    19:23.4 6:15   MPHS  Miller Place High Sc  126    6      2051 
  132  Andrew Kenn                 Sr    19:23.4 6:15   OBAY  Oyster Bay            127    7      2301 
  133  Ray Hackebill               SR    19:26.7 6:16   EHNY  East Hampton          128    2      1719 
  134  Pat Coughlin                JR    19:27.8 6:16   TACO  Taconic High School   129    4      2737 
  135  Alex Park                   SR    19:30.9 6:17   MLU   Martin Luther hs      130    1      2013 
  136  Emmett Whalen               JR    19:31.0 6:17   MB    Moses Brown School    131    3      2078 
  137  Phil Williams               SR    19:32.5 6:18   TACO  Taconic High School   132    5      2757 
  138  James Tran                  SR    19:33.5 6:18   HBAY  Hampton Bays HS       133    2      1813 
  139  Deilyn Guzman               SR    19:33.9 6:18   EHNY  East Hampton          134    3      1717 
  140  Brendan OConnell            JR    19:34.6 6:18   MPHS  Miller Place High Sc  135    7      2047 
  141  Timothy Squires             FR    19:37.0 6:19   SAMP  SOUTHAMPTON           136    4      2591 
  142  Jake Bennett                SO    19:38.1 6:19   PIER  Pierson HS            137    3      2388 
  143  Jiri Baskerville            SR    19:40.4 6:20   CLL   Classical HS          138    4      1566 
  144  Robbie Navarino             SO    19:42.6 6:21   LENO  Lenox Memorial HS     139    5      1880 
  145  Keaton Laub                 FR    19:43.9 6:21   SAMP  SOUTHAMPTON           140    5      2588 
  146  Brandon Brophy              JR    19:45.9 6:22   EHNY  East Hampton          141    4      1713 
  147  Kevin McCabe                FR    19:47.1 6:22   SAMP  SOUTHAMPTON           142    6      2589 
  148  Andy George                 SR    19:48.6 6:23   TACO  Taconic High School   143    6      2741 
  149  Joey Bove                   jr    19:51.4 6:24   PROU  Prout School          144    3      2413 
  150  Ben Herrick                 GR    19:53.2 6:24   LENO  Lenox Memorial HS     145    6      1875 
   ================  WWW.PLATTSYS.COM DATA PAGE  3   ================  

                    Platt Systems Official Reporting System
              B-Tag Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                      Platt

OVERALL                                   FINAL                                     SCORE TEAM  
PLC    Name                         CLS   TIME   PACE   TEAM        TEAM             PLC  PLC   BIB 
====  ============================ ==== ======= ====== ====== ==================== ===== ====== =====
  151  Sahil Massand               FR    19:54.3 6:25   FA    Friends Academy       146    4      1793 
  152  Ben Gamache                 JR    19:56.5 6:25   LUDL  Ludlow HS             147    7      1931 
  153  Jacob Desforges             SR    19:57.7 6:26   NARR  Narragansett High Sc  0      2      2111 
  154  Peter Skerys                JR    20:01.4 6:27   PIER  Pierson HS            148    4      2397 
  155  Joshua Maldonado            JR    20:04.1 6:28   MLU   Martin Luther hs      149    2      2011 
  156  Aj Butera                   jr    20:09.7 6:29   PROU  Prout School          150    4      2415 
  157  Will Duke                   SO    20:12.2 6:30   FA    Friends Academy       151    5      1790 
  158  Harry Stone                 JR    20:13.5 6:31   DSR   Dover-Sherborn Regio  0      3      1711 
  159  Sean Matusak                jr    20:14.0 6:31   PROU  Prout School          152    5      2427 
  160  Steve Rojas                 JR    20:15.4 6:31   HBAY  Hampton Bays HS       153    3      1811 
  161  Zackery Leman               SR    20:16.8 6:32   MB    Moses Brown School    154    4      2068 
  162  Paul Dougherty              JR    20:17.2 6:32   DSR   Dover-Sherborn Regio  0      4      1707 
  163  Clayton Quiros              SO    20:23.3 6:34   HBAY  Hampton Bays HS       155    4      1809 
  164  Jarell Forbes               SR    20:27.3 6:35   CLL   Classical HS          156    5      1574 
  165  Josh Beaulieu               JR    20:29.4 6:36   ELON  East Longmeadow - MA  157    6      1750 
  166  Zane Maymon                 SR    20:31.7 6:37   NARR  Narragansett High Sc  0      3      2118 
  167  Thomas Bodi                 SR    20:33.3 6:37   MLU   Martin Luther hs      158    3      2008 
  168  Josef Plemper               JR    20:37.6 6:39   HBAY  Hampton Bays HS       159    5      1808 
  169  Michael Sorrentino          SR    20:38.3 6:39   LENO  Lenox Memorial HS     160    7      1884 
  170  Jeremy Pepper               JR    20:39.8 6:39   PIER  Pierson HS            161    5      2395 
  171  Danny Koehler               SR    20:40.4 6:39   MLU   Martin Luther hs      162    4      2010 
  172  Jason Zawadski              SR    20:40.5 6:39   MLU   Martin Luther hs      163    5      2014 
  173  Raul Meza                   SR    20:40.6 6:39   SAMP  SOUTHAMPTON           164    7      2590 
  174  Alex Wisnewski              JR    20:46.1 6:41   SRA   St Raphael Academy    165    4      2623 
  175  Joe Butts                   SO    20:51.4 6:43   PIER  Pierson HS            166    6      2391 
  176  Nathaniel Chien             JR    21:03.9 6:47   MB    Moses Brown School    167    5      2056 
  177  Caleb Haddad                SO    21:04.8 6:47   PP    Poly Prep Country Da  168    4      2404 
  178  Karl Anderson               SO    21:04.8 6:47   PP    Poly Prep Country Da  169    5      2399 
  179  Andrew Schultze             JR    21:06.2 6:48   HBAY  Hampton Bays HS       170    6      1812 
  180  Joe Sepe                    JR    21:09.1 6:49   MB    Moses Brown School    171    6      2074 
  181  Tyler Reimer                SO    21:10.1 6:49   HBAY  Hampton Bays HS       172    7      1810 
  182  Dustin Foote                SO    21:13.1 6:50   PP    Poly Prep Country Da  173    6      2402 
  183  Neil Hodnett                SR    21:22.7 6:53   NARR  Narragansett High Sc  0      4      2114 
  184  Michael Zaslavsky           SO    21:37.5 6:58   CLL   Classical HS          174    6      1581 
  185  James Doyal                 jr    21:40.9 6:59   PROU  Prout School          175    6      2419 
  186  Jason Babazadeh             JR    21:49.0 7:02   ROSL  Roslyn High School    0      3      2454 
  187  Paul Dorego                 JR    21:54.3 7:03   PIER  Pierson HS            176    7      2392 
  188  Sean McCormick              SR    22:04.3 7:07   MLU   Martin Luther hs      177    6      2012 
  189  Justin Rivera               FR    22:11.8 7:09   SRA   St Raphael Academy    178    5      2622 
  190  Cole Valentino              SO    22:12.0 7:09   FA    Friends Academy       179    6      1794 
  191  Ben Malecki                 SR    22:26.0 7:14   EHNY  East Hampton          180    5      1722 
  192  Zack Kriesberg              SO    22:46.9 7:20   FA    Friends Academy       181    7      1791 
  193  Alex Rossi                  jr    24:16.3 7:49   PROU  Prout School          182    7      2434 
  194  Marlon Gibian-Rosewater     JR    24:22.8 7:51   PP    Poly Prep Country Da  183    7      2403 
  195  Ricky Grigonis              SR    25:00.8 8:03   PIER  Pierson HS            0      8      2393 






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates