Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 




Top Male: 1. Spencer Ralston 2. Scott Green 3. Casey Neistat 4. David Poirot 5. James Conopask
Top Female: 1. Barb Goodrich 2. Sarah Jennings 3. Beth Harrison 4. Hunter Ralston 5. Kim Georgiades
2014 E Haddam Sprint Triathlon
` Sunday June 29, 2014 || East Haddam , CT || 77 degrees
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com
Timing & Live Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

*****************************************
OVERALL RACE RESULTS
*****************************************


OVERA ******************** ********************FINAL DIVSWIM-T1-BIKE-T2- RUN WA
PLC Name A/S DIV CITY TIME PLC/TOT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT RANK SPLIT VE BIB
1 Spencer Ralston 19M M1319 Hebron CT 58:28 1/2 2 6:04 4 :25 2 32:16 11 :26 1 19:17 2 36
2 Scott Green 46M M4049 Florence MA 58:56 1/13 1 6:01 9 :45 1 31:38 16 :34 3 19:58 2 50
3 Casey Neistat 33M M3039 New London CT 1:01:31 1/6 6 7:08 8 :37 5 33:53 9 :21 2 19:32 2 46
4 David Poirot 47M M4049 Simsbury CT 1:02:57 2/13 11 7:23 13 :55 6 33:57 21 :39 5 20:03 2 34
5 James Conopask 45M M4049 Southport CT 1:03:11 3/13 26 8:14 22 1:11 4 32:51 24 :43 6 20:12 2 59
6 Bob Lamothe 60M M60++ WARWICK RI 1:03:35 1/2 10 7:18 17 1:02 3 32:17 29 :48 9 22:10 2 29
7 Keefe Kirshen 47M M4049 Glastonbury CT 1:05:16 4/13 3 6:34 12 :53 7 34:16 18 :35 12 22:58 2 26
8 Zachary Clark 18M M1319 -- CT 1:06:19 2/2 7 7:09 23 1:11 10 35:37 32 :55 8 21:27 2 56
9 Barry Ralston 54M M5059 Hebron CT 1:07:12 1/11 22 8:01 11 :51 9 35:18 19 :36 11 22:26 2 38
10 Cody Annino Don Annino 99R R60++ Anne Lemke (RELAY) 1:07:43 1/5 45 10:24 6 :32 8 35:06 6 :18 7 21:23 1 4
11 Matt Silvestrini 30M M3039 Middletown CT 1:09:42 2/6 14 7:35 35 1:30 15 36:52 50 1:33 10 22:12 2 43
12 Douglas Boccuzzi 44M M4049 Coventry CT 1:09:56 5/13 18 7:49 15 1:00 14 36:50 23 :40 15 23:37 2 57
13 John Brown 55M M5059 oakdale CT 1:11:39 2/11 27 8:17 30 1:22 17 37:09 39 1:00 18 23:51 2 9
14 William Rondini 53M M5059 Cobalt CT 1:11:55 3/11 17 7:47 24 1:12 21 38:18 25 :44 19 23:54 2 41
15 Barb Goodrich 60F F60++ New London CT 1:12:02 1/2 32 8:56 33 1:28 11 36:15 31 :54 27 24:29 1 18
16 Michael D'Addetta 56M M5059 Branford CT 1:12:49 4/11 13 7:26 16 1:02 19 37:47 27 :45 34 25:49 2 14
17 Sarah Jennings 42F F4049 Killingworth CT 1:13:58 1/3 36 9:32 36 1:33 20 38:15 14 :30 22 24:08 1 47
18 Joe Sierpinski Travis Sie 99R R60++ Sam Sierpinski 1:14:34 2/5 5 7:05 3 :25 28 41:58 1 :15 28 24:51 1 42
19 Rick Laferriere 45M M4049 Southport CT 1:15:10 6/13 15 7:40 48 2:08 23 39:15 53 1:47 26 24:20 2 27
20 Joseph Regan 55M M5059 new york NY 1:15:39 5/11 23 8:02 26 1:16 12 36:30 49 1:28 47 28:23 2 39
21 Peter Babins 37M M3039 Higganum CT 1:16:16 3/6 12 7:24 25 1:16 16 37:01 47 1:17 50 29:18 2 6
22 Joseph Spurgeon 43M M4049 E haddam CT 1:16:26 7/13 30 8:26 45 2:06 18 37:14 40 1:01 44 27:39 2 58
23 Lauren Wells Deb Annino 99R R60++ Mark Nowakowski 1:16:47 3/5 47 10:25 2 :24 13 36:31 7 :20 49 29:07 1 3
24 Beth Harrison 57F F5059 Branford CT 1:17:31 1/3 25 8:12 14 :57 26 41:13 41 1:02 35 26:07 1 21
25 Craig Parker 47M M4049 East Hampton CT 1:17:33 8/13 19 7:53 31 1:23 29 42:39 48 1:19 25 24:19 2 32
26 Hunter Ralston 21F F2029 Hebron CT 1:17:56 1/4 31 8:48 37 1:37 27 41:32 37 :59 29 25:00 1 37
27 Peter A. Remillard 50M M5059 Cheshire CT 1:18:15 6/11 29 8:25 10 :49 35 44:05 35 :58 21 23:58 2 40
28 Sarah Cook Emily Cook 99R R60++ Tom Cook CT 1:18:25 4/5 8 7:16 1 :24 25 40:24 8 :21 53 30:00 1 13
29 Robert Paiano 52M M5059 Farmington CT 1:18:28 7/11 28 8:20 63 4:07 24 39:51 60 2:33 16 23:37 2 31
30 Kim Georgiades 51F F5059 east hampton CT 1:19:03 2/3 9 7:17 27 1:17 22 38:54 34 :57 54 30:38 1 16
31 Monique Kananowicz John K 99R R60++ East Haddam CT 1:20:45 5/5 50 10:27 5 :29 32 43:06 5 :18 38 26:25 1 25
32 Daniel Ballek 29M M2029 Haddam CT 1:20:55 1/5 44 10:21 56 2:38 38 44:29 4 :17 13 23:10 2 52
33 Keith Burdette 33M M3039 Plainville CT 1:20:58 4/6 24 8:09 47 2:08 30 42:49 46 1:16 39 26:36 2 10
34 Michael Schmidt 27M M2029 Colchester CT 1:21:43 2/5 38 9:48 34 1:30 34 43:28 43 1:09 33 25:48 2 54
35 Dean Conrad 57M M5059 E Hampton CT 1:22:10 8/11 51 10:29 20 1:08 31 42:51 22 :40 41 27:02 2 62
36 Sarah Anderson 34F F3039 East Haddam CT 1:22:47 1/3 20 7:55 60 3:27 41 45:43 58 2:15 14 23:27 1 2
37 Roger Perez 47M M4049 guilford CT 1:24:11 9/13 37 9:41 49 2:11 44 46:25 2 :15 32 25:39 2 33
38 Renee Forte 35F F3039 Shelton CT 1:24:22 2/3 35 9:26 40 1:51 39 44:51 42 1:08 42 27:06 1 15
39 Marty Brown 57M M5059 Malverne NY 1:24:25 9/11 46 10:25 51 2:20 43 46:08 52 1:45 17 23:47 2 8
40 Kevin Litwin 22M M2029 Colchester CT 1:24:35 3/5 55 11:01 53 2:28 40 45:13 17 :34 30 25:19 2 30
41 Ashley Wells 25F F2029 Colchester CT 1:24:36 2/4 34 9:25 28 1:19 46 46:54 26 :45 36 26:13 1 45
42 Andrew Altman 48M M4049 Great Neck NY 1:26:20 10/13 41 10:04 41 1:54 52 49:37 13 :30 24 24:15 2 1
43 Michael Cuevas 33M M3039 Meriden CT 1:27:28 5/6 39 9:54 43 2:02 55 53:39 54 1:54 4 19:59 2 61
44 Johann Cooper 56M M5059 Portland CT 1:27:50 10/11 49 10:26 18 1:06 33 43:23 51 1:35 56 31:20 2 48
45 Mark Potash 49M M4049 E haddam CT 1:28:08 11/13 57 11:53 46 2:06 37 44:24 3 :16 51 29:29 2 49
46 Kelly Laferriere 41F F4049 Southport CT 1:28:19 2/3 43 10:12 55 2:36 51 49:08 33 :56 31 25:27 1 28
47 Jennifer Christensen 36F F3039 Granby CT 1:28:49 3/3 54 10:51 58 2:52 42 45:44 45 1:11 46 28:11 1 11
48 Willy Zezek Barry Atkins 30R R3039 Tim Cahill CT 1:30:16 1/1 63 14:05 7 :33 49 48:51 12 :27 37 26:20 1 5
49 Stephanie Porto 27F F2029 Colchester CT 1:30:27 3/4 48 10:26 42 1:56 45 46:50 57 2:14 48 29:01 1 53
50 Nich Micoletti 20M M2029 Andover CT 1:30:55 4/5 42 10:06 50 2:15 53 50:27 15 :31 43 27:36 2 55
51 Diane Ballek 52F F5059 East Haddam CT 1:31:21 3/3 62 13:41 39 1:47 47 47:00 36 :59 45 27:54 1 7
52 Jeremy Price 41M M4049 Wilton CT 1:33:13 12/13 53 10:50 38 1:44 50 49:04 28 :48 55 30:47 2 35
53 Tim Jaekle 25M M2029 West Hartford CT 1:33:56 5/5 16 7:41 54 2:35 54 52:48 38 1:00 52 29:52 2 23
54 Caryn Clifford 40F F4049 Manchester CT 1:34:53 3/3 61 13:34 32 1:27 36 44:10 55 2:00 57 33:42 1 12
55 Francisco Gomes 40M M4049 Hartford CT 1:35:11 13/13 56 11:52 57 2:51 56 55:25 30 :50 23 24:13 2 17
56 Bruce Hyde 64M M60++ New London CT 1:36:32 2/2 52 10:43 44 2:04 48 47:00 56 2:01 58 34:44 2 22
57 Joshua Grenier 34M M3039 Lyme CT 1:41:24 6/6 58 12:43 59 3:18 57 59:12 59 2:15 20 23:56 2 19
58 Mikayla Mercado Emily Gus 50R R5059 Sturbridge MA 1:42:36 1/1 21 7:58 21 1:09 60 1:06:07 10 :23 40 26:59 1 20
59 amir Cohen 50M M5059 Rumford RI 1:56:14 11/11 40 10:01 52 2:20 58 1:03:07 44 1:09 60 39:37 2 66
60 Shea Jezek 62F F60++ East Haddam CT 2:01:20 2/2 60 13:04 62 3:57 59 1:04:00 20 :37 61 39:42 1 24
61 Sarah Wallace 25F F2029 Newington CT 2:09:20 4/4 59 12:48 61 3:44 61 1:12:39 61 2:55 59 37:14 1 44


Top Male: 1. Spencer Ralston 2. Scott Green 3. Casey Neistat 4. David Poirot 5. James Conopask

Top Female: 1. Barb Goodrich 2. Sarah Jennings 3. Beth Harrison 4. Hunter Ralston 5. Kim Georgiades

Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates