Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. David Poirot 2. James Honda 3. Eran Peterson 4. James Sullivan 5. Scott Marshall
Top Female: 1. Holly LaBarre 2. Kate Woytowicz 3. Patricia Attianese 4. Nicole Desjardins 5. Melody Smith
Platt Systems Official Reporting System
2014 Ellington Sprint Triathlon (.25M,12M,3.1M) Results Posted to www.plattsys.com
Sunday July 20, 2014 || Crytal lake - Ellington, CT

OVERA ******************** ********************FINAL DIVSWIM-T1-BIKE-T2- RUN WA
PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT VE BIB
1 David Poirot 47M M4049 Male 40-49 CT 59:00 1/14 5 4:47 4 :47 2 33:13 16 :29 2 19:44 2 50
2 James Honda 29M M2029 Male 20-29 CT 59:31 1/4 18 5:12 16 1:07 1 32:00 57 1:02 4 20:10 2 32
3 Eran Peterson 33M M3039 Male 30-39 CT 1:00:28 1/20 7 4:53 1 :18 5 34:00 6 :21 10 20:56 1 5
4 James Sullivan 51M M5059 Male 50-59 CT 1:01:07 1/8 2 4:24 22 1:18 7 34:32 32 :39 5 20:14 2 55
5 Scott Marshall 39M M3039 Male 30-39 CT 1:01:37 2/20 10 4:57 23 1:19 3 33:29 4 :19 13 21:33 2 40
6 Kevin Vallez 47M M4049 Male 40-49 CT 1:02:09 2/14 59 6:57 5 :49 15 35:40 37 :43 1 18:00 2 51
7 Michael Duff 39M M3039 Male 30-39 CT 1:02:19 3/20 3 4:40 8 :52 14 35:27 24 :35 8 20:45 2 37
8 Ned Kennedy 56M M5059 Male 50-59 CT 1:02:23 2/8 29 5:38 10 :54 9 34:55 49 :57 3 19:59 2 53
9 Corey LeDuc 18M M0019 Male 15-19 CT 1:03:00 1/3 4 4:44 11 :56 4 33:46 41 :48 20 22:46 2 30
10 Timothy Daley 31M M3039 Male 30-39 CT 1:03:11 4/20 14 5:05 3 :47 6 34:15 10 :26 19 22:38 2 36
11 Douglas Boccuzzi 45M M4049 Male 40-49 CT 1:03:58 3/14 6 4:50 6 :49 11 34:59 15 :28 22 22:52 2 45
12 Cameron Scott 16M M0019 Male 15-19 CT 1:04:02 2/3 22 5:30 19 1:14 12 35:07 69 1:20 9 20:51 1 9
13 James Guerin 32M M3039 Male 30-39 CT 1:04:10 5/20 8 4:55 12 1:01 20 37:13 9 :25 7 20:36 2 39
14 David Giordano 38M M3039 Male 30-39 CT 1:04:11 6/20 1 4:23 2 :30 13 35:20 19 :31 26 23:27 1 4
15 Chris Litty 51M M5059 Male 50-59 CT 1:04:55 3/8 11 5:00 7 :50 18 36:26 33 :40 15 21:59 1 7
16 Denis LaBarre 49M M4049 Male 40-49 CT 1:05:30 4/14 24 5:33 33 1:29 8 34:50 44 :51 21 22:47 2 47
17 Dave Couture 44M M4049 Male 40-49 CT 1:06:05 5/14 12 5:01 9 :53 17 36:10 20 :32 27 23:29 2 46
18 Shawn Burdette 38M M3039 Male 30-39 CT 1:06:25 7/20 15 5:06 32 1:28 21 37:47 59 1:05 11 20:59 2 34
19 Travis Gale 30M M3039 Male 30-39 CT 1:06:49 8/20 23 5:31 15 1:06 28 39:28 2 :18 6 20:26 2 38
20 Stephen Guerette 46M M4049 Male 40-49 CT 1:08:40 6/14 43 6:14 43 1:39 24 38:41 48 :57 12 21:09 1 22
21 Holly LaBarre 47F F4049 Female 40-49 CT 1:09:41 1/9 25 5:34 24 1:19 26 38:56 47 :53 24 22:59 3 88
22 Nathan Carlson 31M M3039 Male 30-39 CT 1:09:41 9/20 13 5:04 14 1:03 22 38:09 23 :34 36 24:51 2 35
23 Gary Magnuson 47M M4049 Male 40-49 CT 1:10:33 7/14 31 5:41 35 1:31 23 38:21 51 :59 30 24:01 1 2
24 Bill Dougherty 49M M4049 Male 40-49 CT 1:10:33 8/14 42 6:10 27 1:24 19 36:48 45 :51 38 25:20 1 1
25 Mike Anderson 51M M5059 Male 50-59 CT 1:11:54 4/8 27 5:37 49 1:53 25 38:47 50 :58 33 24:39 1 27
26 Brendan Begley 54M M5059 Male 50-59 CT 1:12:24 5/8 71 7:27 26 1:23 30 40:03 52 :59 18 22:32 1 28
27 Adam LaFleche 38M M3039 Male 30-39 CT 1:12:27 10/20 9 4:57 17 1:08 27 39:07 31 :39 48 26:36 1 15
28 Matt Wunch 39M M3039 Male 30-39 CT 1:12:30 11/20 32 5:43 38 1:36 31 40:04 3 :19 35 24:48 2 42
29 Michael Bagge 29M M2029 Male 20-29 CT 1:12:32 2/4 19 5:15 29 1:27 35 42:11 68 1:16 17 22:23 2 31
30 Kate Woytowicz 41F F4049 Female 40-49 CT 1:12:38 2/9 41 6:09 18 1:09 38 42:20 54 1:01 16 21:59 3 85
31 Matthew Hill 37M M3039 Male 30-39 CT 1:12:48 12/20 28 5:38 34 1:30 29 39:48 27 :37 37 25:15 1 14
32 SPENCE KRAUS 18M M0019 Male 15-19 CT 1:13:20 3/3 30 5:39 46 1:45 47 43:58 5 :19 14 21:39 1 10
33 Allan Warner 46M M4049 Male 40-49 CT 1:14:24 9/14 33 5:51 57 2:02 10 34:59 28 :38 68 30:54 2 52
34 Brian Woods 33M M3039 Male 30-39 CT 1:15:05 13/20 21 5:23 60 2:08 37 42:19 34 :41 32 24:34 1 18
35 Eric Santini 41M M4049 Male 40-49 CT 1:15:25 10/14 60 6:58 68 2:25 33 40:59 62 1:07 29 23:56 1 25
36 Brian Smith 55M M5059 Male 50-59 CT 1:15:50 6/8 45 6:27 64 2:13 45 43:35 26 :37 23 22:58 2 54
37 Patricia Attianese 43F F4049 Female 40-49 CT 1:15:51 3/9 44 6:17 13 1:03 39 42:26 11 :26 41 25:39 3 90
38 Christopher Covino 44M M4049 Male 40-49 CT 1:16:01 11/14 52 6:38 28 1:26 16 36:07 63 1:08 65 30:42 1 20
39 Nicole Desjardins 33F F3039 Female 30-39 CT 1:16:29 1/11 65 7:06 31 1:28 34 41:23 25 :35 45 25:57 3 77
40 Melody Smith 22F F2029 Female 20-29 CT 1:17:07 1/6 48 6:30 65 2:14 46 43:54 67 1:13 25 23:16 3 66
41 Ken Hodgdon 47M M4049 Male 40-49 CT 1:17:31 12/14 67 7:21 53 1:56 43 42:56 42 :50 31 24:28 1 23
42 Jessie Manfre 28F F2029 Female 20-29 CT 1:18:30 2/6 54 6:49 45 1:44 44 43:26 35 :42 43 25:49 3 62
43 Kirsten Anderson 21F F2029 Female 20-29 CT 1:18:33 3/6 38 6:04 52 1:56 48 44:43 12 :27 39 25:23 3 60
44 Cindy Botticello 39F F3039 Female 30-39 CT 1:19:02 2/11 63 7:00 78 2:53 40 42:30 60 1:05 40 25:34 3 68
45 Nima Zangeneh 39M M3039 Male 30-39 CT 1:19:04 14/20 46 6:27 72 2:33 49 44:47 18 :31 34 24:46 2 43
46 Maegen Zach 38F F3039 Female 30-39 CT 1:19:24 3/11 75 8:27 47 1:46 32 40:14 55 1:01 53 27:56 3 74
47 Stephen Munz 44M M4049 Male 40-49 CT 1:20:08 13/14 16 5:11 20 1:16 41 42:43 22 :33 63 30:25 2 48
48 Timothy Kiessling 40M M4049 Male 40-49 CT 1:20:41 14/14 49 6:30 21 1:16 56 48:26 40 :47 28 23:42 1 24
49 Carol Line Hazel 38F F3039 Female 30-39 CT 1:21:14 4/11 20 5:21 44 1:41 54 47:11 29 :39 47 26:22 3 71
50 Lisa Kelly 51F F5059 Female 50-59 CT 1:22:00 1/3 40 6:08 40 1:38 53 47:05 13 :27 49 26:42 3 91
51 Nicholas Varney 21M M2029 Male 20-29 CT 1:22:23 3/4 26 5:36 25 1:20 52 46:13 74 1:33 52 27:41 2 33
52 Shannon Reall 39F F3039 Female 30-39 CT 1:23:27 5/11 58 6:56 36 1:32 36 42:16 66 1:10 71 31:33 3 78
53 Frederick Owens 34M M3039 Male 30-39 CT 1:23:55 15/20 73 7:54 30 1:27 51 45:50 76 1:37 50 27:07 1 19
54 Donald Rey 32M M3039 Male 30-39 CT 1:24:15 16/20 50 6:36 37 1:32 64 49:50 8 :21 44 25:56 2 41
55 Kellie Wendell 21F F2029 Female 20-29 CT 1:25:13 4/6 53 6:39 55 2:01 66 50:24 14 :27 42 25:42 3 64
56 Erin Anderson 37F F3039 Female 30-39 CT 1:26:15 6/11 37 6:03 69 2:26 60 48:37 79 1:55 51 27:14 3 67
57 Nichole Danis 39F F3039 Female 30-39 CT 1:26:48 7/11 55 6:52 42 1:39 69 51:20 38 :45 46 26:12 3 76
58 Erin LaFleche 36F F3039 Female 30-39 CT 1:27:22 8/11 34 5:53 51 1:54 55 47:38 39 :45 70 31:12 3 72
59 Kim Dubord 43F F4049 Female 40-49 CT 1:27:46 4/9 51 6:36 61 2:10 42 42:55 78 1:40 74 34:25 3 87
60 Karen Wojcik 39F F3039 Female 30-39 CT 1:27:52 9/11 56 6:53 39 1:37 61 49:15 61 1:06 55 29:01 3 73
61 Carol Wolven 61F F6069 Female 60-69 CT 1:28:18 1/2 64 7:03 79 2:56 58 48:30 36 :43 56 29:06 3 95
62 Robert Lechkun 58M M5059 Male 50-59 CT 1:29:29 7/8 17 5:11 75 2:40 59 48:35 80 2:07 69 30:56 2 56
63 Andrew Thorne 31M M3039 Male 30-39 CT 1:29:45 17/20 47 6:29 70 2:30 71 51:44 7 :21 54 28:41 1 17
64 Cristina MacGillis 45F F4049 Female 40-49 CT 1:30:29 5/9 76 8:36 63 2:12 57 48:28 56 1:01 61 30:12 3 89
65 Robert Panico 50M M5059 Male 40-49 CT 1:30:44 8/8 36 5:55 81 3:28 68 50:35 53 1:01 59 29:45 2 49
66 Jennifer Boucher 33F F3039 Female 30-39 CT 1:30:48 10/11 35 5:53 48 1:48 50 44:50 72 1:28 78 36:49 3 75
67 Matthew Naftilan 29M M2029 Male 20-29 CT 1:31:46 4/4 66 7:08 66 2:19 65 49:51 77 1:37 67 30:51 1 11
68 Susan Coon 53F F5059 Female 50-59 CT 1:32:55 2/3 61 6:59 71 2:32 72 52:47 43 :51 60 29:46 3 92
69 Anita Farinha 45F F4049 Female 40-49 CT 1:33:27 6/9 69 7:25 74 2:40 70 51:25 75 1:35 62 30:22 3 81
70 Dion DeCarli 37M M3039 Male 30-39 CT 1:34:16 18/20 70 7:25 62 2:11 62 49:21 71 1:27 72 33:52 1 13
71 Sharon Ingram 46F F4049 Female 40-49 CT 1:35:21 7/9 74 7:54 73 2:39 63 49:43 64 1:10 73 33:55 3 82
72 Amanda Maguire 27F F2029 Female 20-29 CT 1:38:04 5/6 68 7:22 67 2:21 75 57:22 17 :30 64 30:29 3 65
73 Vicki Quagliaroli 61F F6069 Female 60-69 CT 1:38:28 2/2 81 9:55 50 1:53 67 50:26 46 :52 77 35:22 3 94
74 Christopher Smith 31M M3039 Male 30-39 CT 1:40:53 19/20 57 6:54 59 2:03 74 56:38 30 :39 75 34:39 1 16
75 Lisa Contois 44F F4049 Female 40-49 CT 1:41:44 8/9 79 9:19 54 2:01 78 59:31 70 1:25 58 29:28 3 80
76 RoseMary Burns 45F F4049 Female 40-49 CT 1:41:44 9/9 78 9:16 58 2:03 77 59:28 73 1:31 57 29:26 3 79
77 Paul Critchley 38M M3039 Male 30-39 CT 1:43:26 20/20 80 9:32 56 2:01 73 56:22 21 :32 76 34:59 1 12
78 Robin Galeota 35F F3039 Female 30-39 CT 1:47:03 11/11 39 6:07 41 1:38 76 57:51 65 1:10 79 40:17 3 70
79 Gabriella Rubino 19F F0019 Female 15-19 CT 1:54:27 1/1 62 6:59 77 2:51 81 1:13:34 1 :16 66 30:47 3 59
80 Erica Barth-Naftilan 28F F2029 Female 20-29 CT 1:58:07 6/6 72 7:44 80 2:58 80 1:06:03 58 1:04 80 40:18 3 61
81 Regina Bensch-Coe 59F F5059 Female 50-59 CT 2:01:05 3/3 77 9:00 76 2:42 79 1:02:33 81 2:09 81 44:41 3 93


Top Male: 1. David Poirot 2. James Honda 3. Eran Peterson 4. James Sullivan 5. Scott Marshall

Top Female: 1. Holly LaBarre 2. Kate Woytowicz 3. Patricia Attianese 4. Nicole Desjardins 5. Melody Smith

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates