Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    


Lightning Bug 5K Road Race
Top Male: 1. Troy Miller 2. Chris Abbott 3. Michael Westfall 4. DAVID HAYES 5. Kevin Braun
Top Female: 1. Samantha Myers 2. Marla Rycerz 3. Erin Chiz 4. Sara Kinney 5. Kristin Lowman
Marlborough Lightning Bug 5K Road Race
Friday August 23, 2019 - Blish Park - Marlborough CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 74 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Troy Miller Overall Female: Samantha Myers

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Troy Miller 13M M1319 Marlborough CT 19:28 6:16 1/2 434
2 Chris Abbott 29M M2029 Marlborough CT 20:13 6:30 1/4 367
3 Michael Westfall 49M M4049 Manchester CT 20:33 6:37 1/13 485
4 DAVID HAYES 31M M3039 Cromwell CT 20:40 6:39 1/6 417
5 Kevin Braun 49M M4049 Cromwell CT 21:34 6:56 2/13 388
6 Michael Burke 25M M2029 Windsor CT 22:41 7:18 2/4 366
7 Michael Thatferd 11M M0012 Marlborough CT 22:49 7:20 1/2 368
8 Rick Shoup 44M M4049 Naugatuck CT 23:02 7:24 3/13 450
9 Ken Johnson 60M M6069 N Windham CT 23:12 7:28 1/7 495
10 Stephen Adams 60M M6069 E haddam CT 23:16 7:29 2/7 369
11 Samantha Myers 29F F2029 East Hampton CT 23:46 7:38 1/8 470
12 Cliff Collins 59M M5059 E Hampton CT 23:48 7:39 1/7 498
13 Marla Rycerz 50F F5059 Windsor CT 23:54 7:41 1/13 492
14 Erin Chiz 37F F3039 Marlborough CT 24:32 7:53 1/11 365
15 John Noel 58M M5059 MarlboroughMarlboroug 24:41 7:56 2/7 440
16 Sara Kinney 40F F4049 Coventry CT 24:51 7:59 1/12 493
17 Keith Loveland 51M M5059 Windsor Locks CT 24:52 8:00 3/7 429
18 Jason Corsi 45M M4049 Fairfield CT 25:02 8:03 4/13 377
19 Kristin Lowman 40F F4049 East Granby CT 25:14 8:07 2/12 430
20 Mark Dursin 49M M4049 Marlborough CT 25:19 8:09 5/13 376
21 Rudy Matta 31M M3039 Marlborough CT 25:47 8:18 2/6 489
22 Lee Falk 50F F5059 Bristol CT 25:50 8:18 2/13 405
23 Steve Schiller 62M M6069 New Britain CT 25:53 8:19 3/7 500
24 Meaghan Kehoegreen 35F F3039 Colchester CT 26:05 8:23 2/11 375
25 Marie Glaude 39F F3039 Baltic CT 26:05 8:23 3/11 413
26 Matthew DiNatale 26M M2029 Suffield CT 26:20 8:28 3/4 399
27 Sophia FALKOWSKI 14F F1319 Colchester CT 26:20 8:28 1/3 406
28 Jennifer Kelley 44F F4049 East Hampton CT 26:28 8:31 3/12 419
29 Lara Hanley 10F F0012 Simsbury CT 26:31 8:32 1/5 415
30 Anna Knes 22F F2029 Marlborough CT 26:32 8:32 2/8 421
31 Anna LeGault 14F F1319 Colchester CT 26:37 8:34 2/3 425
32 Raymond Hanley 55M M5059 Simsbury CT 26:41 8:35 4/7 416
33 Dayne Stewkesbury 55M M5059 Windsor Locks CT 26:48 8:37 5/7 499
34 Smith Kidkarndee 35M M3039 Hebron CT 26:53 8:39 3/6 420
35 Sharon Reiner 63F F6069 Marlborough CT 27:20 8:47 1/7 444
36 Cynthia Mathieu 52F F5059 Newington CT 27:24 8:49 3/13 431
37 Robin Myers 32M M3039 East Hampton CT 27:28 8:50 4/6 471
38 Carissa Toth 15F F1319 Newington CT 27:53 8:58 3/3 463
39 Brian Fidler 48M M4049 West Haven CT 27:54 8:58 6/13 408
40 Joseph Gaudino 26M M2029 Ellington CT 28:18 9:06 4/4 412
41 Rob Thatford 48M M4049 Marlborough CT 28:34 9:11 7/13 462
42 Bruno Pasqualucci 58M M5059 Seymour CT 28:47 9:15 6/7 441
43 Stacy Levy 51F F5059 Wilton CT 28:47 9:15 4/13 428
44 Tom Baker 76M M7099 Oakdale CT 28:53 9:17 1/4 497
45 Christine Galinski 28F F2029 Somers CT 29:15 9:24 3/8 411
46 Steven Reiner 63M M6069 Marlborough CT 29:23 9:27 4/7 445
47 Elizabeth Elliott 26F F2029 Tolland CT 29:23 9:27 4/8 404
48 Dawn Tavolieri 50F F5059 Marlborough CT 29:24 9:27 5/13 461
49 Rick McMahon 60M M6069 Marlborough CT 29:31 9:29 5/7 432
50 Nancy Camp 52F F5059 Simsbury CT 29:47 9:35 6/13 389
51 Dawn Krukowski 59F F5059 New Preston Marble Da 29:51 9:36 7/13 473
52 Concetta Frank 38F F3039 North Franklin CT 29:58 9:38 4/11 410
53 Lorraine Giantonio 56F F5059 Manchester CT 30:04 9:40 8/13 364
54 Jordyn Miller 11F F0012 Marlborough CT 30:08 9:41 2/5 433
55 Julia Lachut 26F F2029 Ellington CT 30:35 9:50 5/8 422
56 Liz Gorgaglione 38F F3039 Marlborough CT 30:47 9:54 5/11 936
57 David Tanasi 53M M5059 Bristol CT 30:51 9:55 7/7 469
58 Sherri Condon 54F F5059 Middletown CT 30:53 9:56 9/13 395
59 Salvatore Agnello 49M M4049 East Hampton CT 30:54 9:56 8/13 381
60 Amy Tu 43F F4049 East Hampton CT 30:56 9:57 4/12 464
61 Elitzur Bar-Asher Siegal 42M M4049 New Haven CT 31:14 10:03 9/13 383
62 Colleen Walsh 43F F4049 North Franklin CT 31:19 10:04 5/12 467
63 Ashton Houghton 10M M0012 Marlborough CT 31:40 10:11 2/2 488
64 Reese Montstream 11F F0012 Marlborough CT 31:41 10:11 3/5 438
65 Jeanne Thomas 64F F6069 Wolcott CT 31:43 10:12 2/7 474
66 Andrea Gustafson 38F F3039 Marlborough CT 31:54 10:16 6/11 491
67 Melissa Flynn 40F F4049 Marlborough CT 31:54 10:16 6/12 487
68 Alice Figueroa 52F F5059 Simsbury CT 31:57 10:17 10/13 409
69 Jessica Dorau 31F F3039 Manchester CT 32:06 10:19 7/11 402
70 Betsy Priest 55F F5059 Southport CT 32:23 10:25 11/13 937
71 Kristine Bessette 27F F2029 Colchester CT 32:41 10:31 6/8 385
72 Danielle Valiquette 40F F4049 South Windsor CT 32:53 10:35 7/12 465
73 Mary Ellen Dombrowski 64F F6069 Wethersfield CT 32:53 10:35 3/7 401
74 Annalise Tyminski 12F F0012 Marlborough CT 32:59 10:37 4/5 475
75 John Pier 49M M4049 Cromwell CT 33:10 10:40 10/13 442
76 Patricia Montgomery 62F F6069 Wolcott CT 33:16 10:42 4/7 435
77 Jason Cooper 34M M3039 Marlborough CT 33:48 10:52 5/6 396
78 Denise Dinsmore 64F F6069 E Lyme CT 34:10 10:59 5/7 496
79 David Goldwerd 44M M4049 Hebron CT 34:18 11:02 11/13 414
80 Bryan Short 43M M4049 Avon CT 34:45 11:10 12/13 449
81 Susanne Cesana 65F F6069 Glastonbury CT 35:55 11:33 6/7 391
82 Elizabeth Ward 43F F4049 Congleton CH 36:20 11:41 8/12 468
83 Tricia Galinski 26F F2029 Marlborough CT 36:33 11:45 7/8 378
84 Mackenzie Anderson 25F F2029 Marlborough CT 36:34 11:46 8/8 935
85 Andrea Mashiak 55F F5059 Marlborough CT 36:34 11:46 12/13 934
86 Rachel Kaczynski 32F F3039 Marlborough CT 37:51 12:10 8/11 494
87 Alysha Martin 30F F3039 Meriden CT 38:35 12:25 9/11 472
88 Kyle Dorau 34M M3039 Manchester CT 38:41 12:27 6/6 403
89 James Silkenat 72M M7099 Guilford CT 38:44 12:28 2/4 490
90 Jennifer Czepiel 42F F4049 Amston CT 39:09 12:36 9/12 398
91 Melissa Sevigny 37F F3039 North Franklin CT 39:52 12:49 10/11 448
92 Christopher Reale 62M M6069 Windsor CT 39:57 12:51 6/7 443
93 Tia Slivinsky-Jones 33F F3039 Manchester CT 40:08 12:55 11/11 486
94 Sawyer Montstream 9F F0012 Marlborough CT 40:47 13:07 5/5 439
95 Kendra Montstream 43F F4049 Marlborough CT 40:51 13:09 10/12 437
96 Nicole LaJeuness 40F F4049 Oakdale CT 40:57 13:10 11/12 424
97 Kenneth Chappell 49M M4049 Uncasville CT 40:58 13:11 13/13 392
98 Jordon LaJeuness 14M M1319 Oakdale CT 41:14 13:16 2/2 423
99 Sylvia Centeno 41F F4049 East Hartford CT 41:30 13:21 12/12 390
100 Jan Bosworth 72F F7099 Bradenton FL 41:58 13:30 1/1 387
101 Jane Ski 63F F6069 Marlborough CT 44:02 14:10 7/7 459
102 Mary Kay Rendel 56F F5059 Windsor CT 49:28 15:55 13/13 363
103 John Dombrowski 70M M7099 Wethersfield CT 49:29 15:55 3/4 400
104 Mike Ski 63M M6069 Marlborough CT 51:19 16:30 7/7 460
105 Robert Montgomery 73M M7099 Wolcott CT 58:35 18:51 4/4 436

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Troy Miller 2. Chris Abbott 3. Michael Westfall 4. DAVID HAYES 5. Kevin Braun

Top Female: 1. Samantha Myers 2. Marla Rycerz 3. Erin Chiz 4. Sara Kinney 5. Kristin Lowman

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates