Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Bristol Shamrock 2 Mile Road Race
Saturday March 16, 2019 - Chippens Middle School - Bristol CT
Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 44 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                                 Bristol Shamrock 2 Mile Road Race
                   Saturday March 16, 2019 - Chippens Middle School  - Bristol CT
                  Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 44 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                       Overall Male : Jose Ramirez    Overall Female: Haley Knox

                         
******************************************************************************************
               
               MON  SEPT 2, 2019   - PURPLE HEART HALF MARATHON AND 5K - S WINDSOR CT
               
               WED  Jan 1, 2020    - NEW YEARS CELEBRATION OF LIFE 5K - S WINDSOR CT

*****************************************************************************************

                                  Bristol Shamrock 2 Mile Road Race
                   Saturday March 16, 2019 - Chippens Middle School  - Bristol CT
                  Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 44 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Jose Ramirez    Overall Female: Haley Knox

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======


                 **     FEMALE RESULTS:   10 and under ** 
                 

  1  Maya Scappaticci              10F F0010  Danbury CT              15:47    238
  2  Emma Cavallari                10F F0010  Bristol CT              16:03     45
  3  Gwyneth Krukar                10F F0010  Goshen CT               17:32    132
  4  Madison Caggiano              10F F0010  Bristol CT              23:02     37

                 **     FEMALE RESULTS:    11 to 13 ** 
                 

  1  Abby Duval                    11F F1113  Bristol CT              14:44     77
  2  Payton Mozelak                11F F1113  Thomaston CT            14:55    185
  3  Sam Naples                    11F F1113  Bristol CT              14:55    188
  4  Fiona Gallagher               11F F1113  Bristol CT              14:59     90

                 **     FEMALE RESULTS:    14 to 19 ** 
                 

  1  Marisa Heller                 14F F1419  Bristol CT              13:58    103
  2  Mia Clement                   14F F1419  Bristol CT              14:04     50
  3  Avery Braccia                 14F F1419  Bristol CT              14:23     28
  4  Audrey Perry                  15F F1419  Bristol CT              14:23    351

                 **     FEMALE RESULTS:    20 to 29 ** 

  1  Haley Knox                    20F F2029  Bristol CT              12:08    126
  2  Brianna Hamel                 20F F2029  Briatol CT              14:01     98
  3  Kiara Bonilla                 27F F2029  Southington CT          14:24    298
  4  Emily Deloge                  20F F2029  Bristol CT              15:32     64

                 **     FEMALE RESULTS:    30 to 39 ** 

  1  Jennifer Genthe               30F F3039  Prospect CT             13:16     93
  2  Eileen Holden                 30F F3039  Bristol CT              15:57    109
  3  Nicole Wilson                 38F F3039  Bristol CT              17:21    324
  4  Kara Jandreau                 30F F3039  Bristol CT              17:28    114

                 **     FEMALE RESULTS:    40 to 49 ** 

  1  Melissa Patterson             40F F4049  Bristol CT              13:19    198
  2  Kelly Krok                    40F F4049  Bristol CT              14:28    130
  3  Kathleen Archibald            40F F4049  Bristol CT              16:36     10
  4  Jill McKnight                 40F F4049  Burlington CT           18:15    172

                 **     FEMALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Rosie Courtney                50F F5059  Poquonock CT            17:13     52
  2  Chiara Ramos                  56F F5059  Bristol CT              17:44    334
  3  Linda Lentini                 50F F5059  Bristol CT              17:44    335
  4  Maribel Rivera Smith          50F F5059  Southington CT          17:59    227

                 **     FEMALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Carol Morenz                  60F F6069  Thomaston CT            15:48    181
  2  Michele Stefanov              62F F6069  Valhalla NY             16:22    384
  3  Debra Rogan                   60F F6069  Bristol CT              18:56    231
  4  Carolyn Checovetes            60F F6069  Bristol CT              20:17     49
  
  
  
  
  *************************  DIVISIONS MEN **************************************************
  


                                  Bristol Shamrock 2 Mile Road Race
                   Saturday March 16, 2019 - Chippens Middle School  - Bristol CT
                  Platt Systems Chip Timing & Scoring - Partly Sunny - 44 degrees
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                          Overall Male : Jose Ramirez    Overall Female: Haley Knox

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                 **       MALE RESULTS:   10 and under ** 

  1  Ben Foley                     10M M0010  Harwinton CT            12:54     82
  
  2  Trevor Genthe                 10M M0010  Prospect CT             13:16     94
  3  Ryan Scelia                   10M M0010  Brookfield CT           13:53    358

                 **       MALE RESULTS:    11 to 13 ** 

   
  1  Francis Porrini III           11M M1113  Bristol CT              11:31    210
  2  James Naples                  11M M1113  Bristol CT              13:10    187
  3  Christopher Roy               13M M1113  Bristol CT              13:34    372

                 **       MALE RESULTS:    14 to 19 ** 
                 

  1  Jose Ramirez                  14M M1419  Bristol CT              10:50    218
  2  Eric Knox                     18M M1419  Bristol CT              11:22    336
  3  Austin Freve                  14M M1419  Bristol CT              11:57     86
 
                 **       MALE RESULTS:    20 to 29 ** 
                 

  1  Anthony Frazier               20M M2029  Souithington CT         12:25     85
  
  2  Joe Lombardi                  20M M2029  Bristol CT              12:25    294
  3  Nathan Moore                  20M M2029  Southington CT          14:54    177

                 **       MALE RESULTS:    30 to 39 ** 
                 

  1  Brian Lalama                  30M M3039  WETHERSFIELD CT         13:57    142
  
  2  Joe Scelia                    39M M3039  Brookfield CT           15:49    357
  3  Mariusz Mroczek               30M M3039  Bristol CT              16:30    348

                 **       MALE RESULTS:    40 to 49 ** 
                 

  1  Damion Baker                  42M M4049  West Hartford CT        12:40    341
  
  2  Brian Foley                   40M M4049  Harwinton CT            14:03     83
  3  Francis Porrini Jr            40M M4049  Bristol CT              14:31    211
  4  Jeremy Pollutro               42M M4049  Torrington CT           14:42    369


                 **       MALE RESULTS:    50 to 59 ** 

  1  Dave Chameides                50M M5059  Winsted CT              14:05     48
  
  2  Christian Nelson              50M M5059  West Hartford CT        15:05    190
  3  Tom Riordan                   50M M5059  Bristol CT              15:12    226
  4  Kris Bickell                  55M M5059  Cheshire CT             16:36    329

                 **       MALE RESULTS:    60 to 69 ** 

  1  Bill Harriman                 60M M6069  Windsor CT              13:21     99
  
  2  Jim Townsley                  60M M6069  Southington CT          15:00    277
  3  Mark Stefanov                 61M M6069  Valhalla NY             15:37    385
  4  Peter Michaelson              63M M6069  Windsor CT              16:09    345

                 **       MALE RESULTS:    70 and over ** 

  1  Bob Ward                      74M M7099  Vernon CT               16:21    313
  
  2  Bill Shortell                 72M M7099  New Britain CT          16:39    362
  3  Jose Werneck                  81M M7099  Bristol CT              21:56    370
  4  Curt Stella                   70M M7099  Bristol CT              21:58    264



      
******************************************************************************************

                             WWW PLATTSYS.COM 
                              
               
               MON  SEPT 2, 2019   - PURPLE HEART HALF MARATHON AND 5K - S WINDSOR CT
               
               WED  Jan 1, 2020    - NEW YEARS CELEBRATION OF LIFE 5K - S WINDSOR CT
               
               

******************************************************************************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates