Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Race Results ()     Division Results ()    


Block Island Heath Service 5K Beach Run
Top Male: 1. Ryan Oemcke 2. Ralph Lufkin 3. Steve Tomasi 4. Daniel Murphy-Cox 5. Owen Penczak
Top Female: 1. Marykate O-Malley 2. Abby Sink 3. Jillian Penczak 4. Kerry Hutchins 5. Ava Sink
Block Island Health Services 5K Beach Run
Sunday August 4, 2019 - Town Beach Block Island RI
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Mostly Sunny 77 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Ryan Oemcke Overall Female: Marykate O-Malley

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Ryan Oemcke 13M M1317 Southbury CT 21:52 7:02 1/9 1246
2 Ralph Lufkin 36M M3539 Providence RI 22:27 7:13 1/4 1253
3 Steve Tomasi 61M M6069 Derry NH 22:49 7:20 1/4 72
4 Daniel Murphy-Cox 16M M1317 Darien CT 23:06 7:26 2/9 1210
5 Owen Penczak 16M M1317 Flanders NJ 23:07 7:26 3/9 1183
6 Matthew Nusom 18M M1824 Trumbull CT 23:56 7:42 1/3 1251
7 Aidan Murphy 17M M1317 Darien CT 24:22 7:50 4/9 1208
8 Christian Winteley 44M M4049 Hartford CT 24:26 7:51 1/11 1248
9 Dan Penczak 45M M4049 Flanders NJ 25:02 8:03 2/11 1181
10 William Ryan 16M M1317 Hanover MA 25:19 8:09 5/9 1252
11 Marykate O-Malley 20F F1824 Avon By The Sea NJ 27:03 8:42 1/2 1201
12 Abby Sink 10F F0012 Cheshire CT 27:03 8:42 1/9 1193
13 Jillian Penczak 13F F1317 Flanders NJ 27:11 8:45 1/3 1182
14 Zac Jezek 35M M3539 Moodus CT 28:12 9:04 2/4 1257
15 Christopher Polletta 21M M1824 Avon By The Sea NJ 28:29 9:09 2/3 1202
16 Kerry Hutchins 38F F3539 Plainville MA 28:45 9:15 1/4 390
17 Tim Hutchins 39M M3539 Plainville MA 29:09 9:22 3/4 391
18 Donald Patterson 65M M6069 Baltimore MD 29:38 9:32 2/4 399
19 Jim Tarmey 14M M1317 Newton MA 29:49 9:35 6/9 1189
20 Colin Penczak 9M M0012 Flanders NJ 29:50 9:36 1/7 400
21 Tom Ryan 18M M1824 Hanover MA 30:13 9:43 3/3 1254
22 Bob Herlihy 62M M6069 Milford MA 31:21 10:05 3/4 386
23 Kevin Nusom 14M M1317 Trumbull CT 31:42 10:12 7/9 1203
24 Mike Ross 26M M2529 Naples FL 31:54 10:16 1/1 1212
25 Ava Sink 12F F0012 Cheshire CT 31:54 10:16 2/9 1192
26 Karen Mead 67F F6069 Bedford NH 32:04 10:19 1/4 48
27 Neil Martin 30M M3034 Warwick RI 32:09 10:20 1/2 1213
28 Marjorie Nusom 49F F4049 Trumbull CT 32:16 10:23 1/9 1204
29 John O-Malley 57M M5059 Avon By The Sea NJ 32:19 10:24 1/2 1218
30 William Dooley 15M M1317 Ho-ho-kus NJ 32:30 10:27 8/9 1231
31 Augusta Rich 47F F4049 Block Island RI 32:55 10:35 2/9 1227
32 Joshua Smith 48M M4049 Southold NY 33:20 10:43 3/11 1185
33 Karen Chmelar 49F F4049 Summit NJ 33:20 10:43 3/9 383
34 Ej Sink 44M M4049 Cheshire CT 33:59 10:56 4/11 1191
35 Sarah Muoio 51F F5059 East Greenwich RI 34:41 11:09 1/4 1214
36 Shannon Jezek 34F F3034 Moodus CT 34:51 11:12 1/3 1258
37 Leah Jezek 9F F0012 Avon CT 34:52 11:13 3/9 1256
38 Melissa Pepin 51F F5059 Middletown CT 35:22 11:22 2/4 1243
39 Oliver Donroe 8M M0012 Cheshire CT 35:36 11:27 2/7 1237
40 Adam Donroe 40M M4049 Cheshire CT 35:37 11:27 5/11 1238
41 Kevin Muoio 49M M4049 East Greenwich RI 36:01 11:35 6/11 1215
42 Scott Comings 48M M4049 Block Island RI 36:34 11:46 7/11 1249
43 Greta Lundeberg 40F F4049 Woc RI 37:36 12:06 4/9 1255
44 Ella Murphy 18F F1824 Darien CT 37:45 12:09 2/2 1207
45 Bridget Dooley 11F F0012 Ho-ho-kus NJ 37:53 12:11 4/9 1233
46 Gavin Murphy 11M M0012 Darien CT 37:56 12:12 3/7 1209
47 Melissa Dooley 44F F4049 Ho-ho-kus NJ 38:06 12:15 5/9 1229
48 Thomas Murphy 50M M4049 Darien CT 38:18 12:19 8/11 1206
49 Tristan Spallone 11M M0012 Block Island RI 38:48 12:29 4/7 1198
50 Julia Rossi 16F F1317 South Salem NY 39:12 12:37 2/3 1184
51 Celeste Stivers 65F F6069 Baltimore MD 39:16 12:38 2/4 1186
52 Sofia Donroe 11F F0012 Cheshire CT 39:42 12:46 5/9 1236
53 SOPHIE MURPHY 52F F5059 Darien CT 40:27 13:01 3/4 1205
54 Stephen Hilger 44M M4049 Block Island RI 40:29 13:01 9/11 389
55 Sharon Manley-Brenton 54F F5059 Oxford CT 40:47 13:07 4/4 392
56 Nina Boutsikaris 32F F3034 Hudson NY 40:52 13:09 2/3 1188
57 Emma Sink 10F F0012 Cheshire CT 41:27 13:20 6/9 1194
58 Sarah Sink 44F F4049 Cheshire CT 41:30 13:21 6/9 1190
59 Tim Dooley 44M M4049 Ho-ho-kus NJ 41:49 13:27 10/11 1230
60 Sean Dooley 13M M1317 Ho-ho-kus NJ 41:50 13:28 9/9 1232
61 Rachael Bowling 44F F4049 Melrose MA 42:46 13:46 7/9 1200
62 Alison Martin 61F F6069 Block Island RI 44:09 14:12 3/4 118
63 Ted Merritt 83M M8084 Block Island RI 44:24 14:17 1/1 1196
64 Amelie Gilliss 7F F0012 Berkeley CA 45:19 14:35 7/9 100
65 Molly Burnett 39F F3539 Berkeley CA 46:07 14:50 2/4 97
66 Park Gilliss 5M M0012 Berkeley CA 47:10 15:10 5/7 92
67 Brian Gilliss 39M M3539 Berkeley CA 47:10 15:10 4/4 75
68 Kathryn Patro 35F F3539 Aston PA 47:42 15:21 3/4 398
69 Ed Ceccolini 46M M4049 Pompton Lakes NJ 50:57 16:23 11/11 1240
70 Evelyn Ceccolini 13F F1317 Pompton Lakes NJ 50:58 16:24 3/3 1239
71 Henry Hilger 9M M0012 Block Island RI 53:24 17:11 6/7 388
72 Charlie Hilger 6M M0012 Block Island RI 54:27 17:31 7/7 387
73 Katherine Wolkoff 43F F4049 Block Island RI 54:28 17:31 8/9 1187
74 Susan Clamser 33F F3034 Whippany NJ 54:59 17:41 3/3 385
75 Matthew Aiena 32M M3034 Whippany NJ 55:00 17:42 2/2 382
76 Paisley Donroe 6F F0012 Cheshire CT 55:36 17:53 8/9 1235
77 Katie Donroe 39F F3539 Cheshire CT 55:37 17:54 4/4 1234
78 James Spallone 54M M5059 Block Island RI 1:00:22 19:25 2/2 1197
79 Phoebe Spallone 9F F0012 Block Island RI 1:00:22 19:25 9/9 1199
80 Christine Clamser 67F F6069 Whippany NJ 1:00:45 19:33 4/4 384
81 Gina Shepro 41F F4049 Luxemb org LU 1:07:52 21:50 9/9 1244
82 Brian Moss 70M M6069 Dunwoody GA 1:07:55 21:51 4/4 1245
83 Janet Merritt 73F F7079 Block Island RI 1:07:58 21:52 1/1 1195

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Ryan Oemcke 2. Ralph Lufkin 3. Steve Tomasi 4. Daniel Murphy-Cox 5. Owen Penczak

Top Female: 1. Marykate O-Malley 2. Abby Sink 3. Jillian Penczak 4. Kerry Hutchins 5. Ava Sink

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates