Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 



Granby David Shoop Memorial 5K Road Race
Saturday May 6, 2017 at Granby High School - Granby, CT
Platt Systems Chip Timing - Periods of Rain - 61 degrees
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            Granby David Shoop Memorial 5K Road Race
                      Saturday May 6, 2017 at Granby High School -  Granby, CT
                      Platt Systems Chip Timing - Periods of Rain - 61 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Kyle Collins    Overall Female: Erin Keleher
                  
                        ***************************************************
                                      PLATTSYS RACE RESULTS                           
                        ***************************************************

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======
                    Top 3 Male Finishers
                    
   1   Kyle Collins                34M        East Granby CT          18:47
   2   Luke Roman                  16M        Granby CT               19:01
   3   David Poppel                52M        Burlington CT           20:41

                    Top 3 Female Finishers
                    
   1   Erin Keleher                36F        West Simsbury CT        22:03
   2   Jeanne LaPierre             60F        North granby CT         23:38
   3   Aubrey Schulz               39F        Granby CT               25:15


                        FEMALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Julia Wilcox                   9F F0012  Simsbury CT             25:18     81
  2  Morgan Fyfe                   12F F0012  Granby CT               26:14    109
  3  Caroline Hall                 10F F0012  Granby CT               41:11    101

                        FEMALE RESULTS:    13 to 19  

  1  Lindsay Gilton                15F F1319  Granby CT               26:44     46
  2  Madison Maroney               19F F1319  West Granby CT          30:49    110

                        FEMALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Jaime Tyler                   29F F2029  East Granby CT          27:25     41
  2  Rebecca Antonucci             29F F2029  New Haven CT            27:44     21
  3  Ruthanna Purdie               22F F2029  Tariffville CT          28:03    117

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Lisa Wilcox                   38F F3039  Simsbury CT             25:20     80
  2  Suzanne Banton                32F F3039  East Windsor CT         25:30     87
  3  Jennifer Jansen               33F F3039  Bristol CT              26:02     40

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Jennifer Welker               44F F4049  Tariffville CT          26:08     70
  2  Branda Magennis               47F F4049  CT                      27:51    132
  3  Kate Bogli                    44F F4049  Granby CT               28:02    114

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Kathy LeBeau                  50F F5059  Easthampton MA          28:01     58
  2  Maureen Vaughn                56F F5059  Granby CT               28:51     90
  3  Sandy Bajorek                 59F F5059  North Granby CT         31:01     23   

                              Granby Shoop Memorial 5K & 10K Road Races
                      Saturday May 6, 2017 at Granby High School -  Granby, CT
                      Platt Systems Chip Timing - Periods of Rain - 61 degrees 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                        Overall Male : Kyle Collins    Overall Female: Erin Keleher

DIVISI                                                                        DIVISION 
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   PLC/TOT  BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ========= ======

                          MALE RESULTS:   12 and under ** 

  1  Tyler Brown                   12M M0012  West Granby CT          21:41     35
  2  Matthew Owen                  11M M0012                          22:42    126
  3  Dylan Brown                   10M M0012  West Granby CT          23:00     36

                          MALE RESULTS:    13 to 19  

  1  Brendan Sayers                17M M1319  North Granby CT         21:42     83
  2  Harrison Lanczycki            15M M1319  Torrington CT           22:17     65
  3  Freddy Baker                  13M M1319  Granby CT               22:44     76

                          MALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Torrie Sarnecki               24M M2029  Granby CT               28:27     73
  2  Keneil McGregor               22M M2029  Windsor CT              31:33    113
  3  Steven Butt                   28M M2029  South Windsor CT        49:52     14

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Joshua Donne                  30M M3039  Manchester CT           25:58    130
  2  Jeffrey Darmetko              37M M3039  East Granby CT          31:59     98
  3  Kevin Warnke                  38M M3039  Castle Pines CO         46:16     25

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Derek Mogck                   45M M4049  Simsbury CT             21:46     94
  2  John Lanczycki                47M M4049  Torrington CT           22:09     64
  3  John-Paul Kelly               40M M4049  Windsor CT              25:18    118

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Michael Winslow               55M M5059  West simsbury CT        23:54     77
  2  Clyde Owen                    58M M5059                          24:23    124
  3  Daniel Fusco                  51M M5059  Cheshire CT             25:14     95

                          MALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Mark Fleszar                  67M M6069  Troy NY                 31:03     63
  2  Jim Warnke                    65M M6069  Granby CT               46:17     24

                          MALE RESULTS:    70 and over  

  1  TOM BUTTERFIELD               80M M7099  Windsor CT              30:15     51
  2  George Walker                 73M M7099  Simsbury CT             32:25    131
  3  Fred Jones                    73M M7099  West Granby CT          36:07     82





                 ***************************************************
                                    PLATTSYS RACE RESULTS                                
                 ***************************************************





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates