Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Platt Systems Official Reporting System
New Fairfield Run For The Turkeys 5K Results Posted to www.plattsys.com
Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476
Overall Male : James Moen || 2. Zach Anderson || 3. Dave James
                                       Platt Systems Official Reporting System
                        New Fairfield Run For The Turkeys 5K Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                  Overall Male : James Moen ||  2. Zach Anderson ||  3. Dave James
                                Overall Female: Tara Maquire || 2. Sara Belles || 3. Tiffany Brand

DIVISI                                                                FINAL         
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== =====

New Division: F0012 ** Female 12 and under ** 

  1  Emily Farrell                 11F F0012 New Fairfield CT         26:11  8:26 163  
  2  Colleen Farucha               12F F0012 New Fairfield CT         27:22  8:49 192  
  3  Claire Burfeind               12F F0012 New Fairfield CT         28:53  9:19 30   

New Division: F1315 ** Female  from 13 to 15 ** 

  1  Tiffany Brand                 13F F1315 N F CT                   20:08  6:29 233  
  2  Amber DeRobertis              13F F1315 New Fairfield CT         22:56  7:23 41   
  3  Sarah Whalen                  14F F1315 Bethel CT                23:13  7:29 217  

New Division: F1619 ** Female  from 16 to 19 ** 

  1  Jacquie Mancher               16F F1619 Bethel CT                24:15  7:49 185  
  2  Mary Kate Kloeblen            19F F1619 Brookfield CT            26:34  8:34 180  
  3  Emily Sniffin                 16F F1619 Danbury CT               28:52  9:18 123  

New Division: F2029 ** Female  from 20 to 29 ** 

  1  Sara Belles                   28F F2029 Brookfield CT            19:52  6:24 137  
  2  Stefanie Burra                20F F2029 New Fairfield CT         23:11  7:28 139  
  3  Katherine Munson              24F F2029 New canaan CT            23:57  7:43 243  

New Division: F3039 ** Female  from 30 to 39 ** 

  1  Shannon McGinn                34F F3039 Rahway NJ                20:27  6:35 262  
  2  Emily Cunningham              31F F3039 N F CT                   22:50  7:21 280  
  3  Jennifer Amend                37F F3039 Bethel CT                23:18  7:30 20   

New Division: F4049 ** Female  from 40 to 49 ** 

  1  Tara Maquire                  40F F4049 Brookfield CT            19:40  6:20 205  
  2  Mary Blackman                 49F F4049 N F CT                   21:21  6:53 231  
  3  Bekkie Wright                 47F F4049 E Hartford CT            22:03  7:06 275  

New Division: F5059 ** Female  from 50 to 59 ** 

  1  Betty Mulvihill               50F F5059 Bethel CT                24:36  7:56 97   
  2  Lisa Elsberry                 50F F5059 N F CT                   26:04  8:24 209  
  3  Janet Simons                  54F F5059 New Fairfield CT         28:53  9:19 118  

New Division: F6069 ** Female  from 60 to 69 ** 

  1  Mary Labarbera                65F F6069 Sherman CT               32:56  10:37 183  
  2  Stephanie Rescigno            66F F6069 N F CT                   39:51  12:51 173  
  3  Barbara Green                 65F F6069 Danbury CT               44:19  14:17 50   

                                       Platt Systems Official Reporting System
                        New Fairfield Run For The Turkeys 5K Results Posted to www.plattsys.com
                                    Timing & Results by Platt Systems 860-645-1476 
                                  Overall Male : James Moen ||  2. Zach Anderson ||  3. Dave James
                                Overall Female: Tara Maquire || 2. Sara Belles || 3. Tiffany Brand

DIVISI                                                                FINAL         
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PACE   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ====== =====

New Division: M0012 ** Male  12 and under ** 

  1  Gregory Sullivan              12M M0012 W Redding CT             21:50  7:02 199  
  2  Jack Whalen                   11M M0012 Bethel CT                22:07  7:08 216  
  3  Derek Simoncelli              12M M0012 New Fairfield CT         22:23  7:13 117  

New Division: M1315 ** Male   from 13 to 15 ** 

  1  Zach Anderson                 13M M1315 New Fairfield CT         18:08  5:50 22   
  2  Michael McConnigle            13M M1315 New Fairfield CT         18:49  6:04 168  
  3  Evan Opsal                    13M M1315 New Fairfield CT         19:30  6:17 99   

New Division: M1619 ** Male   from 16 to 19 ** 

  1  James Moen                    18M M1619 Brookfield CT            16:56  5:27 74   
  2  RIcardo Balmaseda             19M M1619 Danbury CT               18:52  6:05 249  
  3  Christopher BRown             16M M1619 New Fairfield CT         20:02  6:27 207  

New Division: M2029 ** Male   from 20 to 29 ** 

  1  David Shepard                 24M M2029 Bethel CT                19:47  6:22 220  
  2  Ryan Krempinger               25M M2029 New Fairfield CT         19:57  6:26 166  
  3  Michael Harris                21M M2029 New Fairfield CT         22:45  7:20 52   

New Division: M3039 ** Male   from 30 to 39 ** 

  1  Dave James                    31M M3039 Somers NY                18:38  6:00 263  
  2  David Smith                   38M M3039 Danbury CT               19:14  6:12 239  
  3  Mike Labelle                  38M M3039 Sherman CT               20:40  6:39 287  

New Division: M4049 ** Male   from 40 to 49 ** 

  1  John Whalen                   44M M4049 Bethel CT                19:34  6:18 215  
  2  Geoff Wakeford                49M M4049 Danbury CT               19:46  6:22 223  
  3  Steve Cognato                 42M M4049 Danbury CT               21:44  7:00 282  

New Division: M5059 ** Male   from 50 to 59 ** 

  1  Ben Wallace                   53M M5059 Danbury CT               19:32  6:18 242  
  2  Jim Donegan                   55M M5059 NY NY                    20:40  6:39 279  
  3  Geraldo Ribeiro               53M M5059 Danbury CT               20:43  6:40 189  

New Division: M6069 ** Male   from 60 to 69 ** 

  1  Graham Ingels                 63M M6069 Newtown CT               22:55  7:23 144  
  2  Tom Gillespie                 63M M6069 Danbury CT               23:56  7:43 226  
  3  Gary Mead                     62M M6069 New Fairfield CT         24:08  7:47 68   

New Division: M70++ ** Male   from 70 to ++ ** 

  1  Augusto Diamantini            75M M70++ Brookfield CT            26:00  8:23 156  
  2  Mark Weil                     71M M70++ Danbury CT               33:03  10:39 206  
  3  Edward Regner                 81M M70++ Torrington CT            39:11  12:38 103  






Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates