Plattsys  
          Plattsys Timing Results Board     Plattsys Timing Results Board
 
 
 
 

 
 

2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com
Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com
                            2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
                  Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
                            Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                  Overall Male : Nicholas Garcia    Overall Female: Erin Angelillo
     .

******************************************************************************
                       5k RESULTS
*****************************************************************************                


DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======
                    Top Male Finishers
   1   Nicholas Garcia             19M        Southington CT          17:13
   2   Holland Florian             22M        Southington CT          18:52
   3   Kurt Lindboom-Broberg       28M        Newington CT            19:04

                    Top Female Finishers
   1   Erin Angelillo              16F        Southington CT          21:08
   2   Jacci Pugliese              37F        Southington CT          21:15
   3   Taylor Hubert               14F        Southington CT          21:57


                        FEMALE RESULTS:   10 and under ** 

  1  Lucy Bergin                    9F F0010  Glastonbury CT          25:32    900
  2  Jacqueline Izzo               10F F0010  Southington CT          25:48    973
  3  Monika Kryzanski              10F F0010  Southington CT          27:41    593
  4  Sofia Scalise                  9F F0010  Southington CT          27:54   1448

                        FEMALE RESULTS:    11 to 13  

  1  Morgan Hubert                 11F F1113  Southington CT          22:09    724
  2  Lauren Verrilli               11F F1113  Southington CT          22:23   1003
  3  Kate Kemnitz                  13F F1113  Southington CT          23:24    619
  4  Emma Doran                    13F F1113  Southington CT          23:57    828

                        FEMALE RESULTS:    14 to 16  

  1  Marisa Matthews               15F F1416  Southington CT          22:36   1312
  2  Isabella Scalise              14F F1416  Southington CT          23:22    568
  3  Hannah Jackman                16F F1416  Southington CT          23:34   1099
  4  Olivia Fournier               14F F1416  Southington CT          24:47   1365

                        FEMALE RESULTS:    17 to 19  

  1  Rianna Susco                  17F F1719  Southington CT          25:33    864
  2  Erin Martin                   17F F1719  Southington CT          25:39   1090
  3  Jolanta Zajac                 17F F1719  Southington CT          26:20   1308
  4  Bailey Potter                 17F F1719  Southington CT          28:25    652

                        FEMALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Kristina Anderson             26F F2029  Manchester CT           24:31    998
  2  Mary Phillips                 29F F2029  Southington CT          24:40   1157
  3  Kristin Quinn                 26F F2029  Southington CT          25:14   1478
  4  Jessica Kamens                28F F2029  Meriden CT              25:47    523

                            2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
                  Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
                            Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Garcia    Overall Female: Erin Angelillo

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                        FEMALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Jessica Magrey                32F F3039  Vernon CT               23:54    548
  2  Rebecca Dougherty             30F F3039  Southington CT          24:32    964
  3  Lisa Stokes                   30F F3039  Southington CT          25:16    882
  4  Sara Fadziewicz               32F F3039  Bristol CT              25:28   3320

                        FEMALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Tracy Hubert                  43F F4049  Southington CT          22:08    726
  2  Jessica Fonte                 43F F4049  Woodbury CT             23:09   1561
  3  Karen Prendergast             45F F4049  Cheshire CT             25:33    988
  4  Jen Jackman                   43F F4049  Southington CT          26:06   1100

                        FEMALE RESULTS:    50 to 59  

  1  KRISTEN NGUYEN                50F F5059  CHESHIRE CT             24:21   1468
  2  Susan Rosenberger             53F F5059  Plantsville CT          25:48    536
  3  Suzanne Remington-Fox         52F F5059  Cheshire CT             25:57   1623
  4  Valerie Strange               50F F5059  Cheshire CT             26:03    814

                        FEMALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Joan LaPierre                 64F F6069  Shelburne MA            24:48   1454
  2  Nancy Chiero                  61F F6069  Southington CT          28:50   1343
  3  Johnette Gunter               66F F6069  Aiken SC                30:17   1135
  4  Janice Perkins                60F F6069  Avon CT                 30:19   1279

                        FEMALE RESULTS:    70 to 79  

  1  Elizabeth Lazor               75F F7079  Meriden CT              56:14    918
  2  Barbara Simmons               71F F7079  Middletown CT         1:07:06   1344


                            2014 Apple Harvest Festival 5M/5K Road Races
                  Sunday Oct 5, 2014 || Southington,CT || Clear Skies || 51 degrees
                            Plattsys Timing (Chip Timing) @ plattsys.com 
                          Timing & Results by Plattsys Timing @ plattsys.com

                      Overall Male : Nicholas Garcia    Overall Female: Erin Angelillo

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                          MALE RESULTS:   10 and under ** 

  1  Colin Reilly                   9M M0010  Southington CT          24:30    705
  2  Caden Sirois                   9M M0010  Southington CT          24:31   1094
  3  Nathan Cofrancesco            10M M0010  Southington CT          25:03   1473
  4  Billy Liebler                  8M M0010  Southington CT          25:41    563

                          MALE RESULTS:    11 to 13  

  1  Owen Lacourciere              13M M1113  Burlington CT           20:04   1132
  2  Berkley Fang                  13M M1113  Cheshire CT             20:32   1188
  3  Kevin Gabree                  13M M1113  Southington CT          21:04    847
  4  Emmett Parkerson              12M M1113  Cheshire CT             21:48   1266

                          MALE RESULTS:    14 to 16  

  1  Ryan Nguyen                   16M M1416  Cheshire CT             20:02   1591
  2  Zachary Blake                 15M M1416  Plantsville CT          20:41    519
  3  Anthony Sagnella              14M M1416  Southington CT          20:43    560
  4  Gregory Hirschhorn            16M M1416  Bethlehem CT            21:04    635

                          MALE RESULTS:    17 to 19  

  1  Casey Doyle                   17M M1719  Southington CT          21:09   1515
  2  John Bracken                  17M M1719  Southington CT          21:52   1261
  3  Brendan Conway                19M M1719  Southington CT          22:18   1146
  4  Tyler Kochman                 17M M1719  Bethlehem CT            23:10    638

                          MALE RESULTS:    20 to 29  

  1  Shane Leighton                28M M2029  West Hartford CT        19:13   1653
  2  Nicholas Tumolo               21M M2029  Southington CT          20:14    829
  3  Bryan Jorge                   24M M2029  Middletown CT           20:29    797
  4  Joe Bak                       23M M2029  Bristol CT              20:38    821

                          MALE RESULTS:    30 to 39  

  1  Chris Pawlow                  34M M3039  New Britain CT          19:32   1592
  2  Darrell Cook                  39M M3039  Plantsville CT          19:53    597
  3  Duane Scotti                  34M M3039  Cheshire CT             20:13    984
  4  Nicholas Lanigan              36M M3039  Southington CT          20:36   1072

                          MALE RESULTS:    40 to 49  

  1  Frank Angelillo               46M M4049  Southington CT          19:28   1113
  2  Michael Perkowski             49M M4049  Plantsville CT          19:43    905
  3  Dan Dachelet                  44M M4049  Higganum CT             19:49   1108
  4  Steve Alsup                   43M M4049  Durham CT               21:05   1602

DIVISI                                                                        
PLC    Name                         A/S  DIV    CITY                   TIME   BIB 
====  ============================ ==== ===== ====================== ======= ======

                          MALE RESULTS:    50 to 59  

  1  Charles Ferry                 50M M5059  Southington CT          19:54   1629
  2  Steven Youmatz                52M M5059  Middletown CT           20:46   1610
  3  Tom Cunningham                51M M5059  Plantsville CT          21:18   1053
  4  Kevin Macdonald               57M M5059  Norwich CT              22:27   1611

                          MALE RESULTS:    60 to 69  

  1  Tim Connellan                 60M M6069  Southington CT          23:36   1550
  2  Al Simmons                    66M M6069  Marathon FL             25:01    979
  3  Dan Ciccarillo                67M M6069  New Britain CT          25:01   1607
  4  Robert Grodzicki              66M M6069  Meriden CT              25:13   1050

                          MALE RESULTS:    70 to 79  

  1  Jonathan Yuen                 70M M7079  Katonah NY              30:31   1650
  2  John Battista                 70M M7079  South Meriden CT        33:16   1224
  3  Neal Wellins                  71M M7079  Cheshire CT             33:30    722
  4  Tom Missett                   71M M7079  Southington CT          36:18    616

                          MALE RESULTS:    80 to ++  

  1  Jim Driscoll                  80M M80++  Bristol CT              46:00   1567

 


********************************************************************
             PLATT SYS RESULTS
********************************************************************             





Online Registration = 
Online Entry


Results = 
Results


Timing by Plattsys
 = Timing by Plattsys




Contact us for Advertising Rates