Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 


Race Results ()     Division Results ()    


Canton LobsterLoop 5K Road Race
Top Male: 1. Max Sparks 2. Karl Schilling 3. Aidan ODonnell 4. Matt DeMarco 5. Ryan Cleaves
Top Female: 1. Sara Leavens 2. Kathleen Shaw 3. Maria Varela 4. Sara Szallosy 5. Susan Mantie
2017 Canton Lobster Loop 5K Road Race
Sunday August 20, 2017 || Town Green - Canton CT
Platt Systems ChipTiming & Results }} 75 degrees -Partly Cloudy
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

Overall Male : Max Sparks Overall Female: Sara Leavens

OVERALL GUN DIVISION
PLC Name A/S DIV CITY TIME PACE PLC/TOT BIB
1 Max Sparks 18M M1518 CANTON CT 16:26 5:17 1/23 251
2 Karl Schilling 31M M3039 Summit NJ 17:12 5:32 1/25 558
3 Aidan ODonnell 17M M1518 Canton CT 17:17 5:33 2/23 383
4 Matt DeMarco 22M M1929 CANTON CT 17:23 5:35 1/21 64
5 Ryan Cleaves 18M M1518 Canton CT 17:43 5:42 3/23 375
6 Kyle Langdell 25M M1929 Baltimore MD 17:50 5:44 2/21 566
7 Jack Kaszas 16M M1518 BARKHAMSTED CT 18:32 5:57 4/23 129
8 Winthrop Hayes 16M M1518 Burlington CT 19:17 6:12 5/23 118
9 Jeffrey McDermott 33M M3039 Farmington CT 19:21 6:13 2/25 183
10 Francis Amara 38M M3039 UNIONVILLE CT 19:27 6:15 3/25 12
11 Andrew Redlund 21M M1929 Avon CT 19:33 6:17 3/21 227
12 Christopher Case 17M M1518 Burlington CT 19:39 6:19 6/23 47
13 Sara Leavens 17F F1518 Avon CT 19:50 6:23 1/18 156
14 Ian Albreski 16M M1518 Avon CT 20:07 6:28 7/23 3
15 David Gunsallus 27M M1929 Burlington VT 20:10 6:29 4/21 103
16 Kathleen Shaw 49F F4049 East Hartland CT 20:11 6:29 1/61 330
17 Samuel Wazorko 21M M1929 Burlington CT 20:13 6:30 5/21 274
18 Justin Esposito 36M M3039 Middletown CT 20:18 6:32 4/25 395
19 Maria Varela 34F F3039 West Hartford CT 20:20 6:32 1/36 382
20 Doug Benedetto 50M M5059 Torrington CT 20:32 6:36 1/27 361
21 Mark Nunziata 16M M1518 Avon CT 20:36 6:37 8/23 328
22 Bradford Buchta 38M M3039 Bethany CT 20:38 6:38 5/25 363
23 Don Sebastian 57M M5059 West Hartford CT 20:40 6:39 2/27 242
24 John Koster 44M M4049 Canton CT 20:44 6:40 1/54 471
25 Tyler Fitzpatrick 23M M1929 CANTON CT 20:48 6:41 6/21 79
26 Nick Lagonigro 16M M1518 Canton CT 20:52 6:43 9/23 358
27 Matthew Barton 15M M1518 CANTON CT 20:52 6:43 10/23 21
28 Sara Szallosy 27F F1929 Torrington CT 20:56 6:44 1/30 360
29 Susan Mantie 57F F5059 New Hartford CT 20:59 6:45 1/35 173
30 Matthew Webb 14M M1314 CANTON CT 21:05 6:47 1/15 275
31 James Szpekman 15M M1518 Canton CT 21:10 6:48 11/23 439
32 Collin Anderson 15M M1518 CANTON CT 21:11 6:49 12/23 13
33 Kyle Armstrong 17M M1518 West Hartford CT 21:12 6:49 13/23 303
34 Jane Frawley 17F F1518 CANTON CT 21:18 6:51 2/18 84
35 Sarah Wallace 47F F4049 Avon CT 21:26 6:54 2/61 273
36 Jack Stokesbury 17M M1518 Avon CT 21:26 6:54 14/23 441
37 Dylan Holmes 31M M3039 New Hartford CT 21:39 6:58 6/25 119
38 Andrew Thomas 18M M1518 Avon CT 21:43 6:59 15/23 474
39 Darrin Smith 40M M4049 Simsbury CT 21:48 7:00 2/54 467
40 Pete Zah 42M M4049 Naugatuck CT 22:02 7:05 3/54 316
41 Paul Baldini 45M M4049 CANTON CT 22:15 7:09 4/54 20
42 Stephen Johnson 47M M4049 CANTON CT 22:18 7:10 5/54 126
43 Steve Nunziata 50M M5059 Avon CT 22:21 7:11 3/27 329
44 Daniel Clements 31M M3039 Manchester CT 22:26 7:13 7/25 2529
45 John Hagan 17M M1518 Avon CT 22:27 7:13 16/23 394
46 Robbie Webb 12M M0912 CANTON CT 22:29 7:14 1/24 276
47 Belle Magna 17F F1518 Canton CT 22:34 7:15 3/18 346
48 Joan Manfredonia 72F F7079 Southbury CT 22:35 7:16 1/3 172
49 David Briggs 48M M4049 Canton CT 22:36 7:16 6/54 309
50 Patrick Lagonigro 17M M1518 Canton CT 22:39 7:17 17/23 359
51 Kylie Brasel 25F F1929 Simsbury CT 22:42 7:18 2/30 32
52 Adrianna Antigiovanni 20F F1929 Farmington CT 22:43 7:18 3/30 344
53 Andrew Oken 14M M1314 SIMSBURY CT 22:44 7:18 2/15 202
54 Katie Ascenzo 34F F3039 Burlington CT 22:55 7:22 2/36 19
55 Jenna Daly 14F F1314 Windsor Locks CT 22:58 7:23 1/11 428
56 Mike Sok 34M M3039 Burlington CT 22:59 7:23 8/25 470
57 Andrew Fallon 49M M4049 Canaan CT 22:59 7:23 7/54 75
58 Griffin Weller 13M M1314 Canton CT 23:04 7:25 3/15 447
59 Ethan Lindquist 10M M0912 Canton CT 23:08 7:26 2/24 388
60 Frazer Daly 48M M4049 Windsor Locks CT 23:14 7:28 8/54 427
61 Jeff Winsor 52M M5059 Canton CT 23:16 7:29 4/27 438
62 John Holowesko 14M M1314 CANTON CT 23:20 7:30 4/15 120
63 Sara Stokesbury 21F F1929 Avon CT 23:22 7:31 4/30 442
64 Brian Smith 41M M4049 Avon CT 23:23 7:31 9/54 248
65 James Boehm 51M M5059 CANTON CT 23:26 7:32 5/27 25
66 Steve Lecky 51M M5059 Middletown CT 23:34 7:35 6/27 160
67 Erin Izzo 39F F3039 Canton CT 23:39 7:36 3/36 435
68 Ryan Weller 12M M0912 Canton CT 23:46 7:38 3/24 446
69 Scott Rodgers 29M M1929 Bethlehem CT 23:58 7:42 7/21 351
70 Justin Frazier 26M M1929 Torrington CT 24:01 7:43 8/21 350
71 Elizabeth Webb 43F F4049 Canton CT 24:02 7:44 3/61 295
72 Josh Oken 16M M1518 SIMSBURY CT 24:05 7:45 18/23 203
73 John Cooper 28M M1929 Shelton CT 24:07 7:45 9/21 51
74 Kimberly Johnson 40F F4049 CANTON CT 24:08 7:46 4/61 124
75 Melissa Goclowski 31F F3039 Unionville CT 24:09 7:46 4/36 440
76 Zachary Gleit 16M M1518 Avon CT 24:12 7:47 19/23 94
77 Mathieu Gingras 41M M4049 QuTbec QC 24:13 7:47 10/54 91
78 Kasey Charron 18F F1518 Canton CT 24:14 7:47 4/18 370
79 Keith Thomas 14M M1314 CANTON CT 24:19 7:49 5/15 263
80 Christopher Dutton 36M M3039 West Hartford CT 24:31 7:53 9/25 557
81 Andrew Coates 13M M1314 Canton CT 24:32 7:53 6/15 425
82 Peter Tep 52M M5059 Bristol CT 24:38 7:55 7/27 397
83 Jason Kazprzuk 41M M4049 Simsbury CT 24:39 7:56 11/54 459
84 Fred Gohringer 75M M7079 Milldale CT 24:40 7:56 1/4 95
85 Thomas Giorgetti 65M M6069 Bristol CT 24:42 7:56 1/14 93
86 Steve King 55M M5059 Enfield CT 25:06 8:04 8/27 143
87 Christina Flaherty 36F F3039 CANTON CT 25:06 8:04 5/36 80
88 Emma Charron 19F F1929 Canton CT 25:07 8:05 5/30 369
89 Christopher Thomas 17M M1518 CANTON CT 25:09 8:05 20/23 262
90 Tim Barber 43M M4049 Collinsville CT 25:13 8:07 12/54 386
91 Justin Neumann 35M M3039 Watertown CT 25:13 8:07 10/25 196
92 Esther Aronson 52F F5059 Avon CT 25:14 8:07 2/35 553
93 Mariel Hayes 18F F1518 Burlington CT 25:15 8:07 5/18 115
94 Tom Griffin 38M M3039 Unionville CT 25:16 8:08 11/25 430
95 Devin Brown 12M M0912 CANTON CT 25:17 8:08 4/24 38
96 Patrick Stiegman 51M M5059 CANTON CT 25:19 8:09 9/27 258
97 Marnie Smith 44F F4049 AVON CT 25:22 8:09 5/61 249
98 Bill Petrunti 37M M3039 Avon CT 25:24 8:10 12/25 366
99 Harrison Brinton 15F F1518 BETHANY CT 25:26 8:11 6/18 33
100 Jim McCusker 40M M4049 BURLINGTON CT 25:27 8:11 13/54 181
101 Andrew Charron 47M M4049 Canton CT 25:29 8:12 14/54 368
102 Maria Armillei 19F F1929 West Hartford CT 25:32 8:13 6/30 18
103 David Tsimboukis 14M M1314 Canton CT 25:35 8:14 7/15 367
104 Sean Murphy 25M M1929 Bloomfield CT 25:37 8:14 10/21 193
105 Colby McLellan 14M M1314 Canton CT 25:40 8:15 8/15 300
106 Mark Stefanov 59M M5059 Valhalla NY 25:43 8:16 10/27 458
107 Emma Kryzanski 19F F1929 Burlington CT 25:44 8:17 7/30 560
108 Gerardo Velazquez 50M M5059 East hartford CT 25:45 8:17 11/27 272
109 Mark Pinelli 43M M4049 Weehawken NJ 25:45 8:17 15/54 213
110 Dan Nivison 42M M4049 Southington CT 25:47 8:18 16/54 345
111 Alicia Bonin 26F F1929 Somers CT 25:47 8:18 8/30 27
112 Craig Boettger 65M M6069 Farmington CT 25:50 8:18 2/14 26
113 Winthrop Hayes 62M M6069 Burlington CT 25:54 8:20 3/14 117
114 Elizabeth Wright 37F F3039 Newington CT 25:55 8:20 6/36 317
115 John Jarzbek 65M M6069 Canton CT 25:57 8:21 4/14 565
116 Brian Brinsmade 32M M3039 Shelton CT 25:58 8:21 13/25 338
117 David Grabowski 10M M0912 CANTON CT 25:58 8:21 5/24 97
118 Gordy Dayton 46M M4049 Torrington CT 25:59 8:21 17/54 58
119 Terri Swanson 54F F5059 Hartford CT 26:04 8:23 3/35 314
120 Kelly McPherson 39F F3039 Avon CT 26:04 8:23 7/36 185
121 Layla Wazorko 16F F1518 Burlington CT 26:07 8:24 7/18 376
122 Seth Courchesne 16M M1518 Enfield CT 26:07 8:24 21/23 54
123 Bruno Pasqualucci 56M M5059 Seymour CT 26:09 8:25 12/27 208
124 Michele Stefanov 60F F6069 Valhalla NY 26:11 8:25 1/9 457
125 Chris Throwe 45M M4049 Burlington CT 26:11 8:25 18/54 265
126 JR Rottkamp 13M M1314 CANTON CT 26:16 8:27 9/15 235
127 Andrew Compagno 43M M4049 East Haddam CT 26:17 8:27 19/54 49
128 Jamie Burke 42M M4049 CANTON CT 26:19 8:28 20/54 42
129 Logan Sullivan 25M M1929 West simsbury CT 26:22 8:29 11/21 261
130 PJ Gronski 36M M3039 West Simsbury CT 26:23 8:29 14/25 305
131 Lisa Gaudiner 48F F4049 Vernon CT 26:24 8:29 6/61 374
132 Bernie Gillis 61M M6069 East Haddam CT 26:24 8:29 5/14 89
133 Glen Smyth 58M M5059 Canton CT 26:25 8:30 13/27 456
134 Kevin Gallagher 52M M5059 Canton CT 26:25 8:30 14/27 340
135 Melissa Stang 28F F1929 Thompson CT 26:26 8:30 9/30 429
136 Neal Wescott 55M M5059 Torrington CT 26:32 8:32 15/27 336
137 Daniel Cuyler 13M M1314 Avon CT 26:33 8:32 10/15 55
138 Brian Lancaster 17M M1518 AVON CT 26:33 8:32 22/23 149
139 Robert Weller 45M M4049 CANTON CT 26:36 8:33 21/54 280
140 Kimberly Weller 45F F4049 CANTON CT 26:36 8:33 7/61 278
141 Mike Kagan 41M M4049 CANTON CT 26:37 8:34 22/54 128
142 Kate Loparco 10F F0912 Avon CT 26:43 8:36 1/34 342
143 Joseph Loparco 48M M4049 Avon CT 26:43 8:36 23/54 343
144 Zack Keller 19M M1929 Burlington CT 26:44 8:36 12/21 140
145 Andrew Reynolds 54M M5059 West Simsbury CT 26:45 8:36 16/27 349
146 Jennifer Welker 44F F4049 Tariffville CT 26:46 8:37 8/61 277
147 Nolan Enquist 8M M0008 CANTON CT 26:47 8:37 1/13 74
148 Quinn Aleksa 9M M0912 CANTON CT 26:47 8:37 6/24 5
149 Owen Weller 8M M0008 CANTON CT 26:47 8:37 2/13 279
150 Peter Varone 59M M5059 West Haven CT 26:53 8:39 17/27 398
151 Sarah Bourdeau 40F F4049 East Haven CT 26:55 8:39 9/61 348
152 Trevor Sebolt 19M M1929 WEST SIMSBURY CT 26:57 8:40 13/21 244
153 Justin Fortier 21M M1929 CANTON CT 26:57 8:40 14/21 81
154 Justin Ohannessian 52F F5059 FARMINGTON CT 26:57 8:40 4/35 201
155 Rebecca Wilbur 57F F5059 Shelton CT 26:59 8:41 5/35 283
156 Camille Lillian Hanson 22F F1929 Riverton CT 27:00 8:41 10/30 111
157 Tracey Keefe 54F F5059 Avon CT 27:00 8:41 6/35 132
158 Daniel Brewer 35M M3039 Brighton MA 27:09 8:44 15/25 362
159 Madeline Carlone 17F F1518 Avon CT 27:11 8:45 8/18 393
160 Rachel Levine 16F F1518 Avon CT 27:11 8:45 9/18 391
161 Stephanie Shaughnessy 45F F4049 New Fairfield CT 27:12 8:45 10/61 245
162 Thomas Hagymasi 7M M0008 Torrington CT 27:12 8:45 3/13 110
163 Seth Hagymasi 37M M3039 Torrington CT 27:13 8:45 16/25 109
164 Allison Douglas 56F F5059 CANTON CT 27:14 8:46 7/35 66
165 Christine Righter 24F F1929 St. james NY 27:16 8:46 11/30 229
166 Lisa Buchta 50F F5059 Branford CT 27:18 8:47 8/35 364
167 Laura Giorgetti 33F F3039 Fort Lauderdale FL 27:22 8:48 8/36 92
168 Mary Varone 25F F1929 Derby CT 27:24 8:49 12/30 271
169 Jay Dian 39M M3039 Simsbury CT 27:27 8:50 17/25 335
170 Tracy Parkin 48F F4049 Monroe CT 27:30 8:51 11/61 434
171 Randy Chesanek 47M M4049 West Simsbury CT 27:32 8:51 24/54 352
172 Petia Chesanek 29F F1929 West Simsbury CT 27:32 8:51 13/30 353
173 Jocelyn Agnelli 24F F1929 Winchendon MA 27:37 8:53 14/30 2
174 Robert Grosso 54M M5059 Avon CT 27:43 8:55 18/27 101
175 EDUARDO TORREALBA 46M M4049 EAST HAVEN CT 27:44 8:55 25/54 269
176 Bill Abrahamsen 70M M7079 Simsbury CT 27:46 8:56 2/4 334
177 Dennis Mancini 36M M3039 Avon CT 27:48 8:56 18/25 171
178 ERICA RUGGERIO 44F F4049 SEYMOUR CT 27:49 8:57 12/61 237
179 Lauren Lee 11F F0912 Avon CT 27:55 8:59 2/34 162
180 Cassandra Day 49F F4049 Middletown CT 27:55 8:59 13/61 57
181 Maureen Gillis 61F F6069 East Haddam CT 27:57 8:59 2/9 90
182 Jeffrey Linton 68M M6069 New Hartford CT 28:00 9:00 6/14 396
183 Maria DePaola 42F F4049 West Brandford CT 28:02 9:01 14/61 556
184 Kevin Goyen 49M M4049 East Hampton CT 28:02 9:01 26/54 96
185 Mark Mangelinkx 51M M5059 Brisol CT 28:02 9:01 19/27 469
186 Joseph Siana 11M M0912 CANTON CT 28:03 9:01 7/24 246
187 Robert Nave 53M M5059 Waterbury CT 28:07 9:02 20/27 559
188 Ryan Pryor 19M M1929 Torrington CT 28:07 9:02 15/21 445
189 Ryan Keller 21M M1929 Burlington CT 28:07 9:02 16/21 138
190 Stephanie Rand 22F F1929 CROMWELL CT 28:11 9:04 15/30 222
191 Peter Fortier 52M M5059 CANTON CT 28:12 9:04 21/27 82
192 Mark Kirley 32M M3039 Northfield CT 28:14 9:05 19/25 144
193 Melissa Ausere 13F F1314 Canton CT 28:14 9:05 2/11 444
194 Michael Ausere 48M M4049 Canton CT 28:14 9:05 27/54 443
195 Jacob Sidlosky 11M M0912 Canton CT 28:20 9:07 8/24 574
196 Claire Schroeder 10F F0912 Canton CT 28:20 9:07 3/34 331
197 Carol Stumbras 58F F5059 CANTON CT 28:21 9:07 9/35 260
198 Cecilia Cournean 11F F0912 Canton CT 28:23 9:08 4/34 294
199 Christina Stang 31F F3039 PROVIDENCE RI 28:23 9:08 9/36 254
200 Lana Kessell 26F F1929 Middletown CT 28:25 9:08 16/30 142
201 CHRISTIAN ALFORD 48M M4049 WINDSOR CT 28:27 9:09 28/54 6
202 Elizabeth Ziemba 28F F1929 CANTON CT 28:31 9:10 17/30 290
203 Jennifer Conlin 48F F4049 Canton CT 28:34 9:11 15/61 298
204 Melissa Guyette 39F F3039 CANTON CT 28:36 9:12 10/36 104
205 Neil Guyette 38M M3039 CANTON CT 28:36 9:12 20/25 106
206 Jennifer Deiulis 46F F4049 CANTON CT 28:38 9:12 16/61 63
207 Sarah Lancaster 14F F1314 AVON CT 28:39 9:13 3/11 150
208 Kathryn Benedict 52F F5059 Avon CT 28:43 9:14 10/35 454
209 Chris Frombach 41M M4049 West Hartford CT 28:43 9:14 29/54 86
210 Jeff Carlson 41M M4049 Avon CT 28:43 9:14 30/54 46
211 Joseph Scheideler 67M M6069 CANTON CT 28:46 9:15 7/14 238
212 David Krysanski 50M M5059 Burlington CT 28:54 9:18 22/27 561
213 Tom Sidlosky 48M M4049 Canton CT 28:57 9:18 31/54 575
214 Jacinta Beaulieu 40F F4049 Bristol CT 28:57 9:18 17/61 22
215 Nicole Nunziata 46F F4049 Avon CT 29:04 9:21 18/61 327
216 Nicole Doty 33F F3039 Northfield CT 29:05 9:21 11/36 65
217 Tom Butterfield 81M M8099 Windsor CT 29:10 9:23 1/2 43
218 Mary Pags 58F F5059 Bristol CT 29:11 9:23 11/35 206
219 Don Yousey 60M M6069 Canton CT 29:12 9:23 8/14 304
220 Heidi Pope 56F F5059 Moodus CT 29:18 9:25 12/35 216
221 Kailey McCarthy 11F F0912 CANTON CT 29:20 9:26 5/34 179
222 Colleen Senecal 41F F4049 Canton CT 29:20 9:26 19/61 563
223 Kate Bar 40F F4049 Naugatuck CT 29:20 9:26 20/61 315
224 Margaret Frawley 15F F1518 CANTON CT 29:21 9:26 10/18 85
225 Heather Prescott 53F F5059 CANTON CT 29:25 9:28 13/35 219
226 Brian Frawley 48M M4049 CANTON CT 29:32 9:30 32/54 83
227 Sarah Mason 35F F3039 CANTON CT 29:32 9:30 12/36 175
228 Lorrie Little 46F F4049 Torrington CT 29:39 9:32 21/61 165
229 Dave Sebolt 49M M4049 West Simsbury CT 29:42 9:33 33/54 243
230 Nick Leadbetter 10M M0912 CANTON CT 29:45 9:34 9/24 153
231 James Canny 10M M0912 Canton CT 29:45 9:34 10/24 568
232 Jeremy Willis 35M M3039 CANTON CT 29:53 9:37 21/25 284
233 Corri Cottingham 40F F4049 Canton CT 29:54 9:37 22/61 380
234 Jason Benedict 52M M5059 Avon CT 29:55 9:37 23/27 453
235 Jennifer Wilbert 37F F3039 CANTON CT 29:59 9:38 13/36 282
236 Lee Rothert 48F F4049 Durham CT 30:13 9:43 23/61 232
237 Devon Pullis 12F F0912 Farmington CT 30:17 9:44 6/34 322
238 Benicio Barber 10M M0912 Collinsville CT 30:17 9:44 11/24 385
239 Jeffrey St. Gelais 34M M3039 MIDDLETOWN CT 30:18 9:45 22/25 253
240 Jon Schoenhorn 62M M6069 Farmington CT 30:19 9:45 9/14 326
241 Beth Bunko 57F F5059 Southington CT 30:23 9:46 14/35 41
242 Dennis Marolda 64M M6069 Canton CT 30:26 9:47 10/14 468
243 Dennis Marsh 49M M4049 Bethany CT 30:27 9:47 34/54 174
244 Rebecca Fishman 55F F5059 Tariffville CT 30:33 9:49 15/35 78
245 Matt Piechota 39M M3039 Burlington CT 30:34 9:50 23/25 379
246 Kate Enquist 11F F0912 CANTON CT 30:36 9:50 7/34 73
247 Bengt Enquist 42M M4049 CANTON CT 30:36 9:50 35/54 71
248 Jennifer Rottkamp 42F F4049 CANTON CT 30:43 9:53 24/61 233
249 Tyler Rottkamp 11M M0912 CANTON CT 30:44 9:53 12/24 236
250 Sarah Huntley 32F F3039 Canton CT 30:44 9:53 14/36 579
251 Emily Chapple 36F F3039 West Hartford CT 30:45 9:53 15/36 580
252 Amy Hatfield 30F F3039 Torrington CT 30:53 9:56 16/36 113
253 Kimberly Carlone-Johnson 50F F5059 Berlin CT 30:59 9:58 16/35 45
254 Sharon Mangelinkx 43F F4049 Bristol CT 31:08 10:01 25/61 475
255 Jim Hawk 44M M4049 Avon CT 31:10 10:01 36/54 365
256 Michelle Brock 41F F4049 Maplewood NJ 31:16 10:03 26/61 35
257 Amy Yandow 41F F4049 Williston VT 31:20 10:05 27/61 286
258 Kimberly Brinton 49F F4049 Bethany CT 31:20 10:05 28/61 34
259 Bruce Lockwood 52M M5059 CANTON CT 31:25 10:06 24/27 166
260 Joseph Daniel 9M M0912 TORRINGTON CT 31:27 10:07 13/24 56
261 Eric Lindquist 52M M5059 Canton CT 31:29 10:08 25/27 390
262 Kim Ritson 43F F4049 TORRINGTON CT 31:30 10:08 29/61 230
263 Dan Groundwater 29M M1929 Weatogue CT 31:32 10:09 17/21 102
264 Grace Chute 10F F0912 Avon CT 31:36 10:10 8/34 478
265 Chris Chute 41M M4049 New Britain CT 31:37 10:10 37/54 476
266 Christine Penney 39F F3039 CANTON CT 31:37 10:10 17/36 210
267 Brian Biskupiak 41M M4049 Canton CT 31:40 10:11 38/54 554
268 Charles Neumann 64M M6069 Watertown CT 31:44 10:12 11/14 195
269 Allison Celmer 14F F1314 Canton CT 31:45 10:13 4/11 577
270 Maggie First 15F F1518 Canton CT 31:45 10:13 11/18 355
271 Leanne Mailman 35F F3039 CANTON CT 31:49 10:14 18/36 168
272 Kate Deer 33F F3039 Barkhamsted CT 31:50 10:14 19/36 62
273 Kristen Lee 44F F4049 Avon CT 31:52 10:15 30/61 161
274 David Keller 49M M4049 Burlington CT 32:01 10:18 39/54 134
275 Shirlee Andrews 53F F5059 Torrington CT 32:06 10:19 17/35 17
276 Louise Melanson 57F F5059 Bloomfield CT 32:06 10:19 18/35 157
277 Sandhya Sridhar 41F F4049 Newtown CT 32:06 10:19 31/61 252
278 Cecile Mancini 35F F3039 AVON CT 32:09 10:20 20/36 170
279 Bill Canny 48M M4049 Canton CT 32:21 10:24 40/54 431
280 Neil Zommer 41M M4049 Canton CT 32:24 10:25 41/54 291
281 Danielle Klemonsky 25F F1929 WEST HARTFORD CT 32:29 10:27 18/30 145
282 Angela Petitti 48F F4049 Shelton CT 32:45 10:32 32/61 212
283 Christine Woolley 39F F3039 West Hartford CT 32:50 10:34 21/36 555
284 Sarah Ernest 46F F4049 Danbury CT 32:51 10:34 33/61 432
285 Kristin Pullis 46F F4049 Farmington CT 32:51 10:34 34/61 320
286 Sara Chute 13F F1314 Avon CT 32:51 10:34 5/11 477
287 Nathaniel Lee 8M M0008 Avon CT 33:01 10:37 4/13 163
288 Megan Morin 30F F3039 CANTON CT 33:04 10:38 22/36 192
289 Brandon Morin 9M M0912 CANTON CT 33:06 10:39 14/24 191
290 Kaily Moeller 10F F0912 Maple Plain MN 33:10 10:40 9/34 187
291 Charlie Biskupiak 13M M1314 Canton CT 33:11 10:40 11/15 550
292 Wendy Huscher 53F F5059 Simsbury CT 33:12 10:41 19/35 123
293 Emily Gabrielian 17F F1518 Canton CT 33:21 10:44 12/18 461
294 Kate4 Nedorostek 16F F1518 Canton CT 33:22 10:44 13/18 460
295 Lisa Adriani 41F F4049 Shelton CT 33:28 10:46 35/61 323
296 JENNIFER DEAN 40F F4049 WINSTED CT 33:34 10:48 36/61 60
297 May Alamar 14F F1314 Avon CT 33:34 10:48 6/11 324
298 Rachel Sidrane 11F F0912 Canton CT 33:35 10:48 10/34 306
299 Deb Brodeur 61F F6069 Canton CT 33:41 10:50 3/9 564
300 Pam Welles 54F F5059 PLEASANT VLY CT 33:42 10:50 20/35 281
301 Ethan Alford 14M M1314 WINDSOR CT 33:52 10:54 12/15 7
302 Ed DeLisle 48M M4049 Torrington CT 33:58 10:56 42/54 448
303 Brianna Pasqualicchio 24F F1929 Plainville CT 33:59 10:56 19/30 207
304 Victoria Dunn 23F F1929 Tariffville CT 33:59 10:56 20/30 67
305 Avery Brown 10F F0912 CANTON CT 34:04 10:57 11/34 36
306 James Blake 40M M4049 OAKVILLE CT 34:04 10:57 43/54 24
307 Grace First 13F F1314 Canton CT 34:04 10:57 7/11 356
308 Ryan Brown 41M M4049 CANTON CT 34:04 10:57 44/54 40
309 Glenn Purple 61M M6069 AVON CT 34:05 10:58 12/14 220
310 Curt Brainard 63M M6069 CANTON CT 34:05 10:58 13/14 30
311 Renee Laliberte 26F F1929 Plainville CT 34:06 10:58 21/30 148
312 Ashley Briggs 11F F0912 Canton CT 34:06 10:58 12/34 465
313 Asa Briggs 44M M4049 Canton CT 34:06 10:58 45/54 464
314 Rebecca Briggs 41F F4049 Canton CT 34:06 10:58 37/61 466
315 C.J. McCarthy 44M M4049 CANTON CT 34:07 10:58 46/54 176
316 Gracie Treacy 15F F1518 Canton CT 34:09 10:59 14/18 578
317 Darlene Dopp 50F F5059 Farmington CT 34:19 11:02 21/35 450
318 Matthew Lecky 16M M1518 Middletown CT 34:25 11:04 23/23 159
319 Emmalyn Lecky 18F F1518 Middletown CT 34:25 11:04 15/18 158
320 Maya Courchesne 14F F1314 Enfield CT 34:27 11:05 8/11 53
321 Danielle Bloom 41F F4049 East Granby CT 34:33 11:07 38/61 354
322 Linda Brainard 53F F5059 CANTON CT 34:40 11:09 22/35 31
323 Lucas Steniger 6M M0008 CANTON CT 34:44 11:10 5/13 255
324 Sarah Steniger 39F F3039 CANTON CT 34:48 11:11 23/36 256
325 Christine Neskie 32F F3039 AVON CT 34:54 11:13 24/36 194
326 Samantha Almeida 9F F0912 CANTON CT 35:04 11:17 13/34 11
327 Lino Almeida 45M M4049 CANTON CT 35:04 11:17 47/54 10
328 Lana Almeida 11F F0912 CANTON CT 35:04 11:17 14/34 9
329 Monica Roche 78F F7079 Fairfield CT 35:08 11:18 2/3 325
330 Cheryl Ben-David 54F F5059 Canton CT 35:08 11:18 23/35 357
331 Avery Miller 11F F0912 Canton CT 35:09 11:18 15/34 473
332 Hailey Miller 35F F3039 Canton CT 35:09 11:18 25/36 472
333 Robert Kaszas 57M M5059 BARKHAMSTED CT 35:12 11:19 26/27 130
334 Lindsay Vacca 17F F1518 Canton CT 35:13 11:19 16/18 436
335 Joe Vacca 46M M4049 Canton CT 35:14 11:20 48/54 437
336 Artie Hayes 11M M0912 CANTON CT 35:18 11:21 15/24 114
337 Stuart Hayes 40M M4049 CANTON CT 35:20 11:22 49/54 116
338 Megan Haynes 11F F0912 Canton CT 35:20 11:22 16/34 297
339 Stefany Reardon 40F F4049 CANTON CT 35:23 11:23 39/61 226
340 Jessica Hinman 34F F3039 Canton CT 35:29 11:25 26/36 373
341 Ashley Porter 30F F3039 Bristol CT 35:35 11:27 27/36 217
342 Maryann Donnell 51F F5059 Uncasville CT 35:52 11:32 24/35 479
343 Juan Marcos Palomo 12M M0912 Canton CT 35:56 11:33 16/24 401
344 Christine Penney 49F F4049 S GLASTONBURY CT 35:57 11:34 40/61 211
345 Morgan Soltis 27F F1929 Wallingford CT 36:01 11:35 22/30 250
346 Nicholas Holowesko 12M M0912 CANTON CT 36:06 11:37 17/24 121
347 Peter Holowesko 43M M4049 CANTON CT 36:10 11:38 50/54 122
348 Wendy Fallon 49F F4049 Canaan CT 36:13 11:39 41/61 76
349 Linda Cournoyer 61F F6069 Canton CT 36:29 11:44 4/9 337
350 Christine Ohannessian 52F F5059 Farmington CT 36:48 11:50 25/35 200
351 Katherine Bunko 27F F1929 Plantsville CT 36:50 11:51 23/30 449
352 Maile Aleksa 45F F4049 CANTON CT 37:03 11:55 42/61 4
353 Janet Loynes 54F F5059 Granby CT 37:05 11:56 26/35 167
354 Jenny Frombach 42F F4049 West Hartford CT 37:10 11:57 43/61 88
355 Donna Carlone 52F F5059 New hartford CT 37:10 11:57 27/35 44
356 Bianca Plourde 40F F4049 Enfield CT 37:14 11:58 44/61 215
357 Wayne Hapgood 70M M7079 Middletown CT 37:21 12:01 3/4 112
358 Michael Swanson 55M M5059 Hartford CT 37:30 12:04 27/27 313
359 Kris Larsen 30F F3039 New Britain CT 37:46 12:09 28/36 347
360 Riley Keller 8M M0008 CANTON CT 38:02 12:14 6/13 137
361 Cindi Enquist 43F F4049 CANTON CT 38:03 12:14 45/61 72
362 Julia Keane 26F F1929 Canton CT 38:03 12:14 24/30 576
363 Alyson Keller 40F F4049 CANTON CT 38:08 12:16 46/61 133
364 Julia Lacroix 27F F1929 CANTON CT 38:08 12:16 25/30 146
365 Molly McLellan 12F F0912 Canton CT 38:17 12:19 17/34 301
366 Matt Lacroix 25M M1929 CANTON CT 38:21 12:20 18/21 147
367 Joelle Daigneault 12F F0912 Canton CT 38:26 12:22 18/34 292
368 Patricia Trick 52F F5059 Avon CT 38:31 12:23 28/35 270
369 Margie Bourgoin 57F F5059 Avon CT 38:31 12:23 29/35 307
370 Lesley Fearnley 61F F6069 Middletown CT 38:46 12:28 5/9 77
371 Elizabeth Hagymasi 36F F3039 Torrington CT 38:57 12:32 29/36 107
372 Molly Hagymasi 9F F0912 Torrington CT 38:57 12:32 19/34 108
373 Brodie Deloy 8M M0008 New Hartford CT 39:33 12:43 7/13 312
374 Tyson Deloy 39M M3039 New Hartford CT 39:34 12:44 24/25 310
375 Henry Watson 12M M0912 Canton CT 39:36 12:44 18/24 299
376 Hamilton Watson 13M M1314 Canton CT 39:39 12:45 13/15 296
377 Megan Thompson 49F F4049 Mansfield Depot CT 39:52 12:49 47/61 392
378 Shelley Opalski 52F F5059 Essex CT 39:52 12:49 30/35 205
379 Lindsey Throwe 12F F0912 Burlington CT 40:00 12:52 20/34 267
380 Sonali Patel 13F F1314 Farmington CT 40:00 12:52 9/11 452
381 Delaney Dopp 13F F1314 Farmington CT 40:00 12:52 10/11 451
382 Mackenzie Yandow 10F F0912 Williston VT 40:03 12:53 21/34 287
383 Mikayla Guyette 11F F0912 CANTON CT 40:10 12:55 22/34 105
384 Karen Reardon 46F F4049 Bristol CT 40:19 12:58 48/61 224
385 Connor Angers 19M M1929 Burlington CT 40:20 12:58 19/21 2528
386 Lexi Smith 19F F1929 Burlington CT 40:21 12:59 26/30 2527
387 Samantha Throwe 10F F0912 Burlington CT 40:56 13:10 23/34 268
388 Lexi Lefkowski 10F F0912 Barkhamsted CT 41:13 13:16 24/34 377
389 Madisyn Reardon 10F F0912 CANTON CT 41:14 13:16 25/34 225
390 Alexandra Coates 10F F0912 Canton CT 41:48 13:27 26/34 426
391 Ella Schroeder 10F F0912 Canton CT 41:48 13:27 27/34 333
392 Rachel Renaud 10F F0912 CANTON CT 41:49 13:27 28/34 228
393 Jennifer Throwe 42F F4049 Burlington CT 41:51 13:28 49/61 266
394 Owen Cottingham 10M M0912 Collinsville CT 41:55 13:29 19/24 381
395 Mallory Pullis 8F F0008 Farmington CT 42:13 13:35 1/8 321
396 Jennifer Anderson 27F F1929 Glastonbury CT 42:15 13:36 27/30 14
397 Jenn Kemp 25F F1929 Riverton CT 42:18 13:37 28/30 141
398 John Anderson 29M M1929 Glastonbury CT 42:18 13:37 20/21 15
399 Ashley Thompson 15F F1518 Granby CT 42:26 13:39 17/18 264
400 Anne Cella 58F F5059 Wallingford CT 42:30 13:40 31/35 48
401 Jamie Dean 42F F4049 Burlington CT 42:32 13:41 50/61 59
402 Julia Dean 10F F0912 BURLINGTON CT 42:32 13:41 29/34 61
403 Kate Gallagher 14F F1314 Canton CT 42:37 13:43 11/11 339
404 Jessica Osmun 14M M1314 Canton CT 42:38 13:43 14/15 341
405 Mary DeRitis 11F F0912 Canton CT 42:40 13:44 30/34 293
406 Lily McLellan 9F F0912 Canton CT 42:41 13:44 31/34 302
407 LouAnn Corbidge 47F F4049 Burlington CT 42:50 13:47 51/61 52
408 Mike Houle 42M M4049 Canton CT 42:50 13:47 51/54 423
409 Lillian Houle 6F F0008 Canton CT 42:51 13:47 2/8 403
410 Sydney Abate 20F F1929 CANTON CT 43:50 14:06 29/30 1
411 Nicholas Worley 19M M1929 Bristol CT 43:51 14:06 21/21 285
412 Kimberly O'Dell 40F F4049 Windsor CT 44:08 14:12 52/61 199
413 Elizabeth Bradshaw 42F F4049 Thomaston CT 45:07 14:31 53/61 29
414 Ben Biskupiak 9M M0912 Canton CT 45:14 14:33 20/24 552
415 Cooper Brown 9M M0912 CANTON CT 45:14 14:33 21/24 37
416 Jack Biskupiak 11M M0912 Canton CT 45:19 14:35 22/24 551
417 Matiais Palomo 10M M0912 Canton CT 45:20 14:35 23/24 402
418 Sally Roberts 60F F6069 Hartford CT 45:24 14:36 6/9 231
419 Emma Frombach 15F F1518 WEST HARTFORD CT 45:28 14:37 18/18 87
420 Kelley Biskupiak 42F F4049 Canton CT 45:28 14:37 54/61 480
421 Valentina Palomo 7F F0008 Canton CT 45:29 14:38 3/8 400
422 Alexandra Palomo 37F F3039 Canton CT 45:29 14:38 30/36 399
423 Anne Irvine Savo 39F F3039 Avon CT 46:21 14:55 31/36 169
424 Karen Moeller 40F F4049 Maple Plain MN 47:04 15:09 55/61 188
425 Addie Lefkowski 7F F0008 Barkhamsted CT 47:37 15:19 4/8 433
426 Aaron Lefkowski 44M M4049 Barkhamsted CT 47:42 15:21 52/54 378
427 Terry St. Gelais 65F F6069 Canton CT 48:32 15:37 7/9 462
428 Ann Bryan 65F F6069 Collinsville CT 48:33 15:37 8/9 463
429 Stella Plavcan 9F F0912 Avon CT 48:40 15:39 32/34 214
430 Kari McLeod 39F F3039 Avon CT 48:41 15:40 32/36 184
431 Luciano Barber 8M M0008 Collinsville CT 49:09 15:49 8/13 384
432 Macy McCollough 8F F0008 Canton CT 49:13 15:50 5/8 319
433 Tate McCollough 11M M0912 Canton CT 49:28 15:55 24/24 318
434 Stephanie Payne 32F F3039 CANTON CT 49:54 16:03 33/36 209
435 Sara Leadbetter 41F F4049 CANTON CT 49:58 16:04 56/61 154
436 Shane Leadbetter 7M M0008 CANTON CT 49:58 16:04 9/13 155
437 Johanna Ferrone 49F F4049 Canton CT 50:26 16:13 57/61 562
438 Maureen Griffin 61F F6069 CANTON CT 50:26 16:13 9/9 98
439 Kelly Lindquist 42F F4049 Canton CT 50:37 16:17 58/61 389
440 Drew Leadbetter 5M M0008 CANTON CT 51:01 16:25 10/13 152
441 Chris Leadbetter 41M M4049 CANTON CT 51:02 16:25 53/54 151
442 Peggy Keller 71F F7079 Burlington CT 52:38 16:56 3/3 136
443 Paul Keller 74M M7079 Burlington CT 52:39 16:56 4/4 135
444 Tom Wilusz 45M M4049 Barkhamsted CT 52:39 16:56 54/54 371
445 Sioux Wilusz 45F F4049 Barkhamsted CT 52:40 16:56 59/61 372
446 Ian McCusker 7M M0008 BURLINGTON CT 52:49 17:00 11/13 180
447 Sarah McCusker 39F F3039 Burlington CT 53:15 17:08 34/36 182
448 Jack McCarthy 13M M1314 CANTON CT 53:57 17:21 15/15 178
449 Dawn McCarthy 43F F4049 CANTON CT 53:58 17:22 60/61 177
450 Katie Schmutz 40F F4049 Agawam MA 54:03 17:23 61/61 239
451 Timothy Schmutz 6M M0008 Agawam MA 54:03 17:23 12/13 240
452 Sue Allen 50F F5059 CANTON CT 55:38 17:54 32/35 8
453 Marianne Bosse 54F F5059 CANTON CT 55:40 17:55 33/35 28
454 Diane Dyer 58F F5059 CANTON CT 56:18 18:07 34/35 68
455 Gavin Ward 4M M0008 Canton CT 56:21 18:08 13/13 573
456 Gregory Ward 39M M3039 Canton CT 56:22 18:08 25/25 569
457 Dylan Ward 7F F0008 Canton CT 57:20 18:27 6/8 572
458 Sarah Ward 37F F3039 Canton CT 57:21 18:27 35/36 570
459 Hayden Deloy 9F F0912 New Hartford CT 57:21 18:27 33/34 311
460 Ella Ward 9F F0912 Canton CT 57:22 18:28 34/34 571
461 Scott Dyer 65M M6069 CANTON CT 58:11 18:43 14/14 69
462 Lauren Best 29F F1929 West Hartford CT 58:54 18:57 30/30 23
463 Amy Brintle 37F F3039 Canton CT 58:55 18:57 36/36 2530
464 Audrey Lindquist 8F F0008 Canton CT 59:00 18:59 7/8 387
465 Helen Canny 8F F0008 Canton CT 59:13 19:03 8/8 567
466 Edward Regner 89M M8099 Torrington CT 1:00:19 19:24 2/2 424
467 Brenda Stiegman 51F F5059 CANTON CT 1:02:26 20:05 35/35 257

Race Results ()     Division Results ()    

Top Male: 1. Max Sparks 2. Karl Schilling 3. Aidan ODonnell 4. Matt DeMarco 5. Ryan Cleaves

Top Female: 1. Sara Leavens 2. Kathleen Shaw 3. Maria Varela 4. Sara Szallosy 5. Susan Mantie

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates