Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results ()    

URI Coaches Tribute Indoor Track Meet
URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational - 2/8/2020
Platt Systems Finish Lynx Timing
Saturday Feb 8, 2020 - Mackal Field House URI - Kingston RI


URI Coaches Tribute to Bill Falk T&F Invitational - 2/8/2020 Platt Systems Finish Lynx Timing Saturday Feb 8, 2020 - Mackal Field House URI - Kingston RI ************************************************************ Results ************************************************************ Women 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Sydney Scott SO Brown 7.73q 2 1 Kristina MacLure SR Rhode Island 7.73q 3 3 Victoria Steffon SO Assumption 7.85q 6 4 Nicole Xiarhos SO Bryant 7.87q 6 5 Kelly MacDonnell SR Rhode Island 7.91q 5 6 Ciara French SO Rhode Island 7.95q 3 7 Jordan Mayo FR Quinnipiac 8.00q 2 8 Greta Scott NA Unat-Rhode I 8.01q 5 9 Zoe Smith SR Stonehill 8.11 3 10 KC Grady SO Holy Cross 8.14 4 11 Nia Mills SO Hartford 8.15 1 11 Arielle Desir SO Brown 8.15 2 13 Patricia Adesanya FR Bryant 8.16 2 14 Meline Almasian FR New Hampshire 8.19 1 15 Claudia Koontz SO Assumption 8.20 4 16 Savanna Macaluso SO Stonehill 8.21 1 17 Sydney Sutton FR Rhode Island 8.22 3 17 Xiana Twombly SO Rhode Island 8.22 6 19 Jaimee Hirschfeld FR Assumption 8.23 5 20 Savannah Vartabedian SO New Hampshire 8.28 6 21 Nicola Calabrese SO Providence 8.41 3 21 Sinead O'Brien SR Stonehill 8.41 6 21 Mariah O'Gara SR Providence 8.41 1 24 Dominique Twombly SR Rhode Island 8.42 4 24 Alyejah Roderick FR Hartford 8.42 5 26 Meghan Murphy JR Assumption 8.43 3 27 Martine Augusma SO Assumption 8.44 4 28 Nicole McMorrow SR Assumption 8.46 6 29 Eleanor Hartmann SO New Hampshire 8.48 6 30 Jennifer Minier-Parra FR Rhode Island 8.52 3 31 Kathryn O'Sullivan JR Holy Cross 8.57 2 32 Madison Czarnecki FR Assumption 8.58 1 32 Kyla Browne FR Hartford 8.58 4 34 Danielle Casavant SO Providence 8.59 4 34 Isabella Livingston SO New Hampshire 8.59 6 36 Marisa Gazzola JR New Hampshire 8.61 5 37 Kaley Enright FR Stonehill 8.62 2 38 Olivia Dickinson JR Providence 8.63 4 39 Elizabeth Lodge JR Hartford 8.64 5 40 Ashley Gigon SO Providence 8.85 3 41 Amy Arena JR Assumption 8.91 2 42 Tishay Davis SR Providence 8.94 2 Women 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Kristina MacLure SR Rhode Island 7.66 2 Sydney Scott SO Brown 7.68 3 Ciara French SO Rhode Island 7.85 4 Nicole Xiarhos SO Bryant 7.86 5 Kelly MacDonnell SR Rhode Island 7.92 6 Victoria Steffon SO Assumption 7.93 7 Jordan Mayo FR Quinnipiac 8.03 8 Greta Scott NA Unat-Rhode I 8.06 Women 200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Kelly MacDonnell SR Rhode Island 25.23 1 2 Alyssa Madden FR Rhode Island 25.40 1 3 Bethany DeLoof JR Rhode Island 25.42 1 4 Trinity Smith SO Rhode Island 25.46 1 5 Greta Scott NA Unat-Rhode I 25.70 1 6 Ciara French SO Rhode Island 25.92 2 7 Arielle Desir SO Brown 26.24 2 8 Xiana Twombly SO Rhode Island 26.42 2 9 Saige Tudisco SO New Hampshire 26.56 3 10 Gabby Curtis SR Rhode Island 27.06 3 11 Meline Almasian FR New Hampshire 27.09 7 12 Laura Turner FR Holy Cross 27.15 3 13 Jaimee Hirschfeld FR Assumption 27.20 5 14 Elise Renahan SR New Hampshire 27.30 2 15 Sydney Sutton FR Rhode Island 27.31 4 16 Kaitlyn Covell SO New Hampshire 27.32 4 17 Grace Yost FR Bryant 27.48 7 18 Mariah O'Gara SR Providence 27.52 5 19 Bosibori Mosongo SR New Hampshire 27.56 4 20 Ashley Colarusso SR Stonehill 27.64 3 20 Hasna Badji SO Rhode Island 27.64 5 22 Savannah Vartabedian SO New Hampshire 27.67 5 23 Kathryn O'Connor JR Bryant 27.71 6 24 Julia Jankowski JR New Hampshire 27.72 5 25 Meghan Murphy JR Assumption 27.86 7 26 Riemke Bouvier JR Holy Cross 28.13 4 27 Nikaila Dube SO New Hampshire 28.17 8 28 Sydney Digregorio SO Assumption 28.24 8 29 Alyejah Roderick FR Hartford 28.31 6 30 Madison Czarnecki FR Assumption 28.38 9 31 Porsha Muhammad FR Hartford 28.41 6 32 Isabella Livingston SO New Hampshire 28.47 4 32 Nicola Calabrese SO Providence 28.47 5 34 Nicole Borowiec FR Providence 28.49 8 35 Margaret Kelly FR New Hampshire 28.54 7 36 Jennifer Minier-Parra FR Rhode Island 28.58 8 37 Olivia Dickinson JR Providence 28.64 4 38 Bolu Taiwo SO Rhode Island 28.73 8 39 Eleanor Hartmann SO New Hampshire 28.78 7 40 Marisa Gazzola JR New Hampshire 28.82 7 41 Megan Stenberg JR Providence 28.90 6 42 Taylor Nydam FR New Hampshire 29.49 8 43 Tishay Davis SR Providence 29.61 9 44 Ashley Gigon SO Providence 29.77 9 45 Sydney Shannon FR Rhode Island 30.20 9 Women 400 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Bethany DeLoof JR Rhode Island 57.03 1 26.82 (26.82) 57.03 (30.21) 2 Sanaiya Watts FR Rhode Island 58.77 1 27.48 (27.48) 58.77 (31.29) 3 Emma Garrity FR Bryant 1:00.00 1 28.78 (28.78) 1:00.00 (31.22) 4 Elise Renahan SR New Hampshire 1:01.35 1 28.63 (28.63) 1:01.35 (32.73) 5 Megan McMullen FR Rhode Island 1:01.70 2 28.70 (28.70) 1:01.70 (33.01) 6 Hailey Mulville JR Holy Cross 1:02.01 1 28.32 (28.32) 1:02.01 (33.69) 6 Samantha Carroll SO Holy Cross 1:02.01 2 28.93 (28.93) 1:02.01 (33.08) 8 Claire Hurtado SR Stonehill 1:02.02 2 28.58 (28.58) 1:02.02 (33.45) 9 Claire Mason SO Stonehill 1:02.04 2 29.98 (29.98) 1:02.04 (32.06) 10 Taylor Newman FR Providence 1:02.50 2 28.89 (28.89) 1:02.50 (33.62) 11 Sinead O'Brien SR Stonehill 1:02.78 3 28.68 (28.68) 1:02.78 (34.11) 12 Nikaila Dube SO New Hampshire 1:03.00 3 29.35 (29.35) 1:03.00 (33.65) 13 Sarah Fudger FR New Hampshire 1:03.13 3 29.48 (29.48) 1:03.13 (33.66) 14 Gabrielle Harmon SO Holy Cross 1:03.46 2 29.29 (29.29) 1:03.46 (34.18) 15 Catherine Stolbof FR Providence 1:03.55 5 29.38 (29.38) 1:03.55 (34.18) 16 Julia Jankowski JR New Hampshire 1:03.57 4 29.49 (29.49) 1:03.57 (34.09) 16 Isabella Corsini FR Holy Cross 1:03.57 3 30.13 (30.13) 1:03.57 (33.44) 18 Rebecca Reynolds SO Bryant 1:03.70 3 28.50 (28.50) 1:03.70 (35.20) 19 Brianna Cummings SO Holy Cross 1:04.15 4 29.97 (29.97) 1:04.15 (34.18) 20 Sydney Digregorio SO Assumption 1:04.75 4 30.27 (30.27) 1:04.75 (34.49) 21 Emma Hayes JR Holy Cross 1:05.05 4 30.16 (30.16) 1:05.05 (34.89) 22 Fiona Jordan JR Stonehill 1:05.70 3 29.14 (29.14) 1:05.70 (36.57) 23 Madelaine Baker FR Providence 1:06.18 5 30.56 (30.56) 1:06.18 (35.62) 24 Grace Manning JR Holy Cross 1:06.70 4 30.61 (30.61) 1:06.70 (36.09) Women 500 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Kelsey O'Hara SO Holy Cross 1:18.41 1 2 Amy Willig FR Brown 1:18.57 1 3 Alex O'Neill FR Providence 1:20.78 2 4 Zakiya Scott SO New Hampshire 1:21.04 2 5 Dana Lowney JR Providence 1:21.48 2 6 Riemke Bouvier JR Holy Cross 1:21.54 2 7 Abigail Harrington JR Providence 1:22.73 3 8 Lauren Noble FR New Hampshire 1:22.90 1 9 Niamh Gowing FR Providence 1:22.91 1 10 Sophia Maynard SO Holy Cross 1:22.93 2 11 Sarah Freeman SO Bryant 1:22.99 3 12 Avril Prak FR New Hampshire 1:25.23 3 13 Jacklyn Sullivan JR Bryant 1:25.92 3 14 Jacqueline Richter SO New Hampshire 1:31.31 3 Women 800 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Bridget Mitchell FR Providence 2:18.93 2 1:07.06 (1:07.06) 2:18.93 (1:11.87) 2 Chelsea Lee SR Rhode Island 2:20.10 2 1:08.54 (1:08.54) 2:20.10 (1:11.56) 3 Kaylen Hughes SO Rhode Island 2:21.60 2 1:08.84 (1:08.84) 2:21.60 (1:12.77) 4 Brianne Moss SR New Hampshire 2:21.64 2 1:09.55 (1:09.55) 2:21.64 (1:12.10) 5 Ashley Foley FR Providence 2:21.86 2 1:08.65 (1:08.65) 2:21.86 (1:13.22) 6 Shaylyn Saunders JR New Hampshire 2:23.18 2 1:09.87 (1:09.87) 2:23.18 (1:13.32) 7 Hannah O'Connor FR Rhode Island 2:24.62 2 1:09.85 (1:09.85) 2:24.62 (1:14.77) 8 Hannah Birdsall FR Rhode Island 2:25.70 2 1:09.22 (1:09.22) 2:25.70 (1:16.49) 9 Paige Davis SO Holy Cross 2:26.38 1 1:12.40 (1:12.40) 2:26.38 (1:13.98) 10 Caroline Robinson FR Holy Cross 2:28.44 1 1:14.05 (1:14.05) 2:28.44 (1:14.39) 11 Julia Ayres SO Bryant 2:29.39 1 1:15.21 (1:15.21) 2:29.39 (1:14.19) 12 Jacqueline Prestininzi FR Bryant 2:30.11 1 1:14.38 (1:14.38) 2:30.11 (1:15.73) 13 Jenna French FR Stonehill 2:30.61 1 1:11.86 (1:11.86) 2:30.61 (1:18.76) 14 Alyssa Nee FR Holy Cross 2:31.28 1 2:31.28 (2:31.28) 15 Liz Letizio SO Assumption 2:32.50 1 1:15.24 (1:15.24) 2:32.50 (1:17.26) 16 Danika Wayss SR Stonehill 2:32.81 1 1:15.70 (1:15.70) 2:32.81 (1:17.12) 17 Kelly Higgins SR Stonehill 2:32.94 1 1:13.85 (1:13.85) 2:32.94 (1:19.09) 18 Elizabeth Goyette JR Bryant 2:35.90 1 1:14.74 (1:14.74) 2:35.90 (1:21.16) 19 Julia Herraiz FR Bryant 2:44.37 1 1:16.05 (1:16.05) 2:44.37 (1:28.32) 20 Jillian Doherty FR Bryant 2:47.61 1 1:17.11 (1:17.11) 2:47.61 (1:30.50) Women 1000 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Halle Atkinson FR Providence 2:56.71 2 2 Michaella Conery SR New Hampshire 2:58.31 2 3 Haleemot Adeyanju SO Hartford 3:00.02 2 4 Heather Linscott SO New Hampshire 3:01.03 2 5 Cailey Archer FR New Hampshire 3:04.46 2 6 Una Treanor SO Rhode Island 3:06.26 2 7 Peri Snow FR Assumption 3:08.13 2 8 Hailey Marcello FR Hartford 3:09.57 2 9 Abigail Post JR Providence 3:11.66 1 10 Sydney McCann SO Assumption 3:14.02 1 11 Quinnae Outterbridge JR Hartford 3:15.53 1 12 Victoria Dean FR New Hampshire 3:16.48 1 13 Sarah Enes FR Assumption 3:17.40 1 14 Christie Czajka FR Hartford 3:17.91 1 15 Alicia Polak SR Assumption 3:27.81 1 16 Mary Kate O'Shaughnessy JR Assumption 3:35.64 1 17 Kierstin Lock JR Bryant 3:37.43 1 18 Lexie Bouthillier FR Bryant 3:43.03 1 19 Jessica Freeman FR Assumption 4:05.66 1 Women 1 Mile Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Samantha Valentine JR Brown 4:59.51 2 2:32.09 (2:32.09) 4:59.51 (2:27.42) 2 Tessa Hunt FR Providence 5:05.74 2 2:32.00 (2:32.00) 5:05.74 (2:33.75) 3 Madeline Quigley SR New Hampshire 5:11.26 2 2:34.39 (2:34.39) 5:11.26 (2:36.87) 4 Kialeigh Marston SR Assumption 5:12.22 2 2:33.79 (2:33.79) 5:12.22 (2:38.44) 5 Mary Bibbey SO Brown 5:13.93 2 2:37.25 (2:37.25) 5:13.93 (2:36.68) 6 Sydney Rice SO New Hampshire 5:18.26 2 2:39.01 (2:39.01) 5:18.26 (2:39.25) 7 Camille Bertholon SR Rhode Island 5:20.15 2 2:39.34 (2:39.34) 5:20.15 (2:40.82) 8 Julia Ayres SO Bryant 5:20.88 1 3:22.84 (3:22.84) 5:20.88 (1:58.05) 9 Caroline Mahoney SO New Hampshire 5:21.66 2 2:38.82 (2:38.82) 5:21.66 (2:42.85) 10 Alyson Walsh JR Holy Cross 5:25.82 1 3:24.34 (3:24.34) 5:25.82 (2:01.48) 11 Sarah Reichheld FR Brown 5:27.67 2 2:37.88 (2:37.88) 5:27.67 (2:49.79) 12 Ashley Evans JR Rhode Island 5:28.18 2 2:39.37 (2:39.37) 5:28.18 (2:48.81) 13 Emily Moini FR Brown 5:28.38 1 3:24.01 (3:24.01) 5:28.38 (2:04.38) 14 Maison D'Amelio SO New Hampshire 5:29.92 1 3:24.82 (3:24.82) 5:29.92 (2:05.11) 15 Victoria Lombardi FR Stonehill 5:33.44 1 3:26.63 (3:26.63) 5:33.44 (2:06.81) 16 Nikki Cassavell FR Rhode Island 5:35.60 1 3:28.00 (3:28.00) 5:35.60 (2:07.60) 17 Ashley Wargo SO Assumption 5:39.70 1 3:28.40 (3:28.40) 5:39.70 (2:11.30) 18 Jackie Peschko FR Rhode Island 5:40.32 1 3:29.17 (3:29.17) 5:40.32 (2:11.15) 19 Isabela Bartczak SO Brown 5:43.98 2 2:44.36 (2:44.36) 5:43.98 (2:59.63) 20 Stella Noecker FR Assumption 5:45.48 1 3:39.22 (3:39.22) 5:45.48 (2:06.27) 21 Caroline Meizen JR Bryant 5:56.33 1 3:35.04 (3:35.04) 5:56.33 (2:21.29) 22 Jill Finn FR Assumption 6:07.69 1 3:48.32 (3:48.32) 6:07.69 (2:19.38) 23 Emma Ushchak SO Assumption 6:09.12 1 3:48.78 (3:48.78) 6:09.12 (2:20.35) Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Elisabeth Danis JR New Hampshire 10:24.39 2 Cassandra Shea SO New Hampshire 10:34.65 3 Camden Richter JR Holy Cross 10:40.09 4 Cailtin Tzimorotas JR Holy Cross 10:40.34 5 Mackenzie Jordan JR Holy Cross 10:44.76 6 Jillian Callahan FR Stonehill 10:52.32 7 Jennika Mannesto SO New Hampshire 10:54.40 8 Sophia Anderle JR Stonehill 10:58.51 9 Isabella Kennedy SO Stonehill 10:59.10 10 Gabrielle Zeller FR Hartford 11:05.51 11 Althea Devereux JR New Hampshire 11:07.55 12 Allison Corcoran FR Bryant 11:08.02 13 Breann Campise SR Bryant 11:19.42 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Trinity Smith SO Rhode Island 8.88q 1 2 Zoe Smith SR Stonehill 9.03q 3 3 Ciara French SO Rhode Island 9.07q 2 4 Flynn Begor FR Brown 9.15q 3 5 Savanna Macaluso SO Stonehill 9.17q 2 6 Saige Tudisco SO New Hampshire 9.28q 1 7 Casey Gannon JR Stonehill 9.37q 1 8 Megan Stenberg JR Providence 9.41q 3 9 Meah Austin SO Holy Cross 9.42 3 10 Nicole Borowiec FR Providence 9.48 1 11 Gabby Curtis SR Rhode Island 9.53 4 12 Elizabeth Lodge JR Hartford 9.54 2 13 Grace Yost FR Bryant 9.59 4 14 Hasna Badji SO Rhode Island 9.63 4 15 Desiree Snead JR Assumption 9.66 3 16 Kyla Browne FR Hartford 9.70 4 17 Abigail Creamer SO Stonehill 9.74 2 18 Emma Santee JR Assumption 9.93 3 19 Olivia Demonico SR Assumption 9.96 1 20 Kathryn O'Sullivan JR Holy Cross 10.00 4 21 Kaitlyn Covell SO New Hampshire 10.35 2 22 Madison Soullier SR Assumption 10.40 2 23 Therese Rembetsy-Brown SR Assumption 10.62 3 24 Evelyn Kitchen FR Assumption 11.01 1 Women 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Trinity Smith SO Rhode Island 8.76 2 Ciara French SO Rhode Island 8.83 3 Zoe Smith SR Stonehill 9.04 4 Flynn Begor FR Brown 9.07 5 Savanna Macaluso SO Stonehill 9.13 6 Saige Tudisco SO New Hampshire 9.27 7 Megan Stenberg JR Providence 9.41 -- Casey Gannon JR Stonehill DNF Women 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Rhode Island 'A' 3:56.01 2 1) Sanaiya Watts FR 2) Kelly MacDonnell SR 3) Kristina MacLure SR 4) Trinity Smith SO 59.78 (59.78) 1:58.24 (58.47) 2:57.75 (59.51) 3:56.01 (58.27) 2 Assumption 'A' 4:09.19 2 1) Claudia Koontz SO 2) Madeleine Iassogna SR 3) Elena DelloRusso JR 4) Emma Santee JR 1:02.79 (1:02.79) 2:03.21 (1:00.43) 3:07.52 (1:04.31) 4:09.19 (1:01.68) 3 Holy Cross 'A' 4:10.00 2 1) Samantha Carroll SO 2) Hailey Mulville JR 3) Sophia Maynard SO 4) Gabrielle Harmon SO 1:02.37 (1:02.37) 2:02.88 (1:00.51) 3:06.69 (1:03.81) 4:10.00 (1:03.32) 4 New Hampshire 'A' 4:12.99 2 1) Zakiya Scott SO 2) Elise Renahan SR 3) Lauren Noble FR 4) Nikaila Dube SO 1:06.36 (1:06.36) 2:07.85 (1:01.50) 3:10.25 (1:02.40) 4:12.99 (1:02.75) 5 Rhode Island 'C' 4:13.94 1 1) Megan McMullen FR 2) Kaylen Hughes SO 3) Xiana Twombly SO 4) Jennifer Minier-Parra FR 1:03.07 (1:03.07) 3:07.48 (2:04.41) 4:13.94 (1:06.46) 6 Hartford 'B' 4:14.92 1 1) Abby Myers JR 2) Porsha Muhammad FR 3) Alysia Joseph FR 4) Kyla Browne FR 1:00.25 (1:00.25) 3:12.35 (2:12.10) 4:14.92 (1:02.57) 7 Holy Cross 'B' 4:16.65 1 1) Brianna Cummings SO 2) Isabella Corsini FR 3) Paige Davis SO 4) Emma Hayes JR 1:05.34 (1:05.34) 3:12.64 (2:07.31) 4:16.65 (1:04.02) 8 Bryant 'A' 4:20.26 1 1) Emma Garrity FR 2) Jacqueline Prestininzi FR 3) Jacklyn Sullivan JR 4) Sarah Freeman SO 1:01.24 (1:01.24) 3:16.31 (2:15.07) 4:20.26 (1:03.95) 9 Rhode Island 'D' 4:25.30 1 1) Una Treanor SO 2) Ashley Evans JR 3) Jackie Peschko FR 4) Camille Bertholon SR 1:06.63 (1:06.63) 3:20.11 (2:13.49) 4:25.30 (1:05.19) -- Rhode Island 'B' DQ 2 2 nd turn 1) Chelsea Lee SR 2) Hannah Birdsall FR 3) Hasna Badji SO 4) Hannah O'Connor FR 1:03.04 (1:03.04) 2:04.58 (1:01.54) 3:06.98 (1:02.41) 4:10.44 (1:03.46) Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Elizabeth Lodge JR Hartford J1.65m 5-05.00 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 O P P XXO XXX 2 Madison Ward SR Stonehill J1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XO XXX 3 Bolu Taiwo SO Rhode Island J1.60m 5-03.00 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 O O O O XXO XXX 4 Evelyn Kitchen FR Assumption J1.55m 5-01.00 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 O O O O XXX 4 Kathleen Giusti JR Stonehill J1.55m 5-01.00 1.50 1.55 1.60 O O XXX 4 Abigail McKeown SO Assumption J1.55m 5-01.00 1.45 1.50 1.55 1.60 O O O XXX 7 Meah Austin SO Holy Cross J1.55m 5-01.00 1.45 1.50 1.55 1.60 O O XO XXX 7 Lauren Quann JR New Hampshire J1.55m 5-01.00 1.45 1.50 1.55 1.60 O XO O XXX 9 Zoe Smith SR Stonehill J1.55m 5-01.00 1.50 1.55 1.60 O XXO XXX 9 Kalleen Rose Ozanic FR Quinnipiac J1.55m 5-01.00 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 O O O XXO XXX 9 Jessydoris Iwuala JR Stonehill J1.55m 5-01.00 1.50 1.55 1.60 O XXO XXX 12 Megan Switzgable FR New Hampshire 1.50m 4-11.00 1.45 1.50 1.55 O O XXX 12 Grace Goodwin JR Holy Cross 1.50m 4-11.00 1.45 1.50 1.55 O XXO XXX 12 Sarah St Pierre FR Assumption 1.50m 4-11.00 1.40 1.45 1.50 1.55 O O XXO XXX 15 Sarah LeClair SR Hartford 1.45m 4-09.00 1.40 1.45 1.50 O XO XXX -- Stephanie Decarli SO Bryant NH 1.40 XXX Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 E. Annie Lineberger FR Holy Cross J3.71m 12-02.00 3.20 3.35 3.50 3.65 3.71 3.77 O O O XXO XXO XXX 2 Jessica Ippolito JR Rhode Island J3.50m 11-05.75 3.35 3.50 3.65 XO O XXX 3 Alexandra Sexton JR Stonehill J3.35m 10-11.75 3.05 3.20 3.35 3.50 O O XO XXX 4 Sydney Shannon FR Rhode Island J3.35m 10-11.75 3.20 3.35 3.50 XO XO XXX 5 Jordan Hoffman SO New Hampshire J3.35m 10-11.75 3.05 3.20 3.35 3.50 O O XXO XXX 6 Ashley Colarusso SR Stonehill J3.35m 10-11.75 3.20 3.35 3.50 XXO XXO XXX 7 Shileigh Martinez SO Bryant 3.05m 10-00.00 2.90 3.05 3.20 O O XXX 8 Amelie Legg JR Assumption 2.90m 9-06.25 2.90 3.05 XO XXX -- Haley Lightbody FR Stonehill NH 3.20 XXX -- Taylor Nydam FR New Hampshire NH 2.90 XXX Women Long Jump ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Zion Lewis SR Brown 5.84m 19-02.00 2 2 Emma Santee JR Assumption J5.49m 18-00.25 2 3 Saige Tudisco SO New Hampshire J5.49m 18-00.25 2 4 Xiana Twombly SO Rhode Island 5.47m 17-11.50 2 5 Sydney Scott SO Brown 5.46m 17-11.00 2 6 Olivia Johnson FR Assumption 5.39m 17-08.25 2 7 Bosibori Mosongo SR New Hampshire 5.37m 17-07.50 2 8 Haley Lightbody FR Stonehill 5.34m 17-06.25 2 9 Megan Lawlor FR Bryant 5.21m 17-01.25 2 10 Savannah Vartabedian SO New Hampshire 5.18m 17-00.00 2 11 Alyejah Roderick FR Hartford 5.17m 16-11.50 1 12 Meline Almasian FR New Hampshire 5.08m 16-08.00 1 12 Katherine Eckerson JR Assumption 5.08m 16-08.00 2 14 Nicole McMorrow SR Assumption 5.07m 16-07.75 2 15 Kalleen Rose Ozanic FR Quinnipiac 5.02m 16-05.75 1 16 Veronica Chrzanowski SO New Hampshire 4.95m 16-03.00 2 17 Hailey Parrotti FR Assumption 4.93m 16-02.25 1 18 Sara James SO Rhode Island 4.79m 15-08.75 1 19 Camryn Wesoloskie JR Bryant 4.78m 15-08.25 1 20 Kayla Ezeama JR Rhode Island 4.62m 15-02.00 1 21 Lydia Farmer SR Hartford 4.55m 14-11.25 1 22 Jessydoris Iwuala JR Stonehill 4.51m 14-09.75 1 -- Olivia Demonico SR Assumption ND 1 -- Margaret Kelly FR New Hampshire ND 1 Women Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Katherine Eckerson JR Assumption 10.87m 35-08.00 10.75m 10.46m 10.87m 10.61m 10.56m 10.69m 2 Nicole McMorrow SR Assumption 10.79m 35-05.00 FOUL 10.54m 10.79m 3 Hailey Parrotti FR Assumption 10.68m 35-00.50 10.68m FOUL FOUL 10.47m 4 Kayla Ezeama JR Rhode Island 10.49m 34-05.00 10.20m 10.49m FOUL 10.32m 5 Olivia Johnson FR Assumption 10.43m 34-02.75 9.33m 10.40m 10.30m 10.20m 10.39m 10.43m 6 Veronica Chrzanowski SO New Hampshire 10.33m 33-10.75 9.60m 9.86m 9.46m 10.33m 7 Lydia Farmer SR Hartford 10.26m 33-08.00 8 Madison Ward SR Stonehill 10.23m 33-06.75 9 Veronica Wallace FR Bryant 10.02m 32-10.50 Women Shot Put ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Abbie Mokwuah JR Holy Cross 13.67m 44-10.25 2 2 Emily Casella SR Assumption 12.81m 42-00.50 2 3 Shayla Lyons SR Stonehill 12.78m 41-11.25 2 4 Kendra Offiaeli SR Brown 12.69m 41-07.75 2 5 Amanda Ofulue FR Brown 12.48m 40-11.50 2 6 Lily Lagoy FR Bryant 12.34m 40-06.00 2 7 Krista Stracqualursi SO Stonehill 12.27m 40-03.25 1 8 Kasey Thomas FR Bryant 12.16m 39-10.75 2 9 Mikaylah Schwartz SO Assumption 12.09m 39-08.00 2 10 Elizabeth Balzarini SR Stonehill 11.96m 39-03.00 2 11 Vanessa Attaya SO Holy Cross 11.79m 38-08.25 2 12 Sarah Williams SO New Hampshire 11.73m 38-06.00 2 13 Jordyn Shubrick SO Holy Cross 11.56m 37-11.25 1 14 Courtney Kelleher JR Bryant 11.46m 37-07.25 2 15 Jae Crawford SO Brown 11.36m 37-03.25 2 16 Melanie Lamar SR New Hampshire 10.58m 34-08.50 1 17 Renee Lasalle SO Hartford 10.49m 34-05.00 1 18 Kassidy Gallagher FR Assumption 10.38m 34-00.75 1 19 Jesica Litwa SR Stonehill 10.37m 34-00.25 1 19 Therese Rembetsy-Brown SR Assumption 10.37m 34-00.25 1 21 Bosibori Mosongo SR New Hampshire 10.22m 33-06.50 1 22 Emma McClafferty FR Holy Cross 10.00m 32-09.75 1 23 Lauren Quann JR New Hampshire 9.90m 32-05.75 1 24 Evelyn Kitchen FR Assumption 9.73m 31-11.25 1 25 Elizabeth Lodge JR Hartford 8.34m 27-04.50 1 -- Noelya Delacruz SO Rhode Island ND 2 Women Weight Throw ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Noelya Delacruz SO Rhode Island 17.16m 56-03.75 2 17.16m 16.26m 16.27m 2 Sarah Williams SO New Hampshire 16.54m 54-03.25 2 15.48m 16.54m 16.04m 3 Abbie Mokwuah JR Holy Cross 16.27m 53-04.50 2 15.92m 15.71m 16.04m 16.27m 4 Molly Botts JR Rhode Island 16.16m 53-00.25 2 15.54m 15.81m 16.16m 15.84m 15.54m 5 Amanda Ofulue FR Brown 15.67m 51-05.00 1 x x 15.67m 14.82m 14.68m 6 Samantha Andrews JR Rhode Island J15.55m 51-00.25 2 15.55m 15.25m 15.06m 7 Alyssa Colbert SR New Hampshire J15.55m 51-00.25 2 14.52m 14.93m 15.55m 8 Nicole Valdez SO Rhode Island 14.74m 48-04.50 2 FOUL 13.92m 14.59m 14.74m 14.47m 14.41m 9 Jesica Litwa SR Stonehill 14.73m 48-04.00 2 14.73m 14.34m 14.08m 14.50m 10 Emily Casella SR Assumption 14.50m 47-07.00 2 13.08m 14.50m 11 Jae Crawford SO Brown 14.38m 47-02.25 2 14.32m 14.38m 12 Ashley O'Loughlin JR Rhode Island 14.04m 46-00.75 2 12.39m 12.21m 14.04m 13 Anna Orticerio FR Bryant 13.76m 45-01.75 1 14 Kassidy Gallagher FR Assumption 13.71m 44-11.75 1 x 13.71m 13.54m 15 Melanie Lamar SR New Hampshire 13.61m 44-08.00 1 13.56m 13.61m 13.37m 16 Shayla Lyons SR Stonehill 13.33m 43-09.00 2 13.33m 17 Vanessa Attaya SO Holy Cross 13.25m 43-05.75 1 18 Mikaylah Schwartz SO Assumption 13.20m 43-03.75 1 19 Kasey Thomas FR Bryant 13.08m 42-11.00 1 20 Julia Mechlinski FR Bryant 12.79m 41-11.50 2 12.15m 12.79m x 21 Laura Rizik SO Bryant 12.31m 40-04.75 1 22 Renee Lasalle SO Hartford 12.13m 39-09.75 1 23 Jenna Arguin SR New Hampshire 11.96m 39-03.00 1 24 Krista Stracqualursi SO Stonehill 11.91m 39-01.00 1 25 Zoe Kaplan SO New Hampshire 11.82m 38-09.50 1 26 Emma McClafferty FR Holy Cross 11.66m 38-03.25 1 27 Taylor Purcell FR New Hampshire 11.36m 37-03.25 1 28 Elizabeth Balzarini SR Stonehill 9.97m 32-08.50 1 -- Jordyn Shubrick SO Holy Cross FOUL 2 FOUL -- Erynn Field FR Rhode Island FOUL 2 FOUL x Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Larue Martin FR Rhode Island 7.00q 1 2 Thomas Chant JR New Hampshire 7.07q 3 3 Alex Wilson SO Brown 7.13q 4 4 Justin Marsland SO Rhode Island 7.16q 3 5 Kaylan Depas SO Hartford 7.19q 4 6 Russell White NA Unat-Rhode I 7.20q 2 7 Callan Davies JR Rhode Island 7.22q 2 8 Julian Thomson SO Rhode Island 7.24q 5 9 Harold Corniel FR Rhode Island 7.25 2 9 Ardonntrell Williams FR Hartford 7.25 1 11 Joseph Manetta JR Rhode Island 7.28 2 12 Ryan Curtis FR Rhode Island 7.30 3 13 Jeffrey Santos SO Rhode Island 7.32 3 14 Trevor Rooney SO Rhode Island 7.34 1 14 Garrett Fortin SR Holy Cross 7.34 1 16 Aidan Smith FR Bryant 7.37 3 17 Carlos Pion-Vargas SO Hartford 7.40 4 18 Benjamin Pinkowski FR Hartford 7.43 4 19 Dante Echeandia FR Assumption 7.44 5 20 Joseph Cronin SO Assumption 7.51 3 21 James McCabe FR Hartford 7.53 2 22 Brian Genet SO New Hampshire 7.56 1 22 Thomas O'Connell FR Holy Cross 7.56 4 24 Daniel Stewart FR New Hampshire 7.59 2 25 Eric Wicks SR Rhode Island 7.60 1 26 Joshua Mattera SO Assumption 7.62 4 26 Brooks Jackson FR Holy Cross 7.62 2 28 Devin Donahue NA Unat-Rhode I 7.65 5 29 Nathan Skopas FR Stonehill 7.66 4 30 Shermar Scott FR Assumption 7.68 5 31 Ethan Hayes FR Bryant 7.71 3 32 Marcus Murray SR Hartford 7.75 5 33 Connor Kenny SR Hartford 7.94 5 34 Anthony Clavette FR Hartford 7.95 1 35 Peter McNally SR Hartford 7.96 4 Men 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Larue Martin FR Rhode Island 6.96 2 Russell White NA Unat-Rhode I J7.09 7.086 3 Thomas Chant JR New Hampshire J7.09 7.088 4 Julian Thomson SO Rhode Island 7.16 4 Kaylan Depas SO Hartford 7.16 6 Justin Marsland SO Rhode Island 7.17 6 Alex Wilson SO Brown 7.17 8 Callan Davies JR Rhode Island 7.23 Men 200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Julian Thomson SO Rhode Island 22.35 1 2 Jordan Ross SO Rhode Island 22.48 2 3 Larue Martin FR Rhode Island 22.54 1 4 Roniel Mata FR Rhode Island 22.71 1 5 Noah Korotzer SR Brown 22.74 1 6 Justin Marsland SO Rhode Island 22.77 3 7 Jeffrey Santos SO Rhode Island 23.03 2 8 Dimitri Pray SO Rhode Island 23.30 2 9 Jacob Goodman FR Bryant 23.39 4 10 David Scheier SO Rhode Island 23.41 1 11 Joseph Hook SR New Hampshire 23.48 4 12 Carlos Pion-Vargas SO Hartford 23.63 3 13 Joshua Pestana JR Bryant 23.67 3 14 Dante Echeandia FR Assumption 23.87 4 15 Kevin Stankiewicz SO Bryant 24.12 5 16 Thomas Chant JR New Hampshire 24.17 2 17 Eric Wicks SR Rhode Island 24.57 4 18 Thomas Hartley FR Hartford 24.65 5 19 Joseph Cronin SO Assumption 24.76 6 20 Nathan Skopas FR Stonehill 24.78 4 21 Bryce Eckenrode FR Assumption 24.80 5 22 Cole Hollis SR Bryant 25.26 5 -- Kevin Aroke FR Bryant FS 6 Men 400 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Roniel Mata FR Rhode Island 50.18 1 23.41 (23.41) 2 Dimitri Pray SO Rhode Island 51.17 2 23.78 (23.78) 51.17 (27.40) 3 Austin Reynolds SR Brown 51.36 2 23.92 (23.92) 51.36 (27.45) 4 Adam Winiarz SR Bryant 51.54 1 23.70 (23.70) 5 David Scheier SO Rhode Island 51.77 1 23.87 (23.87) 6 Joseph Hook SR New Hampshire 52.16 3 24.19 (24.19) 52.16 (27.97) 6 Jared Grossi SR Providence 52.16 1 24.11 (24.11) 8 Brian Murray SR Bryant 52.86 3 24.26 (24.26) 52.86 (28.60) 9 Seth Phillips FR Rhode Island 52.96 2 23.98 (23.98) 52.96 (28.99) 10 Jack Bowers SO Stonehill 53.32 4 24.58 (24.58) 53.32 (28.74) 11 Tim McDonough JR Brown 53.36 3 23.88 (23.88) 53.36 (29.49) 12 George Dixon FR Assumption 53.51 4 24.42 (24.42) 53.51 (29.10) 13 Jacob Goodman FR Bryant 53.74 3 24.35 (24.35) 53.74 (29.39) 14 Abayomi Lowe FR Brown 53.99 3 24.47 (24.47) 53.99 (29.52) 15 Peter Mitchell JR Holy Cross 54.31 5 25.62 (25.62) 54.31 (28.69) 16 Dylan Weir SO New Hampshire 54.38 6 25.28 (25.28) 54.38 (29.10) 17 Casey Farrell SR New Hampshire 54.47 2 25.76 (25.76) 54.47 (28.72) 18 Brooks Jackson FR Holy Cross 54.57 4 24.78 (24.78) 54.57 (29.80) 19 Bryce Eckenrode FR Assumption 54.69 6 25.42 (25.42) 54.69 (29.28) 20 Thomas Helms SO Assumption 54.70 4 25.29 (25.29) 54.70 (29.41) 21 James McCabe FR Hartford 54.74 6 26.26 (26.26) 54.74 (28.49) 22 Derek Cole FR Stonehill 54.78 5 25.87 (25.87) 54.78 (28.91) 23 Anthony Marini JR Assumption 54.99 5 26.59 (26.59) 54.99 (28.40) 24 Kyle Belmonte SO Assumption 55.23 5 26.15 (26.15) 55.23 (29.08) 25 Joel Urizar JR Bryant 55.60 4 25.11 (25.11) 55.60 (30.50) 26 Thomas Hartley FR Hartford 55.86 6 26.86 (26.86) 55.86 (29.00) 27 Cole Hollis SR Bryant 57.52 6 26.59 (26.59) 57.52 (30.93) -- Allen Garnes JR Providence DNF 5 -- Jack Kennefick JR New Hampshire DQ 6 25.18 (25.18) 52.99 (27.82) Men 500 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Derek Davey SO Brown 1:06.38 1 37.56 (37.56) 1:06.38 (28.82) 2 Jordan Ross SO Rhode Island 1:07.06 3 38.75 (38.75) 1:07.06 (28.31) 3 Sam Coppola SR Rhode Island 1:07.32 2 38.18 (38.18) 1:07.32 (29.14) 4 Luke Fehrman FR Hartford 1:07.37 2 37.95 (37.95) 1:07.37 (29.43) 5 Jason Dolan SO Bryant 1:07.57 2 39.24 (39.24) 1:07.57 (28.34) 6 Ian Daly SO New Hampshire 1:07.69 1 38.99 (38.99) 1:07.69 (28.71) 7 Sergey Gorban FR Brown 1:08.98 1 38.90 (38.90) 1:08.98 (30.09) 8 Anthony Magazzu SO Stonehill 1:09.14 2 39.30 (39.30) 1:09.14 (29.84) 9 Christopher Wrenn SR Bryant 1:09.38 3 39.11 (39.11) 1:09.38 (30.27) 10 Jeremiah Taylor FR Stonehill 1:09.57 3 39.81 (39.81) 1:09.57 (29.77) 11 Kevin Stankiewicz SO Bryant 1:09.64 3 39.54 (39.54) 1:09.64 (30.10) 12 John Gnibus SO Holy Cross 1:09.77 2 39.01 (39.01) 1:09.77 (30.76) 13 Alex Kramer SO Brown 1:12.02 3 39.16 (39.16) 1:12.02 (32.86) 14 Emmanuel Ndahayo SO New Hampshire 1:13.40 1 41.19 (41.19) 1:13.40 (32.22) 15 Richard Randall FR New Hampshire 1:14.01 3 42.13 (42.13) 1:14.01 (31.89) -- Nicholas Fitch JR Rhode Island DNF 2 38.38 (38.38) Men 800 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Nick Carleo SR Providence 1:55.37 2 56.15 (56.15) 1:55.37 (59.23) 2 Aaron Siff-Scherr SO Brown 1:56.71 2 56.45 (56.45) 1:56.71 (1:00.27) 3 Ryan Jendzejec JR Providence 1:57.20 2 55.92 (55.92) 1:57.20 (1:01.28) 4 Evan Kennedy SO Stonehill 1:58.48 2 57.14 (57.14) 1:58.48 (1:01.35) 5 Aidan Kindopp FR Rhode Island 1:58.81 2 57.52 (57.52) 1:58.81 (1:01.29) 6 Spencer Small JR Brown 1:58.88 2 56.61 (56.61) 1:58.88 (1:02.28) 7 Colin Conery SO New Hampshire 1:59.18 2 56.87 (56.87) 1:59.18 (1:02.31) 8 Jesse Edelstein FR Brown 1:59.47 2 56.63 (56.63) 1:59.47 (1:02.85) 9 Dylan Mclaughlin SO New Hampshire 1:59.80 1 59.68 (59.68) 1:59.80 (1:00.12) 10 Joseph McElroy FR New Hampshire 2:00.00 1 59.93 (59.93) 2:00.00 (1:00.07) 11 Graydon Nichols FR Holy Cross 2:01.09 1 1:00.38 (1:00.38) 2:01.09 (1:00.71) 12 Kyle Culley FR Holy Cross 2:01.21 1 59.48 (59.48) 2:01.21 (1:01.73) 13 Nik Reygadas SO Assumption 2:02.91 1 59.70 (59.70) 2:02.91 (1:03.21) 14 Jeremy Breen SR Stonehill 2:03.53 1 1:00.93 (1:00.93) 2:03.53 (1:02.60) 15 Daniel Deluca SR Assumption 2:03.69 1 1:00.86 (1:00.86) 2:03.69 (1:02.84) 16 Alex Cermak FR New Hampshire 2:05.48 1 1:01.31 (1:01.31) 2:05.48 (1:04.17) 17 Anthony Farago FR Assumption 2:09.13 1 1:02.02 (1:02.02) 2:09.13 (1:07.12) 18 Ryan Gill SR Assumption 2:11.59 1 1:02.75 (1:02.75) 2:11.59 (1:08.85) Men 1000 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Kellen Waters SO Rhode Island 2:27.03 2 2 David Scherrer JR Brown 2:27.17 2 3 Samuel Lanternier JR New Hampshire 2:30.70 2 4 Michael O'Leary SR Providence 2:31.48 2 5 Dillon Adamy FR New Hampshire 2:33.15 1 6 Matthew Adams SR New Hampshire 2:33.16 2 7 William Mardo SR Assumption 2:34.19 1 8 Samuel Walker SO Providence 2:36.92 1 9 Aidan O'Hern FR New Hampshire 2:37.18 1 10 Brian Coyne SO Rhode Island 2:39.03 1 11 Aidan Sullivan JR New Hampshire 2:39.15 1 12 Nathanial Nichols SO New Hampshire 2:39.25 1 -- Griffin McCauley SO Brown DNF 2 Men 1 Mile Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Griffin McCauley SO Brown 4:17.75 4 2:10.06 (2:10.06) 4:17.75 (2:07.69) 2 Ben McCoy JR Brown 4:19.92 4 2:10.29 (2:10.29) 4:19.92 (2:09.63) 3 Eric Zulkofske SO Rhode Island 4:21.02 4 2:10.61 (2:10.61) 4:21.02 (2:10.41) 4 Carrick Fortna JR Rhode Island 4:22.67 4 2:10.83 (2:10.83) 4:22.67 (2:11.84) 5 Nathan Coogan JR Rhode Island 4:23.65 4 2:11.42 (2:11.42) 4:23.65 (2:12.23) 6 Nicholas O'Brien JR Hartford 4:24.13 3 2:14.21 (2:14.21) 4:24.13 (2:09.93) 7 Alexander Saveliev JR New Hampshire 4:24.28 4 2:09.61 (2:09.61) 4:24.28 (2:14.68) 8 Kevin Quinn JR Providence 4:24.53 3 2:14.95 (2:14.95) 4:24.53 (2:09.58) 9 Joseph Maguire SR Rhode Island 4:24.63 3 2:14.10 (2:14.10) 4:24.63 (2:10.53) 10 James Wilkes JR New Hampshire 4:25.50 3 2:13.77 (2:13.77) 4:25.50 (2:11.74) 11 Colby Zarle FR Brown 4:26.28 4 2:11.07 (2:11.07) 4:26.28 (2:15.21) 12 Connor Visnic FR Providence 4:26.60 2 2:13.99 (2:13.99) 4:26.60 (2:12.62) 13 Matthew Vinacco SO Rhode Island 4:26.63 2 2:13.30 (2:13.30) 4:26.63 (2:13.34) 14 Owen Curran SO Providence 4:27.36 3 2:14.28 (2:14.28) 4:27.36 (2:13.09) 15 Nick Braz FR Providence 4:28.26 3 2:13.83 (2:13.83) 4:28.26 (2:14.43) 16 Matthew Lepine SO Providence 4:28.60 3 2:13.59 (2:13.59) 4:28.60 (2:15.01) 17 Christian Deal FR Hartford 4:28.73 2 2:14.08 (2:14.08) 4:28.73 (2:14.66) 18 Jeffrey Pichie SR Stonehill 4:29.26 1 2:12.91 (2:12.91) 4:29.26 (2:16.36) 19 William Curran FR New Hampshire 4:30.22 4 2:11.21 (2:11.21) 4:30.22 (2:19.01) 20 Keith May FR Hartford 4:30.53 1 2:13.96 (2:13.96) 4:30.53 (2:16.57) 21 Sean Garrison SR Hartford 4:30.58 2 2:14.33 (2:14.33) 4:30.58 (2:16.26) 22 Jordan Dagrin JR Bryant 4:30.98 4 2:09.86 (2:09.86) 4:30.98 (2:21.12) 23 Gabe Cannavo FR Brown 4:32.92 3 2:13.99 (2:13.99) 4:32.92 (2:18.93) 24 Colin Black FR Stonehill 4:35.29 1 2:16.71 (2:16.71) 4:35.29 (2:18.59) 25 David Gardner FR Hartford 4:36.15 1 2:16.86 (2:16.86) 4:36.15 (2:19.30) 26 Ben Fleischer FR Rhode Island 4:36.57 2 2:14.89 (2:14.89) 4:36.57 (2:21.68) 27 Shane Braz SO Stonehill 4:36.76 2 2:15.45 (2:15.45) 4:36.76 (2:21.31) 28 McGrath Bissaillon SR Providence 4:38.54 2 2:15.78 (2:15.78) 4:38.54 (2:22.77) 29 Geordie Young FR Brown 4:38.75 3 2:15.28 (2:15.28) 4:38.75 (2:23.47) 30 Matthew Konopinski FR Hartford 4:38.88 2 2:16.40 (2:16.40) 4:38.88 (2:22.49) 31 Jonathan Tilton SO Holy Cross 4:40.97 1 2:17.78 (2:17.78) 4:40.97 (2:23.19) 32 Aidan Macsweeney FR Bryant 4:41.13 1 2:21.31 (2:21.31) 4:41.13 (2:19.82) 33 Peter Sullivan FR Bryant 4:41.16 1 2:22.03 (2:22.03) 4:41.16 (2:19.14) 34 Alexander Kirchgaesser SO Holy Cross 4:44.81 1 2:22.62 (2:22.62) 4:44.81 (2:22.19) 35 Evan Coyne FR Unattached 4:46.50 1 2:21.06 (2:21.06) 4:46.50 (2:25.44) 36 Michael O'Brien FR Holy Cross 4:54.72 1 2:21.80 (2:21.80) 4:54.72 (2:32.92) 37 Christian Surette FR Assumption 4:59.44 1 2:25.80 (2:25.80) 4:59.44 (2:33.65) Men 3000 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Nicholas Brown SR New Hampshire 8:45.04 2 2:19.00 (2:19.00) 5:17.73 (2:58.73) 8:45.04 (3:27.32) 2 Peter Rindfuss SR Providence 8:50.17 2 2:18.49 (2:18.49) 5:17.51 (2:59.02) 8:50.17 (3:32.67) 3 Sean Conlan SR Stonehill 8:52.80 2 2:20.72 (2:20.72) 5:19.54 (2:58.83) 8:52.80 (3:33.26) 4 Brendan Carter JR Assumption 8:53.27 2 2:20.90 (2:20.90) 5:21.12 (3:00.23) 8:53.27 (3:32.15) 5 Thomas Arbeiter JR Providence 8:55.42 2 2:20.47 (2:20.47) 2:21.26 (0.80) 5:21.36 (3:00.10) 8:55.42 (3:34.07) 6 Andrew Lepage SO New Hampshire 8:56.00 2 2:18.77 (2:18.77) 5:18.30 (2:59.54) 8:56.00 (3:37.70) 7 Claudio Rocha FR Assumption 8:56.38 2 2:21.13 (2:21.13) 5:21.70 (3:00.57) 8:56.38 (3:34.69) 8 Cole Cayer FR Hartford 8:57.44 2 5:21.86 (5:21.86) 8:57.44 (3:35.59) 9 Kyle Vandermark FR Holy Cross 9:00.94 2 2:21.49 (2:21.49) 5:22.14 (3:00.66) 9:00.94 (3:38.80) 10 Joseph Leland SR Holy Cross 9:02.35 2 2:21.73 (2:21.73) 5:21.89 (3:00.17) 8:58.94 (3:37.05) 9:02.35 (3.41) 11 Jonathan Wahl SR Assumption 9:04.76 2 5:22.43 (5:22.43) 9:04.76 (3:42.34) 12 Ryan Mardo SO Assumption 9:05.60 1 4:50.38 (4:50.38) 9:05.60 (4:15.23) 13 Nicholas Brancato FR Bryant 9:06.14 1 4:50.24 (4:50.24) 9:06.14 (4:15.90) 14 Shawn Scullion JR Assumption 9:07.94 2 5:23.92 (5:23.92) 9:07.94 (3:44.03) 15 Jonathan Iamarone FR Bryant 9:09.49 1 4:50.12 (4:50.12) 9:09.49 (4:19.38) 16 Noah Tellier JR Bryant 9:10.30 1 4:52.78 (4:52.78) 9:10.30 (4:17.52) 17 Daniel Reynolds FR Hartford 9:10.63 1 4:51.94 (4:51.94) 9:10.63 (4:18.70) 18 Jake Luongo SO Assumption 9:12.61 1 4:53.18 (4:53.18) 9:12.61 (4:19.43) 19 Ethan Bierer FR Hartford 9:14.23 1 4:52.50 (4:52.50) 9:14.23 (4:21.73) 20 Andrew Corbett SO Holy Cross 9:15.58 1 4:51.70 (4:51.70) 9:15.58 (4:23.88) 21 Bodie Avery SO Bryant 9:19.36 1 4:50.73 (4:50.73) 9:19.36 (4:28.63) 22 Kane Breuer SO Holy Cross 9:25.24 1 4:51.83 (4:51.83) 9:25.24 (4:33.42) 23 Riley Brackett SO Assumption 9:32.59 1 4:59.73 (4:59.73) 9:32.59 (4:32.86) 24 Alexander Duncan JR Bryant 9:37.74 1 4:59.97 (4:59.97) 9:37.74 (4:37.77) 25 Andrew Lamb JR Assumption 9:39.73 2 2:28.68 (2:28.68) 9:39.73 (7:11.06) 26 Derek Ahlstedt FR Assumption 9:40.96 1 5:05.44 (5:05.44) 9:40.96 (4:35.53) 27 Peter Theuerkauf JR Bryant 9:49.10 1 5:05.67 (5:05.67) 9:49.10 (4:43.43) 28 Ryan Smith SO Assumption 9:58.22 1 5:04.89 (5:04.89) 9:58.22 (4:53.33) -- Aidan Toth FR New Hampshire DQ 2 inside yellow alley 2:23.05 (2:23.05) 5:24.91 (3:01.86) 9:02.36 (3:37.45) Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Bretram Rogers JR Brown 8.23q 1 2 Callan Davies JR Rhode Island 8.49q 2 3 Michael Monahan JR New Hampshire 8.51q 3 4 Ardonntrell Williams FR Hartford 8.59q 1 5 Scott Honicker FR Rhode Island 8.60q 2 6 Kobina Johnson SR Brown 8.66q 4 7 Devin Donahue NA Unat-Rhode I 8.75q 1 8 Collin Kuchachik SR Stonehill 8.76q 1 9 Kevin Aroke FR Bryant 8.77 2 10 Isaiah Powers FR Rhode Island 8.96 3 11 Maxwell Dickens JR Rhode Island 8.97 2 12 Daniel Rooney JR Providence 8.99 3 13 Ryan Kenny FR Assumption 9.07 1 14 Cameron Donoghue SO Assumption 9.11 4 15 Jake Dwyer FR Stonehill 9.14 1 16 Benjamin Pinkowski FR Hartford 9.18 2 16 Ryan Verhoog FR New Hampshire 9.18 2 18 Derek Girouard JR Assumption 9.27 3 19 Anthony Marini JR Assumption 9.29 4 20 Ryan Dumont JR Bryant 9.33 4 21 Kyle Belmonte SO Assumption 9.37 2 22 Anthony Clavette FR Hartford 9.45 1 23 Joseph Jepsen SO Assumption 9.94 4 Men 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Bretram Rogers JR Brown 8.27 2 Scott Honicker FR Rhode Island 8.40 3 Michael Monahan JR New Hampshire 8.54 4 Kobina Johnson SR Brown 8.68 5 Ardonntrell Williams FR Hartford 8.70 6 Devin Donahue NA Unat-Rhode I 8.88 7 Collin Kuchachik SR Stonehill 8.89 8 Callan Davies JR Rhode Island 9.13 Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Rhode Island 'A' 3:24.84 1) Jeffrey Santos SO 2) Dimitri Pray SO 3) Roniel Mata FR 4) Seth Phillips FR 50.99 (50.99) 1:42.14 (51.16) 2:33.21 (51.07) 3:24.84 (51.64) 2 Assumption 'A' 3:28.55 1) George Dixon FR 2) William Mardo SR 3) Shermar Scott FR 4) Anthony Spignese FR 53.70 (53.70) 1:45.62 (51.92) 2:38.75 (53.14) 3 New Hampshire 'A' 3:32.93 1) Ian Daly SO 2) Samuel Lanternier JR 3) Joseph McElroy FR 4) Dillon Adamy FR 52.43 (52.43) 1:46.44 (54.02) 2:40.32 (53.89) 3:32.93 (52.61) 4 Hartford 'A' 3:35.85 1) Luke Fehrman FR 2) Keith May FR 3) David Gardner FR 4) Thomas Hartley FR 52.85 (52.85) 1:47.44 (54.59) 2:41.93 (54.50) 3:35.85 (53.93) 5 Bryant 'A' 3:36.37 1) Joshua Pestana JR 2) Joel Urizar JR 3) Christopher Wrenn SR 4) Jason Dolan SO 55.15 (55.15) 1:49.69 (54.54) 2:43.62 (53.93) 3:36.37 (52.76) Men 4x800 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Rhode Island 'A' 8:13.29 1) Kellen Waters SO 2) Aidan Kindopp FR 3) Nathan Coogan JR 4) Sam Coppola SR 1:58.38 (1:58.38) 4:02.47 (2:04.09) 6:10.66 (2:08.20) 8:13.29 (2:02.64) 2 Hartford 'A' 8:34.68 1) Nicholas O'Brien JR 2) Christian Deal FR 3) Matthew Konopinski FR 4) Sean Garrison SR 2:06.07 (2:06.07) 4:11.91 (2:05.84) 6:19.23 (2:07.33) 8:34.68 (2:15.45) Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jack Reichenbach SO Rhode Island J2.07m 6-09.50 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.05 2.07 2.11 O O XO O O XO XXO XXX 2 Kevin McGrath FR New Hampshire J2.01m 6-07.00 1.91 1.96 2.01 2.05 O O O XXX 3 Kevin Hack SR Assumption J1.96m 6-05.00 1.91 1.96 2.01 O XO XXX 4 Connor Kenny SR Hartford J1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 1.96 O O XO XXX 5 Anthony Clavette FR Hartford J1.91m 6-03.25 1.81 1.86 1.91 2.01 O O XXO XXX 6 Emmanuel Nkounkou SO New Hampshire J1.86m 6-01.25 1.86 1.91 XO XXX 7 Daniel Dempsey SO Holy Cross J1.86m 6-01.25 1.86 1.91 XXO XXX 7 Benjamin Pinkowski FR Hartford J1.86m 6-01.25 1.81 1.86 1.91 O XXO P 7 Jonathan Ray NA Unat-Rhode I J1.86m 6-01.25 1.81 1.86 1.91 XO XXO XXX 7 Cameron Donoghue SO Assumption J1.86m 6-01.25 1.81 1.86 1.91 O XXO XXX 11 Sean Morrisey FR Assumption J1.81m 5-11.25 1.81 1.86 XO XXX 12 Marcus Murray SR Hartford J1.81m 5-11.25 1.81 1.86 XXO XXX -- Daniel Parker FR New Hampshire NH 1.81 XXX -- Joseph Jepsen SO Assumption NH 1.81 XXX -- Peter McNally SR Hartford NH 1.81 XXX -- Caleb Tondora FR Bryant NH 1.81 XXX -- Turner Davis SR Bryant NH 1.81 XXX Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ryan Wilkes NA Unat-Rhode I J4.65m 15-03.00 4.50 4.65 4.90 XO O XXX 2 Darin Smalls FR Rhode Island J4.50m 14-09.00 4.50 4.65 XO XXX 3 Timothy (Tj) Duggan SO Holy Cross J4.35m 14-03.25 4.05 4.20 4.35 4.50 O O O XXX 3 Zach Nyhart FR Rhode Island J4.35m 14-03.25 4.20 4.35 4.50 O O XXX 5 Dalton Burnham SO Hartford J4.20m 13-09.25 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 XO O O XX O XXX 6 Nicholas Curci SR Bryant J4.20m 13-09.25 4.05 4.20 4.35 O XXO XXX 7 Derek Girouard JR Assumption 3.75m 12-03.50 3.60 3.75 3.90 XO O XXX -- Gregory Potter JR Rhode Island NH 4.20 XXX -- Isaiah Powers FR Rhode Island NH 4.20 XXX -- William Shepard SO New Hampshire NH 4.05 XXX -- Connor Morris SR New Hampshire NH 3.60 XXX Men Long Jump ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Altan Mitchell FR Brown 7.06m 23-02.00 2 6.97m 6.90m 7.06m 2 Demitri Jackson SR Brown 7.05m 23-01.75 2 7.05m 6.68m 6.84m 7.02m 6.89m 3 Michel-Ange Siaba JR Stonehill 6.74m 22-01.50 2 6.28m 6.35m 6.74m 4 Jack Reichenbach SO Rhode Island 6.72m 22-00.75 2 6.71m 6.33m 6.72m 6.68m 5 Tyler Costeira FR Rhode Island 6.57m 21-06.75 2 6.55m 6.57m 6.52m 6.36m 6.19m 6.49m 6 Brian Genet SO New Hampshire 6.55m 21-06.00 2 6.55m 6.29m 6.45m 6.44m 6.40m 6.53m 7 Ardonntrell Williams FR Hartford 6.54m 21-05.50 2 6.39m 6.45m 6.41m 6.47m 6.54m 8 Sam Anderson FR Stonehill 6.30m 20-08.00 1 6.18m 5.99m 6.22m 5.97m 6.05m 6.30m 9 George Dixon FR Assumption 6.26m 20-06.50 2 6.26m 5.42m 6.19m 10 Jonathan Ray NA Unat-Rhode I 6.21m 20-04.50 1 6.05m 6.21m 6.16m 11 Christopher Fils FR Hartford 6.20m 20-04.25 1 6.20m 5.89m 6.12m 12 Quindel Wilson SO Rhode Island 6.19m 20-03.75 2 6.16m 6.00m 6.19m 13 Samuel Baker SO Assumption 6.15m 20-02.25 1 5.74m 6.15m 14 Ryan Dutile JR New Hampshire 6.08m 19-11.50 1 5.74m 6.08m 15 Anthony Holloway JR Bryant 5.99m 19-08.00 1 5.59m 5.99m 16 Cameron Donoghue SO Assumption 5.87m 19-03.25 2 5.67m 5.67m 5.87m 17 Derek Girouard JR Assumption 5.75m 18-10.50 2 5.66m 5.56m 5.75m 18 James McCabe FR Hartford 5.71m 18-09.00 1 5.63m 5.14m 5.71m 19 Joseph Jepsen SO Assumption 5.59m 18-04.25 1 5.54m 5.59m 5.46m Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Michel-Ange Siaba JR Stonehill 14.01m 45-11.75 13.77m 13.72m 14.01m 2 Christopher Fils FR Hartford 13.56m 44-06.00 13.24m 13.34m 13.39m 13.56m 3 Orion Joyner FR Rhode Island 13.24m 43-05.25 13.17m 13.24m 4 Sam Anderson FR Stonehill 13.13m 43-01.00 12.53m 12.33m 12.91m 13.13m 5 Quindel Wilson SO Rhode Island 12.89m 42-03.50 12.82m 12.61m 12.89m 6 Samuel Baker SO Assumption 12.80m 42-00.00 12.22m 12.80m 7 Ryan Dumont JR Bryant 12.70m 41-08.00 12.45m 11.86m 12.35m 12.70m 8 David Lackard SR Bryant 12.36m 40-06.75 x 11.83m 12.08m 11.81m 12.36m Men Shot Put ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Nigel Despinasse SR Brown 15.68m 51-05.50 2 15.68m 15.17m 2 Nick Morse FR Rhode Island 15.49m 50-10.00 2 14.62m 15.49m 13.79m 3 William Bennett SR Assumption 14.17m 46-06.00 2 13.89m 14.16m 14.17m 14.14m 4 Jacob Dearborn JR New Hampshire 14.05m 46-01.25 2 14.05m 13.46m 14.02m 13.94m 5 John King SO New Hampshire 13.81m 45-03.75 2 13.18m 12.76m 11.97m 13.81m 13.40m 6 Sean Fitzpatrick SO Holy Cross 13.62m 44-08.25 2 12.10m 13.00m 13.62m 7 Dylan Murad SO Hartford 13.40m 43-11.75 2 12.57m 13.13m 12.90m 12.60m 13.40m 8 Patrick Brogioli SO New Hampshire 13.21m 43-04.25 2 12.79m 12.97m 13.21m 9 Grant Dubiel FR Bryant 13.15m 43-01.75 1 10 James Williams SO Bryant 12.94m 42-05.50 1 11 Devin Donahue NA Unat-Rhode I 12.85m 42-02.00 1 12 Ryan Burns SO Assumption 12.78m 41-11.25 1 13 Max Paolino FR Assumption 12.67m 41-07.00 1 14 Tyler Thomas FR Stonehill 12.46m 40-10.50 1 15 Andrew Fleming FR New Hampshire 11.89m 39-00.25 1 16 Samuel Bullock SO Bryant 11.62m 38-01.50 1 17 Robert Lisi SO Stonehill 11.51m 37-09.25 1 18 William Frank FR Hartford 11.50m 37-08.75 1 19 James McCabe FR Hartford 11.36m 37-03.25 1 20 Daniel Bennett FR Stonehill 10.11m 33-02.00 1 21 Zackery Duclos FR Holy Cross 9.68m 31-09.25 1 Men Weight Throw ==================================================================================== Name Year School Finals H# Points ==================================================================================== 1 Michael Coppolino SR Brown 18.62m 61-01.25 2 15.65m 16.41m 17.82m 18.62m 2 Johnathan Buchanan SO Rhode Island 18.55m 60-10.50 2 17.78m 18.54m 18.55m 3 Kegan Schroeter SO Brown 18.47m 60-07.25 2 18.18m 17.08m 18.47m 4 Jide Akinjisola FR Rhode Island 16.97m 55-08.25 2 16.15m 16.28m 16.97m 5 Abraham Salako SO Rhode Island 15.08m 49-05.75 2 x 15.08m 6 Jacob Dearborn JR New Hampshire 15.00m 49-02.50 2 14.28m 14.75m 14.30m 15.00m 7 Patrick Brogioli SO New Hampshire 14.15m 46-05.25 2 13.07m 13.05m 12.94m 13.97m 13.60m 14.15m 8 Kyle Faucher SR New Hampshire 13.68m 44-10.75 2 13.68m 11.73m 9 Bill Conlan JR Bryant 13.26m 43-06.00 2 12.54m 13.26m 11.79m 12.55m 12.15m 10 Samuel Sargent JR Bryant 13.00m 42-08.00 2 12.94m 13.00m 11 Andrew Fleming FR New Hampshire 12.55m 41-02.25 1 11.57m 12.55m 12 Robert Lisi SO Stonehill 12.50m 41-00.25 1 12.10m 12.22m 12.50m 13 Grant Dubiel FR Bryant 12.30m 40-04.25 1 11.31m 12.30m 11.88m 14 Sean Fitzpatrick SO Holy Cross 11.87m 38-11.50 1 11.64m 11.87m 15 Thomas Mcneil JR Bryant 11.62m 38-01.50 1 16 William Lyons SR Stonehill 11.47m 37-07.75 1 17 William Frank FR Hartford 11.14m 36-06.75 1 18 Max Paolino FR Assumption 10.87m 35-08.00 1 19 Dylan Murad SO Hartford 10.84m 35-06.75 1 20 Ryan Burns SO Assumption 10.60m 34-09.50 1 10.60m 21 Zackery Duclos FR Holy Cross 8.95m 29-04.50 1 ************************************************************ Results ************************************************************


Meet Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates