Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 
Find an Athlete by Name:


Meet Results ()    

Wesleyan T&F Qualifier Meet 1
Wesleyan Qualifier Track & FIeld Meet
Thursday Jan 10, 2019 - Wesleyan University - Middletown CT
at the Bacon Field House


Wesleyan Qualifier Track & FIeld Meet Thursday Jan 10, 2019 - Wesleyan University - Middletown CT at the Bacon Field House Finish Lynx Timing by Platt Systems 860-645-1476 ****************************************************************************************** PLATTSYS.COM ***************************************************************************************** Event 1 Boys 55 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 657 Beijeon Bookal JR New Britain 6.89 1 2 662 Mykal Porter JR New Britain 6.94 1 3 590 Jake DeLeo JR Avon Old Farms 6.96 1 4 690 Dylan Amery SR Gilbert School 7.00 1 5 665 Chaz Williams SR New Britain 7.01 1 6 649 Michael Christie SR Hopkins School 7.07 7 7 691 David Castillo SR Gilbert School 7.12 2 8 661 Jonathan Lindsay SR New Britain 7.12 2 9 717 Jason Irizarry JR Wolcott High 7.14 2 10 609 Reyquan McDuffie SO Capital Prep Hbr 7.15 2 11 696 Valickis Kyle JR Gilbert School 7.20 1 12 612 Quincey Sutherland JR Capital Prep Hbr 7.29 1 13 614 Shaffer Aidan SO Conard High 7.42 2 14 666 Bryce Bauer JR Nonnewaug 7.44 2 15 618 Evans Caleb FR Conard High 7.45 4 16 711 Alec Calabro SR Wolcott High 7.46 5 17 701 Ryan Van Dyke SO Gilbert School 7.51 5 18 673 Leo Scherf SR Nonnewaug 7.53 2 19 710 Shun Wong SR Wethersfield 7.55 5 20 604 Cedric Burton FR Capital Prep Hbr 7.56 4 21 603 Oluwafemi Taiwo 11 Canton High 7.56 4 22 705 Josh Gstell FR Wethersfield 7.57 3 23 663 Yoskar Rosas_Perez JR New Britain 7.63 4 24 654 Jake Wang JR Hopkins School 7.65 7 25 667 Ciarlo Christopher JR Nonnewaug 7.67 3 26 713 Jacob Cote SO Wolcott High 7.73 5 27 714 Brissette Ethan SO Wolcott High 7.75 6 28 615 Maglio Andrew FR Conard High 7.75 3 29 620 Speranza Ethan JR Conard High 7.78 3 30 613 Cashon Young JR Capital Prep Hbr 7.80 3 31 721 Daniel Loughman SO Wolcott High 7.87 6 32 605 John Buzic JR Capital Prep Hbr 7.95 8 33 625 Chmela Lucas FR Conard High 7.96 4 34 715 Michael Evans JR Wolcott High 7.98 7 35 626 Moran Martin FR Conard High 8.06 5 36 610 Zyren patterson JR Capital Prep Hbr 8.16 3 37 700 Chase Roy SO Gilbert School 8.18 8 38 629 Richard Seecharran SR Conard High 8.22 6 39 623 Ashworth Jude FR Conard High 8.22 4 40 706 Jeremy Halla SR Wethersfield 8.24 7 41 668 Derek Dodge SO Nonnewaug 8.32 6 42 719 Kyan Konareski SO Wolcott High 8.34 8 43 653 Yash Thakur SO Hopkins School 8.47 7 44 631 Torres Steve SO Conard High 8.55 6 45 731 James Swanson FR Wolcott High 8.67 8 46 647 Nathan Ahn JR Hopkins School 8.67 5 47 699 Hyatt Parker SO Gilbert School 8.80 8 48 729 Robert Rubbo JR Wolcott High 8.83 5 49 616 Cohen Ben FR Conard High 13.30 3 Event 2 Boys 55 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 665 Chaz Williams SR New Britain 8.22 2 596 Peter Fuller 11 Canton High 8.78 3 670 Ryan Montero 11 Nonnewaug 9.08 4 594 Michael Cavanaugh 12 Canton High 9.68 5 707 Dorian Prevalla SR Wethersfield 10.07 6 701 Ryan Van Dyke SO Gilbert School 10.52 7 709 Liam Tilton SR Wethersfield 10.85 8 729 Robert Rubbo JR Wolcott High 11.64 Event 4 Boys 600 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 655 Kristian Avery SR New Britain 1:35.17 1 2 609 Reyquan McDuffie SO Capital Prep Hbr 1:36.65 3 3 664 Nazir Vellon SR New Britain 1:39.20 1 4 656 Gabriel Bermudez SO New Britain 1:39.85 2 5 721 Daniel Loughman SO Wolcott High 1:41.25 2 6 599 Ryan Nickerson 11 Canton High 1:42.84 1 7 606 Byron Francis JR Capital Prep Hbr 1:44.52 3 8 595 Kevin Czierwiska 10 Canton High 1:50.52 1 9 719 Kyan Konareski SO Wolcott High 1:53.26 2 10 722 Jacob Maisto SR Wolcott High 1:53.36 2 11 712 Ryan Chasse JR Wolcott High 1:55.78 2 12 611 Jaylin Reid SO Capital Prep Hbr 2:00.96 3 13 725 Jesse Michaud JR Wolcott High 2:01.51 3 14 605 John Buzic JR Capital Prep Hbr 2:01.96 3 Event 5 Boys 1000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 608 Riley Louis JR Capital Prep Hbr 3:28.48 2 611 Jaylin Reid SO Capital Prep Hbr 3:30.57 Event 7 Boys Long Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 622 Jeff Larosa SR Conard High 19-05.00 18-01.50 17-00 19-05 2 690 Dylan Amery SR Gilbert School 19-00.00 FOUL FOUL 19-00 3 665 Chaz Williams SR New Britain 17-06.00 FOUL 17-06 16-08 4 695 Zachary Kirsch SR Gilbert School 17-05.00 16-05 16-02 17-05 5 628 Max Ryan SR Conard High 17-01.00 16-02 17-00 17-01 5 720 Nick Lafountain JR Wolcott High 17-01.00 FOUL FOUL 17-01 7 704 Julian Gonzalez JR Wethersfield 17-00.00 FOUL 17-00 8 714 Brissette Ethan SO Wolcott High 16-07.00 FOUL 15-05 16-07 8 624 Kyle Bridgman SR Conard High 16-07.00 15-11 16-07 16-01.50 10 681 Adam Houle FR St Paul High 15-11.00 FOUL 15-11 15-04 11 653 Yash Thakur SO Hopkins School 15-04.00 15-04 14-01 13-08 12 713 Jacob Cote SO Wolcott High 14-10.00 14-10 FOUL 13-06 13 682 William Kurnik FR St Paul High 14-00.00 FOUL 14-00 13-04 14 693 O’meara Erik JR Gilbert School 13-02.00 FOUL 12-09 13-02 15 687 Fran Vesci FR St Paul High 12-05.00 12-02 12-05 12-05 -- 686 Ben Speaker SO St Paul High FOUL FOUL FOUL FOUL Event 8 Boys Shot Put ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 642 James Petritz SR Guilford Hig 40-01.50 FOUL 38-09 40-01.50 2 643 Connor Rose SR Guilford Hig 36-03.00 FOUL 36-03 FOUL 3 673 Leo Scherf SR Nonnewaug 35-10.50 FOUL 31-06.50 35-10.50 4 732 Ben Tapley SR Wolcott High 34-04.00 32-09 34-04 34-04 5 658 Ricardo Carrasco JR New Britain 33-06.50 23-08 33-06.50 31-01 6 632 Noah Theriault SR Conard High 31-09.00 31-09 FOUL 31-09 7 724 Ryan McGinnis JR Wolcott High 30-06.00 22-06 30-06 30-02 8 660 Michael Feliciano FR New Britain 30-03.50 29-04.50 29-03 30-03.50 9 679 Cameron Fabrizo FR St Paul High 25-06.50 10 627 Michael Pechenuk SR Conard High 25-01.00 11 693 O’meara Erik JR Gilbert School 25-00.00 12 700 Chase Roy SO Gilbert School 24-10.00 13 699 Hyatt Parker SO Gilbert School 24-08.50 14 659 Malachi Davis JR New Britain 24-07.50 15 685 Richard Scott SO St Paul High 22-06.00 16 678 Nsthan DeFranco FR St Paul High 22-03.00 17 694 Brandon Gonzalez SO Gilbert School 20-05.25 Event 9 Boys High Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 596 Peter Fuller 11 Canton High 6-04.00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 O O O O O O XO XXO XXX 2 696 Valickis Kyle JR Gilbert School 5-06.00 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 O O O O XXX 3 732 Ben Tapley SR Wolcott High J5-06.00 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 O O XO XXO XXX 4 624 Kyle Bridgman SR Conard High 5-04.00 5-00 5-02 5-04 5-06 O O O XXX 5 666 Bryce Bauer JR Nonnewaug J5-04.00 5-04 5-06 XXO XXX 6 628 Max Ryan SR Conard High 5-02.00 5-02 5-04 O XXX 6 720 Nick Lafountain JR Wolcott High 5-02.00 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 O O O O XXX 8 589 Colliln Anderson JR Avon Old Farms J5-02.00 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 O O O XO XXX 9 695 Zachary Kirsch SR Gilbert School 5-00.00 5-00 5-02 XXO XXX -- 688 Owen Wood FR St Paul High NH 4-08 XXX -- 683 Mike Lodge SO St Paul High NH 4-10 XXX -- 660 Michael Feliciano FR New Britain NH 4-08 XXX -- 686 Ben Speaker SO St Paul High NH 4-08 XXX Event 11 Boys Pole Vault ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 677 Casey Selinske SR Southington 11-06.00 11-00 11-06 12-00 XXO XO XXX 2 644 Mark Salib SR Guilford Hig 10-00.00 9-00 9-06 10-00 10-06 O O O XXX 3 703 Scott Giannini SR Wethersfield 9-06.00 8-06 9-00 9-06 10-00 O XO O XXX 4 663 Yoskar Rosas_Perez JR New Britain J9-06.00 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 O XPP O XO XXX 5 593 Tyler Wesley SO Bloomfield HS 9-00.00 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 O O O O XO XXX 6 706 Jeremy Halla SR Wethersfield J9-00.00 8-00 8-06 9-00 9-06 XO O XO XXX Event 13 Girls 3200 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 564 Isabel Dutranoit SR Suffield Acadddd 11:20.83 2 538 Maliya Ellis SR Hopkins School 12:17.58 3 507 Julia Caputo 10 Canton High 12:25.70 4 508 Emma Gallant 10 Canton High 12:42.60 5 535 Kelsi Putnam SR Guilford Hig 13:20.85 6 553 Helene Berger JR Nonnewaug 14:07.31 7 554 Alexis Bernardi FR Nonnewaug 14:22.03 8 587 Hannah Wright JR Wolcott High 14:45.18 9 555 Andrew Carly JR Nonnewaug 14:54.23 10 533 Janna Ellman SO Guilford Hig 15:25.14 Event 14 Boys 3200 Meter Run ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 689 Daniel Krasemann SR Suffield acad 10:09.39 1 2 636 Elijah Dillon SR Guilford Hig 10:37.67 1 3 692 Bryron Deily SR Gilbert School 10:39.75 1 4 645 Jacob Shiffrin JR Guilford Hig 10:50.00 1 5 640 Griffin Hughes JR Guilford Hig 10:55.64 1 6 634 Benjamin Crair JR Guilford Hig 11:03.53 1 7 635 David Crair FR Guilford Hig 11:34.50 1 8 641 Max Petra FR Guilford Hig 11:36.21 1 9 602 Sean Richard 11 Canton High 11:37.15 2 10 646 Tanner Updyke SO Guilford Hig 11:44.65 1 11 669 Connor Inglis SO Nonnewaug 11:54.06 2 12 592 Will Shea SO Avon Old Farms 11:54.49 2 13 650 Will Cooper FR Hopkins School 11:55.26 2 14 721 Daniel Loughman SO Wolcott High 11:56.41 2 15 697 Jacob Marchand SR Gilbert School 12:03.06 2 16 718 Eric Jensen FR Wolcott High 12:06.51 1 17 601 Liam Odonnell 09 Canton High 12:44.63 2 18 597 Sean Miscikoski 10 Canton High 12:55.83 2 19 676 Mitchel Wilson SO Nonnewaug 13:09.24 2 20 672 Christian Noyd JR Nonnewaug 13:20.89 2 21 591 Ayden Gauthier SO Avon Old Farms 13:27.68 2 22 698 Brett Marvin SO Gilbert School 13:37.51 2 Event 15 Girls 600 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 580 Veronica Hryn FR Wolcott High 1:51.85 2 572 Erica Bennet FR Wolcott High 2:00.80 3 539 Mei Han JR Hopkins School 2:06.11 4 537 Nana Dondorful-Amo FR Hopkins School 2:06.18 5 548 Yandelis Lantigua FR New Britain 2:07.01 Event 19 Girls 1600 Sprint Medley ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Canton High School 'A' 4:48.95 1) 505 Kaylia Bailey 12 2) 510 Brooke Shepard 12 3) 511 Maya Sutton-Hall 10 4) 507 Julia Caputo 10 2 Canton High School 'B' 4:50.92 1) 503 MacKenzie Archangelo 10 2) 512 McClain Therese 09 3) 506 Maeve Balavender 4) 508 Emma Gallant 10 3 Hopkins School 'A' 5:02.86 1) 540 Julia Kosinski SO 2) 543 Julia Tellides JR 3) 538 Maliya Ellis SR 4) 542 Julia Sotelo-Emery FR 4 New Britain High School 'A' 5:15.88 1) 549 Treanaliz Maestri SO 2) 546 Zol Grullon JR 3) 551 Stella Ofei JR 4) 547 Jamie Kelly SR Event 20 Boys 1600 Sprint Medley =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 New Britain High School 'A' 3:49.18 1 1) 662 Mykal Porter JR 2) 661 Jonathan Lindsay SR 3) 665 Chaz Williams SR 4) 664 Nazir Vellon SR 2 Canton High School 'A' 4:00.14 1 1) 596 Peter Fuller 11 2) 600 Andrew Obrzut 3) 603 Oluwafemi Taiwo 11 4) 594 Michael Cavanaugh 12 3 The Gilbert School 'A' 4:04.74 1 1) 691 David Castillo SR 2) 690 Dylan Amery SR 3) 696 Valickis Kyle JR 4) 692 Bryron Deily SR 4 Guilford High School 'A' 4:09.41 1 1) 640 Griffin Hughes JR 2) 639 Cameron Hubbard 3) 638 Thomas Gregory 4) 637 McKendry Eschinger 5 Wethersfield 'A' 4:19.34 2 1) 705 Josh Gstell FR 2) 710 Shun Wong SR 3) 707 Dorian Prevalla SR 4) 708 Aiden Stec 6 St Paul High School 'A' 4:43.30 2 1) 682 William Kurnik FR 2) 681 Adam Houle FR 3) 684 James Melvin 4) 680 Andrew Fusco SO 7 Hopkins School 'A' 4:43.36 2 1) 649 Michael Christie SR 2) 653 Yash Thakur SO 3) 651 George Kosinski SR 4) 650 Will Cooper FR Event 21 Girls 55 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 509 Chelsea Mitchell 11 Canton High 7.40 1 2 556 Azria Malloy SR Nonnewaug 7.87 1 3 511 Maya Sutton-Hall 10 Canton High 7.99 1 4 551 Stella Ofei JR New Britain 8.11 1 5 581 Lauren Kazemekas JR Wolcott High 8.18 1 6 510 Brooke Shepard 12 Canton High 8.21 2 7 515 Quincie Howard JR Capital Prep Hbr 8.24 3 8 549 Treanaliz Maestri SO New Britain 8.24 1 9 531 Maya Palanki FR Conard High 8.30 2 10 522 Maeve D-Arcy 09 Conard High 8.37 2 11 543 Julia Tellides JR Hopkins School 8.37 5 12 573 Camryn Brissette JR Wolcott High 8.41 2 13 505 Kaylia Bailey 12 Canton High 8.41 1 14 529 Olivia Mello SO Conard High 8.46 4 15 580 Veronica Hryn FR Wolcott High 8.49 2 16 512 McClain Therese 09 Canton High 8.56 4 17 546 Zol Grullon JR New Britain 8.56 4 18 568 Viktoriya Seyna JR Gilbert School 8.62 4 19 516 Ginelle perez JR Capital Prep Hbr 8.64 3 20 561 Megan Crean FR St Paul High 8.65 3 21 513 Enayjah Bethea SO Capital Prep Hbr 8.83 3 22 579 Kelsey Gilotti JR Wolcott High 8.85 5 23 523 Bridget Drummey 09 Conard High 8.85 3 24 528 Terese Maloney SO Conard High 8.86 3 24 566 Courtney Hamm JR Gilbert School 8.86 4 26 577 Kaylee Egan -- Wolcott High 9.13 6 27 527 Laylah Maldonado 09 Conard High 9.16 3 28 517 Ashayla Stewart JR Capital Prep Hbr 9.38 6 29 565 Rebecca Dowling SO Gilbert School 9.47 5 30 559 Eleanor Bryda SO St Paul High 9.66 4 31 560 Ana Cawley FR St Paul High 10.18 4 Event 22 Girls 55 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 556 Azria Malloy SR Nonnewaug 9.63 2 504 Madeline Archangel 12 Canton High 9.86 3 503 MacKenzie Archange 10 Canton High 11.97 4 561 Megan Crean FR St Paul High 12.33 5 560 Ana Cawley FR St Paul High 23.20 Event 25 Girls 1000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 514 Priscilla Hernande SO Capital Prep Hbr 4:25.95 Event 27 Girls Long Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 509 Chelsea Mitchell 11 Canton High 17-04.00 17-04 16-03 16-00 2 504 Madeline Archangel 12 Canton High 15-06.00 15-02 15-06 14-09 3 570 Caitlin Nardella JR Wethersfield 15-04.00 15-04 15-01 14-03 4 581 Lauren Kazemekas JR Wolcott High 14-04.00 14-04 13-10 11-01 5 505 Kaylia Bailey 12 Canton High 13-08.00 FOUL 13-08 12-02.50 6 580 Veronica Hryn FR Wolcott High 13-01.00 12-07 13-01 12-10 7 573 Camryn Brissette JR Wolcott High 12-05.00 12-05 12-00 FOUL 8 572 Erica Bennet FR Wolcott High 11-08.00 FOUL 11-06 11-08 9 565 Rebecca Dowling SO Gilbert School 8-08.00 FOUL FOUL 8-08 Event 28 Girls Shot Put ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 571 Clarissa Nock JR Wethersfield 35-05.00 32-02 32-06 35-05 2 569 Amayia Giscombe SR Wethersfield 27-10.00 27-10 26-01 26-02 3 Hannah Duffany St Paul High 25-09.00 25-09 23-06 FOUL 4 563 Emily Shanahan FR St Paul High 21-06.00 30-03 21-06 21-03 5 545 Aaliyah Anthony JR New Britain 20-05.00 15-10 20-05 20-04 6 568 Viktoriya Seyna JR Gilbert School 17-03.00 7 567 Bailey Roy FR Gilbert School 16-03.50 8 562 Giuliana Dorso FR St Paul High 14-08.00 9 550 Sonia Mendez-Moral SR New Britain 13-05.00 10 544 Fatima Aftab JR New Britain 13-03.00 Event 29 Girls High Jump ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 504 Madeline Archangel 12 Canton High 4-08.00 4-04 4-06 4-08 4-10 O O XO XXX -- 580 Veronica Hryn FR Wolcott High NH 4-04 XXX Event 31 Girls Pole Vault ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 502 Alicia Whyte JR Bloomfield HS 7-06.00 6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 XO XO XO XO XXX 2 501 Aaliyahna Washingt SO Bloomfield HS 6-00.00 6-00 6-06 XO XXX ************************* OPEN RACES ************************************ Event 12 Men 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 151 Ryan Acey Open 4:57.51 2 153 Michael Halasinski Open 6:18.02 3 156 John Kennelly Open 7:04.46 4 154 Joseph Heffernan Open 8:52.54 Event 32 Women 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 160 Carolyn Nye Open 5:20.77 Event 33 Men 200 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 162 Malachi Williams Open 24.70 2 159 Anthony Lomardo Open 37.76 Event 35 Men 400 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 155 Hank Jean-Jacques Open 52.57 2 161 Carlos Villarini Open 53.23 ****************************************************************************************** WWW PLATTSYS.COM T&F MEET RESULTS ******************************************************************************************


Meet Results ()    



Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates