Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


5 Mile Race Results ()     5 Mile Division Results ()     2 Mile Race Results ()     2 Mile Division Results ()    


Bristol Shamrock 5 Mile Road Race
Top Male: 1. Adam Gootnick 2. Chris Chisholm 3. David Ricciuti 4. Paul Rosenberg 5. Jeff Heintz
Top Female: 1. Meredith Bloss 2. Brittany Telke 3. Lindsey Appel 4. Mariah McPhee 5. Jeanne LaPierre
Bristol Shamrock 5 Mile Road Race
Saturday March 16, 2019 - Chippens Middle School - Bristol CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 44 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Adam Gootnick Overall Female: Meredith Bloss


******************************************************************************************

PLATTSYS.COM

MON SEPT 2, 2019 - PURPLE HEART HALF MARATHON AND 5K - S WINDSOR CT

WED Jan 1, 2020 - NEW YEARS CELEBRATION OF LIFE 5K - S WINDSOR CT

*****************************************************************************************

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Adam Gootnick 34M M3039 Unionville CT 27:24 5:28 1/16 904
2 Chris Chisholm 46M M4049 Farmington CT 29:44 5:56 1/22 877
3 Meredith Bloss 18F F1419 Guilford CT 32:01 6:24 1/2 712
4 David Ricciuti 50M M5059 Bristol CT 32:18 6:27 1/23 830
5 Paul Rosenberg 40M M4049 Litchfield CT 33:45 6:45 2/22 834
6 Jeff Heintz 60M M6069 Wallingford CT 34:21 6:52 1/16 906
7 Henry Rowland 30M M3039 Avon CT 34:24 6:52 2/16 835
8 Logan Crowley 14M M1419 Bristol CT 34:33 6:54 1/10 733
9 Brittany Telke 30F F3039 Bristol CT 34:43 6:56 1/18 858
10 Lindsey Appel 30F F3039 Middletown CT 35:23 7:04 2/18 701
11 Ben Pare 40M M4049 Ellington CT 35:33 7:06 3/22 818
12 David Buono 50M M5059 Unionville CT 36:13 7:14 2/23 719
13 Kevin Dawiczyk 40M M4049 Burlington CT 36:15 7:15 4/22 736
14 Mark Rodriguez 40M M4049 Plainville CT 36:42 7:20 5/22 833
15 Robert Losee 20M M2029 Watertown CT 36:53 7:22 1/14 795
16 Les Wolkoff 50M M5059 Farmington CT 37:23 7:28 3/23 872
17 Gene Whitaker 40M M4049 Southington CT 37:37 7:31 6/22 869
18 Chris Doyle 50M M5059 Avon CT 37:55 7:35 4/23 741
19 Anthony Frazer 20M M2029 Southington CT 38:03 7:36 2/14 888
20 Matt DeMaio 40M M4049 Old Saybrook CT 38:21 7:40 7/22 739
21 Thomas Lombardi 14M M1419 Bristol CT 38:34 7:42 2/10 793
22 Geoffrey Krukar 40M M4049 Goshen CT 38:59 7:47 8/22 774
23 Adam Levine 30M M3039 Bristol CT 39:03 7:48 3/16 786
24 Brent Hawkins 65M M6069 Torrington CT 39:12 7:50 2/16 898
25 Jonathan Moore 30M M3039 Portland CT 39:16 7:51 4/16 804
26 Mariah McPhee 23F F2029 Bristol CT 39:20 7:52 1/17 895
27 Jeanne LaPierre 60F F6069 North Granby CT 39:34 7:54 1/7 780
28 Kevin McCormick 40M M4049 Bristol CT 40:02 8:00 9/22 799
29 Jonathan Hylan 20M M2029 Bristol CT 40:06 8:01 3/14 767
30 Nicholas Verderame 20M M2029 Beacon Falls CT 40:08 8:01 4/14 866
31 Jess Mullaney 20F F2029 Middletown CT 40:11 8:02 2/17 807
32 Ryan Broderick 30M M3039 Bristol CT 40:31 8:06 5/16 716
33 Jeremy Ganavage 19M M1419 Bristol CT 40:31 8:06 3/10 892
34 Mark Jesudowich 39M M3039 Farmington CT 40:37 8:07 6/16 874
35 Jeremy Leifert 40M M4049 Torrington CT 41:01 8:12 10/22 784
36 Marco Guzman 19M M1419 Bristol CT 41:04 8:12 4/10 883
37 Kaarlo Moran 40M M4049 Branford CT 41:11 8:14 11/22 805
38 Brian Foley 40M M4049 Harwinton CT 41:19 8:15 12/22 744
39 Adam Gore 26M M2029 Middletown CT 41:29 8:17 5/14 897
40 Bob Dacey 69M M6069 Vernon CT 41:34 8:18 3/16 876
41 Rohan Koshy 14M M1419 Bristol CT 41:38 8:19 5/10 772
42 Christian Nelson 50M M5059 West Hartford CT 41:48 8:21 5/23 809
43 Kevin Harris 40M M4049 Bristol CT 41:52 8:22 13/22 759
44 Mary-Liz Williams 50F F5059 West Hartford CT 41:55 8:23 1/15 871
45 Alecia Hogan 30F F3039 Farmington CT 42:02 8:24 3/18 762
46 Tony DaSilva 50M M5059 Bristol CT 42:04 8:24 6/23 735
47 PETER ROWLAND 30M M3039 WATERBURY CT 42:15 8:27 7/16 836
48 Allen Boutin 40M M4049 Bristol CT 42:30 8:30 14/22 715
49 Abby Lewis 30F F3039 Newington CT 42:30 8:30 4/18 953
50 Brian Le Suer 50M M5059 HOPKINTON MA 42:31 8:30 7/23 782
51 Nora Benoit Llach 40F F4049 Easton CT 42:32 8:30 1/19 709
52 Jack Sirotnik 64M M6069 Milford CT 42:37 8:31 4/16 899
53 Jennifer Saucier 40F F4049 BRISTOL CT 42:43 8:32 2/19 839
54 Jeff Caggiano 40M M4049 Bristol CT 42:50 8:34 15/22 723
55 Frank Tavera 50M M5059 Bristol CT 42:51 8:34 8/23 857
56 Brian Bellagamba 40M M4049 Watertown CT 42:55 8:35 16/22 706
57 Ryan Merriam 30M M3039 Middlefield CT 43:01 8:36 8/16 802
58 Tessa Pawlik 20F F2029 Bristol CT 43:06 8:37 3/17 823
59 Jason Pawlik 40M M4049 Bristol CT 43:10 8:38 17/22 822
60 Alberto Higuero 56M M5059 Burlington CT 43:20 8:40 9/23 896
61 Steven Svon 19M M1419 Bristol CT 43:23 8:40 6/10 882
62 Pacifico Flores 17M M1419 Bristol CT 43:24 8:40 7/10 880
63 Ian Kreciglowa 18M M1419 Bristol CT 43:30 8:42 8/10 879
64 Devin Flores 17M M1419 Bristol CT 43:30 8:42 9/10 878
65 Heide Tarchini 50F F5059 Bristol CT 43:40 8:44 2/15 855
66 Terry Camputaro 50F F5059 Woodbury CT 43:45 8:45 3/15 726
67 Chrystal Lodovico 30F F3039 Morris CT 43:54 8:46 5/18 792
68 Andrew Lim 30M M3039 Farmington CT 43:59 8:47 9/16 789
69 Stephen Gardner 65M M6069 New Canaan CT 44:13 8:50 5/16 951
70 Robert Somma 30M M3039 Bristol CT 44:19 8:51 10/16 847
71 Matthew Ottani 30M M3039 Bristol CT 44:28 8:53 11/16 817
72 Matt Maynard 26M M2029 Bristol CT 44:29 8:53 6/14 905
73 Jim Townsley 60M M6069 Southington 5 44:33 8:54 6/16 887
74 Mike Schieb 30M M3039 COLEBROOK CT 44:48 8:57 12/16 840
75 Sarah Simpson 30F F3039 West Lebanon NH 44:57 8:59 6/18 846
76 Carolyn Caggiano 40F F4049 Bristol CT 44:59 8:59 3/19 724
77 Jon Cahill 30M M3039 Middletown CT 45:01 9:00 13/16 725
78 John Bourgault 50M M5059 Avon CT 45:19 9:03 10/23 714
79 John Fox 20M M2029 Wolcott CT 45:29 9:05 7/14 747
80 Matthew Fluharty 20M M2029 South Windsor CT 45:47 9:09 8/14 743
81 Kathleen Boccia 20F F2029 Glastonbury CT 45:47 9:09 4/17 713
82 Sarah Scotti 30F F3039 Manchester CT 45:49 9:09 7/18 843
83 Scott Hogan 30M M3039 Farmington CT 45:50 9:10 14/16 763
84 Timothy Sullivan 40M M4049 Simsbury CT 45:50 9:10 18/22 853
85 Amy Neumann 20F F2029 Burlington CT 45:56 9:11 5/17 811
86 Paul Kovaleski 60M M6069 Burlington CT 46:03 9:12 7/16 773
87 Dayne Stewkesbury 54M M5059 Windsor Locks CT 46:08 9:13 11/23 910
88 Taylor LaRese 20F F2029 Bristol CT 46:18 9:15 6/17 781
89 Dave Hinchey 30M M3039 Bristol CT 46:24 9:16 15/16 761
90 Gianna Pasquale 10F F0010 Watertown CT 46:33 9:18 1/2 819
91 MICHELLE Vecchio 40F F4049 BURLINGTON CT 46:34 9:18 4/19 863
92 Stephen Sterner 50M M5059 Plymouth CT 46:42 9:20 12/23 851
93 Armin Hauer 50M M5059 Bristol CT 46:47 9:21 13/23 760
94 Terry Putaski 60M M6069 East Windsor CT 46:47 9:21 8/16 828
95 Jeffrey Verbickas 40M M4049 Torrington CT 47:08 9:25 19/22 864
96 Robin Giese 50F F5059 Harwinton CT 47:12 9:26 4/15 755
97 Preecha Khamtha 50M M5059 Cromwell CT 47:28 9:29 14/23 771
98 Luke Pasquale 10M M0010 Watertown CT 47:49 9:33 1/1 821
99 Karin Pasquale 40F F4049 Watertown CT 47:55 9:35 5/19 820
100 Rosemarie Nyborg 50F F5059 Plainville CT 47:56 9:35 5/15 814
101 Kate McLennon 20F F2029 Vernon CT 47:58 9:35 7/17 800
102 Liz Morfis 40F F4049 Plantsville CT 48:05 9:37 6/19 806
103 Sheila Bassett 50F F5059 Cheshire CT 48:13 9:38 6/15 704
104 Chris Dennis 20M M2029 New Fairfield CT 48:15 9:39 9/14 740
105 Susan Rubenstein 50F F5059 Simsbury CT 48:20 9:40 7/15 838
106 Samantha Verbickas 30F F3039 Torrington CT 48:22 9:40 8/18 865
107 Kelly Katilus 30F F3039 Enfield CT 48:25 9:41 9/18 768
108 Allie Byrne 20F F2029 West Hartford CT 48:26 9:41 8/17 720
109 Elaine Lindsley 14F F1419 New Farifield CT 48:28 9:41 2/2 791
110 Ken Neumann 60M M6069 Burlington Ct 48:29 9:41 9/16 813
111 Elizabeth Gemmell 50F F5059 South Windsor CT 48:35 9:43 8/15 753
112 Dean Cowger 50M M5059 Burlington CT 48:44 9:44 15/23 730
113 Stephanie Cowger 40F F4049 Burlington CT 48:44 9:44 7/19 731
114 Nicole Belonte 30F F3039 Plantsville CT 49:22 9:52 10/18 708
115 Carl Dambrauskas 56M M5059 Wolcott CT 49:43 9:56 16/23 902
116 Julianna Bellagamba 11F F1113 Watertown CT 49:49 9:57 1/1 707
117 Phil Kenyon 60M M6069 Farmington CT 49:52 9:58 10/16 769
118 Ronald Seguljic 60M M6069 Unionville CT 50:02 10:00 11/16 844
119 Lauren O-Connor 30F F3039 Winsted CT 50:28 10:05 11/18 816
120 Jessica Stewart 40F F4049 Harwinton CT 50:29 10:05 8/19 852
121 Marlo Greponne 40F F4049 New Britain CT 50:41 10:08 9/19 758
122 Courtney Mangum 30F F3039 Bristol CT 50:52 10:10 12/18 797
123 Jacquelyn Seeger 31F F3039 Southington CT 50:54 10:10 13/18 908
124 Cherie Hughes 40F F4049 Harwinton CT 51:01 10:12 10/19 766
125 Amy Arnold 38F F3039 Southington CT 51:01 10:12 14/18 909
126 Christine Lindroth 40F F4049 Winsted CT 51:02 10:12 11/19 790
127 Gale Rich 40F F4049 Burlington CT 51:25 10:17 12/19 831
128 Jennifer Dean 40F F4049 Winsted CT 51:26 10:17 13/19 737
129 Sophia Grant 46F F4049 Bristol CT 51:28 10:17 14/19 900
130 Nicole Wilson 38F F3039 Bristol CT 51:48 10:21 15/18 886
131 Hope Stanford 40F F4049 Bristol CT 52:16 10:27 15/19 849
132 Liam Stanford 40M M4049 Bristol CT 52:16 10:27 20/22 850
133 Jason Siewert 40M M4049 Fairfield CT 52:20 10:28 21/22 845
134 Abigail Lamay 10F F0010 Southbury CT 52:24 10:28 2/2 776
135 David Tanasi 50M M5059 Bristol CT 52:42 10:32 17/23 854
136 Laura DaSilva 50F F5059 Bristol CT 53:09 10:37 9/15 734
137 Paula Frohn 50F F5059 Bristol CT 53:14 10:38 10/15 749
138 Curtis Lamay 50M M5059 Southbury CT 53:14 10:38 18/23 777
139 John Cassidy 59M M5059 Bristol CT 53:16 10:39 19/23 903
140 Lana Kessell 20F F2029 Meriden CT 53:38 10:43 9/17 770
141 Kaitlin Losee 20F F2029 Middletown CT 54:32 10:54 10/17 794
142 Sharon Spinelli 53F F5059 Plainville CT 54:51 10:58 11/15 952
143 Emily Lewis 20F F2029 West Hartford CT 54:57 10:59 11/17 788
144 Zachary Ferland 20M M2029 Bristol CT 55:09 11:01 10/14 884
145 Laurie Adams 60F F6069 Southington CT 55:36 11:07 2/7 901
146 Colleen Budzinski 50F F5059 Sandy Hook CT 55:56 11:11 12/15 718
147 Jan Gatzuras 60F F6069 Bristol CT 56:03 11:12 3/7 751
148 Brett McQuiggan 30M M3039 Bristol CT 56:20 11:16 16/16 801
149 Jen Forman 40F F4049 Farmington CT 56:37 11:19 16/19 745
150 Bonnie Lees 60F F6069 NEW FAIRFIELD CT 57:18 11:27 4/7 783
151 Megan Teta 20F F2029 Shelton CT 57:32 11:30 12/17 859
152 James Joyce 58M M5059 Bristol CT 57:50 11:34 20/23 890
153 Mason Joyce 28M M2029 Bristol CT 57:50 11:34 11/14 891
154 Jennifer Decker 40F F4049 Farmington CT 57:56 11:35 17/19 738
155 Jenni Thompson 40F F4049 Southington CT 57:57 11:35 18/19 860
156 Dan Bailey 50M M5059 Bristol CT 58:12 11:38 21/23 702
157 Erin Westerman 20F F2029 Chaplin CT 58:15 11:39 13/17 868
158 Tracey Urso 54F F5059 Avon CT 58:29 11:41 13/15 907
159 Shelli Franklin 40F F4049 Bristol CT 58:56 11:47 19/19 748
160 William Ullmann 60M M6069 East Granby CT 59:09 11:49 12/16 862
161 Denise Napoli 50F F5059 Southington CT 59:09 11:49 14/15 808
162 Christopher Scotti 60M M6069 Berlin CT 59:42 11:56 13/16 842
163 Jackie Petriello 20F F2029 Farmington CT 1:00:01 12:00 14/17 824
164 Mike McAvaney 20M M2029 Farmington CT 1:00:25 12:05 12/14 798
165 Kaitlyn Gingras 30F F3039 Bristol CT 1:00:40 12:08 16/18 756
166 Elanna Rubenstein 20F F2029 Avon CT 1:00:43 12:08 15/17 837
167 Kathleen Stalk 60F F6069 West Hartford CT 1:01:50 12:22 5/7 848
168 Nicole Mora 24F F2029 Hamden CT 1:01:58 12:23 16/17 894
169 Daniella Tartakovsky 30F F3039 Trumbull CT 1:02:20 12:28 17/18 856
170 Thomas Holman 60M M6069 East hampton CT 1:03:05 12:37 14/16 764
171 Cody Mills 23M M2029 Naugatuck CT 1:03:21 12:40 13/14 955
172 Emily Lindsley 22F F2029 New Milford CT 1:03:21 12:40 17/17 954
173 Amanda Berry 30F F3039 Longmeadow MA 1:03:29 12:41 18/18 711
174 Douglas Gerlach 50M M5059 Farmington CT 1:04:49 12:57 22/23 754
175 Vincent Bartolini 60M M6069 NEW FAIRFIELD CT 1:04:50 12:58 15/16 703
176 Giuseppe Esposito 18M M1419 Bristol CT 1:04:53 12:58 10/10 885
177 Steven Pelletier 20M M2029 Bristol CT 1:04:55 12:59 14/14 881
178 Evelyn Crandell 50F F5059 New Milford CT 1:05:18 13:03 15/15 732
179 Edward Vreeland 50M M5059 New Milford CT 1:06:16 13:15 23/23 867
180 Ginny Chambers 60F F6069 Oakville CT 1:06:55 13:23 6/7 729
181 David Williams 60M M6069 West Hartford CT 1:07:11 13:26 16/16 870
182 Jane Carlozzi 60F F6069 Farmington CT 1:15:49 15:09 7/7 727
183 Paul Gagnon 40M M4049 Bristol CT 1:39:23 19:52 22/22 750

5 Mile Race Results ()     5 Mile Division Results ()     2 Mile Race Results ()     2 Mile Division Results ()    

Top Male: 1. Adam Gootnick 2. Chris Chisholm 3. David Ricciuti 4. Paul Rosenberg 5. Jeff Heintz

Top Female: 1. Meredith Bloss 2. Brittany Telke 3. Lindsey Appel 4. Mariah McPhee 5. Jeanne LaPierre

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates